چرا بعضی از استیبل کوین ها‌‌ (Stablecoins) خطرناک هستند ؟

استیبل کوین ها‌‌ خطرناک هستند به این دلیل که آن‌ها یک تصور باطلی از پایداری را ارائه می‌‌دهند. استیبل کوین ها‌‌ در زمره خطرناک‌ترین دارایی‌هایی کریپتو هستند چون آن‌ها چیزی که نشان می‌‌دهند نیستند.

0 115

استیبل کوین ها‌‌ خطرناک هستند به این دلیل که آن‌ها یک تصور باطلی از پایداری را ارائه می‌‌دهند. استیبل کوین ها‌‌ در زمره خطرناک‌ ترین دارایی‌هایی کریپتو هستند چون آن‌ها چیزی که نشان می‌‌دهند نیستند.

پشتیبانان استیبل کوین برای تبلیغ محصولات خود می‌‌گویند که آنها توسط ارزهای فیات پایدار مثل دلار آمریکا یا پوند پشتیبانی می‌‌شوند. اما استیبل کوین ها‌‌ مثل کوین USDC) USD) و یا EURS، قراردادهای هوشمندی هستند که این پشتیبانان طراحی کرده‌اند تا در زمانی که یک فرد این توکن را مصرف کرد یک دلار و یا یک یورو به او بدهند.

بنابراین استیبل کوین ها‌‌ بر خلاف ادعای بسیاری از طرفداران آن‌‌ها بیانگر ارز فیات نیستند. درواقع بانک NYSE: STT) State Street Bank) از دلارهایی که توسط دلار جمینی (GUSD)Gemini Dollar)) پشتیبانی می‌‌شوند، بصورت تضمین‌شده نگهداری می‌کند. بنابراین ارز فیات بر خلاف تصور مردم در دارایی‌های کریپتو وجود ندارد. دلار جمینی در واقع یک قرارداد است تا به یک فرد از حسابی در بانک State Street یک دلار پرداخت کند.

بنابراین وقوع بحران نقدینگی استیبل کوین محتمل است. در این نوع بحران، واحد تجاری که کوین‌‌ها را منتشر می‌کند، پولی برای پشتیبانی کوین‌ها ندارد. مورد قابل‌توجه این است که هیچ یک از استیبل کوین ها‌‌یی که من تا الان دیده‌ام توسط یک نماینده دولتی بیمه نشده‌‌اند. چیزی که در مورد حساب‌های بانکی در بسیاری از کشورها صادق است. هر چند که اداره خدمات مالی ایالت نیویورک (NYDFS) دلار جمینی را تحت نظر دارد، ولی بیمه نمی‌‌کند.

چرا استیبل کوین ها‌‌ خطرناک هستند ؟

استیبل کوین ها‌‌ نوسان قیمتی مشابه با دیگر ارزهای رمز‌‌نگاری شده دارند. در واقع قیمت استیبل کوین گهگاه از قیمت ارزهای فیات نیز فاصله می‌‌گیرد.

برای مثال مطابق باCoinMarketCap تتر (USDT)Tether)) که محبوب‌ترین استیبل کوین است، در 20 مارس سال 2019 قیمتی برابر با 1.01 دلار داشته است. بنابراین، قیمت تتر که آن‌ها اشاره دارند که توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌‌شود، نسبت به ارز فیات متفاوت است.

این فقط تتر نیست که از دلار منحرف می‌شود. برای مثال کوین USDC) USD) در تاریخ 20 مارس سال 2019 قیمتی برابر با 1.01 دلار آمریکا داشته است. در نتیجه استیبل کوین ها‌‌ نسبت به ارزهای فیات که پشتوانه آن‌ها هستند، بی‌ثبات‌ترند.

وضعیت امروز بازار به طرز عجیبی نشان می‌دهد که سهام بازان فکر می‌‌کنند USD و تتر از پول فیات بیشتر می‌‌ارزند. بنابراین فشار بازار و غیرمنطقی بودن بازاریان، ارزش استیبل کوین ها‌‌ را مشخص می‌‌کند.

استیبل کوین ها‌‌ ضد حباب نیستند

با توجه به شرایط گفته شده افرادی که فکر می‌کنند استیبل کوین ها‌‌ نسبت به بازار مصون هستند، روزی دچار یک شگفتی ناخوشایند خواهند شد. برای مثال قیمت تتر یا کوین USD می‌تواند تا 50 سنت کاهش یابد و یا اینکه به اندازه 10 و یا 20 دلار افزایش یابد.

