چرا بیت کوین، اتریوم و کل بازار کریپتو ارزش خود را از دست داده‌اند

دو سال پیش و با هجوم سرمایه‌گذاران ناآگاه به سمت بازار کریپتو، استارتاپ‌های ضعیف زیادی ظهور کردند و سرمایه زیادی نیز جلب کردند، اما این موضوع در نهایت باعث سقوط بازار شد و تر و خشک را با هم سوزاند. اما امروز، با کاهش بی‌سابقه ارزش رمز ارزها، این استارتاپ‌های از دور خارج می‌شوند و شاید این آغازی برای بازگشت بازار به شرایط عادی باشد.

0 120

‌سرمایه‌گذاران در سال ۲۰۱۷، و به خصوص در سه‌ماهه چهارم، تنها به این دلیل می‌خواستند بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) خریداری کنند که آن را با توکن‌های ICO به خصوصی عوض کنند که تمایل داشتند در آن سرمایه‌گذاری کنند. خریداران بیت کوین و اتریوم نمی‌خواستند مالک بیت کوین و اتریوم باشند. آن‌ها می‌خواستند توکن‌های ارائه شده در عرضه اولیه سکه (ICO) را خریداری کنند، اما به عنوان مسیری کوتاه برای رسیدن به چیزی که در نهایت می‌خواستند، باید بیت کوین و اتریوم خریداری می‌کردند. اما مالکان بیت کوین و اتریوم قصد فروش نداشتند. آن‌ها می‌دیدند که قیمت چیزی که در دست داشتند رو به افزایش بود، پس چرا باید آن را می‌فروختند؟ همچنین آن‌ها به بیت کوین و اتریوم ایمان داشتند. بنابراین، در «دنیای مناقصه»، قیمت افزایش یافت.

 

سپس، آن شرکت‌های استارتاپی که ICO آن‌ها کامل شد، بزرگ شدند و (به عنوان یک گروه) شروع به تخلیه توکن‌های خود در دسامبر و ژانویه کردند، که نتیجه آن معکوس شدن تقاضای عظیم برای بیت کوین و اتریوم به سوی تقاضا برای فروش بیت کوین و اتریوم بود. پس از اینکه آثار سال جدید محو شد، استارتاپ‌ها نیاز به معاوضه رمز ارز خود با فیات داشتند تا دستمزد مهندسان را پرداخته و استارتاپ‌هایشان را بسازند.

سپس، همه به هول و ولا افتادند. فشار از سوی قانون‌گذاران ایالات متحده در سه ماهه سوم و چهارم سال ۲۰۱۷ منتج به کندی و تقریبا توقف ICO در ابتدای سال ۲۰۱۸ شد. پس از آن، ICO یا متوقف یا بسیار کند شدند. صادرکنندگان جدید توکن شروع به پذیرش فیات بدون نیاز به استفاده از اتریوم کردند، که بیش از پیش تقاضا را از بین برده و فروشندگان و hodlerها را بدون خریدار گذاشت. در «دنیای مناقصه»، بازار سقوط کرد. یکی از روندهای جالب بازار کنونی این است که قیمت تمامی رمز ارز‌ها بسیار به هم وابسته‌اند. فقط کافی است به قیمت یکی از توکن‌ها در CoinMarketCap نگاهی بیندازید و متوجه خواهید شد که بیشتر آن‌ها کاملا به هم وابسته‌اند. بیت کوین و اتریوم با هم بالا و پایین می‌روند، و بیشتر توکن‌های دیگر هم همینطور به هم وابسته‌اند. نباید این‌گونه باشد، اما با نبود بانکی که این استارتاپ‌ها را تحلیل و در مورد آن‌ها گزارش کند (به آن شکل که برای مایکروسافت و اپل و آمازون و غیره این کار انجام می‌شود) اوضاع به همین شکل خواهد بود. پس بیت کوین می‌تواند قیمت توکن شما را بالا و پایین ببرد، اما اکنون به نظر می‌رسد که این نیروی گرانشی دوسویه است.

