فناوری بلاک چین چگونه می‌تواند کسب و کار ها و تجارت را تغییر و بهبود دهد؟

در حال حاضر، کسب و کارها باید مقادیر عظیمی از داده‌‌‌ها را ثبت و نگهداری کنند و با توجه به ماهیت کسب و کار و مشتریانی که بیش از پیش نسبت به امنیت و حریم خصوصی خود آگاه هستند، نیاز به امنیت و یکپارچگی اطلاعات در حال شدت گرفتن است. عصر گوشی‌‌‌های هوشمند و ارتباط ۲۴ساعته میان کسب وکارها و مصرف‌‌‌کنندگان، این اطلاعات را دربرابر هکرها آسیب‌‌‌پذیرتر نیز می‌‌‌کند. بنابراین در چنین شرایطی به یک سیستمی نباز است که بتواند از پس این چالش ها بربیاد. در ادامه بررسی خواهیم کرد که چرا و چگونه فناوری بلاک چین می‌تواند کسب و کارها و تجارت را تغییر و بهبود دهد.

0 205

فناوری بلاک چین چه ویژگی هایی دارد که می‌تواند به کسب و کار ها و تجارت در مسیر تغییر و بهتر شدن کمک کند؟

امنیت

یکی از بزرگترین هزینه‌‌‌ها و نگرانی‌‌‌های اکثر کسب وکار‌‌‌ها و شرکت‌‌‌ها، امنیت شبکه است. در نتیجه، برای ایمن‌‌‌سازی در برابر هکرهای شبکه‌‌‌های کسب وکار و سایر تهدیدهای امنیتی احتمالی موجود، حجم عظیمی از منابع محاسبه، ضروری هستند. بنابراین، این امر، دغدغه‌‌‌ی بزرگی برای CTOهایی (مدیر ارشد فنی) است که نگرانند این راه‌‌‌حل‌‌‌های فناوری، به منظور جلوگیری از پیشروی هکرها، باید کنترل و به روز رسانی شوند.

این نگرانی، به واسطه‌‌‌ مسئله‌‌‌ امنیت مدیریت داده‌‌‌ها، امنیت و دسترسی، در حال هدایت کسب و کار و شرکت ها به سمت بررسی فناوری بلاک چین است.

دفترکل توزیع شده (DLT)

بلاک چین در دوره‌‌‌‌‌‌های ابتدایی خود، به عنوان یک سیستم دفترکل توزیع شده‌‌‌ گسترش‌‌‌یافته بر شبکه‌‌‌ای از بلاک‌‌‌ها عمل می‌‌‌کند. در این شبکه، هر بلاک، حاوی تاریخچه‌‌‌ای از اطلاعاتی است که برچسب زمانی زده می‌‌‌شوند و تأیید می‌‌‌گردند. این امر، کل شبکه‌‌‌‌‌‌ی بلاک‌‌‌ها/ زنجیره‌‌‌ی معاملات را دربرابر دستکاری یا خرابی داده‌‌‌ها ایمن می‌‌‌سازد.

هر کاربر شبکه، دارای یک سهم برابر است و از این رو، یک شیوه‌‌‌ عموما توافق‌‌‌شده وجود دارد که در آن، داده ها، ثبت و ذخیره‌‌‌ می‌‌‌شوند. این روش، توانایی اجماع داشتن را به شبکه اعطا می‌‌‌کند و نیاز به واسطه‌‌‌های قدیمی را از بین می‌‌‌برد. این امر، بدان معناست که شبکه، غیرمتمرکز است.

امنیت شبکه

برخلاف بسیاری از راه‌‌‌حل‌‌‌های مبتنی بر امنیت موجود امروزی که نیازمند سطوح تأیید هویت و راستی‌‌‌آزمایی متعددی هستند، ماهیت غیرمتمرکز فناوری بلاک چین به علاوه‌‌‌ پاسخگویی و شفافیت فزاینده، نیاز به سطوح متعدد راستی‌‌‌آزمایی را حذف می‌‌‌کند.

تمام اقدامات شبکه، نیازمند مشارکت اکثریت کاربران شبکه هستند، یعنی هیچ مرجع واحدی نمی‌‌‌تواند شبکه را کنترل نماید. این امر، شبکه را به گونه‌‌‌ای می‌‌‌سازد که به واسطه‌‌‌ی سیستم مصون از هکر مشارکت‌‌‌کننده، شبکه نمی‌‌‌تواند داده‌‌‌ها را بدون اجازه‌‌‌ اکثریت کاربران ویرایش کند.

