چرا بیت کوین کش از بیت کوین بهتر است؟

به دنبال کشمکش‌هایی که بین توسعه‌دهندگان و استخراج‌کنندگان شبکه بیت کوین بر سر موضوع تمرکززدایی از استخراج بیت‌کوین وجود دارد، شبکه بیت‌کوین شاهد هارد‌فورک‌هایی همچون بیت کوین کش بوده است؛ در این مطلب درباره این تفاوت‌های بیت کوین و بیت کوین کش و آینده‌ای که در انتظار هرکدام است، مطالبی خواهیم خواند.

0 835

بیت کوین کش یا بیت کوین؟

بیت کوین اولین هارد فورک خود را در تابستان تجربه کرد. این هارد فورک نتیجه‌ی عدم توافق بین توسعه‌دهندگان اصلی بیت کوین و استخراج‌کنندگان آن بود. این مخالفت همچنان ادامه دارد و تلاشی از سوی کارتل (مافیا) استخراج بیت کوین است تا همه‌ی قدرت هش استخراج بیت کوین را در اختیار خود بگیرند، در حالی که توسعه‌دهندگان اصلی آن به دنبال تمرکززدایی از کارتل استخراج آن بودند.

چرا بیت‌کوین کش از بیت‌کوین بهتر است؟

ماهیت بیت کوین همان تمرکزدایی است. حذف کنترل متمرکز در آینده‌ی بیت کوین همان چیزی است که جامعه‌ی بیت کوین طالب آن است. بیت کوین شاید کنترل دولت‌ها و بانک‌های مرکزی را از بین برده باشد اما با تکامل آن، توانایی استخراج‌کنندگان بیشتر شده است و مبارزه‌ی جدیدی به وجود آمده است و آن کنترل استخراج بیت کوین است.

از زمان لغو هارد فورک SegWit2x که برای این ماه طراحی شده بود همه چیز پیچیده شد. در پی لغو این هارد فورک تنها سه گزینه برای بیت کوین باقی مانده بود. بیت کوین اصلی و تابعه‌های آن مثل Bitcoin Cash و بیت کوین گلد که از هاردفورک ها به وجود آمده بودند.

بیت کوین گلد سعی داشت انحصار قدرت هش که در دست کارتل استخراج بیت کوین بود را در هم بشکند. به دنبال سقوط بیت کوین گلد در روزهای اخیر روشن است که دنیای رمز ارز و به ویژه دنیای بیت کوین تصمیم گرفته‌اند که در مقابل یکدیگر قرار بگیرند. حالا نوبت بیت‌کوین کش است که جای بیت کوین در جهان ارز دیجیتال را بگیرد.

بیت کوین کش یا بیت کوین: رقابتِ استخراج

اکنون جنگ داخلی بیت کوین کاملا شروع شده است و تراکم قیمت این دو نشان‌دهنده‌ی آن است که دنیای بیت کوین چطور در روزهای اخیر جا به جا شده است.

در این روزها شاهد افزایش قیمت بیت کوین کش به ۲۷۹۹ دلار بوده‌ایم. در آن روز بیت کوین کش نه تنها بالاتر از اتریوم در جایگاه دوم قرار گرفت بلکه قدرت هش بیشتری نیز نسبت به بیت کوین داشت.

با توجه به این واقعیت که پیش از لغو SegWit2x، قدرت هش بیت کوین ۵ برابر بیشتر از Bitcoin Cash بود، این یک تغییر به‌یادماندنی خواهد بود.

خب فرق بین بیت کوین و بیت کوین کش چیست و چرا اینقدر بر انشعابات بیت کوین تاکید می‌شود؟

برای درک کامل این مسئله باید منطق فورک Bitcoin Cash در آگوست امسال را بفهمیم.

به دلیل مسائل ظرفیتی، تکمیل تراکنش‌های بیت کوین کاهش یافته و به حدود ۱۰ دقیقه رسیده بود. روش حل این مشکل به مبارزه‌ای بین استخراج‌کنندگان و توسعه‌دهندگان آن تبدیل شده بود. استخراج‌کنندگان به دنبال افزایش ظرفیت بلاک چین و زمان تراکنش‌ها بودند. توسعه‌دهندگان هم به ایجاد بهبودهایی در بیت کوین فکر می‌کردند و می‌خواستند از قدرت هشی که در چنگ استخراج‌کنندگان بود تمرکززدایی کنند.

