چرا به جای یک IPO، یک ادغام معکوس انجام دهیم؟

ادغام معکوس، غالبا مناسب‌‌ترین و مقرون به صرفه‌‌ترین شیوه برای شرکت‌‌های خصوصی‌‌ است که سهامی را نگهداری می‌‌کنند که به منظور شروع معامله در یک بورس سهام عمومی، برای همگان، قابل دسترسی نیست. پیش از افزایش محبوبیت ادغام معکوس، اکثریت قریب به اتفاق شرکت‌‌های عمومی، از طریق فرآیند عرضه‌‌ اولیه‌‌ عمومی، ایجاد شدند.

0 122

گاهی اوقات، یک ادغام معکوس، یک تصاحب معکوس یا یک IPOی معکوس نامیده می‌‌شود. در یک ادغام معکوس، یک شرکت خصوصی فعال، کنترل را به دست می‌‌گیرد و با یک شرکت عمومی غیرفعال، ادغام می‌‌شود. این شرکت‌‌های عمومی غیرفعال، “شرکت‌‌های پوششی” نامیده می‌‌شوند، زیرا آنها به استثنای این حقیقت که سابقا، یک IPO یا فرآیند بایگانی دیگر را تجربه نموده بودند، به ندرت، دارایی یا ارزش خالصی دارند.

برای یک شرکت، تکمیل یک ادغام معکوس می‌‌تواند از تنها چند هفته تا چهار ماه، به طول بیانجامد. در مقابل، فرآیند IPO می‌‌تواند تقریبا شش تا ۱۲ ماه، زمان ببرد. یک IPOی معمولی، فرآیندی پیچیده‌‌تر است و معمولا، بسیار گرانتر است، زیرا شرکت‌‌های خصوصی بسیاری، به منظور تعهد و فروش سهام شرکتی که به زودی عمومی می‌‌شود، یک بانک سرمایه‌‌گذاری را استخدام می‌‌کنند.

انعطاف‌‌پذیری و کنترل

معمولا، یک ادغام معکوس، فقط یک سازوکار برای تبدیل یک شرکت خصوصی به یک شرکت عمومی، بدون نیاز به استخدام یک بانک سرمایه گذاری یا جذب سرمایه است.

در عوض، شرکت، در نظر دارد که هریک از منافع ذاتی تبدیل شدن به شرکت سهامی عام، شامل بهره‌‌مند شدن از نقدینگی بیشتر را کسب نماید. همچنین در هنگام فعالیت به عنوان یک شرکت عمومی، ممکن است فرصتی برای سود بردن از انعطاف‌‌پذیری بیشتر همراه با گزینه‌‌های تأمین مالی دیگر، وجود داشته باشد.

معمولا، فرآیند نیز مستقل‌‌تر از شرایط بازار است. اگر یک شرکت، چندین ماه را صرف آماده نمودن یک پیشنهاد فروش از طریق کانال‌‌های IPOی معمولی نموده باشد و شرایط بازار، نامساعد شود، این امر می‌‌تواند مانع تکمیل بودن فرآیند گردد. نتیجه، مقدار زیادی زمان و تلاش به هدر رفته است. در مقابل، یک ادغام معکوس، ریسک را به حداقل می‌‌رساند، زیرا شرکت، به همان اندازه، متکی به جذب سرمایه نیست.

سودمندی و هزینه‌‌ی پایین‌‌تر فرآیند ادغام معکوس می‌‌تواند برای شرکت‌‌های کوچک‌‌تر نیازمند سرمایه‌‌ی فوری، مفید باشد. علاوه بر این، ادغام معکوس، امکان کسب مالکیت وکنترل بیشتر بر شرکت جدید را برای مالکان شرکت‌‌های خصوصی، فراهم می‌‌کند که این امر می‌‌تواند برای مالکانی که به جذب سرمایه بدون تضعیف مالکیت خود می‌‌اندیشند، به عنوان یک مزیت عظیم، در نظر گرفته شود. برای مدیران یا سرمایه‌‌گذاران شرکت‌‌های خصوصی، گزینه‌‌ی ادغام معکوس می‌‌تواند به عنوان یک گزینه‌‌ی راهبردی جالب، موردتوجه قرار گیرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.