چرا بیت کوین هنوز اهمیت دارد؟ (بخش دوم)

این مقاله بخش دوم از تشریح اهمیت و ویژگی‌‌های بیت کوین به مناسبت تولد ده سالگی آن است. اگر چه در بازار کریپتو جوی منفی برعلیه بیت کوین وجود دارد، اما این ارز دیجیتال قابلیت تطبیق و بروزرسانی دارد و می‌‌تواند بر وضعیت موجود غلبه کند.

0 105

برای مطالعه بخش اول اینجا کلیک کنید

قسمت دوم: ساختمان شهرت

من جزء معدود کسانی هستم که علی رغم شرایط بازار، به شدت معتقدند بیت کوین توانایی این را دارد که جایگزین فیات و سیستم موروثی مالی ما شود. اگر شما مثل من فکر نمی‌‌کنید یا به اندازه‌‌ای که بتوانید نظر دهید آگاهی ندارید، بدانید که رقابتی نوظهور در این فضا بین افرادی که حداقل یک حساب بانکی دارند یا حتی آن ۲ میلیارد نفر از جمعیت جهان که حساب بانکی ندارند نیز در حال شکل گرفتن است.

خبر خوب این است که شرکت در این رقابت هیچ گونه محدودیتی ندارد. هر کسی که بحران مالی سال ۲۰۰۸ را به خاطر داشته باشد می‌‌داند سیاست‌‌مداران ، بانک‌‌داران و تنظیم‌‌گران که سیستم مالی ما را مدیریت می‌‌کنند چه عملکردی دارند. کنترل متمرکز تامین مالی موجب فساد، تورم و کاهش ارزش ارز می‌‌شود؛ و به همین خاطر اعتماد به رهبران اقتصادی کم شده است. اما خبر بد این که انسان‌‌ها در برابر تغییر مقاومت می‌‌کنند و زمان زیادی می‌‌برد تا از طرح ارزش طولانی‌‌مدت بیت کوین استقبال شود. باید مردم را از سه مزیت اصلی بیت کوین مطلع کرد تا این پروسه سریع‌‌تر انجام شود. این سه مزیت عبارت اند از:

۱- پول امن: بیت کوین به عنوان یک ارز، بر خلاف پول فیات، باید از فساد‌‌های بزرگ در امان باشد.

۲- ضمانت: بیت کوین به عنوان یک شبکه‌‌ پرداخت باید تضمین‌‌شده تر از تکنولوژی مورد استفاده در بانک‌‌ها عمل کند.

۳- قابلیت اطمینان: بیت کوین به عنوان یک شبکه‌‌ی پرداخت باید مطمئن‌‌تر، ارزان‌‌تر و کارآمدتر از سیستم‌‌های مالی موجود باشد.

بعد از گذشت ده سال از عملکرد بیت کوین (کارآمدترین دارایی دهه‌‌ی اخیر)، این ارز جایگاه خود را با موفقیت در این رقابت ارتقاء داده است.

پول امن: بر خلاف تمام ارزهایی که تا کنون استفاده شده اند، تعداد بیت کوین‌‌هایی که در جهان وجود دارد ۲۱ میلیون عدد است. این ارز طوری طراحی شده که در چرخه‌‌ خود هرگز از این تعداد فراتر نرود. در هر ۱۰ دقیقه گروه‌‌های کمی از این محصول تولید می‌‌شود و هر ۴ سال یک بار، تعداد آن‌‌ها نصف می‌‌شود. این ویژگی بیت کوین را نایاب می‌‌کند و تورم را تا مقدار قابل پیش‌‌بینی‌‌ای کاهش می‌‌دهد. مکانیزم اجماع غیر متمرکز که بر بیت کوین حکم‌‌رانی می‌‌کند، ایجاد تغییر در قوانین آن را بسیار سخت کرده است.

