چرا صرافی‌‌های ارز رمز متمرکز برای نگهداری از سرمایه‌‌های کریپتو مناسب نیستند؟

با اینکه راه‌‌حل نگهداری از سرمایه (Custody) به یکی از جدیدترین ابتکارات اکوسیستم ارز رمز تبدیل شده، اما وقتی صرافی‌‌های مهم رمز ارز به عنوان مسئول نگهداری از سرمایه‌‌ کاربران عمل می‌‌کنند مشکلاتی به وجود می‌‌آید. بزرگ‌‌ترین صرافی‌‌ها مثل بایننس، OKEx و هوبی کنترل سرمایه‌‌ی کاربران را در دست گرفته و از آن برای دستکاری بازار استفاده می‌‌کنند. آن‌‌ها به جای اینکه یک مسئول نگهداری از سرمایه برای مشتری داشته باشند، به دنبال منافع خود هستند. ماتسومورا، یکی از بنیان‌‌گذاران صرافی Evercoin، معتقد است که یک راه‌‌حل این است که سرویس‌‌های نگهداری از رمز ارز را از سرویس‌‌های صرافی جدا کنیم.

0 79

الکس ماشینسکی (Alex Mashinsky)، مدیر عامل شبکه‌‌ سلسیوس (Celsius) و یکی از سرمایه‌‌گذاران VoIP

(Voice Over Internet Protocol) گفت: “امروزه بیش از 300 صرافی ارز رمز متمرکز در جهان وجود دارد. تقریبا تمام این صرافی‌‌های متمرکز به عنوان مسئول نگهداری ارزها عمل می‌‌کنند.”

در عین اینکه صرافی‌‌های ارز رمز به مشتریان اجازه می‌‌دهند که ارزهای رمزنگاری شده را با دیگر سرمایه‌‌ها معامله کنند، بعضی از بزرگ‌‌ترین صرافی‌‌های جهان نیز هم به عنوان صرافی و هم به عنوان مسئول نگهداری از سرمایه عمل می‌‌کنند.

این دقیقا به چه معناست؟ طبق پستی که میکو ماتسومورا (Miko Matsumura) که یکی از بنیان‌‌گذاران صرافی Evercoin است آن را نوشته، یک صرافی که مسئولیت نگهداری از ارزها را دارد، از کلید خصوصی سرمایه دیجیتال کاربر نگهداری می‌‌کند. صرافی‌‌ای که این مسئولیت را نداشته باشد از کلیدها نگهداری نمی‌‌کند. در فضای سرمایه پنهانی هر کسی که کلید خصوصی را کنترل کند، 100 درصد کنترل سرمایه را در اختیار دارد. اگر شما کلید خصوصی ندارید، هیچ اعتبار فنی یا منبعی ندارید.

با اینکه راه‌‌حل نگهداری از سرمایه (Custody: محصولات ارائه‌‌شده توسط گروه واسطه‌‌ی ذخایر و سرویس‌‌های امنیتی برای ارز رمزها) به یکی از جدیدترین ابتکارات اکوسیستم ارز رمز تبدیل شده، اما وقتی صرافی‌‌های مهم رمز ارز به عنوان مسئول نگهداری از سرمایه‌‌ کاربران عمل می‌‌کنند مشکلاتی به وجود می‌‌آید.

ماتسومورا به من گفت که صرافی‌‌های متمرکز در معرض مشکلات متعددی قرار دارند، زیرا یکی از قوانین اصلی ارز رمز را زیر پا می‌‌‌‌گذارند: صاحب کلید خصوصی صاحب سرمایه نیز هست. بزرگ‌‌ترین صرافی‌‌ها مثل بایننس، OKEx و هوبی کنترل سرمایه‌‌ی کاربران را در دست گرفته و از آن برای دستکاری بازار استفاده می‌‌کنند. آن‌‌ها به جای اینکه یک مسئول نگهداری از سرمایه برای مشتری داشته باشند، به دنبال منافع خود هستند. صرافی‌‌هایی که این مسئولیت نگهداری را بر عهده دارند، مثل روباهی می‌‌مانند که از خانه‌‌ پرنده‌‌ها محافظت کند (از آن‌‌ها سوء استفاده می‌‌کنند).

بنا به گفته‌‌های ماستوراما وقتی که سرمایه دیجیتال در یک صرافی متمرکز ذخیره شود، کاربران دیگر صاحب کریپتوی ارز رمزهای خود نیستند. در عوض، حق دارند آن‌‌ها را معامله یا برداشت کنند که این امر موجب بروز مشکلاتی می‌‌گردد.