بنابراین حباب‌های فرضی بر روی استیبل کوین ها‌‌ تأثیر خواهند داشت. در واقع من فکر می‌‌کنم چیزی که رخ خواهد داد این است که تقاضای زیادی برای تتر یا دلار جمینی وجود خواهد داشت که یک حباب را برای استیبل کوین ایجاد کند.

علاوه بر این، رویدادهای خارجی می‌توانند بر روی قیمت استیبل کوین ها‌‌ و سرمایه‌های بازار تأثیر بگذارند. برای مثال استیضاح، شکست، استعفا و یا دوباره انتخاب شدن رئیس‌جمهور دونالد ترامپ (Donald J. Trump) می‌تواند سبب کاهش ارزش دلار شود. واضح است که این مورد سبب می‌شود تا ارزش تتر یا Stronghold (USD) کاهش یابد.

بر عکس، کاهش ارزش دلار می‌تواند سبب افزایش درخواست و قیمت EURS) STATIS EURS) و یا استیبل کوین ها‌‌ بر پایه فرانک سوئیس مثل ‌‌ Smart Valorیا APZ) ROCK) شود. علاوه بر این تورم و یا ابر تورم در اقتصادهای بزرگی مثل هند، برزیل و یا چین می‌تواند سبب افزایش چند برابری ارزش استیبل کوین ها‌‌ی با پشتوانه دلار، یورو، فرانک سوئیس و پوند گردد.

در نتیجه استیبل کوین ها‌‌ خطرناک هستند، زیرا آن‌ها ضد حباب نیستند. در مقایسه با موارد دیگر استیبل کوین ها‌‌ حتی می‌توانند نسبت به حباب‌ها آسیب‌پذیرتر باشند، زیرا درخواست برای ارزهای فیات می‌تواند بر روی قیمت آن‌ها نیز تأثیر بگذارد.

آیا استیبل کوین ها‌‌ی با پشتوانه فرانک سوئیس واقعاً ضد حباب هستند؟

به نظر می‌‌رسد حامیان دو استیبل کوین جدید، خطرات ذاتی این دارایی‌های کریپتو را فهمیده‌اند. ROCKZ و Smart Valor برای استیبل کوین ها‌‌یی با پشتیبانی فرانک سوئیس برنامه‌ریزی کرده‌‌اند.

بسیاری از ناظران، فرانک سوئیس (CHF) را به عنوان یکی از بهترین ارزهای ضد حباب جهان می‌‌دانند. برای مثال در 20 مارس سال 2019 فرانک سوئیس ارزشی به مقدار 1 دلار داشت.

سوئیس کشور کوچکی است که در طول تاریخ خود خنثی بوده است و مخالفان و دشمنان جدی ندارد. برخلاف ایالات متحده آمریکا یا چین، سوئیس احتمالاً دچار جنگ نخواهد شد.

علاوه بر این سوئیس احتمالاً مثل اتحادیه اروپا و یا بریتانیا تجزیه نخواهد شد. نهایتاً احتمال انقلاب، سقوط اقتصادی و بحران‌های سیاسی و یا آشوب‌‌های شهری در کشور بسیار سرمایه‌دار و بسیار دمکراتیک سوئیس بعید است.

ترکیب ثبات سیاسی این کشور با تاریخ آن به عنوان یک رهبر بانکی در جهان سبب می‌شود تا فرانک سوئیس به عنوان یکی از مورد اقبال‌‌ترین ارزهای کوچک جهان باشد. بنابراین عجیب نیست که مؤسساتی مثل ROCKZ و Smart Valor برای استیبل کوین ها‌‌یی بر پایه CHF برنامه‌ریزی می‌‌کنند.

آیا استیبل کوین ها‌‌ی بر پایه فرانک سوئیس واقعی هستند؟

ادعای انتشار استیبل کوین ها‌‌ توسط این شرکت‌ها در حد تئوری است، زیرا نه ROCKZ و نهSmart Valor هنوز در دسترس نیستند.

با این حال Alprockz AG موسسه ارائه‌دهنده ROCKZ، یک توکن ابزاری (utility token) به نام APZ را منتشر می‌‌کند. اما من داد و ستدی که توسط توکن APZ انجام شده باشد را در CoinMarketCap پیدا نکردم که این می‌تواند نشانه‌ای از در دسترس نبودن آن باشد. علاوه بر این پلتفرم ROCKZ بصورت آنلاین فعال است. در عوض Alprockz یک APZ ICO را برای افزایش درآمد خود برقرار کرده است.

