چطور می‌‌توانیم مطمئن باشیم که قیمت بیت کوین‌‌ به کف خود رسیده است؟

تحلیل‌‌گران از وقتی که قیمت‌‌ها شروع به کاهش کردند، مکررا و به اشتباه گفته‌‌اند که قیمت‌‌ بیت کوین‌‌ به کف خود رسیده است. خب پیش از اینکه به تفکرات منفی برگردیم چطور می‌‌توانیم مطمئن باشیم که این بار همه چیز فرق می‌‌کند؟

0 206

مقایسه با دیگر کف‌‌های حبابی

یکی از راه‌‌های آن احتمالا نگاه کردن به موارد مشابه در تاریخ است. این نقطه‌‌ای منطقی برای شروع به نظر می‌‌رسد. خب چه چیزی پیدا می‌‌کنیم؟

PRICE OF BITCOIN RACES TO THE BOTTTON

قیمت بیت کوین‌‌ بر حسب ارزش نسبت به اوج قیمت خود بیشتر از همه حباب‌‌های دیگر، غیر از میانگین صنعتی داوجونز در سال ۱۹۲۹ ارزش خود را از دست داده است. از نظر سرعت هم نسبت به نفت (۲۰۰۸) و سهام چین (۲۰۱۵) سرعت بالاتری داشته است.

از بین این نمونه‌‌ها این بورس NASDAQ بود که پس از رسیدن به کف قیمت، طی مدت ۵ سال دوبرابر شد. با این حال سقوط بازار بورس ژاپن هم به دوره‌‌ای از رکود اقتصادی انجامید که به عنوان دهه زیان مشهور است. پس به نظر می‌‌رسد هیچ اجماعی از نحوه قضاوت درباره کف قیمت و نحوه بررسی کردن آن وجود ندارد.

به هر حال اگر بیت کوین‌‌ با هیچ حباب‌‌ دیگری قابل مقایسه نیست، پس چرا کف قیمت را مقایسه کنیم؟

مقایسه با حباب‌های کف قیمت بیت کوین‌‌

شاید بهتر باشد این حباب و کف قیمت را با کف قیمت و حباب‌‌های پیشین خود بیت کوین‌‌ مقایسه کنیم. اگرچه داده‌‌های کمی برای بررسی داریم اما این اولین حباب بیت کوین‌‌ نیست و حداقل موارد یکسان را مقایسه می‌‌کنیم.

پس از میان چهار حباب بیت کوین‌‌ تا کنون (با حداقل سه کف قیمت)، چطور می‌‌توان این یکی را مقایسه کرد؟

خب ما نسبت به زمان اوج، ۸۴ درصد قیمت بیت کوین‌‌ را از دست داده‌‌ایم که در رنج ۸۳ تا ۹۴ درصد کف‌‌های پیشین بیت کوین‌‌ قرار دارد. طبق گفته‌‌ی پیتر براند (Peter Brandt) یک معامله‌‌گر قدیمی، چارت کنونی قیاسی از حباب کف قیمت سال ۲۰۱۵ است و نشان می‌‌دهد احتمالا یک شکست سهمی‌‌وار دیگر رخ می‌‌دهد.

چارت شاخص قدرت نسبی (RSI) از تحلیل، ارزش ۵۰ و افزایشی را نشان می‌‌دهد. این با کف قیمت سال ۲۰۱۵ نیز قابل مقایسه است.

Bitcoin and RSI

تحلیل‌‌گر توییتی از ماه گذشته مبنی بر ۵ شاخص کلیدی که چرا قیمت بیت کوین‌‌ به کمتر از ۲۰۰۰ دلار نرسید را تکرار کرده است. همه این شاخص‌‌ها حتی در ماه گذشته قوی‌‌تر شده‌‌اند که BTC را یک ما به نصف شدن پاداش سال آینده نزدیک‌‌تر کرد. نصف شدن پاداش از نظر تاریخی شاهد افزایش شدید قیمت در سال پیش از آن بوده است.

اما همه شاخص‌‌ها و داده‌‌های تاریخی در جهان نمی‌‌توانند تضمین کنند که بیت کوین‌‌ به کف قیمت خود رسیده است. با این حال این داده‌ها به طور کاملا شفاف نشان می‌‌دهند که همه چیز می‌‌تواند این بار متفاوت باشد.

افزایش‌‌های اخیر و تثبیت آن باعث شده بیت کوین‌‌ دوباره جایگاه خوبی پیدا کند. تا وقتی کف BTC/USD واقعا تایید شود، قیمت بیت کوین‌‌ دوباره بالا خواهد رفت. پس شاید وقت شیرجه زدن در این آب شفاف و دل انگیز باشد!

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.