چرا بیت‌ کوین کش در ماه‌های آینده به بر بیت‌ کوین غلبه خواهد کرد

نویسنده این تحلیل معتقد است که بیت‌ کوین کش به زودی بر بیت‌ کوین غلبه خواهد کرد و دلیل این قضیه را سودجویی توسعه‌دهندگان بیت‌ کوین اعلام می‌کند که قصد دارند با ایجاد زنجیره‌های فرعی و خارج کردن تراکنش‌ها از زنجیره اصلی، به پول بیشتر دست پیدا کنند و در عوض کنترل تراکنش‌های بیت‌ کوین را به دولت‌ها واگذار کنند.

2 379

بسیاری از مردم بیت‌ کوین کش (BCH) را یک هارد فورک بی‌ضرر می‌دانند که تنها بلوک‌های بزرگ‌تری دارد. اما چطور ممکن است بیت‌ کوین کش بتواند جایگزین بیت‌ کوین شود؟

آنچه که این افراد نمی‌دانند این است که ارتقاء بعدی BCH که در ۱۳ نوامبر، ساعت ۲۰:۰۰ (ساعت جهانی) اتفاق می‌افتد، همه چیز را تغییر خواهد داد.

پیش از ارتقاء

هنگامی‌که قیمت بالا برود و استخراج بیت‌ کوین کش سودآورتر شود، ماینرهای بیت‌ کوین سراغ بیت‌ کوین کش خواهند رفت. بیت‌ کوین کش در حال حاضر تراکنش‌های فوق سریعی دارد، در حالی که تراکنش در بیت‌ کوین بسیار کند انجام می‌شود. از سوی دیگر، کارمزد بیت‌ کوین به سطح بسیار بالای ۲۰ دلار برای هر تراکنش رسیده است؛ مساله ای که انجام تراکنش با بیت‌ کوین را بسیار دشوار ساخته است.

همچنین، چند روز دیگر که دشواری استخراج تنظیم شود، استخراج‌کنندگان همه می‌روند. قدرت شبکه بیت‌ کوین تقریبا به صفر می‌رسد و با کند شدن تراکنش زمان انجام آن بسیار بالا می‌رود.

پس از ارتقاء

این ارتقاء با اجرای DAA یا « الگوریتم تنظیم دشواری » همراه است. اما DAA دقیقا چیست؟ پیش‌تر گفتیم با تنظیم شدن دشواری، استخراج‌کنندگان خواهند رفت و تغییری که ارتقاء ایجاد می‌کند دقیقا همین است.

« ما باید شاهد تقسیم نرخ هش (قدرت شبکه) میان BTC و BCH باشیم، مساله‌ای که مانند تقسیم قیمت است. »

با افزایش قیمت بیت‌ کوین کش، استخراج‌کنندگان بیت‌ کوین سراغ استخراج بیت‌ کوین کش می‌روند و همان جا می‌مانند. در این مرحله، شبکه بیت‌ کوین فلج خواهد شد و تقریبا غیرقابل استفاده می‌گردد. قدرت شبکه دیگر روی بیت‌ کوین باز نخواهد گشت. مردم تا آن جا که ممکن است به سرعت برای خارج شدن از بیت‌ کوین تراکنش انجام می‌دهند و بیت‌ کوین تبدیل به کشتی شکسته‌ای مثل تایتانیک می‌شود.

از سوی دیگر، چون بلاک استریم (Blockstream – شرکت توسعه‌دهنده بیت‌کوین) مطابق آنچه اخیرا در سند سرمایه‌گذاری اعلام کرده، می‌خواهد کارمزدها به جای رسیدن به ماینرها، نصیب ارائه‌دهندگان نقدینگی همتا به همتا شود؛ در نتیجه انگیزه‌ای برای ماینرها باقی نمی‌ماند.

اما در این میان یک سوال باقی می‌ماند، اصلا قیمت بیت‌ کوین کش چرا باید افزایش پیدا کند؟ و این یک دلیل ساده دارد و آن هم شخصی به نام  راجر ور (Roger Ver) است.

