چرا بلاک چین‌ برای طلا و الماس مناسب است

این هفته، دو خبر بسیار مهم در صنعت فلزات گران‌بها منتشر شد. اول، بزرگترین شرکت الماس جهان، آلروسا (Alrosa) در روسیه، به یک پروژه بلاک چین‌ و با هدف افزایش شفافیت در کار پیوست. دوم، بزرگترین بانک جهان، JPMorgan، گزارش کرد که به منظور توکنیزه کردن طلا، شروع به استفاده از بلاک چین‌ خود کرده است.

0 104

بلاک چین‌ در صنایع طلا و الماس پیشگام بوده است. صنایعی با اکوسیستم‌های پیچیده که به شدت به زنجیره‌های عرضه تکیه می‌کنند و کالاها در آن پیش از رسیدن به مقصد بارها و از ده‌ها مکان جغرافیایی عبور می‌کنند. این فناوری با هدف جلوگیری از فساد و بهبود کیفیت، از معدن تا خرده فروش، با ردیابی دارایی‌های ارزشمند در هر نقطه از سفر خود کمک کرده است.

بلاک چین‌ می‌تواند به صنعت طلا کمک کند

در 19 اکتبر، انجمن بازار شمش لندن (LBMA)، که یک بازار عمده فروشی بدون قیمت برای تجارت طلا و نقره است، برنامه خود را برای ارتقاء و بهبود شفافیت در صنعت و با کمک بلاک چین‌ اعلام کرد.

این فناوری می‌تواند به حذف فلز از زنجیره عرضه جهانی که به طور غیرقانونی استخراج یا معامله شده یا برای تامین مناقشات مورد استفاده قرار می‌گیرد، کمک کند. در واقع، به نظر می‌رسد که این یک مسئله مربوط به صنعت است: به عنوان مثال، در ماه مارس 2017، FBI سه کارمند فلزات NTR را متهم به واردات تصفیه، و فروش 3.6 میلیارد دلار طلا از کشورهای آمریکای جنوبی، و سپس ارسال درآمد آن به “قاچاقچیان مواد مخدر” کرد.

بنابراین، بر اساس گزارش رویترز Reuters () در مارس 2018، LBMA از 144 عضو از جمله بزرگترین بازرگانان طلا، بانک‌ها و معامله‌گران خواسته است تا در مورد چگونگی ردیابی طلا از معادن به مقصد نهایی خود و جلوگیری از جعل شمش‌های طلا پیشنهاداتی ارائه دهند.

در مقابل، ساخیلا میرزا (Sakhila Mirza)، مدیر اجرایی LBMA بدون ذکر نام های خاص از جمله IBM به رویترز گفت که این شرکت “از شرکت‌های استارت آپ تا شرکت‌های بزرگ فناوری” 26 پیشنهاد را دریافت کرد. در حالی که این انجمن اصرار نداشت که از بلاک چین‌ استفاده کند، “بیش از 20 مورد از 26 پاسخ” گزارش شده، این تکنولوژی را در پیش‌نویس پروژه‌های خود در برداشت.

میرزا افزود در حال حاضر، LBMA قصد دارد دستورالعمل‌هایی را برای تأیید و نظارت بر ارائه‌دهندگان فناوری ارائه کند:

ما باید معیارها و استانداردهایی را تنظیم کنیم که به ما کمک کند که یک راه حل مستقل را درک کنیم... پس از آنکه به درستی این راه‌حل پیدا شد، نتیجه، دست‌چینی از ارائه‌دهندگان خدماتی است که حداقل استانداردهای لازم را برآورده می‌کنند.

طبق گفته مدیر اجرایی LBMA، پیش‌نویس استانداردهای سیستم‌های ردیابی در نیمه اول سال 2019 مورد بحث قرار می‌گیرد.

JPMorgan اقدام به توکنیزه کردن طلا می‌کند

در 29 اکتبر، بررسی مالی (Financial Review) گزارش داد که JPMorgan، که با ارزش ترین بانک در بازار سرمایه‌داری در جهان است، از نسخه سازمانی بلاک چین‌ اتریوم (Ethereum) استفاده کرده است که از قراردادهای هوشمند – یعنی Quorum – برای توکنیزه کردن شمش‌های طلا استفاده می‌کند.

