چرخه کسب و کار (Business Cycle) چیست؟

چرخه‌ کسب و کار (Business Cycle) از مفاهیم پایه‌ی اقتصادی است که به توضیح نوسانات اقتصادی و انبساط و انقباض‌های بازار می‌پردازد. عوامل متعدد از جمله نرخ بیکاری، میزان تولید ناخالص داخلی (GDP) و تورم بر روی چرخه کسب و کار موثر هستند.

0 94

« چرخه کسب و کار » (Business Cycle) صعود و نزول خروجی تولید کالاها و خدمات در یک اقتصاد را شرح می‌دهد. چرخه‌های کسب و کار عموماً با استفاده از صعود و نزول در مقدار واقعی (تنظیم‌شده با تورم) تولید ناخالص داخلی (GDP) سنجیده می‌شوند که علاوه بر خروجی کسب و کار شامل خروجی از بخش خانگی و غیرانتفاعی و بخش دولتی هم می‌شود. بنابراین « چرخه خروجی » (Output Cycle)، توصیف بهتری برای آنچه سنجیده می‌شود، است. چرخه کسب و کار یا خروجی نباید با چرخه‌های بازار اشتباه گرفته شود که از طریق شاخص‌های بازار سهام گسترده یا چرخه بدهی سنجیده شده و به صعود و نزول در بدهی خانگی و دولتی اشاره دارند.

تجزیه و تحلیل چرخه کسب و کار

چرخه کسب و کار یا چرخه خروجی غالباً از طریق انبساط و انقباض‌های پیوسته، تقریباً شبیه به یک موج سینوسی، مجسم می‌شود. هر چند نوسانات واقعی در مقدار حقیقی تولید ناخالص داخلی (GDP) فاصله‌ی زیادی با پیوسته بودن دارند.

quarterly growth

پس از جنگ جهانی دوم، انبساط‌ها تا حد زیادی با رشد جمعیت، پراکندگی شهری و ظهور مصرف‌گرایی همراه بودند. با رسیدن دهه‌ی 1970، رشد بیشتر حاصل تزریقات بدهی از کارت‌های اعتباری مصرف‌کنندگان، وام‌های رهنی، وام‌های تجاری و صنعتی (برخلاف منابع مالی صاحبان سهام) بود که با گمانه‌زنی دات‌کام (dotcom) و در نتیجه بدهی بیشتر وام‌های رهنی همراه شد. سیاست مالی و تنظیمی، تکنولوژی و مسائل جمعیتی هم بر روی چرخه کسب و کار موثر بودند؛ همانطور که وقایع خارجی نظیر رشد سریع قیمت نفت در سال‌های 1973 تا 1974 و 1979 بر آن تاثیر گذاشتند.

سنجش چرخه کسب و کار

انبساط از قعر (یا پایین) چرخه کسب و کار قبلی تا قله‌ی چرخه‌ی فعلی سنجیده می‌شود، در حالی که رکود اقتصادی از قله تا قعر اندازه‌گیری می‌شود. در ایالات متحده، کمیته‌ی تاریخ‌گذاری چرخه کسب و کار (Business Cycle Dating Committee) در دفتر ملی پژوهش اقتصادی (NBER)، تاریخ‌های چرخه‌های کسب و کار را تعیین می‌کند. اعضای کمیته این کار را با نگاه به تولید ناخالص داخلی واقعی و دیگر شاخص‌ها از جمله درآمد واقعی، وضعیت اشتغال، تولید صنعتی و عمده‌فروشی و خرده‌فروشی‌ها انجام می‌دهند. ترکیب این اندازه‌گیری‌ها با اندازه‌گیری‌های بدهی و بازار به فهم دلایل انبساط‌ها کمک می‌کند.

انتخاب ژوئن 2009 به عنوان نقطه‌ی قعر برای آخرین رکود اقتصادی گذشته برای اعضای کمیته‌ی NBER دشوار بود. وقتی آن‌ها به داده‌ها نگاه می‌کردند، 10 اندازه‌گیری در بازه‌ی زمانی ژوئن تا دسامبر 2009 به پایین‌ترین نرخ‌ها برخورد کردند. رکود در دسامبر 2007 آغاز شد و 18 ماه به طول انجامید که آن را به طولانی‌ترین رکود اقتصادی رو به پایین از زمان جنگ جهانی دوم تبدیل می‌کند. پیش از این، طولانی‌ترین رکودهای بعد ار جنگ مربوط به سال‌های 1973 تا 1975 و 1981 تا 1982 بودند که هر دو 16 ماه به طول انجامیدند.

اثر چرخه کسب و کار بر روی بازارها

رکودهای اقتصادی می‌توانند عوارض سنگینی را بر روی بازارهای سهام به دنبال داشته باشند. بیشتر شاخص‌های عمده‌ی سهام در سراسر دنیا، افتی بیش از 50% را در دوره‌ی 18 ماهه‌ی رکود بزرگ اقتصادی تحمل کردند که بدترین انقباض جهانی از زمان کسادی بازار در دهه‌ی 1930 بود. سهام جهانی هم دستخوش تاثیری قابل‌توجه در رکود 2001 شد که NASDAQ Composite در میان بدترین ضربات آن بود؛ شاخص حدود 80% از قله‌ی 2001 تا نقطه‌ی پایین آن در سال 2002 افت کرد. مهم‌تر از آن، رکودهای ناشی از ترکیدن حباب‌های اعتباری تأثیر بسیار بدتری بر درآمد و مصرف نسبت به ترکیدن حباب‌های گمانه‌زنی بازار سهام دارند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.