چرا انتشار دستورالعمل ICO از سوی SEC، تصویری تاریک را برای رمز ارزها در سال ۲۰۱۹ ترسیم می‌کند؟

کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) به تازگی دستورالعمل‌های تازه‌ای را برای عرضه اولیه سکه (ICO) منتشر کرده است. قانون‌گذاری در حوزه‌ رمز ارز روز به روز پیچیده‌تر می‌شود و به نظر می‌رسد که برخی از قوانین SEC حتی با قانون اساسی ایالات متحده و متمم اول تناقض دارند که این موضوع حرف و حدیث‌های زیادی را شکل داده است.

2 120

این هفته، کمیسیون بورس و اوراق بهادار دستورالعمل‌هایش را برای آن‌هایی که به دنبال راه‌اندازی یا سرمایه گذاری در عرضه اولیه سکه (ICO) هستند، توئیت کرد؛ هر چند بسیاری ممکن است بگویند که بعد از گذشت یک سال از اوج رونق ارزهای رمزنگاری‌شده، انتشار چنین دستورالعمل‌هایی دیر و کم‌اثر است.

با این حال، این سند همچنان چندین نقطه‌نظر را مناقشه‌برانگیز را مطرح می‌کند، از جمله یک چشم‌انداز نسبتاً غم‌انگیز برای صرافی‌های رمز ارز (حتی موارد غیرمتمرکز آن) و حداقل یک تخلف احتمالی از متمم اول در بخش SEC.

تبلیغ رمز ارز: یک لبه‌ی چاقو

ethereum cryptocurrency ico

احتمالاً جای تعجبی ندارد که برخی از مجریان شناخته‌شده‌ی کریپتو در ماه‌های اخیر به جای یک شرکت، شروع به عنوان‌کردن خودشان به نام بخشی از یک «پروتکل» کرده‌اند. | منبع: شاتراستاک (Sutterstock)

کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، یک ورق بهادار را اینگونه تعریف می‌کند:

« توکن یا پیشنهادی که احتمال برگشت سرمایه‌ی آتی مبتنی بر کارآفرینی یا تلاش‌های دیگران را ترویج می‌دهد.»

با در ذهن داشتن این تعریف، احتمالاً جای تعجبی ندارد که برخی از مجریان شناخته‌شده‌ی کریپتو در ماه‌های اخیر به جای یک شرکت، شروع به عنوان‌کردن خودشان به نام بخشی از یک «پروتکل» کرده‌اند. یک نمونه‌ی آن « جاستین سون » (Justin Sun) از شرکت ترون (Tron) است که اخیراً طی یک مصاحبه بیان کرد:

ما می‌توانیم ببینیم که ترون هم بیشتر شبیه به یک پروتکل است تا یک شرکت. من تصور می‌کنم که این همچنین مانند یک مفهوم کاملاً تازه از پروتکل تعریف شده است تا یک سازمان شرکتی یا سود یا سهام

سان به عنوان فردی با اعتبار در بازاریابی، به عنوان بنیان‌گذار پر سر و صدا و برجسته‌ای که هرگز از بیان‌کردن ادعاهای عجیب و غریب درباره‌ی موفقیت آینده خجالت نمی‌کشد، نامی برای خود دست و پا کرده است. در اواخر ۲۰۱۸، زمانی که « ویتالیک بوترین » (Vitalik Buterin) از شرکت اتریوم (Ethereum) به قدری صادق بود تا اقرار کند که روند صعودی ETH در سال ۲۰۱۷ مبتنی بر چیزی بیشتر از یک تب بود، سان فرصت را غنیمت شمرد تا پروژه‌ی خودش را تبلیغ کند و گفت: « ویتالیک: موج بعدی کریپتو قرار نیست بر روی این تب بنا شود. @VitalkiButerin اقرار کرده که #ETH روند صعودی ۲۰۱۷ آن براساس یک تب شکل گرفته است. #TRON روند صعودی بعدی را بر پایه‌ی به‌کارگیری عظیم اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dapp) و [email protected] هدایت خواهد کرد.»

