چرا رمز ارزها به سیستم‌‌عامل بعدی کاپیتالیسم تبدیل خواهند شد

بدیهی است که پول نقد دیگر به میزان گذشته برای انجام معاملات مورد استفاده قرار نمی‌‌گیرد و به یک مفهوم کاملاً انتزاعی تبدیل شده است. در چنین شرایطی می‌‌توان انتظار داشت که رمز ارزها بیش از پیش وارد چرخه اقتصادی شوند و روندی صعودی داشته باشند. بسیاری از رمز ارزها مانند استیبل‌‌ کوین‌‌ها مبنایی قدرتمند دارند و همین مسئله باعث شده که به عنوان یکی از عوامل اصلی شکل‌‌گیری دنیای آینده مطرح شوند.

0 142

پول برای همیشه دوام نخواهد آورد؛ چنین چیزی حتمی ا‌‌ست

زمانی که ماهیت مبادله در حال تکامل بود تا به یکی از ویژگی‌‌های اولین سیستم اقتصادی بشر تبدیل شود، پول وجود نداشت و همچنین تا زمانی که دیگر هیچ مزیتی برای استفاده از آن وجود نداشته باشد، دوام نخواهد آورد. آن زمان بسیار سریع‌‌تر از آنچه که به نظر می‌‌رسید در حال فرا رسیدن است.

واقعیت این است که حرکت ما به سمت یک جامعه بدون پول نقد تقریباً به سرانجام خود رسیده است. من به ندرت پول نقد با خودم حمل می‌‌کنم و می‌‌توانم تعداد دفعاتی را که در عرض ۳ سال گذشته از پول نقد برای پرداخت چیزی استفاده کردم، با انگشتان یک دست حساب کنم. پول نقد کاغذی و سکه‌‌ها عملاً به تاریخ پیوسته‌‌اند.

این دقیقا چیزی‎ست که طرفداران رمز ارزها دائماً به به رخ می‎کشند. پول به طرز تفکر شما اهمیتی نمی‌‌دهد و صرفاً ابزاری برای داد و ستد است. زمانی که کاربرد آن با چیزی مناسب‎تر جایگزین شود مطمئناً منقرض خواهد شد. پول در حال حاضر، یک گونه‎ی در حال انقراض می‌‌باشد که چندین شخص سعی در حفاظت از آن دارند. متاسفانه، همان اشخاص در حال ویران کردن سیستمی می‌‌باشند که آن را قدم به قدم ساخته‌‌اند.

به زودی شاهد سقوط پول خواهیم بود

با توجه به اینکه ارزش‌‌گذاری ارزهای فیات دیگر به هیچ کالایی وابسته نیست (و اینکه قیمت آنها کاملاً مستقل بوده و ارزش‌‌گذاری آن به نحوه نگرش خودمان وابسته است)، تنها یک دلیل صادقانه و جدی برای من بیاورید که ارزهای فیات نیز حبابی بیش نیستند. تنها یک دلیل برای رد این گفته‎ی من بیاورید که اگر امروز دیگر هیچ اعتقادی به ارزش پول کاغذی نداشته باشیم، فردا دیگر نمی‌‌توان هیچ ارزشی را برای آن متصور شد. بدون اینکه به سراغ بحث‌‌های تاریخی، اندازه ومقیاس بانک‌‌های مرکزی و وعده‌‌هایی برویم که این نهادها برای حفظ ارزش پول به ما داده‌‌اند. این مسئله اساساً بر پایه اعتماد و اعتقاد بنیان نهاده شده است. چنین چیزی شما را وادار می‌‌سازد که به وجود یک راه‌‌حل مبتنی بر فناوری ایمان داشته باشید که درجه‌‌ای از اعتماد و اعتقاد ناپیدا در سیستم‌‌های انسانی را وارد عرصه می‌‌کند.

شاید هنوز هم بر این باور باشید که رمز ارزها حبابی بیش نیستند، اما من معتقدم که تمامی پول‌‌ها به همین صورت هستند. پول برآیندی از اعتقادات خودمان بوده و به این امید گره خورده است که ارزش آن همیشه حفظ خواهد شد. اوراق بهادار، سهام و اوراق قرضه نیز به همین صورت می‌‌باشند.

پول به مدت ۳۰ سال است که ساختاری فکری و مبتنی بر اعتماد به حکومت بوده است (اما اعتماد به این نهادها اکنون در کمترین حالت تاریخی خود قرار دارد. آنها دلایل زیادی برای اعمال خود به ما تحویل می‌‌دهند؛ اینکه سعی دارند منافع ما را در نظر بگیرند یا اینکه می‌‌خواهند آینده‌‌ای بهتر را برای ما به وجود آورند، که مطمئنا هیچ کدام از آنها را باور نمی‌‌کنیم).