Quorum برای اولین بار در اکتبر 2016 به عنوان بخشی از اتحادیه سرمایه گذاری اتریوم (EEA) اعلام شد. بانک آمریکا یک سیستم متشکل از بلاک چین‌ را ارائه داد که هدف آن “کاهش قابل توجه” تعداد اشخاص مورد نیاز برای تایید پرداخت‌های جهانی بود که زمان معاملات را “از هفته‌ها تا چند ساعت” کاهش می‌دهد. این حرکت تنها یک ماه پس از بیانیه جیمی دیمون (Jamie Dimon)، مدیر عامل شرکت JPMorgan، انجام شد که او عمدتا “بیتکوین” را “یک کلاهبرداری” نامید که “پایان خوشی نخواهد داشت”، و اظهار داشت که او اخیرا با بیان اینکه “به ارز رمزگذاری شده هیچ اهمیتی نمی‌دهد” افزود که “بلاک چین‌ واقعی است.”

با توجه به بررسی مالی، JP Morgan از 22 تا 25 اکتبر در 22 دسامبر، در کنفرانس Sibos در سیدنی، ایده “توکنیزه کردن” را اعلام کرد. سرپرست اجرایی بلاک چین‌ JPMorgan، عمار فاروق (Umar Farooq)، در رابطه با این مفهوم توضیح داد:

آنها یک شمش طلا را به یک جعبه ایمن که از لحاظ الکترونیکی برچسب‌گذاری شده‌اند قرار میدهند و می‌توانند شمش طلا را از معدن تا به نقطه پایان ردیابی کنند - با استفاده از این مورد، اگر شما می‌دانید این معدن از نظر اجتماعی مسئول است، کسی حاضر به پرداخت مبلغ بیشتری است، و در مقابل اگر شما نمی‌دانید از کجا می‌آید، ارزش آن کمتر است. یکی دیگر از اینگونه نمونه‌ها، الماس است.

توکنیزه کردن یا “Tokenization” بدین معنی است که دارایی‌های فیزیکی را برچسب گذاری می‌کند و آنها را تحت نظر دفاترکل توزیع شده نظیر Quorum، که بلاک چین‌ خصوصی شرکت است، نظارت می‌کند. این مفهوم نه تنها وعده امنیت بیشتر که توسط راه‌حل‌های بلاک چین‌ ارائه می‌شود را می‌دهد، بلکه می‌تواند خطرات تجاری را نیز کاهش دهد و از بین برنده واسطه‌هایی – مانند دلالان و صرافی‌ها – از روند تجاری باشد.

تلاش دیگری برای توکنیزه کردن طلا

یک راه حل تا حدودی مشابه توسط شرکت Emergent Technology Holdings ایالات متحده در فوریه 2018 معرفی شد، زمانی که شرکت فین‌تک (fintech)زنجیره تامین طلای مسئول را همراه با جی‌کوین «G-coin» اعلام کرد که یک توکن دیجیتالی است که گفته شده که توسط «طلای مسئولیت یافته» تامین شده است.

همانطور که در نشست مطبوعاتی گفته شد، زنجیره تامین طلای مسئول، یک بلاک چین‌ دارای مجوز است که طلای مسئول را از معدن به پالایشگاه و به گاوصندوق ردیابی می‌کند. هدف از این امر، فراهم آوردن ” اطمینان صد درصد برای تولید طلا” از طریق ضبط دیجیتالی هر مرحله از زنجیره تامین و با کمک اتصال “مهرهای رمزنگاری شده” به طلا است.

مامور ارشد تجاری Emergent، میچل دیویس (Mitchell Davis) در مصاحبه ای با CNBC، ، استدلال کرد که رویکرد این شرکت اساسا متفاوت از پروژه‌های دیگر بوده است، که بخشی از آن به دلیل تمرکز بر روی “طلای مسئول” بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، “G-coin” با همکاری شرکت لیست شده در NYSE استخراج کانادای که به نام یامانا گلد (Yamana Gold) ثبت شده است، ساخته شده است. گفته می‌شود که یک کوین برابر با یک گرم از “طلای مسئول” است و به قیمت نقدی روز طلا مرتبط است.

مشکلات صنعت الماس – و راه‌حل‌های موجود در بلاک چین‌

تاریخچه بلاک چین‌ در صنعت الماس می‌تواند به مه 2015 برگردد، یعنی زمانی که کارآفرین استرالیایی لیان کمپ (Leanne Kemp) اورلجر (Everledger)را تاسیس کرد – یعنی شرکت ثبت دیجیتال جهانی برای الماس‌های مبتنی بر فناوری دفاترکل توزیع شده (DLT). یکی از اهداف اصلی آن، حل مسئله «الماس‌های خونین» بود – به معنی مواد معدنی استخراج شده در مناطق جنگی و که برای تامین مالی رژیم‌های مقابل فروخته می‌شد.

یک دفترکل تغییرناپذیر اجازه دسترسی به اطلاعات کامل تاریخچه مشخص یک الماس را می‌دهد و از امکان جعل اسناد جلوگیری می‌کند؛ چرا که هر نقطه عطف در مسیر الماس ثبت می‌شود.