توئیت‌هایی شبیه به این می‌توانند همان چیزی باشند که توجه SEC را به خود جلب کرده است. آیا این یک عشق‌بازی خطرناک با تعریف تبلیغ یک ورق بهادار نیست؟ این پیشنهاد می‌کند که یک سرمایه گذاری در ترون به لطف تلاش دیگران (در این مورد، بیت‌تورنت) برگشت سرمایه خواهد داشت.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار: بورس‌ها ممکن است قوانین اوراق بهادار را نقض کنند (حتی اگر آن‌ها از این موضوع بی‌اطلاع باشند)

SEC crypto ico blockchain

در سال ۲۰۱۸، کمیسیون بورس و اوراق بهادار چکش را بر سر ۱۹ پروژه‌ی رمز ارز مختلف فرود آورد. | منبع: شاتراستاک (Shutterstock)

به گفته‌ی SEC، یک صرافی رمز ارز می‌تواند در حال نقض قوانین اوراق بهادار باشد حتی اگر بدون آگاهی تجارت سکه‌ها و توکن‌های بهادار را تسهیل می‌کند:

اگر یک پلتفرم معامله‌ی دارایی‌های دیجیتالی را ارائه می‌کند که اوراق بهادار بوده و به عنوان یک « بورس » عمل می‌کنند، آنطور که توسط قوانین اوراق بهادار فدرال تعریف شده است، پس پلتفرم بایستی در کمیسیون بورس و اوراق بهادار به عنوان یک بورس اوراق بهادار ملی ثبت کند یا از ثبت‌نام معاف باشد

این توضیح می‌دهد که چرا بسیاری از بورس‌های « سنگین آلت‌کوین (altcoin) » تمایل دارند تا عملیات خودشان در خاک خارجی پایه‌گذاری کنند از جمله بهشت‌های قانونی شبیه جزیره‌ی مالت، یا بخش‌هایی از آمریکای جنوبی. با این حال هنوز این موضوع ممکن است برای نجات آن‌ها کافی نباشد اگر تعطیلی اخیر صرافی رمز ارز جزایر مارشال، ۱Broker، به هر شکلی ادامه پیدا کند.

پراکنده‌شدن در جهان ممکن است برای دوری از دسترس SEC کافی نباشد، اما بورس‌هایی که در هیچ موقعیت فیزیکی بنا نشدند، چطور؟

صرافی‌های رمز ارز غیرمتمرکز: آیا آن‌ها دستورالعمل‌های SEC را نقض می‌کنند؟

cryptocurrency bitcoin crypto ethereum ripple

به گفته‌ی گروه غیرانتفاعی حقوق مدنی دیجیتال، بنیاد مرز الکترونیک (Electronic Frontier Foundation) یا به اختصار EFF، محاکمه‌ی افرادی که بسته‌های کد متن‌باز را در گیت‌هاب (Github) بارگذاری می‌کنند، می‌تواند نقض واضح حقوق متمم اول باشد. | منبع: شاتراستاک (Shutterstock)

به گفته‌ی SEC، اهمیتی ندارد که آیا این یک صرافی متمرکز اختصاصی است یا چند خط کد خودکار غیرمتمرکز، آنچه اهمیت دارد این است که خرید و فروش ثبت‌نشده در آنجا اتفاق می‌افتد:

« فعالیتی که در واقع میان خریداران و فروشندگان رخ می‌دهد، و نه آن نوع از تکنولوژی یا اصطلاحاتی که توسط نهاد اداره‌کننده و ترویج‌دهنده‌ی سیستم استفاده می‌شود، تعیین می‌کند که آیا این سیستم یک بازار اینترنتی (marketplace) عمل می‌کند و با معیارهای یک بورس طبق قانون a) 3b-16)همخوانی دارد.»

این موضوع جریمه‌هایی را که سال گذشته به بورس EtherDelta، و سازنده‌ی آن، زاکاری کوبرن (Zachary Coburn)، وارد شد، توضیح می‌دهد. در آن زمان، SEC جرم کوبرن را به این شکل شرح داد:

(فراهم‌نمودن) یک بازار الکترونیکی برای گرد هم آوردن خریداران و فروشندگان برای اوراق بهادار دارایی دیجیتال از طریق استفاده‌ی ترکیبی از یک دفتر سفارش، یک وبسایت که سفارشات را نمایش می‌داد و یک قرارداد هوشمند که بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می‌شد

اما به گفته‌ی گروه غیرانتفاعی حقوق مدنی دیجیتال، بنیاد مرز الکترونیک (EFF)، محاکمه افرادی که بسته‌های متن باز کد را بر روی گیت‌هاب (GitHub) بارگذاری می‌کنند، تخلف واضح از حقوق متمم اول است.

