چرا از بیت‌کوین استفاده کنیم؟

بیت‌کوین یک شبکه پرداخت ارزش به شیوه همتا به همتاست، که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این مطلب به مزایا و معایب استفاده از بیت‌کوین پرداخته شده و سعی شده است موانع و افق‌های روبروی این ارز رمزنگاری‌شده محبوب به خوبی توضیح داده شود.

0 170

بیت‌کوین (Bitcoin) در اصل به عنوان یک شیوه پرداخت نامتمرکز و جایگزین طراحی شده است. بیت‌کوین برخلاف نقل و انتقالات بانکی در عرصه بین الملل بسیار کم هزینه است و تقریبا آنی عمل می‌کند. یکی از مزیت‌های خاص بیت‌کوین برای بازرگانان برگشت ناپذیر بودن آن است که امکان برگشت پرهزینه نقل و انتقالات را از بین می‌برد که البته این ویژگی برای کاربران آنقدرها مطلوب نیست. پیشرفت شیوه‌های پرداخت داخلی و توسعه سریع مدل‌های انتقال بین المللی جایگزین (غیر از ارز رمزنگاری شده) تا حدی مزیت بیت‌کوین در این حوزه را، خصوصا به دلیل افزایش کارمزدهای Bitcoin و به وجود آمدن تنگناهای گاه و بی گاه در شبکه آن کاهش داده است.

چرا از بیت‌کوین استفاده کنیم؟
چرا از بیت‌کوین استفاده کنیم؟

از سوی دیگر، بیشتر شدن نظارت و مقررات به منظور پیشگیری از پولشویی و تراکنش‌های غیرقانونی باعث شده استفاده از این ارز رمزنگاری شده به دلایل مربوط به حریم خصوصی محدود شود.

ولی با همه این مشکلات، در برخی مناطق جهان بیت‌کوین هنوز هم یک راه کارآمدتر و ارزان‌تر برای انتقال پول به آن سوی مرزها می‌باشد و چند استارت آپ واریز وجه از این ویژگی استفاده می‌کنند. با پیشرفت کانال‌های سنتی مزایای بیت‌کوین از حیث هزینه و سرعت در حال کمرنگ شدن است و کارمزد شبکه به موازات آن در حال بالا رفتن است و همچنین در بسیاری از کشورها، تسویه پذیری و قابلیت تبدیل کردن به پول همچنان به صورت یک معضل باقی مانده است.

افزون بر این، شماری از فروشندگان کوچک و بزرگ این پول دیجیتال را به عنوان یک روش پرداخت پذیرفته‌اند، ولی با این وجود گزارشات نشان می‌دهد که تقاضا برای این روش اصلا بالا نیست و افراد زیادی وجود دارند که ترجیح می‌دهند بخشی از دارایی خود را به صورت Bitcoin امن ذخیره کنند تا یک مرجع مرکزی نتواند دسترسی شان را به این دارایی مسدود کند و یا بخشی از آن را بردارد.

به نظر می‌رسد که بیت‌کوین جایگاه خود را به عنوان دارایی سرمایه‌گذاری پیدا کرده، چراکه تاجران، سرمایه‌گذاران موسسه‌ای و پس‌انداز کنندگان کوچک متوجه سودهای بالقوه ناشی از افزایش بهای این پول دیجیتال شده‌اند. آن طور که برخی منابع می‌گویند، بیت‌کوین به شکل فزاینده برای پولشویی به کار می‌رود و با این وجود ما می‌دانیم که شما چنین کاری انجام نخواهید داد. بیت‌کوین آن طور که برخی تصور می‌کنند ابزاری مناسب برای پولشویی، اخاذی و تامین تروریسم نیست زیرا هم قابل ردگیری است و هم شفافیت دارد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.