Bitcoin Price History

اصل نایابی اقتصادی می‌‌گوید منابع پرتقاضای نایاب، با کاهش عرضه، ارزش بیشتری پیدا می‌‌کنند. یعنی بیت کوین در طول زمان، و با افزایش تقاضا، کم‌‌ارزش نمی‌‌شود. اما پول فیات بر خلاف آن عرضه‌‌ نامحدود دارد و توسط بانک‌‌های مرکزی به راحتی چاپ می‌‌شود.

ضمانت: کدهای نرم‌‌افزار بیت کوین تعدادی ویژگی داخلی دارند که آن‌‌ها را امن و غیر قابل دست‌‌کاری می‌‌کند. این ویژگی‌‌ها تنها در یک فضای غیر متمرکز و با استفاده از رمزنگاری عملی هستند.

تمرکز زدایی: بیت کوین نقطه‌‌ی شکست واحدی ندارد زیرا تنها یک شرکت پشت آن نیست. اتفاقا شبکه‌‌ی بیت کوین متشکل از تعداد زیادی کنش‌‌گر جهانی و پراکنده است که در مسائل مالی و مطابق با قوانین از قبل تعریف‌‌شده عمل می‌‌کنند:

۱- ماینرها: ده‌‌ها هزار ماینر در سطح جهان با استفاده از کامپیوترهای پرقدرت، بر روی بلاکچینِ بیت کوین کار می‌‌کنند— یک مدیر کل در دسترس عموم و دیجیتال که تمام تراکنش‌‌های بیت کوین را ثبت می‌‌کند. ماینرها در حال رقابت در رقابتی ده دقیقه‌‌ای هستند که جایزه‌‌ آن تراکنش‌‌های جدیدی است که در یک بلوک جدید وارد شده و سپس به زنجیره اضافه می‌‌شوند. افراد و شرکت‌‌ها که کامپیوترهای ماینینگ دارند، سهام چشم‌‌گیری از منابع مالی دریافت می‌‌کنند تا پول برق مورد نیاز کامپیوترها را تامین کنند. ماینرها از جوایز خود برای فروش باسود و یا حفظ آن‌‌ها برای افزایش ارزش استفاده می‌‌کنند.

۲- ارتقاءدهندگان: ماینرها وابسته به ارتقاءدهندگان هستند. ارتقاءدهندگان کدهای برنامه را که ریگ‌‌های ماینینگ از آن‌‌ها استفاده می‌‌کنند، در اختیار دارند. این کدنویس‌‌ها (که احتمالا قسمتی از سرمایه‌‌ی خود را در بیت کوین قرار داده‌اند) آخرین بروزرسانی‌‌ها را در بیت کوین انجام می‌‌دهند تا ارزش بیت کوین در بازارهای آزاد ثابت بماند. عملیات ماینینگ ارتقاءدهندگان را به انتشار نسخه‌‌های جدید برنامه تشویق می‌‌کند تا خطر استفاده از نسخه‌‌های قبلی که ممکن است ناخواسته آسیب‌‌پذیر باشند از بین برود.

۳- نودها: ماینرها به اجماع تعداد زیادی نود یا کامپیوتر که با هدف اعتباربخشی به بلوک‌‌های جدید در سطح جهان توزیع یافته اند نیاز دارد. نودها توسط کاربران و مشاغل خصوصی (شرکت‌‌های ماینینگ، مبادلات ارزهای رمزنگاری‌‌شده، ارتقاءدهندگان کیف پول و ارائه‌‌دهندگان خدمات پرداخت شبکه) راه‌‌اندازی می‌‌شوند. بدون اجازه‌‌ی نودها، ماینر نمی‌‌تواند برای بلوک‌‌ها پاداش بگیرد.

۴- سرمایه‌‌گذاران و تاجران: آن‌‌ها شامل پیشگامان اولیه، افراد با ارزش خالص، احتکارگران و موسساتی است که بیت کوین را به نرخ بازار می‌‌خرند و پس از فروش توسط ماینرها دوباره به چرخه باز می‌‌گردند. اگر به نگهداری بیت کوین‌‌ها علاقه‌‌ای نداشته باشند، برای استخراج آن‌‌ها منابع واقعی را به کار نمی‌‌گیرند.

