چرا هارد فورک بعدی بیت‌کوین‌‌ کش می‌‌تواند به یک تقسیم دیگر منجر شود

در حالی که بیت‌کوین کش در طول یک سال دستخوش چندین هارد فورک شده است، هارد فورک چهارم از نظر تمام اعضای جامعه مورد توافق نیست. جامعه این ارز رمز برتر به دو دسته تقسیم شده اند. یک دسته Bitcoin ABC و دسته دیگر از Bitcoin SV حکایت می‌کنند. طرفداران هر کدام که شامل چهره‌های معروف در این عرصه نیز می‌شوند، با یکدیگر وارد جنگ‌های کلامی شده و حتی بلاک چین‌های یکدیگر را تهدید به حمله ۵۱ درصدی هم کرده‌اند.

0 182

“هنگامی که ورشکسته شدید، با گریه پیش ما نیایید.”

کریگ رایت (Craig Wright) با گفتن این جمله به طرفداران بیت‌کوین‌‌ کش که از Bitcoin ABC پشتیبانی می‌‌کنند که راه‌‌اندازی اصلی نرم ‌‌افزار بلاک چین محسوب می‌‌شود، به نظر می‌‌رسد قصد ندارد خود را با شرایطی که جامعه کریپتوکارنسی خود را برای هارد فورک یا ارتقای بعدی آماده می‌کند، وفق دهد.

این چهره بحث برانگیز که (بدون شواهد کافی) ادعا می‌‌کند او ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) سازنده بیت کوین است، مدتهاست که یکی از چهره‌‌های برجسته در عرصه بیت‌کوین‌‌ کش است. بیت‌کوین کش، چهارمین ارز رمزنگاری شده از نظر سرمایه بازار (market cap) است که در کشمکش بحث سال قبل درمورد مقیاس پذیری، از بیت کوین جدا شد.

اما در حالی که او توسط جامعه بیت‌کوین کش پذیرفته شد، اکنون در وسط یک نبرد برای تعیین آینده بیت‌کوین‌‌ کش قرار دارد.

در حالی که بیت‌کوین کش در طول یک سال دستخوش چندین هارد فورک شده است، هارد فورک چهارم از نظر تمام اعضای جامعه مورد توافق نیست.

بحث از اینجا آغاز شد که کدام مجموعه از ارتقا باید در تغییر کد گنجانده شود. کمتر از یک هفته از تاریخ فعال شدن، بحث اینگونه به نظر می‌‌رسد که قرار است بیت‌کوین کش به دو ارز رمز مجزا تقسیم شود – یکی Bitcoin ABC فعلی است و دیگری نرم‌‌افزار در حال اجرایی است که توسط nChain از شرکت رایت (Wright) طراحی شده و بیت کوین ساتوشی ویژن (Bitcoin Satoshi’s Vision) یا Bitcoin SV نام دارد. اگر چه نقاط اطلاعاتی زیادی وجود ندارد، یک بازار تجاری پیش‌‌بینی کننده تجربی نشان می‌‌دهد که پشتیبانی کاربری Bitcoin ABC بیشتر است.

هرچند رایت از یک حمله کامل پشتیبانی نمی‌‌کند، بر اساس فعالیت وی در توییتر به نظر می‌‌رسد که او برای ماینرها دلایلی ارائه داده تا بلاک چین بیت‌کوین ABC در حال اجرا را متوقف کنند. به گفته رایت، با استفاده از قدرت هش، ماینرهای Bitcoin SV می‌‌توانند بلاک‌‌های خالی را بر روی بلاک چین بیت‌کوین کش استخراج کنند تا مانع ادامه تراکنش‌‌ها شوند.

رایت بیان می‌‌کند که این نوع مسائل “بخشی از پروتکل” هستند و بنابراین انجام آنها مشکلی ندارد (و به نظر او، قوانینی وجود ندارد که مانع آن شود).

و علاوه بر آن، یک پروژه استخراج جدید به نام SharkPool توئیت کرد که “منحصرا” بلاک‌‌های خالی را استخراج می‌‌کند و دلیل خود را با اشاره به طوفان توئیتری عنوان کرد.