ماتسومورا ادامه داد: “مشکل آنجاست که وقتی صرافی‌‌های کریپتو مسئولیت نگهداری از سرمایه را دارند، هر کاری که انجام دهند از دید پنهان خواهد بود. هوبی اخیرا برای دریافت پرداخت‌‌ها از توکن‌‌های EOS کاربران استفاده کرد تا به تولیدکنندگان بلاک خود رای دهد. این موضوع در بلاکچین قابل مشاهده بود. چه کسی می‌‌داند که چه سوء استفاده‌‌هایی به صورت پنهان در حال انجام است.”

صرافی‌‌های متمرکز تا حد زیادی تنظیم‌‌نشده باقی می‌‌مانند

مشکل دیگر صرافی‌‌های متمرکزی که از ارز مشتریان نگهداری می‌‌کنند کمبود تنظیمات است.

ماتسومورا گفت: “درست مثل بانک‌‌ها، نیروی صرافی نگهدارنده‌‌ ارز از طریق قراردادی تامین می‌‌شود که طبق آن از موجودی کاربر برای هر هدفی که مناسب ببینند استفاده می‌‌کنند. درست مثل بانک‌‌ها، می‌‌توانند موجودی کاربر را وام دهند؛ اما بر خلاف بانک‌‌ها تنظیم‌‌شده نیستند و سود پرداخت نمی‌‌کنند.”

علاوه بر این، بر خلاف بانک‌‌هایی که تحت FDIC (شرکت بیمه سپرده فدرال، یک آژانس مستقل در دولت ایالات متحده که اگر بانک بیمه‌‌شده در این سازمان یا ذخایر مرتبط با شکست مواجه شوند، جلوی ضرر کردن سپرده‌‌های بیمه‌‌شده‌‌ی شما را می‌‌گیرد) تنظیم شده‌‌اند، بسیاری از صرافی‌‌های متمرکز کریپتو برای سرمایه‌‌های دیجیتالی که نگه میدارند، هیچ بیمه‌‌ای ارائه نمی‌‌کنند. این به این معناست که اگر یک صرافی هک شود، کاربران نمی‌‌توانند سرمایه‌‌های خود را پس بگیرند.

با این حال، لازم است به این موضوع اشاره کنیم که ماه گذشته صرافی جمینی (Gemini) ارزهای دیجیتالی را که از آن‌‌ها نگهداری می‌‌کند، تحت پوشش بیمه قرار داد. گفته شده که بیمه‌‌ی شرکت Gemini Trust که بنیان‌‌گذاران آن کمرون و تایلر وینکلواس (Cameron and Tyler Vinklevoss) هستند، از طریق کنسرسیومی از بیمه‌‌کنندگان که توسط شرکت سرویس‌‌های حرفه‌‌ای جهانی به نام Aon شکل گرفته است، تامین می‌‌گردد. این بیمه در راس سپرده‌‌های دلار شرکت بیمه سپرده فدرال که صرافی از آن‌‌ها نگهداری می‌‌کند، قرار می‌‌گیرد.

بنا به گفته‌‌های ماشینسکی “بسیاری از چیزهایی که اجتماع کریپتو در بازارهای سنتی رمز ارز می‌‌بیند تنها تولد دوباره‌‌ی ایده‌‌های بد متعلق به سال‌‌های 1800 تا 1810 است که همگی به قصد سوء استفاده از نبود تنظیمات به کار گرفته می‌‌شدند.”

ما شاهد تضاد منافع فراوان در صرافی‌‌هایی هستیم که در آن‌‌ها مردم متوجه این موضوع نیستند که این سازمان‌‌ها به نفع آن‌‌ها عمل نمی‌‌کنند. به دلیل عدم شفافیت و تنظیمات، اتفاقات زیادی در حال رخ دادن است که برای مثال اگر در بورس سهام شهر نیویورک رخ می‌‌داد، غیرقانونی به حساب می‌‌آمد. ایده‌‌ی جداسازی سهم مسئول نگهداری از ارز و دیگر موارد از این حقیقت برگرفته شده که اگر شما به سقوط برادران لمان (Lehman Brothers) نگاهی بیندازید، خواهید دید همه‌‌ این‌‌ها به این بر‌‌می‌‌گردد که بانک رزرو فدرال چرا ایجاد شد. به بیان ساده، ماشینسکی می‌‌گوید که شما نمی‌‌توانید اجازه دهید که گربه از شیر محافظت کند.

