چرا کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین به شدت کاهش یافته است؟

در این مطلب به تحلیل این موضوع پرداخته می‌شود که چرا کارمزدهای شبکه بیت‌کوین پس از یک دوره صعود به ناگهان افت پیدا کرد و دلایل و نکاتی را که در این موضوع موثر بوده است، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

0 35

کارمزدهای شبکه بیت‌کوین، که در اواخر سال ۲۰۱۷ به طور نجومی گران شده بود، شروع به پایین آمدن به حداقل میزان خود کرد که در ادامه به بررسی علت آن پرداخته‌ایم:

وقتی در سال ۲۰۱۷ قیمت بیت‌کوین سر به فلک کشیده بود، کارمزد تراکنش‌ها نیز به همان میزان افزایش یافت. در آن زمان، حتی کارمزد کوچکترین معاملات هم به گرانی ۲۸$ بود، واین ماجرا کاربران بیت‌کوین را نگران کرده بود. در فوریه ۲۰۱۸ استخراج‌کنندگان بیت‌کوین کارمزدی کمتر از یک سوم مقدار به دست آمده در دسامبر ۲۰۱۷ دریافت کردند. حالا یک نگاه کلی به عوامل کلیدی کاهش کارمزدهای تراکنش‌های بیت‌کوین بیاندازیم.

 

کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین finmag.ir
کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین
finmag.ir                                              

عوامل اصلی کاهش کارمزدهای تراکنش‌ها

تقاضای بالا برای بیت‌کوین در سال ۲۰۱۷ باعث ترافیک سنگین در شبکه شد که به نوبه خود منجر به جنگ برای فضای خالی بلوک‌ها شد.

همان طور که در نمودارهای کوین‌متریکس (coinMetrics) مشاهده می‌شود، در اوایل سال ۲۰۱۷ کارمزدها به طور متوسط ۰.۳۰$ بود ولی در دسامبر، به بالاتر از ۴۰ دلار هم اوج گرفت. متوسط کارمزدهای معاملات در دسامبر ۲۰۱۷ تا ۳۰$ افزایش یافت اما از ماه فوریه تا حدود ۴.۰۰$ کاهش پیدا کرد.

سال ۲۰۱۸ با توجه به کاهش قابل ملاحظه‌ای که در تعداد معاملات شبکه بیت‌کوین اغاز شد که نتیجه آرامش فکری هیجان و شور پیشگامان ارز دیجیتال جهان بود. مطابق اطلاعات داده شده توسط بلاکچین، تعداد عملیات اضافه شده به ممپول (استخر حافظه) در هر ثانیه نسبت به دسامبر ۲۰۱۷ کاهش یافته است.

تحلیل‌گران بازار بر این باورند که کارمزدهای بیت‌کوین ناگهان سقوط کرده است چرا که مردم دیگر برای خرید ارزهای دیجیتال نگران بالا رفتن و صعود قیمت‌ها نیستند و این قضیه به شدت تقاضا را برای فضای خالی بلوک‌ها کاهش داده است.

کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین finmag.ir
کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین
finmag.ir

از آنجا که کارمزدهای تراکنش با بیت‌کوین تعریف می‌شوند، جنگ خونین بیت‌کوین برای کاهش کارمزد تراکنش‌ها شروع شده است.

دیگر عوامل احتمالی

تعدادی از کاربران فضای مجازی اشاره کردند که مقدار قابل توجهی قدرت پردازش هش جدید به شبکه بیت‌کوین اضافه شده است که باعث افزایش ظرفیت سیستم و افزایش دفعات استخراج شده است.

با اینکه عده‌ای متخصص مانند مهندس بیتگو (BitGo)، مارک ارهارد (Mark Erhardt) اخیرا در توییتر خود اعلام داشتند که: این اتفاق جدیدی نیست، در ژانویه ۲۰۱۸ روزانه تقریبا ۱۶۴ بلاک استخراج شده‌اند.

اگرچه برخی از کیف پول‌ها و صرافی‌ها، روش‌های کاهش نرخ تراکنش را شروع نکرده‌اند، نرخ معاملات در بلاکچین به کسری از دلار برای معاملات منظم و فقط بیش از ۲$ برای معاملات با الویت بالا بازگشته است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.