در سال ۲۰۱۸ اتفاق دیگری نیز رخ داد. مشخص شد که همه این ICOهایی که سرمایه جمع‌آوری کرده بودند از طرف سرمایه‌گذاران فرشته با تجربه در فناوری یا سرمایه‌گذاران ریسک پذیر حمایت نمی‌شدند، آن‌ها توکن‌هایی بودند که نباید در آن‌ها سرمایه گذاری می‌کردید. پیش از این، همه این سکه در افزایش قیمت بیت کوین و اتریوم همبسته بودند، اما اکنون آن‌ها را به زیر می‌کشند. بین همه آن‌ها همبستگی وجود دارد، و بخشی بزرگی از ارزش بازار به طور کلی در حال غرق کردن «کشتی کریپتو» است.

چه اتفاقی می‌افتند اگر تمام این استارتاپ‌های ضعیف در نهایت از بین بروند و تنها شرکت‌های خوب و شگفت‌انگیز برای ما باقی بمانند؟ امروزه، سرمایه‌گذاران خرده‌فروش مصرف‌کننده در جنوب شرق آسیا و سراسر دنیا دیگر قمار نکرده و در یک رویداد بلاکچینی پول به پای آخرین ICOها نمی‌ریزند، و یا حداقل این اتفاق در حد سال ۲۰۱۷ رخ نمی‌دهد. پیش از این ۲۰ درصد سرمایه‌گذاران نهادی (VC) و ۸۰ درصد خرده‌فروش بودند. در حال حاضر حداقل ۸۰ درصد نهادی هستند. به نظر من منطقی می‌رسد که اگر VCهایی با برندهای قوی مانند a16z، Pantera Capital و ۷BC.VC پس از ارزیابی بایسته درخورد یک سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VC) در یک استارتاپ سرمایه گذاری می‌کنند، سرمایه‌گذاران خرده‌فروش مصرف‌کننده نیز به دنبال آن‌ها تمایل به سرمایه گذاری دارند و در حوزه‌های قضایی که این عمل VCها با قانون مطابقت داشته باشد (یا در ایالات متحده در صورتی که استارتاپ یک S1 یا Reg A+ یا… داشته باشد) به سراغ ردپای VCها می‌روند.

اکنون زمانی است که VCهای با تجربه باید سر برسند تا سرمایه واقعی VC تزریق کنند، جریان بالای معاملاتی ایجاد کنند و آن جریان معاملاتی را با تیم‌های متمرکز و غیرمتمرکز صالح پردازش کرده و ارزیابی بایسته انجام دهند، بهترین‌ها را تامین مالی کنند و به شرکت‌های پرتفوی کمک کنند تا از طریق ایجاد تنوع و ساخت پرتفوی ریسک سرمایه‌گذار را اجرا کرده و مدیریت کنند. ما شاهد بازگشت تامین سرمایه با فروش سهام در سطوح معقول هستیم و این فقط محدود به توکن‌ها نیست. سرمایه‌گذاران اکنون موجودی و توکن دارند. برخی از پروژه‌های غیرمتمرکز پیش از شروع به صرف کردن سرمایه مستلزم فقط توکن هستند، اما این کار فقط پس از ارزیابی بایسته واقعی انجام می‌شود. همچنین اکنون به جای چند ترک‌تحصیل کرده از دبیرستان که بدون ارزیابی مالی یا اینکه حتی یک لیست حقوق دیده باشند یا به دارایی رسیده باشند جویای ۵۰ و ۱۰۰ میلیون دلار ارزش پیش سرمایه گذاری هستند، شاهد بازگشت به ارزیابی بازار هستیم.

شرکت‌های جدیدی که در سال ۲۰۱۹ تامین سرمایه خواهند شد (و در سال ۲۰۱۹، ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ فهرست می‌شوند) به طور میانگین بسیار بهتر از همکاران ۲۰۱۷ خود خواهند بود که باعث پس زدن بازار شدند. کارآفرینان باتجربه که از سوی شرکت‌های سرمایه گذاری ریسک پذیر (VC) حمایت می‌شوند، اکنون در حال کار بر روی استارتاپ‌های بلاکچین هستند و این به معنی این است که افراد حاضر در تیم‌های مدیریتی به ورای آنارشیست‌های اولیه بیت کوین تکامل پیدا کرده‌اند.