در ژانویه 2018، گروه د بییرز (De Beers)، شرکت بین‌المللی بزرگ که تخصص آن اکتشاف، استخراج و خرده فروشی الماس است، در مقیاس بزرگتر و تجاری‌تر طرح مشابهی را ارائه کرد. این شرکت اعلام کرد که به منظور بهبود شفافیت زنجیره ارزش الماس و به دست آوردن مدارک دیجیتال دائمی برای هر الماس ثبت شده در پلت‌فرم، به دنبال استفاده از بلاک چین‌ است.

De Beers اضافه کرد که یک اثبات اولیه آزمایش مفهوم موفق بوده و منجر به تولید یک نمونه اولیه کاری شده است. مدیر عامل شرکت، بروس کلیوار (Bruce Cleaver) در یک نشست مطبوعاتی گفت:

الماس‌ها ارزش پایداری را حفظ می‌کنند و برخی از لحظات معنی دار زندگی را نشان می‌دهند، بنابراین ضروری است که اطمینان حاصل شود که الماس بدون تضاد و طبیعی است. با استفاده از فناوری بلاک چین‌ و با هر الماس ثبت شده در پلتفرم با تاریخچه ثبت شده‌ای با طول عمری به اندازه خود الماس، ما یک لایه بیشتر از اطمینان را برای مصرف کنندگان و شرکت کنندگان در این صنعت فراهم می‌کنیم،.

یک هفته پس از اعلام De Beer، ایمپکت (Impact)، یک سازمان غیردولتی کانادایی، فرایند ابتکاری کیمبرلی (Kimberley) را رها کرد (این روند در سال 2000 برای جلوگیری از ورود الماسهای حونین به بازار اصلی الماس ایجاد شد) و استدلال کرد که توافق جهانی در راستای اهداف خود عمل نکرده است. این حرکت، فوریت مشکل در این صنعت را برجسته کرد.

تراکر (Tracr): موفقیت در ردیابی الماس

در روز 10 ماه مه، د بییرز ادعا کرد که با استفاده از بلاک چین‌ 100 عدد الماس با ارزش را از معدن تا خرده فروش پیگیری کرد. با توجه به انتشار مطبوعات، این اولین بار بود که سفر یک الماس به صورت دیجیتالی از معدن به خرده فروشی ردیابی شده است.

د بییرز همچنین اعلام کرده است که راه‌اندازی این پروتکل بلاک چین‌ با نام Tracr اعلام شده است. این گزارش به طور کلی “کل صنعت الماس را باز می‌کند”، این پلتفرم با همکاری با پنج تولیدکننده برجسته الماس ایجا شد: Diacore، Diarough، KGK Group، Rosy Blue NV و Venus Jewel.

Tracr “شناسه جهانی الماس” منحصر به فردی را مشخص می‌کند که ویژگی‌های الماس شخصیتی مانند قیراط، شفافیت و رنگ را ثبت می‌کند. سپس داده‌ها بر روی یک دفترکل دیجیتال غیرقابل تغییر ثبت می‌شوند. پس از آن، تراکر اطلاعات را در هر نقطه عطف مقصد الماس تایید می‌کند.

حرکت شرکت، علاوه بر افزایش بهره‌وری در زنجیره تامین، برای افزایش اعتماد مصرف کننده و اعتماد عموم مردم به این که الماس آنها بدون درگیری است، تلاش کرد، همانطور که برای تکمیل مقررات و طرح‌های موجود در صنعت ایجاد شده بود: طرح گواهینامه فرآیند کیمبرلی (Kimberley Process Certification Scheme)،سیستم شورای گارانتی الماس جهان (World Diamond Council System of Warranties) و شورای عملی دستورالعمل جواهرات مسئول (Responsible Jewellery Council Code of Practices.).

بروس کلیرور، مدیر اجرایی گروه De Beers بر اهمیت ابتکار عمل برای صنعت تاکید کرد:

تیم پروژه Tracr نشان داده است که می‌تواند از طریق زنجیره ارزش، پیگیری الماس را با موفقیت انجام دهد و از قابلیت ردیابی دارایی را به شیوه‌ای که قبل از آن امکان پذیر نبود، اطمینان نداشته باشد. این یک پیشرفت قابل توجه است که توسط شرکت‌های اولیه‌ای که با ما در پیشرفت و نوآوری در این صنعت متعهد و سهیم هستند، قابل دستیابی است.”

