چرا صرافی های رمز ارز به IEO نیاز دارند؟

پس از راه اندازی موفق لانچ‌پد بایننس (Binance Launchpad)، حداقل پنج صرافی رمز ارز دیگر به جریان عرضه‌ اولیه توکن صرافی (IEO) پیوستند. این ابزار جدید به پروژه‌ها اجازه می‌دهد که تنها در چند دقیقه میلیون‌ها دلار سرمایه جذب کنند. اما اهمیت نسل جدید عرضه اولیه سکه (ICO) در چیست؟ در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

0 100

نیاز به IEO.

EXMO، Huobi، Bittrex، KuCoin و بایننس (Binance) تنها لیست کوچکی از صرافی‌هایی هستند که به IEO I نیاز دارند و می‌خواهند سکه‌های خود را در بورس قرار دهند. درحقیقت IEO همان ICO است، تنها با این تفاوت که یک واسطه مانند صرافی نیز بین پروژه و سرمایه گذاران قرار دارد.

ممکن است به نظر برسد که ابزار جدید مزیت‌هایی دارد: پروژه‌ها موفق به جذب سرمایه می‌شوند و سرمایه گذاران مالک دارایی می‌شوند که در طول زمان با افزایش قیمت، حجم مبادلات و توکن‌های داخلی، که صرافی از طریق آن جذب سرمایه می‌کند، روبرو می‌شود. اما این کار موجب نگرانی در جامعه کریپتو شده است.

نارضایتی سرمایه گذاران از نتایج IEO ها

یکی از نارضایتی‌های سرمایه‌گذاران در مورد نبودن زمان کافی برای خرید توکن است، زیرا فروش کلی در عرض چند دقیقه به پایان می‌رسد. از آنجا که اغلب این پلتفرم‌ها برای هجوم مصرف کنندگان آمادگی ندارند و مسائل فنی مانند دکمه‌های غیرفعال انجام معاملات را ناممکن می‌سازند، اصولا صرافی‌های رمز ارز مقصر این ماجرا هستند.

اولین بار بایننس هنگام فروش توکن بیت‌تورنت با چنین وضعیتی مواجه شد. با این حال، این صرافی رمز ارز با در IEO های بعدی در صدد رفع مشکل برآمد.

وضعیتی مشابه در صرافی رمز ارز Huobi هنگام فروش انبوه بروی شبکه ی تاپ (TOP Network) اتفاق افتاد. با گذشت تنها سه دوره جمع‌آوری کمک‌های مالی که هر یک فقط یک ثانیه بطول انجامید، این پروژه موفق به جمع‌آوری 3.5 میلیون دلار توکن Huobi شد.

بنابراین اغلب سرمایه گذاران از نتایج IEO ناراضی بودند، زیرا نتوانستند به علت مشکلات فنی سکه خریداری کنند.

به گفته آندری گرچوف (Andrei Grachev)، رئیس Huobi در روسیه، چنین شرایطی از هیجان عمومی کاربران سایت حاصل می‌شود که باید از آنها درس گرفته و اشتباهات را اصلاح کنیم.

یکی از نمایندگان این صرافی بیان کرد:

این موضوع با قانون عدد بزرگ‌تر در ارتباط است، با بیش از 130،000 نفر متقاضی فقط حدود 3500 نفر از آنان موفق به سرمایه گذاری شدند، زیرا با چنین تبلیغاتی اکثر این افراد زمان کافی برای شرکت در خرید نداشتند. ما در حال حاضر بازخوردهای بدست آمده از دارندگان توکن‌های Huobi را به‌منظور بهبود روند تراکنش جمع‌آوری می‌کنیم

طبق اظهارات آندری گرچوف،  همه شرکت‌کنندگان در فروش توکن شامل سرمایه‌گذاران، صرافی‌های رمز ارز و همچنین خود پروژه نیاز به IEO دارند و IEO برای انها سودمند است.

یکی از متخصصین مدعی شد:

موضوع خیلی ساده است، انجام یک IEO ، حجم بزرگی از کاربرها و معاملات جدید را برای صرافی، و برای سرمایه گذاران تضمینی برای فهرست شدن در لیست صرافی و فرصتی برای سرمایه گذاری در بازار ثانویه را فراهم می‌کند.

با این حال، از آنجا که بازار ICO تقریبا از بین رفته است، هدف اصلی IEO ایجاد فرصتی برای جمع آوری پول از طریق پروژه‌های با کیفیت و ایجاد فرصت‌های سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران است.

بلیط شانس کریپتو

بایننس یکی از پلتفرم‌هایی است که سعی در مدیریت انبوه سرمایه گذاران بالقوه را دارد. از امروز تنها برندگان قرعه‌کشی که به شکل تصادفی انتخاب شده‌اند قادر به شرکت در فروش توکن‌ها خواهند بود. علاوه بر این، تنها افرادی که سکه‌های بایننس را برای حداقل 20 روز در اختیار داشته اند بعنوان شرکت‌کننده شناخته خواهند شد. این سپرده‌ها باید روزانه بررسی شوند.

