چرا بیت کوین هنوز اهمیت دارد؟ (بخش اول)

10 سال از ساخت اولین ارز رمزنگاری شده یعنی بیت کوین‌‌ می‌‌گذرد و این دارایی دیجیتال هنوز در مجامع سیاسی و اقتصادی مورد بحث است. رشد بیت کوین‌‌ غیر قابل انکار است، اما نگرانی‌‌هایی هنوز در این باره وجود دارد. این مقاله به ویژگی‌‌ها، پتانسیل و وضعیت کنونی بیت کوین‌‌ را بررسی می‌کند.

0 90

قسمت 1: رشد ارگانیک

اکنون 10 سال از آغاز کسب‌‌وکار ساتوشی ناکاموتو می‌‌گذرد و دست کم در حلقه‌‌های اجتماعی من، این اتفاق خیلی مورد توجه قرار نگرفته است. در واقع 99% از جمعیت جهان از این موضوع مطلع نبودند. ولی حتی اگر کریپتو روی رادار شما نباشد، این سالگرد مرحله‌‌ مهمی در تاریخ مختصر بیت کوین‌‌ است: دوام آن به مدت 10 سال، در نوع خودش قابل ملاحظه است. ولی چیزی که بیش از همه شگفت‌‌انگیز است، زیربنای آن است که در حال قوی شدن و بزرگ شدن است.

بیت کوین‌‌ از آغاز در دو زمینه‌‌ ارتباط با کاربر و ارزش، رشد بسیار زیادی داشته است. در زمان انتشار این مطلب، ظرفیت بازار آن، به طور ثابت 110 بیلیون دلار ، قیمت تجاری آن حدود 6.450 دلار و تعداد کیف پول‌‌های ساخته‌‌شده 22 میلیون عدد است. همه‌‌ این‌‌ها را در کنار سازنده‌‌ی بی‌‌نام‌‌ونشان، کدهای متن‌‌باز، 2 کاربر پایه، قیمت ارزش تقریبا صفر و هیچ حمایتی از طرف سرمایه‌‌گذاران ریسک پذیر در نظر بگیرید. شاید بگویید آن آمار و ارقام هنوز هم چشم‌‌گیر نیست، ولی یک نکته را فراموش کرده اید.

بیت کوین‌‌ یک ارز جایگزین و سیستم پرداخت اینترنتی است، جوری طراحی شده که بدون نیاز به اعتماد کار کند ولی کاربران اصلی باید به کارکرد آن ایمان داشته باشند. تبدیل دلار به یک مفهوم غیر قابل لمس کار راحتی نیست، و هنوز هم تا تطبیق پیدا کردن با سرمایه‌‌های بزرگ فاصله داریم؛ ولی 10 سال از تجربه‌‌ طرح ارزش بیت کوین‌‌ می‌‌گذرد و بی‌‌شک توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. در این نوشتار چند نشانه از این ادعا را بررسی می‌‌کنیم:

تخصصی

قدرت هش معیاری است که به خوبی قدرت شبکه‌‌ی بیت کوین‌‌ و سلامت آن را نشان می‌‌دهد. این معیار با تعداد ماینرهایی وظیفه‌‌ی اعتباربخشی به تراکنش‌‌ها و حفاظت از کلیّت بلاکچینِ بیت کوین‌‌ را دارند، همبستگی مثبت دارد (بلاکچین یک پایگاه داده‌‌ رمزنگاری شده‌‌ عمومی، امن و تغییرناپذیر است که تمام تراکنش‌‌های ساخته‌‌شده را ثبت می‌‌کند). ولی نکاتی هست که افراد غیر متخصص باید بدانند: تعداد ماینرها بعد از اولین تراکنش بیت کوین‌‌‌‌ها به شکل فزاینده‌‌ای زیاد شده است و حتی با کاهش قیمت‌‌ها، ما شاهد رشد شدید آن در سال گذشته بوده ایم. علاوه بر غیر متمرکز بودنِ بسیار زیاد و با ظرفیت 21 میلیون، انتشار بیت کوین‌‌ به کاهش هزینه‌‌های دنیای واقعی کمک کرده است (مصرف انرژی و قدرت کامپیوتر). در نتیجه رشد قسمت ماینینگ بیت کوین‌‌ برای سازندگان آن بسیار پردرآمد بوده است.

مالی

با انتقال متخصصان وال‌‌استریت به پست‌‌های جدید در سازمان‌‌های کریپتو، واریز پول‌‌های سرمایه‌‌گذاران ریسک‌‌پذیر به پروژه‌‌های کریپتو و تلاش بسیاری از موسسات مالی برای ورود به دنیای کریپتو، سودهای سازمانی به خصوص در امسال افزایش داشته است. بانک‌‌های بزرگ سرمایه گذاری، برنامه‌‌های خود برای ورود به دنیای کریپتو، میزهای باز تجاری، راه حل‌‌های بهینه و پیشنهاد محصولات و خدمات مالی جدید بر پایه‌‌ی کریپتو را اعلام کرده‌‌اند. فیدلتی، بلک‌‌راک، گلدمن ساکس، ICE و CBOE نمونه‌‌هایی از این بانک‌‌ها هستند. کمک مالی ییل (Yale) را هم به لیست بالا اضافه کنید. این موسسات با احتیاط به سرمایه‌‌گذاران بزرگ پیشنهاد می‌‌دهند که سرمایه‌‌های خود را به این دارایی مطمئن که تجربه‌‌‌‌ ده‌‌ساله دارد، منتقل کنند.

سیاسی

موسسات بزرگ دیگر به فکر تغییر مقررات و حذف کردن بیت کوین‌‌ نیستند. نزاع امروز بر سر تغییر فضای کریپتو است. سیاستمداران و سران دولت برای محافظت از سرمایه‌‌گذاران کوچک و جلوگیری از پولشویی تلاش می‌‌کنند؛ زیرا این خطر با حذف از فضای بیت کوین‌‌، به بانک‌‌ها و عرضه‌‌ متمرکز پول فیات سرایت نخواهد کرد. نکته‌‌ی جالب اینجاست که بسیاری از این سیاستمداران فرزندانی دارند که در عصر فن‌‌آوری رشد کرده‌اند و در دانشگاه‌‌هایشان در مورد بلاکچین می‌‌آموزند. اشتیاق آن‌‌ها به بیت کوین‌‌ و توانایی‌‌های آن نظیر امنیت، ثبات و آینده‌‌ باز مالی، برای جامعه‌‌ی بلاکچین امیدوارکننده است. ولی نکته اینجاست که آن‌‌ها می‌‌توانند والدین خود را از این مسائل آگاه کنند. مقررات جدید برای کریپتو در راه است، ولی این مقررات خوب یا بد، در صورت عدم وجود بیت کوین‌‌، نمی‌‌توانند اعمال شوند.

این سه عامل افزایش قیمت در آینده را برای احتکارگران مژده می‌‌دهد. اما بیت کوین‌‌ لایه‌‌های فراوانی دارد و از این سه معیار فراتر می‌‌رود. پست بعدی من در مورد دیگر مزایای بیت کوین‌‌ در این ده سال است. علاوه بر این، مصاحبه‌‌ی بی‌‌نظیر من با مراد محمودف (Murad Mahmudov) در مورد اهمیت بیت کوین‌‌ بخوانید.

برای مطالعه بخش دوم اینجا کلیک کنید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.