امن نگه داشتن ارز رمزهایتان در دستان دیگران

با اینکه بسیاری از افراد در اجتماع کریپتو دارای این عقیده‌‌ی مشترک هستند که صرافی‌‌های متمرکز مسئولان خوبی برای نگهداری از کریپتو نیستند، اما راه‌‌حل‌‌هایی نیز برای آن وجود دارد که می‌‌توان آن‌‌ها را به کار گرفت.

برای مثال، ماتسومورا معتقد است که یک راه‌‌حل این است که سرویس‌‌های نگهداری از رمز ارز را از سرویس‌‌های صرافی جدا کنیم. یک مثال خوب از این مورد BitGo است.

ماتسومورا گفت: “این جداسازی می‌‌تواند در سطح تنظیمی رخ دهد، و یا اینکه کاربران کاملا متوجه سوء استفاده از ارزهایشان شده و خود راه‌‌حلی می‌‌یابند.”

بنا به گفته‌‌های پاول پوئی، مدیر عامل و یکی از بنیان‌‌گذاران Edge Wallet، یک راه‌‌حل خوب دیگر این است که یک راه‌‌حل تاییدشده مثل BitGo با یک کلید چندامضایی کنترل‌‌شده توسط کاربر ترکیب شود.

پوئی گفت:

ارزهای رمزنگاری شده تحول آفرین هستند، زیرا نیاز به وجود واسطه در مالکیت و انتقال سرمایه را از میان برمی‌‌دارند. استفاده از مسئولان نگهداری از ارز رمزها کل ارزش کریپتو، قابلیت دسترسی، کاربرد و حتی وعده‌‌ نرخ تورمی ثابت را از میان برمی‌‌دارند. اگر دنیای ما از طریق مسئولان نگهدارنده ارز رمزها آن‌‌ها را به کار می‌‌گرفت، می‌‌دیدیم که هر آنچه سعی در پیشگیری از آن داریم، مثل حساب‌‌های leveraged، ذخیره کسری و تورم ارز، اتفاق خواهد افتاد. راه‌‌حل‌‌های نگهداری از ارز رمز که در آن شرکت‌‌ها تنها از یکی از کلیدهای لازم برای مصرف ارز رمز استفاده می‌‌کنند، آینده‌‌ راه‌‌حل‌‌های نگهداری از رمز ارزها خواهد بود. این موضوع موجب پیشگیری از لورج کردن (leveraging : با پول قرضی سرمایه گذاری کردن) سرمایه، مدل‌‌های تجاری مختلف برای مسئولان نگهداری از ارز رمزها درخواست کرده و بر خلاف ضرر و دزدی، مزایایی را نیز ارائه می‌‌کند

در نهایت، تغییر یافتن به مدل صرافی غیرمتمرکز جایگزین امنی برای ذخیره‌‌ سرمایه‌‌های رمز ارز است.

صرافی‌‌های متمرکز کریپتو مانند صرافی‌‌های بازار سهام دنیای قدیم عمل می‌‌کنند. این‌‌ها راه‌‌حل‌‌های دنیای قدیم هستند که بر دنیای جدید تحمیل شده‌‌اند. ما برای انجام معامله به راه‌‌حل‌‌های متمرکز قدیمی احتیاج نداریم. ریسک این که صرافی‌‌های متمرکز از پول شما نگهداری کنند نه تنها بالاست، بلکه غیرضروری است. یکی از دلایل اینکه آن‌‌ها نگهبان خوبی برای پول‌‌های شما نیستند، این است که مشخص نیست امین مردمی که پول خود را به آن‌‌ها می‌‌سپارند هستند یا خیر. به نظر من نگهداری از پول باید عملی جداگانه باشد. بیشتر صرافی‌‌ها حتی بیمه هم نیستند. بنابراین، اگر صرافی هک شود، ارز رمزهایتان را از دست خواهید داد. افراد دنیای معاملات باید از این موضوع با خبر باشند که می‌‌توانند معاملات خود را با استفاده از صرافی‌‌های غیرمتمرکز که مسئولیت نگهداری از ارز رمزها را ندارند به انجام برسانند. هیچ نیازی نیست که برای انجام معاملات به صرافی‌‌های متمرکز اعتماد کنید. سم تبار (Sam Tabar)، متخصص AirSwap، گفت: “وقتی که جهان با این موضوع آشنایی یابد، چیزی به وجود خواهد آمد که من نام آن را “مهاجرت بزرگ نقدینگی از صرافی‌‌های متمرکز می‌‌نامم.”

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.