Global Bitcoin

با تطبیق بیت کوین، ساختار قدرت غیر متمرکزش در برابر دستکاری و تغییر مقاوم‌‌تر خواهد شد؛ به خصوص در مقایسه با قدرت متمرکز سیستم‌‌های بانکی.

رمزنگاری: یکی دیگر از ویژگی‌‌های مهم بیت کوین که وظیفه‌‌ی شناخت فعالیت‌‌های جعلی و محافظت از تمامیت تراکنش‌‌های ثبت‌‌شده در آن را دارد، امنیت از طریق رمزنگاری است. بلوک‌‌هایی که گفتیم با هش منحصر به فرد خود یا به وسیله‌‌ی اثر انگشت دیجیتال رمزنگاری‌‌شده، که با اطلاعات درون بلوک ساخته شده است به فروش می‌‌رود (هش هر بلوک به هش بلوک قبلی متصل است و به این ترتیب یک زنجیره خواهیم داشت). اگر کسی قصد دست‌‌کاری تراکنش‌‌های موجود در هر قسمت از زنجیره را داشته باشد، نودهای شبکه به راحتی آن را تشحیص داده و آن فعالیت را قطع یا حذف می‌‌کنند.

بلاکچین بیت کوین به مرور زمان در برابر سانسور یا حملات احتمالی، مقاوم‌‌تر و تغییرناپذیرتر از هر شبکه‌‌ای در دنیا خواهد شد.

قابلیت اطمینان: بعد از ایجاد اولین بیت کوین‌‌ها، خطای شبکه بسیار کم و در حد ۹۹/۹۹% بود. بلاکچین آن هک نشد و با وجود تلاش‌‌های مداوم کشورهایی مثل چین و هند برای محدود کردن آن، به رشد خود ادامه داد. سرعت تولید یا نرخ به‌‌روزرسانی مدیر کل‌‌های توزیع‌‌یافته متناسب با تراکنش‌‌ها، در حد ده دقیقه باقی مانده است. این روند ده سال است که به صورت ۲۴/۷ و بدون توقف ادامه دارد. هزینه‌‌ی تراکنش‌‌ها، بدون توجه به ارزش مبادله‌‌شده، همیشه کمتر از یک دلار بوده است و متوسط زمان تایید تراکنش کمتر از یک ساعت است. ورود بیت کوین به این شبکه همیشه سریع نیست؛ ممکن است در به دلیل تراکم بالای مبادلات تراکنش‌‌های آرام و پرهزینه را شاهد باشیم. اما سطح دومی از راه‌‌های مقیاس پذیری مانند شبکه‌‌ لایتنینگ بیت کوین راه‌‌اندازی شده است که کارایی و امنیت شبکه را بسیار بالا برده است.

به محض ایجاد، ورود و تایید هر تراکنش در هر بلوک، پیامی مبنی بر به مقصد رسیدن پولتان دریافت می‌‌کنید.

حامیان بیت کوین آن را اینگونه تعریف می‌‌کنند: پول امن و شبکه‌‌ی پرداخت بی‌‌واسطه بدون نیاز به اعتماد که با برنامه‌‌ای متن‌‌باز، رمزنگاری‌‌شده، تراکنش‌‌های همتا به همتا انجام می‌‌دهد. در واقع، عملکرد بیت کوین با گسترش و تطبیق یافتن با تکنولوژی ارتباط مستقیم دارد. یافتن راه‌‌های تمرکز زدایی پروتکل‌‌های مبادلات، مقیاس‌‌پذیری و امنیت، همینطور رابط کاربری بهتر، برای غلبه بر نوسان قیمت بیت کوین و جلب اعتماد مردم لازم است. برای رسیدن به این نقطه باید یک دهه دیگر بگذرد ولی بر اساس عملکرد درخشان در این چند سال، بیت کوین جایگاه خود را در عرصه‌‌ی ارز به دست آورده است. و مبارزه تازه شروع شده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.