رمز ارزها تنها به این دلیل آینده سیستم اقتصادی نیستند که گروهی از رویاپردازان چنین اعتقادی دارند. آنها به این دلیل آینده ما را در خود گرفته‌‌اند که یک سیستم‌‌عامل جدید برای دنیایی غیرمتمرکز می‌‌باشند. به این دلیل آینده ما می‌‌باشند که کنترل تمامی چیزهای مورد نیازمان را دوباره در اختیارمان قرار می‌‌دهند. به این دلیل که تاکنون تغییرات زیادی را در نحوه نگرش و اعمال ما به وجود آورده‌‌اند. بیت ‌‌کوین، بسیاری از مردم ونزوئلا را قادر ساخته است که جایگزین جدیدی برای ابرتورم آلوده به فساد پیدا کنند.

  • دیگر مجبور نیستیم به حکومتی اعتماد کنیم که بر ما غلبه دارد و سیاست‌‌های پولی خطرناکی را تعیین می‌‌کند که باید در هر حال قبول کنیم.
  • دیگر نباید سختگیر‌‌ی‌‌های زیادی را تحمل کنیم که به دلیل دخالت‌‌های دولتی به وجود آمده‌‌اند، جایی که افراد به وجود آورنده‎ی همین قوانین با هیچ تنبیهی مواجه نمی‌‌شوند.
  • آینده ما دیگر به تصمیمات دولت‌‌ها وابسته نیست.

می‌‌توانید تا آنجایی که خواستید در مورد ارزش بیش از حد واقعی رمز ارزها سخن برانید، در مورد اینکه دستکاری می‌‌شود یا در مورد اینکه ابزار مبادلاتی مناسبی برای تراکنش‌‌های مکرر نیست.

چنین چیزی درست است اما حاضرید چه قیمتی را برای کنترل دارایی‌‌های خود بپردازید؟

اگر به پروژه‌‌ای اعتماد کنید که بر اساس یک دفتر کل تغییر‌‌ناپذیر بنا شده باشد و افراد حاضر در آن می‌‌توانند توسعه پلتفرم‌‌ را مدیریت کنند، چه قیمتی را باید بپردازید. تصمیم‌‌گیری یک‌‌طرفه، با اجماع جایگزین شده است.

اگر پیامدهای چنین چیزی را نمی‌‌فهمید پس مطمئنا به اندازه کافی دقت نمی‌‌کنید.

اگر با عملکرد ارز فیات آشنا نیستید، این صلاحیت را ندارید که در مورد موفقیت‌‌آمیز بودن یا نبود رمز ارزها سخن بگویید. به همین صورت، اگر با مکانیزم‌‌های استخراج، فناوری زیرساخت رمز ارزها یا عوامل اقتصادی کمبود آشنا نیستید، صلاحیت کافی برای حرف زدن در مورد انقلاب رمز ارزها را ندارید.

بنابراین به اندازه کافی مطالعه کنید، دلیل تغییر چیزها را بفهمید و اهمیت فناوری بنیادین این انقلاب را درک کنید. سپس می‌‌توانید تاثیری مثبت بر پیشرفت این سیستم نوین داشته باشید. در غیر این صورت تنها یک آدم ریاکار بی‌‌سواد دیگر خواهید بود که تنها به فکر درآمد خود می‌‌باشد و تنها ویرانی به بار می‌‌آورد.

با در نظر گرفتن تمامی این چیزها، اگر به کریپتو ایمان دارید اجازه دهید که بازار شما را در بر گیرد. این حقیقت را بفهمید که موفقیت سیستم کریپتو با این اعتقاد همیشگی عجین شده است که در سراسر تاریخ، نوآوری همیشه روندهای کنونی را بر هم زده است. اگر یک سیستم برتر باشد، هیچ چیز نمی‌‌تواند در مسیر پیشرفت آن قرار گیرد. به همان صورتی که گوگل عملاً یاهو را از میان برداشت و فیسبوک مای‌‌اسپیس را نیست و نابود کرد، بیت‌‌ کوین و اتریوم نیز پول را درهم خواهند کوبید.

به همان صورتی که آمازون باعث نابود شدن خرده‌‌فروشان شده است، رمز ارزها نیز باعث از بین رفتن بانک‌‌ها خواهند شد. اگر نزدیک شدن چنین چیزی را نمی‌‌بینید، مطمئناً به اندازه کافی توجه نمی‌‌کنید.

بگذارید مخالفان به حال خودشان باشند، اما لحظه‌‌ای که بانک‌‌های مرکزی رمز ارزها را وارد چرخه اقتصادی خود کنند، مطمئنا به منزله‎ی امضاء کردن سند مرگ سیستم‌‌عامل کاپیتالیسم خواهد بود که دنیا را قبضه کرده است.

اما کاپیتالیسم مطمئناً به این زودی‌‌ها از بین نخواهد رفت. رمز ارزها تنها مانند مسیری کارآمدتر عمل خواهند کرد که مقصد مورد نظر را به خوبی محقق می‌‌سازند.

پیشرفت بی‌‌وقفه است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.