بیت کوین خود مقاوم است و این را با گذر از اتفاقاتی مانند Mt. Gox و دوره‌های فراز و فرود بسیار نشان داده است. قوس بلند مدت بیت کوین به سمت بالا و حاکی از رشد است. پس از آن که سکه‌های بدنام سقوط کنند و از میان بروند، بازار بسیار قدرتمندتر خواهد شد. بسیاری از مدیران به دلیل تجربه خود در سفر به دور دنیا و تکمیل ICOهای خود دچار توهم شدند و تصور کردند که BTC و ETH تنها بالا و بالاتر می‌روند و نتوانستند به اندازه کافی رمزارز خود را به فیات تبدیل کنند. آن‌ها نه تنها در معرض خطر استارتاپ بودند، بلکه با نادانی خطر FX (تبادل ارز خارجی) را نیز اضافه کردند.

بنابراین، خبر خوب این است که این‌ استارتاپ‌های ضعیف که نباید تامین سرمایه می‌شدند، زودتر از آن چه که پیش‌بینی می‌شد پول‌هایشان را از دست می‌دهند، چرا که اکنون رمز ارز در تبدیل به فیات بی‌ارزش‌تر از آن‌ چیزی است که آن‌ها در زمان تکمیل تامین سرمایه خود تصور می‌کردند. تخلیه این سکه‌هایی که در حال حاضر بازار را تضعیف می‌کنند باعث تقویت بازار می‌شود. امروزه استارتاپ به محض این که بتوانند رمز ارزهای خود را به فیات تبدیل می‌کنند.

من همچنین پیش‌بینی می‌کنم که شاهد ظهور چند استارتاپ عالی با استفاده انبوه باشیم که کاربران عمومی را به سمت دنیای کریپتو جذب می‌کنند و این (در این دنیای با همبستگی بالا) باعث رشد کل بازار خواهد شد. احتمالا شاهد محبوب شدن شدید چند بازی ویدیویی خواهیم بود (چیزی مثل انگری بردز) یا چیزی که باعث استفاده گسترده از یک توکن شود. به باور من چیزی فرا خواهد رسید که هیچ کس حتی فکر آن را هم نکرده است (مانند اسکایپ) و همه از آن استفاده می‌کنند و جمعیت بسیاری را به سمت دنیای رمز ارز می‌کشاند، چرا که ارزش در آن‌جا نهفته است.

حتما کسب‌وکارها به سوی بلاکچین حرکت خواهند کرد تا هیچ کس نتواند اعداد مربوط به این که چند ویجت فروخته شده و چقدر باید به هرکس پرداخت شود را دستکاری کند. همه داده‌های مربوط به کسب‌وکارها، دولت و حوزه سلامت باید در بلاکچین باشند، و به زودی انعقاد یک قرارداد بدون آن و تنها اعتماد به طرف مقابل در خصوص این که چند ویجت در چین یا آمریکا یا آفریقا فروخته شده است غیرقابل قبول خواهد بود. وقتی که این معاملات تجاری یا انتخابات در بلاکچین قرار بگیرند، کسی نمی‌تواند داده‌ها را دستکاری کند و همه طرف‌ها می‌توانند به هم اعتماد کنند. در این‌جا چشم‌انداز بزرگ این است که بازار برخواهد خواست و شاهد رشد بلند مدت خواهد بود.

شاید ۲۰۱۹ زمان بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری در یک صندوق سرمایه گذاری ریسک پذیر متمرکز بر بلاکچین یا یک استارتاپ بلاکچینی باشد که از VCهای قدرتمندی درس می‌آموزد که دارای یک تیم سرمایه‌گذار باتجربه کارآفرینی قوی بوده که در رسیدن به عملکرد بالای نرخ بازده داخلی سرمایه گذاری ریسک پذیر یا عملکرد بالای نقدی با تجربه هستند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.