چهار صرافی غیرمتمرکز (DEX) که نیازی به رعایت قانون KYC ندارند

یکی از خصوصیات اصلی صرافی های غیرمتمرکز (DEX ها) این است که می‌توان توکن‌ها را به سرعت در آنها معامله کرد. در این صرافی ها نیازی به انجام پروسه ثبت نام و در انتظار ماندن برای احراز هویت و رعایت قانون مشتری خود را بشناس (KYC) نیست. مدتی پیش صرافی IDEX که از DEX های پیشتاز اتریوم است، اعلام کرد که ممکن است برای رقابت بهتر با صرافی‌های متمرکز قوانین KYC را لحاظ کند، اما خوشبختانه هنوز هم تعداد زیاد صرافی غیرمتمرکز وجود دارند که از این مدل پیروی نمی‌کنند و اجبار به رعایت KYC در آنها وجود ندارد.

0 285

Ethfinex Trustless

Trustless به عنوان اولین گزینه، پتانسیل این را دارد که جای خالی IDEX را پر کند. این صرافی از این امتیاز برخوردار است که نقدینگی آن به وسیله  Ethfinex و Bitfinex تامین می‌شود، و به همین دلیل به راحتی می‌توان در این صرافی توکن‌های ERC20 را بدون رعایت قانون KYC معامله کرد. News.Bitcoin.com در گفتگویی که با ویل هاربورن ( Will Harborne ) داشت، از او سوال کرد که آیا امکان دارد صرافی غیرمتمرکز Trustless نیز مجبور شود قدم در راه IDEX بگذارد و مشتریان خود را احراز هویت کند؟

” ما با تمام توان خود تلاش خواهیم کرد که هرگز قانون KYC را وارد سازوکار صرافی Ethfinex Trustless نکنیم. ” او در ادامه توضیح داد: ” من باور دارم که دسترسی آزاد یکی از نوآوری‌های اصلی این فضا است و چیزی است که موجب قدرمتند شدن ارزهای رمزنگاری شده است و ما به عنوان یک صرافی، وظیفه داریم از آن محافظت کنیم. ”

او همچنین به این نکته اشاره کرد که کاربران صرافی‌های غیرمتمرکز امنیت بیشتری نسبت به انواع متمرکز دارند و در ادامه اضافه کرد : ” هنگام استفاده از Ethfinex Trustless تقریبا غیرممکن است که کسی بتواند منشا سرمایه خود را مخفی کند: تمام تراکنش‌ها قابل دیدن هستند و برای همیشه بر روی بلاکچین ثبت می‌شوند و رد سرمایه کاربران به صورت بدون نقصی به آدرس اتریومی آن‌ها لینک شده است.”

Openledger DEX
Openledger DEX

Openledger DEX

صرافی غیرمتمرکز Openledger کمی متفاوت است و به جای آنکه بر بستر اتریوم ساخته شود، بر بستر Bitshare ساخته شده است. این قضیه منفعت هایی همچون قابلیت معامله دارایی هایی همچون BTC و EOS را فراهم می‌کند، که در این صرافی با توکن‌های Bitshare جفت معاملاتی دارند. مشابه Ethfinex Trustless، صرافی غیرمتمرکز Openledger از راه‌هایی به منظور تامین نقدینگی و رسیدن به یک حجم معاملاتی خوب استفاده می‌کند. علاوه بر این، از تعدادی استیبل کوین‌ که توسط Openledger توسعه داده شده و به ارزهای ملی گوناگونی متصل شده‌اند، بهره می‌برد تا تجربه یک معامله خوب و مناسب را برای کاربران خود مهیا کند. آخرین استیبل کوینی که به لیست این صرافی اضافه شده bitcny است که ارزی متصل به یوآن چین می‌باشد و علاوه بر Openledger در صرافی‌های غیرمتمرکز دیگر نیز قابل دسترسی است.

شبکه کایبر ( Kyber )

شبکه کایبر مانند DEX های رایج نیست، به دلیل اینکه این شبکه در اصل یک صرافی غیرمتمرکز نیست، اما هدف آن فراهم آوردن بستری برای معامله غیرمتمرکز توکن‌هاست، و به همین دلیل نقش آن با صرافی‌های غیرمتمرکز مشابه است. با استفاده از یک پروتکل نقدینگی درون زنجیره ای، کایبر قادر است تا زمینه مبادله توکن ها را از طریق متصل شدن به یک رابط کاربری اتریومی همچون Metamask ، فراهم کند.

رابط کاربری شبکه کایبر
رابط کاربری شبکه کایبر

در شبکه کایبر هیچ دفتر سفارشی وجود دارد، در عوض شما باید ارزی را که قصد مبادله آن را دارید از منویی کشویی انتخاب کنید، حداقل نرخ تبدیل قابل قبول را تنظیم و سپس سفارش شما به وسیله حجم درون زنجیره ای شبکه کایبر پر خواهد شد. با روزانه 150000 دلار، حجم معاملاتی آن تقریبا نصف صرافی‌های غیرمتمرکز دیگر است، اما روش کار آن از سایر صرافی‌ها غیرمتمرکز است و احتمال آنکه تحت فشار مجبور به پذیرش قوانین KYC شود، بسیار کمتر است.

فورک دلتا (Forkdelta)

فورک دلتا یک صرافی غیرمتمرکز اتریومی است که حتی قبل از IDEX به وجود آمده است، حالا که IDEX به یک صرافی با مدل احراز هویت تبدیل شده است. فرصت خوبی است که بازار از دست رفته خود را از چنگ IDEX خارج کند. Dappradar پیش‌بینی می‌کند که حجم معاملات 24 ساعته و تعداد کاربران فعال آن به زودی افزایش پیدا کند.

نقدینگی کم یکی از بزرگترین ضعف‌های صرافی‌های غیرمتمرکز است و در نتیجه فورک دلتا علی رغم رابط کاربری متوسط و شهرت پر افت و خیزش، یک برتری کلیدی بر رقبایی همچون شبکه کایبر خواهد داشت.

Forkdelta
Forkdelta

با یک پلتفرم ترکیبی از یک صرافی غیرمتمرکز و رعایت استاندارد طراحی و توسعه صرافی‌هایی همچون بایننس، به زودی قابلیت معامله طیف وسیعی از دارایی های دیجیتالی در یک فضای بدون نیاز به اعتماد فراهم خواهد شد.

ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد تا صرافی‌های غیر متمرکز از لحاظ نقدینگی و تجربه کاربری به همتای متمرکز خود برسند، اما به دلیل اینکه این صرافی‌ها از قید قانون KYC رها هستند، می‌توانند نقش بسیار مهمی و ارزشمندی را در اکوسیستم رمز ارزها ایفا کنند.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.