چرخه سرمایه در گردش چیست؟

به مدت زمانی که یک کسب و کار برای تبدیل سرمایه در گردش خالص خود به نقدینگی لازم دارد، چرخه سرمایه در گردش گفته می‌شود. دراین مقاله با تعریف دقیق‌تری از این مفهوم، مراحل و فرمول محاسبه آن آشنا خواهیم شد. این مطلب همچنین به ارتباط بین رشد مالی و سرمایه در گردش می‌پردازد.به مدت زمانی که یک کسب و کار برای تبدیل سرمایه در گردش خالص خود به نقدینگی لازم دارد، چرخه سرمایه در گردش گفته می‌شود. دراین مقاله با تعریف دقیق‌تری از این مفهوم، مراحل و فرمول محاسبه آن آشنا خواهیم شد. این مطلب همچنین به ارتباط بین رشد مالی و سرمایه در گردش می‌پردازد.

2 758

چرخه سرمایه در گردش  برای یک کسب‌‌وکار، طول مدت زمان لازم برای تبدیل سرمایه در گردش خالص (دارایی‌‌های فعلی منهای بدهی‌‌های فعلی) به نقدینگی است. کسب‌‌وکارها به طور معمول سعی دارند با فروش سریع موجودی انبار، جمع‌‌آوری سریع درآمد حاصل از مشتریان و پرداخت صورتحساب‌‌ها، این چرخه را در جهت بهینه‌‌سازی جریان نقدینگی مدیریت کنند.

 

چرخه سرمایه در گردش چیست؟
چرخه سرمایه در گردش چیست؟

 

مراحل چرخه سرمایه در گردش

برای اکثر شرکت‌‌ها چرخه سرمایه در گردش به شرح زیر است:

۱. شرکت، مواد اولیه برای تولید محصول را به صورت اعتباری می‌‌خرد (به عنوان مثال، ۹۰ روز برای پرداخت مواد اولیه وقت داریم).

۲. این شرکت موجودی انبار خود را به طور متوسط در ۸۵ روز به فروش می‌‌رساند ​​(معوقه پرداختی روزها)

۳. این شرکت پول فروش محصولاتش را به طور متوسط در ۲۰ روز از مشتری دریافت می‌‌کند.

در مرحله اول این پروسه، شرکت مواد مورد نیاز برای تولید موجودی انبار را دریافت می‌‌کند، اما در ابتدا هزینه‌‌های نقدی ندارد (با اعتبار حساب پرداختی خرید را انجام می‌‌دهد). در عرض ۹۰ روز، شرکت باید پول این مواد را پرداخت کند. هشتاد و پنج (۸۵) روز پس از خرید مواد، کالاهای آماده به فروش می‌‌رسد، اما این شرکت در ابتدا برای آن‌ها پول نقدی دریافت نمی‌‌کند (با اعتبار حساب دریافتی فروش را انجام می‌‌دهد). بیست (۲۰) روز پس از فروش کالا، شرکت پول نقد دریافت می کند و چرخه سرمایه در گردش کامل می‌‌شود.

فرمول چرخه سرمایه گذاری

بر اساس مراحل فوق، مشاهده می‌کنیم که فرمول چرخه سرمایه در گردش به شکل زیر است:

چرخه سرمایه در گردش چیست؟
چرخه سرمایه در گردش چیست؟

روزهای باقیمانده تا پرداخت-روزهای باقیمانده تا دریافت+روزهای نگهداری کالا در انبار=چرخه سرمایه در گردش

حالا که مراحل چرخه و فرمول را می‌‌دانیم، اجازه دهید یک مثال را بر اساس اطلاعات فوق محاسبه کنیم.

 • روزهای نگهداری کالای موجودی در انبار = ۸۵
 • روزهای دریافتی = ۲۰
 • روزهای پرداخت = ۹۰

این بدان معنی است که شرکت تنها برای ۱۵ روز قبل از دریافت کامل پرداخت، نقدینگی ندارد.

مقایسه چرخه سرمایه در گردش مثبت و منفی

در مثال فوق، ما کسب‌‌وکاری با یک چرخه سرمایه در گردش مثبت یا طبیعی را دیدیم. با اینحال گاهی اوقات کسب‌‌وکارها از چرخه سرمایه در گردش منفی، که طبق آن پول را سریعتر از پرداخت صورتحساب‌‌ها جمع می‌‌کنند لذت می‌‌برند.

حالا با توجه به مثال فوق تصور کنید که شرکت تصمیم می‌‌گیرد که «فقط پول نقد» از مشتریان خود دریافت کند. با پذیرش فقط پول نقد (عدم پذیرش هرگونه کارت اعتباری یا شرایط پرداخت)، روزهای حساب دریافتی آن ۰ می‌شود.

اجازه دهید دوباره از همان فرمول استفاده کنیم و زمان چرخه جدید شرکت را محاسبه کنیم.

 • روزهای نگهداری کالای موجودی در انبار = ۸۵
 • روزهای دریافتی = ۰
 • روزهای پرداختی = ۹۰

حالا این یعنی شرکت، ۵ روز قبل از زمانی که باید بدهی خود به تامین‌‌کننده‌‌اش را بپردازد، پرداختی مشتری را دریافت می‌‌کند.

رشد مالی و سرمایه در گردش

کسب‌‌وکارهایی با چرخه‌‌های عادی / مثبت، اغلب برای پوشش دوره زمانی قبل از دریافت پرداختی از ارباب رجوع و مشتریان، نیاز به تامین مالی دارند. این موضوع به ویژه برای شرکت‌هایی که به سرعت در حال رشد هستند و این ایده که امکان دارد “شرکت بی پول شود” صدق می‌‌کند. برای حل این مشکل، شرکت‌‌ها اغلب ترجیح می‌‌دهند که توسط یک بانک یا سایر موسسات مالی، تامین مالی شوند. بانک‌‌ها اغلب پول را در برابر موجودی انبار قرض می‌‌دهند و حساب‌‌های دریافتی را نیز تامین مالی می‌‌کنند. برای مثال، اگر یک بانک معتقد باشد که این شرکت قادر است موجودی انبار خود به قیمت ۷۰ سنت بر دلار به صورت نقدینه دربیاورد، ممکن است تصمیم بگیرد ۵۰٪ از هزینه موجودی انبار را تامین کند (تا در صورتی که نیاز شد که موجودی انبار به نقدینگی تبدیل شود، از بانک رفع‌‌خطر شود). علاوه بر این، اگر یک شرکت محصولات را به کسب‌‌وکارهایی بفروشد که دارای اعتبار بالا هستند، بانک می‌‌تواند با تامین پرداخت اولیه، این دریافتی‌‌ها را تامین مالی کند. یک شرکت با ترکیب یکی از راه‌‌حل‌‌های بانکی بالا یا هر دوی آن‌ها، می‌‌تواند سرمایه لازم برای تأمین مالی عملیات خود را کاهش دهد.

چرخه سرمایه در گردش در مدل‌‌سازی مالی

در مدل‌‌سازی و ارزیابی مالی، یکی از مجموعه‌‌های کلیدی پیش‌‌فرض‌‌هایی که در مورد یک شرکت بیان می‌‌شود، روزهای حساب دریافتی ، روزهای نگهداری کالای موجود در انبار و روزهای حساب پرداختی است. هنگام ساختن یک مدل مالی، بیان روشن این فرضیه‌‌ها و درک تاثیر آن‌ها در کسب‌‌وکار از اهمیت زیادی برخوردار است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. فاطیما

  عالی

 2. فوفو

  عالییییییییییییییییییییییییییییییی