از طرف دیگر مؤسس ROCKZ، یاسین بن حمیدا (Yassine Ben Hamida) ادعا کرده است که ارزش سهام سرمایه گذاری او در بازار به اندازه 2 بیلیون دلار است. همچنین وب‌سایت ROCKZ ادعا می‌کند که درآمدی برابر با 1.3 بیلیون فرانک سوئیس و یا 1.3 بیلیون دلار آمریکا داشته است.

نقدینگی استیبل کوین ها‌‌ی با پشتوانه فرانک سوئیس

جالب است که ROCKZ امیدوار است تا با نگه داشتن 90 درصد از دارایی‌های فرانک سوئیس خود بصورت اسکناس در خزانه و 10 درصد آن در بانک‌های مختلف سوئیس نقدینگی را تأمین کند. مشخصاً این مورد نقدینگی را تضمین می‌‌کند ولی ثبات را نه.

نقدینگی خیلی مهم‌تر از ثبات است، زیرا شما می‌توانید یک پول نقد را برداشت و مصرف کنید. برای مثال شما می‌توانید پول را سریعاً تبدیل به چیزی کنید تا با استفاده از آن برای خانواده خود غذا بخرید.

شما می‌‌توانید سریعاً فرانک سوئیس را به دلار آمریکا یا یورو تبدیل کنید که بازرگانان در سرتاسر جهان آن را می‌‌پذیرند. با توجه به گزارش گاردین قصاب‌ها در اقتصاد ابرتورمی مانند ونزوئلا پرداخت‌های دلاری را قبول خواهند کرد حتی اگر از نظر فنی غیرقانونی باشد.

بازارهای ارز جهانی کماکان ارزش فرانک سوئیس را مشخص می‌‌کنند. با این حال اگر این برنامه درست کار کند، صاحبان ROCKZ یک آلتکوین (altcoin) خواهند داشت که می‌‌توانند آن را با یک ارز فیات قابل‌مصرف مبادله کنند.

جزئیات کمتری در مورد Smart Valor در دسترس است، اما این موسسه در حال برنامه‌ریزی برای عرضه اولیه سکه (ICO) و یک پلتفرم دارایی کریپتو است. این مهم است که بدانیم Smart Valor این محصول را به جای altcoin ” Smart Token” می‌نامد.

بنابراین من فکر می‌کنم توکن Smart Valor در واقع یک قرارداد هوشمند است که پرداخت را با فرانک سوئیس تضمین می‌‌کند. یک چنین قراردادی ارزشمند است برای اینکه می‌تواند بصورت تئوری پرداخت را توسط یکی از امن‌ترین ارزهای رایج جهان تضمین نماید.

آیا استیبل کوین ها‌‌ یک سرمایه گذاری خوب هستند؟

من فکر می‌‌کنم استیبل کوین ها‌‌ می‌‌توانند یک سرمایه گذاری خوب باشند، حتی با اینکه آن ها‌‌ خطرناک هستند . من پیش‌بینی می‌‌کنم که درخواست زیادی برای استیبل کوین ها‌‌ وجود خواهد داشت چون بسیاری از ارزهای فیات در جهان بی‌ثبات هستند. برای مثال شهروندان تعدادی از اقتصادهای بزرگ مثل برزیل، چین، روسیه و هند به پول‌های ملی خود اعتماد ندارند.

علاوه بر این، تعدادی از رهبران ملی جهان مثل نخست‌وزیر هند نارندرا مودی (Narendra Modi) علاقه به اقدامات عجیب درمورد ارزهای رایج دارند. برای مثال مودی در 8 نوامبر سال 2016 بیشتر پول‌های کاغذی را در کشورش بی‌ارزش اعلام کرد.

نهایتاً خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (Brexit) و انتخاب ترامپ تأیید می‌‌کنند که هر کشوری نسبت به بی‌ثباتی سیاسی آسیب‌پذیر است.

تحت چنین شرایطی افراد در کل جهان خواستار این خواهند بود که از دارایی‌هایی خودشان در مقابل هرج‌ومرج محافظت کنند. استیبل کوین ها‌‌ می‌توانند یک مکانیسم مناسبی برای انجام دادن این مورد باشند.

بنابراین نیاز است تا تمامی سهام‌بازان نگاهی به استیبل کوین ها‌‌ داشته باشند، زیرا آن‌ها منابعی برای تغییرات ناگهانی قیمت هستند. استیبل کوین ها‌‌ ممکن است که با ثبات نباشند، اما سهام‌بازان زیرک می‌توانند پول زیادی را از طریق خرید و فروش آن‌ها بدست آورند. با این حال استیبل کوین ها‌‌ خطرناک هستند ، زیرا معامله گران ممکن است مقدار زیادی از پول خود را از طریق مبادله استیبل کوین ها‌‌ از دست بدهند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.