با این حال، Peter R. Rizun ، دانشمند ارشد Bitcoin Unlimited که دومین نرم‌‌افزار اجرایی پرکاربرد بیت‌کوین ‌کش است، ادعا می‌‌کند که این تهدید‌‌ها احتمالا “یک بلوف” برای ترساندن هواداران Bitcoin ABC است.

با این حال، افراد دیگری از جمله کریس پاسیا (Chris Pacia)، توسعه‌‌دهنده تجارت الکترونیک پلتفرم Open Bazaar و بیت‌کوین کش‌‌، اعتقاد دارند که اینها حمله مخرب مردی است که “می خواهد به هر قیمتی حرف خود را به کرسی بنشاند.”

پاسیا به کوین‌‌دسک (CoinDesk) گفت:

من با جدایی کریک رایت مشکلی ندارم، اما او زنجیره‌‌های دیگر را تهدید به حمله ۵۱ درصدی کرده است. این اصلا کار جالبی نیست.

آیا شما نیز آشناپنداری (Déjà vu) می‌‌کنید؟

اگر به اندازه کافی در بیت کوین ‌‌لند بوده‌‌اید، همه این موارد می‌‌تواند به گوشتان بسیار آشنا باشد.

کمی بیشتر از یک سال پیش بود که بیت کوین در معرض بحث چگونگی مقیاس‌‌گذاری شبکه قرار گرفت و جامعه در حال مبارزه با ویژگی ظاهرا بسیار کوچک پول آنلاین بود: یعنی اندازه پارامتر بلاک آن.

همه موافق مسیر پیش رو نبودند، بنابراین بحث تبدیل به تهدید برای تقسیم شد. ماینرهای بیت کوین، مانند رایت، تهدید کردند حتی پس از تقسیم شدن، به زنجیره دیگر حمله کنند.

به این ترتیب، بیت‌کوین کش‌‌ به وجود آمد، یک ارز رمزنگاری شده که برای پارامتر اندازه بسیار بزرگتر بلاک، از آپگریت( Segregated Witness (SegWit قوی‌‌تر بود.

و در حالی که جامعه بیت‌کوین کش‌‌ عمدتا در طول سال اول موافق قرارگیری در مسیر کریپتو بود، این هماهنگی‌‌ها پس از افزایش جمعیت جامعه به هم خورد. کمی بعد، جامعه خود را در بحث اندازه بلاک خود غوطه ور کرد.

ارتقاء نرم‌‌افزاری Bitcoin ABC شامل دو دسته تغییرات فنی اصلی می‌‌شود، از جمله کد‌‌هایی که به اصطلاح آپ‌‌کد (opcode) نامیده می‌‌شوند و به انجام ساده‌‌تر “معاملات اتمی” کمک می‌‌کنند. آپ‌‌کد یک تکنولوژی برای معامله بدون اعتماد یک ارز رمز با یک ارز رمز دیگر است. اما این مساله اندازه بلاک را به هیچ وجه افزایش نمی‌‌دهد، در حال حاضر اندازه بلاک بیت‌کوین کش‌‌ ۳۲ مگابایتی است.

اما Bitcoin SV رایت می‌‌خواهد پارامتر اندازه بلاک را از ۳۲ مگابایت تا ۱۲۸ مگابایت افزایش دهد.

این یک مساله تکنیکی است و بعضی در این شرایط، آن را غیرضروری می‌‌دانند. اما طی چند ماه گذشته، طرفداران بیت‌کوین کش‌‌، به انتخاب تنها یکی از این مواضع رو آورده‌‌اند.

به عنوان مثال، بزرگترین استخر استخراج بیت‌کوین کش‌‌ یعنی کوین‌‌گیک (CoinGeek) عموما و در ماه آگوست اعلام کرد که آنها از Bitcoin SV (و بلاک‌‌های بزرگتر) حمایت می‌‌کنند. در مقابل، سایت اطلاعاتی و استخر استخراج Bitcoin.com (که احتمالا توسط پروپاقرص‌‌ترین طرفداران بیت کوین، از جمله راجر ور (Roger Ver) ) اجرا می‌‌شود، اخیرا پشتیبانی خود از Bitcoin ABC را اعلام کرد.

