چرا معامله بر اساس قیمت سهام می‌‌تواند اشتباه باشد؟

بدیهی است که اصول معامله سهام زیاد بوده و برای معامله در بازار بورس سهام، باید با قوانین بسیاری آشنا شد تا به موفقیت دست پیدا نمود. در این مقاله نکاتی در این باره بیان شده که پیرامون قیمت سهام و معاملات آن است.

0 113

به قیمت کم بخرید و سپس به قیمت بالاتری بفروشید. این توصیه را دفعات بیشماری شنیده‌‌اید. این نکته راهنمای نهایی برای سرمایه‌‌ گذاری موفق در سهام، و قانون مجازی سرمایه‌‌ گذاران فصلی است و از طرف دیگر این عمل عکس کاری است که بسیاری از سرمایه‌‌ گذاران در واقعیت انجام می‌‌دهند.

این به آن معنا نیست که آنها با نیت خرید به قیمت بالا و سپس ارزان فروختن شروع می‌‌کنند، بلکه اینگونه است که آن‌ها اغلب از قیمت – و به‌‌خصوص تغییرات قیمت – به عنوان تنها راهنمای خود در خرید و فروش استفاده می‌‌کنند. سهامی که اخیرا افزایش قیمت داشته‌‌، مخصوصا آنهایی که با فشار زیادی همراه بوده‌‌اند، اغلب خریداران بیشتری جذب می‌‌کنند که همین حالت هم مشخصا به نوبه‌‌ی خود قیمت‌‌ها را بالاتر خواهد برد.

مردم در مورد چیزهایی که می‌‌خوانند هیجان‌‌زده می‌‌شوند و می‌‌خواهند که بخشی از آن باشند، در نتیجه آن‌ها وارد سهامی می‌‌شوند که قبلا به حالت اوج خود رسیده است. به عبارت دیگر، آنها سهام را با قیمت بالا خرید می‌‌کنند.

زمانی که معامله‌گران این کار را انجام می‌‌دهند

معامله‌گران باتجربه می‌‌توانند با ورود و خروج از سهامی که توجه عموم را جلب کرده درآمدزایی کنند، اما این برای افراد بی‌‌تجربه یک بازی مناسب نیست و در واقع سرمایه‌‌ گذاری محسوب نمی‌‌شود. قطعا ریسک‌‌هایی در این کار وجود دارد و همچنین عواقب مالیاتی هم می‌‌توانند گریبان‌‌گیر شوند، پس باید کاملا به آنچه‌‌که انجام می‌‌دهید واقف باشید. در این راه مشکلات دیگری نیز وجود دارند، به همین خاطر بیشتر سرمایه‌‌ گذاران باید این نوع فعالیت را به معامله‌گرانی واگذار کنند که در آن برتری دارند و فوت‌‌و‌‌فن کار را بلدند.

برای بیشتر سرمایه‌‌ گذاران، تلاش برای به دست آوردن بخشی از آخرین سهام پررونق معمولا به معنی خرج بسیار زیاد یا خرید با قیمت بسیار بالا است و گاها  این سرمایه‌ گذاری با ضرری بیش از اندازه برای آن‌ها تمام می‌‌شود.

فروش با قیمت پایین می‌‌تواند تصمیم بدی باشد

سوی دیگر بازار زمانی اتفاق می‌‌افتد که قیمت سهامی نزول یافته است. بیشتر سرمایه‌‌ گذاران سریعا می‌خواهند که از آن خارج شده و همراه با بقیه بازار شروع به تخلیه‌‌ی بار خود و فروختن آن‌ها می‌‌کنند.

اما زمانی که تنها قیمت را در نظر می‌‌گیرید، فروش با قیمت پایین می‌‌تواند تصمیم بدی باشد.

دلایل زیادی برای کاهش قیمت سهام وجود دارند که بعضی از آنها هیچ ارتباطی با ایمن بودن سرمایه ندارند. این امر ممکن است فقط مربوط به مسئله‌‌ی عرضه و تقاضا باشد، و اغلب اوقات به موج‌‌های احساسی برمی‌‌گردند که هیچ ارتباطی با عملی بودن ماجرا ندارند.

به همین دلیل اگر تنها دنبال قیمت‌‌ها باشید ممکن است فرصت‌‌های مناسبی را از دست دهید.

اگر در مورد شرکتی تحقیق کرده باشید و بتوانید تشخیص دهید که چرا قیمت سهام آن کاهش یافته است؛ در آن صورت دوره‌‌ی زمانی بعد از نزول قیمت می‌‌تواند موقعیتی عالی برای خرید سهام آن شرکت با ‌‌قیمت کم باشد.

نتیجه‌‌گیری

اگر تنها چیزی که در مورد سهام می‌‌دانید قیمت آن است، ممکن خواهد بود که سرمایه‌‌ گذاری اشتباهی انجام دهید. اگر قیمت سهمی در حال افزایش باشد، ممکن است زمان مناسبی برای فروش آن باشد و به گونه‌‌ای مشابه، اگر قیمت سهمی به شدت در حال نزول باشد، ممکن است زمان مناسبی برای خارج شدن از آن سهام و خرید دوباره آن به قیمتی پایین‌تر باشد. نتیجه کلی این است که اگر در مورد خود شرکت بیش از سهام آن اطلاعات نداشته باشید به احتمال بسیار زیاد در تصمیم‌‌گیری نهایی دچار مشکل خواهید شد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.