بلاک چین فقط برای رمز ارزها نیست!

در ابتدا، فناوری بلاک چین محدود به رمز ارزها بود . امروزه این فناوری به واسطه‌‌‌ پیشرفت‌‌‌های انواع مختلفی از شبکه‌‌‌ها، مثلا قراردادهای هوشمند اتریوم، دارای امکانات بسیار بیشتری است. فناوری بلاک چین، علاوه بر مورد استفاده قرار گرفتن در صنعت مالی، به عنوان یک راه حل کسب و کار مربوط به تمام انواع صنعت، توانمندی بسیاری را از خود نشان می‌‌‌دهد.

بلاک چین چگونه بر معاملات نظارت دارد؟

میزان داده‌‌‌های معاملاتی‌‌‌ که در شبکه‌‌‌های سراسر جهان جریان دارد، سرسام‌‌‌آور است. این امر، این پرسش را به وجود آورد که چگونه می‌‌‌توان معاملات را پیگیری و تجزیه و تحلیل نمود؟ این پرسش، بسیار مهم است، زیرا تجزیه و تحلیل این داده‌‌‌ها و پیگیری معاملات در کسب و کار، حائز اهمیت است. با این حال، با استفاده از فناوری بلاک چین می‌‌‌توان داده ‌‌‌ها را به راحتی، تا معامله‌‌‌ی اصلی پیگیری کرد که مجددا این امر، خطر دستکاری یا تکرار را کاهش می‌‌‌دهد. از آنجاییکه تمام داده‌‌‌ها و اطلاعات، مرتبط هستند، می‌‌‌توان خطاها را سریعتر یافت که این امر بدان معناست که می‌‌‌توان راه‌‌‌حل‌‌‌های آن خطاها را به سرعت و با کمترین اثر مخرب، به کار برد.

هرگونه خطا در داده‌‌‌ها، تنها به گره یا اتصال شبکه‌‌‌ی خود محدود می‌‌‌شود. این امر بدان معناست که حتی اگر در یک گره، شکاف وجود داشته باشد، داده‌‌‌های بخش‌‌‌های دیگر شبکه، همچنان ایمن هستند.

بلاک چین وابستگی به پردازش دستی را کاهش می‌‌‌دهد

مزیت بزرگ دیگر مربوط به موارد کاربرد تجاری، کاهش وابستگی به فرآیندهای کار بر است. در اکثر صنایع، فرآیندها بر شبکه‌‌‌های متعددی ساخته و مدیریت می‌‌‌شوند. این امر، پیچیدگی غیرضروری‌‌‌ را برای فرآیندها ایجاد و هزینه‌‌‌ اضافی‌‌‌ به کسب و کارها تحمیل می‌کند. با این حال، با استفاده از بلاک چین، فرآیندها می‌‌‌توانند در یک دفترکل توزیع‌‌‌شده که آنها را بهینه می‌‌‌سازد و هزینه را برای کسب و کار کاهش می‌‌‌دهد، قرار بگیرند.

این امر، نشان می‌دهد که چرا ارائه‌‌‌دهندگان پیشگام خدمات ابری، به عنوان یک خدمت، در حال هدایت صنعت به سمت پیشرفت در زمینه فناوری بلاک چین هستند.برای مثال سرویس بلاک چین مستقل رایانش ابری اوراکل (Oracle Clouds)، آغاز کار با حداقل پیکربندی مورد نیاز را ساده می‌‌‌سازد.

حریم خصوصی

حریم خصوصی و امنیت، به علت فعالیت بی‌‌‌وقفه‌‌‌ هکرهایی که همیشه در حال انجام یک مأموریت برای جستجوی شکاف‌‌‌ها به منظور ورود و دستیابی به اطلاعات حساس هستند، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. دوراندیشی و عملکرد بهتر در این دو حوزه‌‌‌، یکی از بهترین روش‌‌‌های مقابله با هر نوع نفوذ امنیتی است.

در یک جهانِ بیش از پیش به هم پیوسته که در آن، معمولا گسترش دستگاه‌‌‌ها و گردش داده‌‌‌ها، تنها افزایش می‌‌‌یابد، شرایط استفاده از فناوری ایمن و کم‌‌‌خطری مانند بلاک چین مساعد است و این فناوری، به سرعت به الگویی اجرایی برای تمام مدیران کسب و کار و تجارت تبدیل می‌شود. 

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.