در نتیجه اختلافات جاری، بسیاری از شرکت‌‌های تجاری و صرافی‌‌های حامی بیت‌کوین کش‌‌، از جمله بایننس، کوین بیس، و پلینتزیزا (Binance, Coinbase and Polintriza) و همچنین برنامه پرداخت فوری مانی باتن (Money Button)، در همین لحظه عملیات‌‌های زیادی را متوقف کرده‌‌اند.

مدیر عامل Money Button، رایان اکس. چارلز (Ryan X. Charles) در رابطه با طبیعت هارد فورک و یا هارد فورک‌‌های آینده گفت که در نهایت “کاربرانی که در حال اجرای پیاده‌‌سازی نرم افزار بیت‌کوین کش‌‌ هستند، هیچ گزینه‌‌ای به جز ارتقا به یکی از این دو رقابت کننده نخواهند داشت.”

درد رشد سیاسی

بنابراین، در حالی که این بحث بسیار فنی به نظر می‌‌رسد، به نظر ریزون، دانشمند ارشد Bitcoin Unlimited، بحث و نظرات به مبارزه بر سر قدرت تبدیل شده است.

ریزون گفت:

من نمی خواهم در چیزی شرکت کنم تا تأثیر بیشتری بر روی nChain و کریگ رایت داشته باشم. وی در ادامه گفت که این یک بحث فنی نیست، بحث قدرت و کنترل است.

در عین حال، طرفداران Bitcoin SV نیز در مورد طرف دیگر به صورت مشابهی بحث می‌‌کنند.

کالوین آیر (Calvin Ayre)، مدیر عامل شرکت کوین‌‌گیک (CoinGeek) توئیت کرد که: ” Bitmain و Bitcoin.com سخت تلاش می‌‌کنند تا بیت کوین را تخریب کنند.”

او فکر می‌‌کند که تغییراتی که بیت‌کوین ABC می‌‌خواهد انجام دهد، خطرناک خواهند بود. تا آنجا که در یک پست وبلاگ مطرح شده که یک مشخصه‌‌ با نام DSV را ارائه می‌‌دهد، که می‌تواند به این ارز رمز مکانیسم‌‌هایی مشابه با آگور (Augur) را بدهد، که می‌‌تواند “فعال کردن شبکه را متوقف کند.”

در هر صورت، ریزون می‌‌گوید که این سطح از بحث‌‌های داغ، نشان می‌‌دهد که بیت‌کوین کش‌‌ دیگر قادر به ایجاد آن نوع ارتقا و با همان سرعت قبلی نخواهد بود.

ریزون به کوین‌‌دسک گفت:

من فکر می‌‌کنم ماجرای اصلی این است که بیت‌کوین کش‌‌ از نیاز به امثال این هاردفورک‌‌ها فراتر رفته است. از آنجا که ما این برنامه را اجرا می‌‌کنیم، برای اولین بار است که با این موضوع روبرو می‌‌شویم که در آن هارد فورک جنجال آفرین شده است.

با این حال، این اختلاف بر تجارت‌‌هایی تاثیر می‌‌گذارد که در تلاش برای پیشگام‌‌سازی شبکه ارزانتر و با پرداخت سریعتر بودند و در زمان جدایی آن از بیت کوین، به بیت‌کوین کش‌‌ منتقل شدند. شبکه‌‌ای که آنها معتقد بودند هدف اولیه ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) بود.

چارلز از Money Button که در میانه این جنگ کلامی قرار گرفته است، منتظر است این جدال به پایان برسد و امیدوار است که تنها با ظهور یک سکه تمام شود.

چارلز گفت:

نظریه Money Button ، تنها یک پول است، نه چند پول. اگر ما همزمان نگران مدیریت کوین‌‌های مختلف باشیم، محصولات از هر لحاظ بدتر می‌‌شوند.

وی در پایان گفت:

من با رضایت از هر دو طرف استقبال می‌کنم، البته به شرطی که یک برنده قاطع وجود داشته باشد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.