چطور قیمت سهام را ارزیابی کنیم

بسیاری از سرمایه‌گذاران مبتدی و ناآگاه، در ارزیابی قیمت سهام شرکت‌ها دچار اشتباه می‌شوند و فریب رقم‌های پایین را می‌خورند. این مقاله سعی دارد که نشان دهد قیمت سهم به خودیِ خود هیچ معنایی ندارد، بلکه این ارزشِ سهم نسبت به سود و دارایی خالص است که ارزش سهام شما را مشخص می‌کند.

2 138

تمرکز صرف بر روی قیمت سهام اشتباه است چون آنچه اهمیت دارد ارزش آن است

حالا وقت آن است که سرمایه‌گذاری را امتحان کنیم. اگر 1000 دلار برای سرمایه‌گذاری داشته باشید و بین خرید 100 سهم از شرکت الف با قیمت هر سهم 10 دلار و خرید 5 سهم از شرکت ب با قیمت 125 دلار به شما حق انتخاب داده شود، کدام یک را انتخاب می‌کنید؟ خیلی از سرمایه‌گذاران به خرید صد سهم از شرکت الف علاقه دارند چون قیمت سهام آن کم است. آنان می‌گویند که “سهام 10 دلاری ارزان به نظر می‌رسد و قیمت 125 دلار برای هر سهم گران است و به مذاق من خوش نمی‌آید.”

اگر با این استدلال موافقید، پس باید خودتان را برای یک شوک آماده کنید. حقیقت این است که برای تشخیص اینکه کدام سهام را باید تنها بر اساس قیمت اسمی آن خرید اطلاعات

کافی ندارید. شاید پس از تجزیه و تحلیل دقیق بفهمید که سهام 125 دلاری  از سهام 10 دلاری ارزان‌تر هستند. چطور ممکن است؟ خب بیایید بررسی کنیم.

قیمت سهام و تجزیه سهام؛ نمونه‌ی کوکاکولا

هر سهم در سبد سهام شما نشا‌ن‌دهنده‌ی بخشی از مالکیت آن کسب‌وکار توسط شماست. کوکاکولا در سال 2001 چیزی حدود 3.696 میلیارد دلار سود داشت. این ابر شرکت در تولید نوشیدنی بدون الکل، حدود 2.5 میلیارد سهم در میان مردم داشت. یعنی هر کدام از آن سهام، مالکِ 0.0000000004 درصد از کوکاکولا بودند و 1.48 دلار قیمت داشتند (3.696 میلیارد دلار سهم تقسیم بر 2.5 میلیارد سهام = 1.48 دلار به ازای هر سهم).

فرض کنید که سهام شرکت با قیمت 50 دلار معامله می‌شوند و هیئت‌مدیره‌ی کوکاکولا فکر می‌کنند که این قیمت برای سرمایه‌گذاران معمولی کمی بالاست. در نتیجه‌، آنان تجزیه سهام خود را اعلام می‌کنند. اگر کوکاکولا تجزیه سهام را 2 به 1 اعلام کند، سهام آن در دست مردم دوبرابر خواهد شد (در این مورد، سهام از 2.5 میلیارد سهم به 5 میلیارد سهم خواهند رسید). شرکت برای هر سهمی که سرمایه‌گذار پیش‌تر در اختیار دارد یک سهم دیگر صادر می‌کند و ارزش آن را به نصف کاهش می‌دهد (مثلا اگر روز دوشنبه 100 سهم 50 دلاری در سبد سهامتان دارید، پس از تجزیه، 200 سهم 25 دلاری خواهید داشت).

هر کدام از این سهام حالا مالک 0.0000000002 درصد از شرکت هستند. به این دلیل که اکنون این سهام هر کدام نشان‌گر نیمی از مالکیتی هستند که پیش‌تر داشتند، نیمی از سود، یعنی 0.74 دلار، را نیز دریافت می‌کنند.

شاید سرمایه‌گذار از خودش بپرسد که کدام یک بهتراند، پرداخت 0 دلار برای 1.48 دلار سود، یا پرداخت 25 دلار برای 0.74 دلار سود؟ هیچ‌کدام! سرمایه‌گذار در نهایت همان مقدار سود را دریافت می‌کند. همین معادله برای فردی که 100 دلار دارد و دو سهم 50 دلار می‌خواهد صادق است. اگرچه شاید حالا به نظر برسد که پول بیشتری دارد، اما وضعیت اقتصادی او فرقی نکرده است. منتظر ماندن برای تجزیه سهام یک شرکت و خرید سهام بیشتر واقعا بی‌معنی و بی‌فایده است.

قیمت سهام نسبت به ارزش

همه‌ی این حرف‌ها برای گفتن این نکته است که “قیمت سهم به خودیِ خود هیچ معنایی ندارد. این ارزش سهم نسبت به سود و دارایی خالص است که ارزش سهام شما را مشخص می‌کند.

به پرسشی برمی‌گردیم که در ابتدا مطرح شد؛ حالت زیر را فرض کنید:

 • شرکت الف هر سهم را 10 دلار معامله می‌کند و سود آن 0.15 دلار است.
 • شرکت ب هر سهم را 125 دلار معامله می‌کند و سود آن 35 دلار است.

سهام الف با نسبت 67 درصد (10 دلار برای هر سهم تقسیم بر 0.15 = 66.67 درصد) معامله می‌شوند. در آن سوی دیگر، سهام با نسبت 3.57 درصد (125 دلار به ازای هر سهم تقسیم بر 35 دلار = 3.57) معامله می‌شوند.

به عبارت دیگر، شما به ازای هر 1 دلار درآمد از شرکت الف، 66.67 دلار پرداخت می‌کنید؛ این در حالی‌ست که شرکت ب به ازای هر 3.57 دلارتان به شما 1 دلار سود می‌دهد. این اختلاف را تنها در صورتی می‌توان توجیه کرد که شرکت الف با سرعت بسیار زیادی در حال گسترش باشد.

برخی شرکت‌ها سیاست عدم تجزیه سهام خود را دنبال می‌کنند و ارزش سهام آنان برای سرمایه‌گذاران مبتدی و ناآگاه زیاد به نظر می‌رسد. به عنوان مثال، اخیرا سهام واشنگتن پست با قیمت 500 تا 700 دلار بر هر سهم و با بازده 22 دلار معامله شده‌اند. برک‌شایر هس‌اِوِی (Berkshire Hathaway) نیز سهامی با قیمت 70 هزار دلار  و بازدهی به مقدار 2000 دلار دارد. بنابراین اگر ارزش سهام برک‌شایر 45 هزار دلار شود، گزینه بهتری نسبت به سهام 70 دلاری وال‌مارت خواهد بود. قیمت سهام کاملا نسبی است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. عباس پاکدامن

  سلام به همه دوستان
  پیش بینی قیمت سهام کار سختی هست و معمولا همین پیچیدگی مردم رو از سرمایه گذاری تو این بازار دور می کنه. البته شبکه های عصبی مصنوعی می تونه با شبیه سازی های خودش به پیشبینی های قابل قبولی دست پید کنه. این روش از شبیه سازی کل بازار سهام به عنوان مغز و نورونهای عصبی آن استفاده می کنه.
  من خودم شخصا خیلی بهش امیدوارم چون روز به روز داره بهتر و کاربردی تر می شه.

  1. حسام حسینی پور

   سلام
   ممنون ازینکه در بحث ما شرکت کردید