در حالی که هیچ‌کدام از طرفین قصد تسلیم شدن نداشتند، بیت کوین کش از طریق یک هارد فورک به وجود آمد. افزایش قیمت بیت کوین کش و افزایش قدرت هش آن، این سکه را به سکه‌ی سودآورد تبدیل کرد و تراکنش‌های سریع آن هم به کلید موفقیت‌اش تبدیل شدند. در روز شنبه، طبق برآوردها سودآوری استخراج بیت کوین کش ۶۹.۴ درصد از بیت کوین بیشتر بود و استخراج‌کنندگان هم همیشه به یک چیز علاقه دارند …

تغییر در قدرت هش و علاقه‌ی استخراج‌کنندگان به Bitcoin Cash نتیجه‌ی افزایش قیمت انشعابات بیت کوین بودند. کسانی که به بیت کوین کش علاقه دارند، به نسخه‌ی کارآمد پرداخت آن علاقه‌ی بیشتری دارند؛ اما استخراج‌کنندگان اینطور نیستند.

افزایش نجومی قیمت، نتیجه‌ی معاملات پرحجم در بزرگ‌ترین صرافی کره‌ جنوبی، یعنی Bithumb بود.

برتری قدرت هش بیت کوین از روز یکشنبه دوباره بازگشت و قیمت آن هم بالاتر از ۷۴۰۰ دلار رفت و قیمت بیت کوین کش هم از ۲۷۹۹ دلار به ۱۰۵۰ دلار کاهش یافت.

برتری قدرت هش بیت کوین و بازیابی قیمت آن نشان می‌دهد که بازار تصمیم دارد به بیت کوین وفادار باشد و از بیت کوین کش دوری کند.

اما از دید استخراج‌کنندگان مسئله این است که آیا افزایش قدرت هش می‌تواند باعث افزایش قیمت شود، و یا پس از افزایش قیمت قدرت هش بالا می‌رود یا خیر.

اگر به اتفاقات این هفته نگاهی بیاندازیم می‌بینیم که تغییر زیادی در قدرت هش Bitcoin Cash به وجود آمده است که دلیل آن افزایش قیمت بوده است. قیمت و بهره‌وری استخراج بیت کوین هم در پی افزایش قیمت بیت کوین کش کاهش یافت و باعث شد استخراج‌کنندگان کوچک کارشان را تعطیل کنند و یا شروع به استخراج بیت کوین کش بکنند.

اگر ارزی شاهد کاهش قیمت نباشد استخراج‌کنندگان دست از استخراج آن نمی‌کشند. جنبش‌ قیمت در روزهای اخیر باعث بازگشت قدرت هش بیت کوین شده ست و در حال حاضر قدرت آن ۹.۲۴۵۹E است و در مقیاسه با هش ۱.۴۶۳۲E بیت کوین کش، ۶ برابر است. این وضعیت با شرایط ۱۲ نوامبر که در آن قدرت هش بیت کوین کش ۵.۸۲۵E بود و قدرت بیت کوین روی ۴.۸۷۷۷E قرار داشت اصلا قابل مقایسه نیست.

چرا بیت‌کوین کش از بیت‌کوین بهتر است؟
چرا بیت کوین کش از بیت کوین بهتر است؟

این چارت نرخ هش هر دو ارز را در سه ماه گذشته نشان می‌دهد و لازم به ذکر است که وضعیت ۱۲ نوامبر، دومین باری بود که نرخ هش بیت کوین کش از رقیب خود بالاتر رفت.

با فرض اینکه بیت کوین کش سرنوشتی مشابه بیت کوین گلد نداشته باشد می‌توانیم از استخراج‌کنندگان انتظار داشته باشیم که در بین این دو ارز تغییر موقعیت دهند. بیت کوین به نظر می‌رسد در آینده‌ی نزدیک تغییر خاصی نخواهد کرد ولی از حمایت زیادی برخوردار است. بازگشت قیمت باعث برگشتن استخراج‌کنندگان به بیت کوین می‌شود و تصور می‌شود که بیت کوین کش از سقوط مقطعی بیت کوین سوء استفاده کرده است.

بیت کوین کش شاید بلوک‌های حجیم‌تر و تراکنش‌های سریع‌تری داشته باشد اما همیشه دلیل استخراج سودآوری است. این تنها یک بازی با پول است و استخراج‌کنندگانی که همه‌ی سرمایه‌ی خود را در استخراج سرمایه‌‌ گذاری کرده‌اند اصلا به فکر تمرکززدایی و تکامل بیت کوین نیستند. توانایی پیش‌بینی قیمت این دو ارز، کلید سودآوری و موفقیت استخراج‌کنندگان خواهد بود و آنان تنها بر یک ارز متمرکز خواهند شد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.