راجر ور در حال حاضر پس از خالق بیت‌ کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) بزرگ‌ترین دارنده بیت‌ کوین است. او در حال حاضر نزدیک به ۳۰۰,۰۰۰ BTC دارد که معادل ۱.۸ میلیارد دلار است. او که مدتی است به بیت‌ کوین کش روی آورده، راه رسیدن به اهداف خود را به دقت برنامه‌ریزی نموده است. او قصد دارد همراه با افراد دیگر بیت‌ کوین کش تولید کند تا جایی که بیت‌ کوین کش به بیت‌ کوین غالب تبدیل شود و بیت‌ کوین اصلی را کنار بزند.

می‌دانستم! راجر ور قابل اعتماد نیست. او یک دروغگو و یک دغل باز است!

اما بهتر است زود قضاوت نکنیم.

اگر قدری تحقیق کنید متوجه می‌شوید که راجر ور یک طرفدار تمام عیار « آزادی فردی » است. او همانقدر که ما دوست داریم، خواهان موفقیت و اعتلای بیت‌ کوین است. اما راجر ور احمق نیست. او نمی‌خواهد بیت‌ کوین به بانک نسخه ۲.۰ تبدیل شود؛ همان چیزی که توسعه‌دهندگان هسته بیت‌ کوین (Bitcoin Core) می‌خواهند. آن‌ها می‌خواهند بیت‌ کوین را به نوع جدیدی از بانک تبدیل کنند.

فکر می‌کنید زنجیره‌های فرعی (sidechain) یا شبکه لایتنینگ دقیقا چه کار می‌کنند؟ زنجیره‌های فرعی همه را از بلاکچین و ماینرها دور می‌کنند. بلاک استریم یا همان توسعه‌دهندگان زنجیره‌های فرعی، بیشترین توسعه‌دهندگان بیت‌ کوین را در استخدام خود دارند و هدف آن‌ها پول در آوردن است. آن‌ها متوجه شده‌اند که بهترین راه برای پول درآوردن ایجاد یک سیستم خارجی است. سیستمی‌بیرون از بلاکچین که می‌توانند کارمزدهای آن را برای خود بردارند و به همین خاطر است که آن‌ها نمی‌خواهند بیت‌ کوین را مقیاس‌دهی کنند.

توسعه‌دهندگان بیت‌ کوین صاحب سکه‌های بیت‌ کوین نیستند. آن‌ها ۳۰۰,۰۰۰ بیت‌ کوین ندارند و در پی رسیدن به پول هستند. زنجیره‌های فرعی در حقیقت رویای دولت‌ها است. چیزی که هم می‌توان آن را کنترل کرد و هم ردگیری نمود. بلاک استریم در سند سرمایه‌گذاری اخیر خود اعلام کرده که زنجیره‌های فرعی KYC/AML اجرا خواهند کرد و استفاده شبه ناشناس (semi-anonymity) که قبلا در بیت‌ کوین وجود داشت دیگر مجاز نمی‌باشد. KYC/AML یعنی مالیات، یعنی کنترل کامل روی تک تک تراکنش‌ها، یعنی اینکه هر کسی هر کاری انجام ‌دهد مشخص خواهد بود و این کابوس آزادی فردی است.

به همین خاطر است که راجر ور می‌خواهد جلوی پیروز شدن هسته بیت‌ کوین را بگیرد. زیرا آنچه هسته بیت‌ کوین به ارمغان می‌آورد آن چشم اندازی نیست که راجر ور داوطلب آن شده بود. این چشم اندازی نیست که هیچ یک از نخستین کاربران بیت‌ کوین آن را خواسته باشند.

بیت‌ کوین کش برنده ی این نبرد خواهد شد و در نهایت به بیت‌ کوین غالب بدل خواهد گشت.

نوشته شده توسط، LuxusHub در تاریخ ۱۳ نوامبر ۲۰۱۷

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. اکبر مشتاق

    عالی بود،

  2. بیت کوین

    بسیار عالی ، انشالله که این ارز در کشور جا بیوفته