ظاهرا پلتفرم‌ بایننس بهترین روش را انتخاب کرده است، چرا که ارزش دارایی به میزان تقاضا و مدت نگهداری توکن‌ها وابسته است و علاوه برتقاضای بالا برای سکه بایننس به دلیل تبادل ماهانه ICO، شرایط قرعه کشی اجازه نابودی بلافاصله سکه را نمی‌دهد. بنابراین هر سرمایه گذاری که توکن خود را نگه داشته و آن را نفروشد، بر ارزش دارایی او افزوده می‌شود.

بنا به گفته کلاورا (Kelevra)، معامله‌گر رمز ارز مستقل، توکن‌های بایننس اصول یکسانی با ارز اتریوم (Ethereum) دارند. چرا که پیش از این تمام ICO ها، عمدتا روی اتریوم (ETH) و بیت کوین (BTC) متمرکز بودند. بنابراین، برای سرمایه گذاری در یک پروژه سرمایه‌گذار ملزم به خرید توکن‌های اتریوم بود که باعث افزایش تقاضا برای دومین رمز ارز برتر شد. امروزه در طی فرایند IEO ، توکن‌های بایننس جایگزین اتریوم می‌شوند که بتدریج افزایش ارزش را برای آن به همراه خواهند داشت.

کلاورا همچنین توضیح داد:

بایننس الگوی خرید توکن‌ها را برای پروژه ای جهانی و سرمایه‌گذاری بیشتر بکار گرفته است. در این صورت سازندگان یک رمز ارز، سهم عمده سهام خود را دریافت می‌کنند.

وی گفت، با وجود این بسیاری از توکن‌هایBNB در اختیار بنیانگذاران پروژه‌ها بوده که دیر یا زود آنها مجبور به فروش این توکن ها خواهند بود.

این مبادله کننده رمز ارزها توضیح داد:

به منظور کاهش میزان تمایل به فروش توکن‌ها، پلتفرم بایننس تصمیم به ایجاد قرعه کشی نموده است که در آن باید بخشی از رمز ارزهای خود را سپرده گذاری کنید. انتظار ایجاد فرایند مشابهی برای شبکه اتریوم نیز در آینده نزدیک به دلیل انتقال بلاک چین به اثبات سهام وجود دارد

دستکاری بی وقفه

انجام چنین ترفندهای ساده‌ای موجب پامپ (رشد کاذب قیمت) توکن‌های صرافی می‌شود، در نتیجه بسیاری از پلتفرم های مبادله رمز ارز این تکنیک را به کار گرفته‌اند.

یکی از متخصصین اشاره کرد:

از نظر من تمام این‌ها فقط طرح‌های فریبکارانه هوشمند هستند، بنابراین کوین BNB همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد. این احتمال وجود دارد که کلاهبرداری بزرگی با عرضه سکه بایننس رخ داده است. دیگر صرافی‌های رمز ارز مانند Huobi و بیت‌رکس نیز از این ماجرا درس گرفتند و حالا هر دو می‌خواهند از این طرح استفاده کنند.

طبق اظهارات وی، IEO می‌تواند سرنوشتی مشابه بسیاری از ICO ها را تکرار کند، به علاوه، IEO دائما بازار و صنعت دارایی‌های مالی دیجیتال را به خطر می‌اندازد.

کلورا معتقد است این مشکل تنها توسط مداخله چهار شرکت حسابرس بزرگ برطرف می‌شود. پس از اعمال یک روش منصفانه توسط همه شرکت کنندگان در بازار سهام در قبال اداره ICO، می‌توان بعدها آن را به تایید اداره تنظیم مقررات مالی (FINRA) رساند و از دستکاری بازار جلوگیری کرد.

علاوه بر این، حسابرسی آن دسته از پروژه‌های رمز ارزی که IEO را در صرافی‌های رمز ارز اجرا می‌کنند، مستقیما توسط پدیدآورندگان بورس صرافی صورت می‌گیرد که به هیچ عنوان “بازیکنان بی طرف بازار” نیستند.

تا زمانی که مقرراتی وجود نداشته باشد، این طرح‌ها برای دستکاری روش‌های درآمدزایی کاربرد دارند که راه بسیار اشتباهی است.

به طور کلی، قرعه‌کشی‌های بایننس و بسیاری از سرمایه گذاران “عصبانی” Huobi به نیاز بالا به توکن‌های IEO دلالت دارد. اما تا کنون، صرف نظر از گمانه زنی‌ها و پامپ‌های رمز ارزهای صرافی ها، چنین اقداماتی هیچ چیز جدیدی به بازار معرفی نکرده اند.

بدون شک می توان گفت که مشارکت‌هایی از این قبیل برای پلتفرم های مبادله رمز ارز و پروژه های رمز ارز سودمند است؛ زیرا با پشتیبانی صرافی های رمز ارز، استارت‌آپ‌ها بدون مشکل خاصی از تامین مالی و قرار گرفتن در لیست صرافی ها بهره مند می‌شوند. در آینده نزدیک می‌توان مشاهده کرد که آیا حباب ICO های جدید در مقیاسی کوچکتر متورم خواهد شد یا خیر. با این حال، کمبود قوانین واضح و شفاف رمز ارز ، سرمایه گذاران را از حمایت محروم می‌کند و باعث می‌شود متقلبان از مجازات فرار کنند.

 

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.