چرا ابزارهای تازه‌ ADA در قراردادهای هوشمند برای فین‌تک مفید هستند

شرکت شناخته‌شده‌ی IOHK از دو اپلیکیشن جدید پلوتوس (Plutus) و مارلو (Marlowe) رونمایی کرد که امکان نوشتن قراردادهای هوشمند بر روی بلاکچین کاردانو (Cardano) را فراهم می‌کنند. پلوتوس در کنار ارائه‌ی یک زبان برنامه‌نویسی عمومی از یک شبیه‌ساز بلاکچین قدرتمند به نام Plutus Playground هم بهره می‌برد. اپلیکیشن مارلو امکان شفاف‌سازی بیشتر در سیستم اسکرو (escrow) را به وجود آورده و به غیرمتخصصین توانایی نوشتن قراردادهای مالی خودکار بر روی بلاکچین را می‌بخشد.

0 80

IOHK، یکی از شرکت‌های توسعه و تحقیق پیشرو در حوزه‌ی بلاکچین، دو ابزار را رونمایی کرد که توسط یک تیم پیشتاز در جهان به منظور نوشتن قراردادهای هوشمند برای بلاکچین کاردانو توسعه پیدا کرده‌اند.

این اپلیکیشن‌ها پلوتوس (Plutus) و مارلو (Marlowe) نام دارند و به شکل آزمایشی برای اولین بار در کنفرانس PlutusFest در ادینبرو اسکاتلند راه‌اندازی شدند. این ابزارهای قدرتمند، استارتاپ‌ها، خدمات‌دهندگان مالی، صنایع فین‌تک و دانشگاهیان را قادر می‌سازند تا قراردادهای بلاکچینی را آماده کنند که بر روی کاردانو (ADA) اجرا می‌شود.

پلوتوس (Plutus) یک زبان برنامه‌نویسی عمومی (general-purpose) و ابزارهایی برای پروتکل کاردانو فراهم می‌کند. مهندسین و محققین IOHK نظم و ترتیب زبان تابعی هسکل (Haskell) را با شبکه‌ی ADA ترکیب کردند تا بستری برای توسعه‌دهندگان فین‌تک به منظور نوشتن قراردادهای هوشمند امن و انعطاف‌پذیر به وجود آورند.

IOHK یک محیط توسعه و آزمایش اکتشافی را که به راحتی قابل‌استفاده است برای قراردادهای پلوتوس فراهم کرده که بر پایه‌ی یک شبیه‌ساز بلاکچین افسانه‌ای به نام « زمین بازی پلوتوس » (Plutus Playground) عمل می‌کند. هر کدام از این قراردادها به تنهایی برای قرارگیری در بلاکچین آماده هستند.

در گفتگو با CCN، چارلز هاسکینسون، بنیان‌گذار کاردانو، توضیح داد که اپلیکیشن مارلو (Marlowe) انتقالات مالی لحظه‌ای در سراسر جهان را برای کسب و کارها فراهم می‌کند. این اپلیکیشن همچنین این امکان را به نگهداری سپرده‌های قرضه‌ی سیستم اسکرو (escrow) می‌دهد تا از شفافیت بیشتری برخوردار باشند.

او توضیح می‌دهد:

به عنوان نمونه: مکانیسم اسکرو (escrow) به طرف اول اجازه می‌دهد تا پولی را در یک قرارداد سپرده‌گذاری کند، به شیوه‌ای که این پول تنها در حالتی آزاد می‌شود که دو تا از سه مشارکت‌کننده تأیید نمایند که طرف دوم حتماً آیتم مورد نظر را به طرف اول داده است. مشارکت‌کننده‌ی اسکرو (همان طرف سوم) به عنوان یک شخص واسطه‌ی بی‌طرف در نظر گرفته می‌شود که در مواقع اختلاف نظر تصمیم نهایی را می‌گیرد. به این شیوه اگر طرف اول و دوم صادق باشند، آن‌ها به تنهایی بر روی نتیجه‌ی نقل و انتقال خود موافقت کرده و طرف سوم نیاز به انجام هیچ کاری ندارد. اگر طرف اول و دوم موافق نباشند، طرف سوم قادر خواهد بود تا تصمیم بگیرد که پول بایستی به کدام یک از دو طرف برسد

برای اینکه این مسائل را در پیش‌زمینه‌ی ساده‌تری قرار دهیم، هاسکینسون می‌گوید که به عنوان نمونه اگر هزینه‌ای که بابت آیتم A پرداخت شده، 450 ADA باشد و طرف اول بایستی قبل از بلاک 10 آن را بپردازد، این هزینه اگر هیچ اجماعی قبل از بلاک 90 شکل نگیرد به طرف اول برمی‌گردد.

برای آن‌هایی که برنامه‌نویسی نمی‌کنند، مارلو (Marlowe) روشی ساده جهت تولید کد و ساخت محصولات نرم‌افزاری است. ابزاری با روش کار آسان که متخصصانی از صنعت مالی را که پیش‌زمینه‌ای از برنامه‌نویسی ندارند، قادر می‌سازد تا قراردادهای مالی خودکار بر روی بلاکچین ایجاد کنند. مارلو همراه با بستر آزمایشی تحت وب خود به نام میدو (Meadow) عرضه می‌شود.

اولین PlutusFest، همان رویدادی که این ابزارها در آن رونمایی شدند، توسط آزمایشگاه تکنولوژی بلاکچین ادینبرو در دانشگاه ادینبرو میزبانی می‌شد. این مجموعه در فوریه‌ی 2017 به عنوان دفتر مرکزی شبکه‌ی شرکای دانشگاهی جهانی شرکت IOHK ایجاد شد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.