این صرفاً خطرناک نیست زیرا می‌تواند تحقیق را سرکوب کند؛ این غیرقانونی است. حمایت‌های آزادی بیان در متمم اول تثبیت شده و برای دهه‌ها در پرونده‌های دادگاه تأیید می‌شدند از جمله حقوق افراد برای انتشار ایده‌هایشان بدون اینکه به شکل پیشگیرانه مجوز بگیرند و کد هم در نوع خود بیان است.

گروه EFF یک نامه‌ی نه صفحه‌ای را سه‌شنبه به SEC فرستاد و از کمیسیون خواست تا حقوق قانون اساسی را به هنگام تکان‌دادن شلاق مقرراتی خود در ذهن داشته باشند، به خصوص در رابطه با Ether Delta و زاکاری کوبرن (Zachary Coburn).

اقدام بعدی در قانون گذاری کریپتو در سال ۲۰۱۹ چیست؟

سخت است که آنچه اتفاق می‌افتد را پیش‌بینی کنیم، از سویی، SEC علامتی از قصد خود برای تازه‌کردن تمرکزش بر روی رمز ارز در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد، اما در عین حال، این کمیسیون پیش از این کشف کرده است که تمامی شاخه‌های سیستم قانونی ایالات متحده با تعاریف آن موافق نیستند.

در سال ۲۰۱۸، SEC چکش را بر سر ۱۹ پروژه‌ی رمز ارز مختلف فرود آورد. تعداد موارد در پنج سال گذشته روی هم رفته تنها ۱۲ مورد بوده است. در نوامبر ۲۰۱۸، این کمیسیون حکم کرد که عرضه اولیه سکه‌ ۱۲ میلیون دلاری پاراگون (Paragon) که در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد، بایستی به آن سرمایه‌گذارانی که آن را می‌خواهند، دوباره پرداخت شود، علی‌رغم بی‌نظمی‌های تکنیکی یک افت قیمت ۹۵% در دوره‌‌ی زمانی بین این اتفاقات.

نگاهی به گذشته

موضع جی کلیتون (Jay Clayton)، مدیر SEC، بر روی فروش رمز ارز در سالیان گذشته تکان نخورده است

موضع جی کلیتون (Jay Clayton)، مدیر SEC، بر روی فروش رمز ارز در سالیان گذشته تکان نخورده است. | منبع: دانشکده‌ی حقوق استنفورد/یوتیوب

هر چند فضای ICO طی سالیان گذشته بسیار تغییر کرده، دیدگاه SEC بر عرضه اولیه سکه فرقی نکرده است. در اوایل سال ۲۰۱۷، مدیر SEC، جی کلیتون گفت:

(یک) توکن که نشان‌دهنده‌ی علاقه‌ی مشارکت در یک باشگاه کتاب ماه است، ممکن است مشمول قوانین اوراق بهادار ما نشود و ممکن است به خوبی راهی کارآمد برای اداره‌کنندگان باشگاه باشد تا مالکیت‌های آتی کتاب را سرمایه گذاری کنند و توزیع آن کتاب‌ها به دارندگان توکن را تسهیل نمایند

 

این بسیار متفاوت از چیزی است که ما الان داریم و ثابت شده است که مقایسه‌ی پیش رو به طرز عجیبی دقیق است، هر چند پیش از قله‌های بالای هجوم طلای ICO انجام گرفته است:

در مقابل، بسیاری از پیشنهادات توکن به نظر می‌رسد که فراتر از این ساختار رفته‌اند و بیشتر قابل قیاس با سودهای یک خانه‌ی انتشار همچنان در حال ساخت با همه‌ی مولفان، کتاب‌ها و شبکه‌های توزیعی که قرار است بیایند، است

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. سید کاظم

  سلام
  اخیرا در نوشته های سایت می بینم که ارجاعات را می نویسید و منابع را ذکر می کنید.
  از این بابت تشکر می کنم
  ممنون و موفق باشید.

  1. مدیر سایت

   سلام ممنون از توجه شما