عوامل موثر بر قیمت بیت کوین

مهمترین و اصلی‌ترین دلیلی که بر قیمت بیت کوین تاثیر می‌گذارد، نظام عرضه و تقاضاست؛ در کنار این موضوع دلایل دیگری نیز وجود دارند که به صورت جزیی و کلی بر قیمت این ارز تاثیر می‌گذارند. در این نوشتار به بررسی این عوامل پرداخته شده است.

0 6,753

عوامل موثر بر قیمت بیت کوین :

عرضه و تقاضا

مهم‌ترین دلیلی که می‌تواند بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارد، استقبال از خرید آن است. در سال ۲۰۰۹ قیمت هر بیت کوین حتی یک دلار هم نبود و اولین معامله‌ای که در دنیا با بیت کوین انجام شد، خرید یک پیتزا به قیمت ۱۰۰۰۰ بیت کوین و به ارزش ۲۵ دلار بود؛ اما طی سالیان متوالی و با استقبال از خرید و فروش و استخراج بیت کوین قیمت آن به حد بسیار زیادی افزایش یافت.ک

یکی از مثال‌های خوب در مورد تاثیر تقاضا بر بازار بیت کوین این است که در پاییز سال ۲۰۱۳، به‌دلیل تقاضای چینی‌ها قیمت آن تا ۱۰ برابر بیشتر شد.

کل مقدار بیت کوین‌ها و دارندگان آن‌ها

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت بیت کوین کل مقدار بیت کوین‌ها و دارندگان آن‌ها است .تعداد کل بیت کوین‌ها ۲۱ میلیون عدد است، اما تعداد اولیه بیت کوین در هنگام تاسیس آن فقط یک میلیون عدد بود، بقیه بیت کوین‌هایی که در حال حاضر در شبکه وجود دارند، توسط قوانینی که در شبکه وجود دارد استخراج شده‌اند.

در حال حاضر بیش از ۱۶ میلیون بیت کوین وجود دارد و بیش از ۱۴ میلیون نفر دارای کیف پول بیت کوین هستند. این تعداد به سرعت در حال رشد است و از آن‌جا که تعداد بیت کوین‌ها ثابت است، قیمت همچنان افزایش خواهد یافت.

اخبار رسانه‌های جمعی

همیشه خبرهای خوب و بد باعث واکنش سرمایه‌ گذاران می‌شود، بیت کوین نیز از این شرایط جدا نیست، به طور مثال هنگامی که خبر هک صرافی بزرگ Mt. Gox منتشر شد قیمت بیت کوین کاهش یافت.

رویدادهای سیاسی و اقتصادی در سراسر جهان

این درست که قیمت بیت کوین مانند ارزهای نقدی، تحت دخالت دولت‌ها قرار نمی‌گیرد و هیچ دولتی نمی‌تواند برای سود خود قیمت آن را تغییر دهد، اما گاهی تصمیمات برخی دولت‌ها با تاثیرگذاری بر سیستم عرضه و تقاضای بیت کوین قیمت آن را به نوسان می‌اندازد.

به طور نمونه هنگامی که دولت‌های چین و کره جنوبی محدودیت‌های زیادی برای صرافی‌های بیت کوین قرار دادند، قیمت‌ آن کاهش یافت و یا هنگامی که دولت ژاپن بیت کوین را به عنوان ابزار پرداخت در ژاپن پذیرفت، قیمت آن افزایش یافت. از دیگر مثال‌هایی که می‌توان برای این موضوع آورد، بحران اقتصادی قبرس در سال ۲۰۱۳ است که موجب افزایش قیمت بیت کوین شد.

فراریت (نوسان) بالا

فراریت درجه تغییر قیمت معاملات در طول زمان است. فراریت اشاره به مقدار عدم اطمینان یا ریسک در ارزش اوراق بهادار دارد. فراریت بالا به معنی این است که ارزش اوراق بهادار می‌تواند به‌طور بالقوه بر طیف وسیعی از مقادیر قرار گیرد. به عبارت دیگر، قیمت اوراق بهادار می‌تواند در یک مدت کوتاه به طرز چشمگیری در هر جهتی تغییر کند.

در حال حاضر، فراریت بیت کوین ۱۰ درصد است، اما در حال کاهش یافتن است. فراریت بالا موجب از دست رفتن اعتماد سرمایه‌گذران و دلسرد شدن آنان می‌شود و به همین دلیل با کاهش تقاضا قیمت کاهش خواهد یافت.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.