در 29 اکتبر، شرکت عمده روسی استخراج الماس Alrosa به پروژه تراکر پیوست، و با پتانسیل خود به قدرت بیشتر این صنعت افزوده است. گزارش شده است که آلروسا، در رابطه با قیراط، بزرگترین تولید کننده الماس خام در جهان است. این شرکت با همکاری De Beers تقریبا نیمی از عرضه جهانی الماس را تولید می‌کنند.

طبق گفته سرگی ایوانف (Sergey Ivanov ) مدیر عامل آلروسا به نشریه Mining Weekly، حرکت این شرکت با اعتقاد بر این بود که همکاری در این صنعت به منظور دستیابی به “هدف مشترک” ضروری است.

IBM همچنین با رهبران صنعت جواهرات برای رهگیری فلزات گرانبها همکاری می‌کند.

در اواخر ماه آوریل، یک کنسرسیوم از رهبران صنعت جواهرات، شرکت نوپای تراست‌چین (TrustChain) را با همکاری IBM، که یک شبکه بلاک چین‌ برای ردیابی منشاء قطعات جواهرات آماده است، اعلام کرد.

شرکت نوپای TrustChain شامل آساهی رفاینینگ (Asahi Refining) که پالایش‌گر فلزات گرانبها است، خرده فروش Helzberg Diamonds، جواهر فروشی LeachGarner، سازنده طلا و جواهر Richline Group و سرویس تایید مستقل UL است.

بر اساس پلتفرم بلاک چین‌ IBM و پروژه هایپرلجر (Hyperledger Project) ، این طرح برای ردیابی و تأیید اعتبار الماس و فلزات گرانبها از محل تولید آنها به محل فروش آنها طراحی شده است. این امر، «تأیید دیجیتال، تأیید فیزیکی محصول و تأیید فرایند و نظارت شخص ثالث» را فراهم می‌کند تا به مشتریان اطمینان بدهد که خرید طلا و جواهر آنها دارای پشتیبانی اخلاقی است.

با استفاده از این تکنولوژی، کنسرسیوم شرکت‌ها قصد دیجیتالی کردن فرایندها، ایجاد یک رکورد مشترک و غیرقابل تغییر تراکنش‌های داخل شبکه و دسترسی به داده‌های قابل اعتماد در زمان واقعی را دارد. مارک هانا (Mark Hanna)، مدیر بازاریابی Richline Group ، در مورد این ابتکار اظهار نظر کرد:

تراست‌چین اولین بلاک چین‌ از نوع خود در صنعت ما است، که به عنوان یک راه‌حل که از فناوری پیشرو در بلاک چین‌ IBM با تامین مسئولیت، تأیید و نظارت توسط سازمان‌های شخص ثالث طراحی شده، توسط مسئول اجرایی UL رهبری می‌شود.”

طبق اعلامات، این محصول تا پایان سال 2018 به مصرف‌کنندگان خواهد رسید.

الماس‌ها نیز درحال توکنیزه شدن هستند

در ماه می سال 2018، بلاک چین‌ استارتآپ D1 Mint Limited، سازنده کوین D1 که یک دارایی کریپتو پشتیبانی شده توسط الماس است، اعلام کرد که در حال کار با دو عنصر برجسته الماس در زمینه توکنیزه کردن جواهرات است.

بنابراین، D1 Mint Limited توافق‌نامه‌ای را برای خرید 1500 الماس سرمایه گذاری شده با ارزش 20 میلیون دلار از KGK Diamonds امضا کرد که یک شرکت جهانی الماس است. الماس خام توسط Alrosa عرضه شد.

الگوریتم D1 یک الگوریتم قیمت گذاری را برای ایجاد قیمت در نظر می‌گیرد که سرمایه‌گذاران کریپتو می‌توانند با الماس‌های انتخابی خود از ذخیره الماس‌های خود و در هر زمان معین و با استفاده از تکنولوژی برای تبدیل پارامترهای سنتی ارزش این صنعت – یعنی شکل الماس، قیراط، برش و شفافیت، توکن‌های خود را از گرو در بیاورند.

Diamond Content of Jewelry

آلکسی چکنونکف (Alexei Chekunkov) عضو هیئت مدیره الروسا با توجه به مطالعات د پییرز، و در حالی که تقاضای خرده فروشی صنت الماس در میان خرده فروشان رو به زوال بوده است، با هزینه‌ی صرف شده حدود 80 میلیارد دلار در سال جاری برای جواهرات الماس، خوش بین است – شرکت او معتقد است که نوآوری بلاک چین‌ می‌تواند صنعت گران‌بهای الماس را با ساخت الماس‌های طبیعی به یک دسته‌بندی دارایی سرمایه‌ای تبدیل کند و با تقاضای گسترده‌تر در “گروه‌های مختلف سرمایه‌گذار، با تقاضای بالاتر” را ایجاد کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.