چرا آفریقا با وجود کاهش قیمت کریپتو طرفدار پر و پا قرص آن است

عقب‌ماندگی آفریقا در فناوری گاهی به نفع این قاره تمام شده است. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۷ و در اوج قیمت رمز ارزها اشخاص زیادی در آفریقا از آن آگاهی نداشتند و در نتیجه با سقوط این صنعت، متحمل ضرر چندانی نشدند. حال پس از تثبیت بازار، رمز ارزها می‌توانند برای آفریقا بسیار مفید بوده و راه‌حلی برای مشکلات مالی باشند.

0 88

زمانی که قیمت بیت کوین به ۲۰٬۰۰۰ دلار نزدیک می‌شد، تب‌وتاب رمز ارزها در اوج خود بود. هم حداکثرگرایان بیت کوین و هم طرفداران آلتکوین‌ها، همگی در سرخوشی بودیم. سپس همه چیز تغییر کرد. بازار سقوط می‌کرد و علاقه به این صنعت نیز در مسیر مشابهی قرار گرفت. همانطور که اخیرا گزارش کردیم، علاقه به این صنعت بیش از ۹۰ درصد کاهش یافته است و سایت‌های کریپتو در رتبه‌بندی الکسا (Alexa) نیز پایین و پایین‌تر می‌روند.

اما در آفریقا، شرایط متفاوت است. در طول بحبوحه صعود بی‌منطق این صنعت در سال ۲۰۱۷، آفریقا از قاره‌های دیگر عقب افتاده بود. تعداد معامله‌گران کریپتو در این قاره کم بودند، و اکثریت مردم حتی نمی‌دانستند ارز رمز‌نگاری شده چیست. این امر بسیاری از افراد را از خسارات فاجعه‌باری که برخی متمحل شدند محافظت کرد. از افزایش تعداد معامله گران در سال ۲۰۱۸ تا افزایش جستجوهای گوگل، درحالی‌که باقی دنیا خود را کنار می‌کشد، آفریقا در حال ورود به میدان است.

نعمتی پنهانی

آفریقا به پذیرش سریع نوآوری‌های فناورانه شناخته نمی‌شود. به عنوان مثال، زمانی‌که دنیای غرب به سرعت تلفن را به کار گرفت، آفریقا عقب ماند. سال‌ها بعد، گوشی‌های هوشمند گوی را قاپیده و جایگزین تلفن شدند. دنیای غرب پیش از این، میلیاردها دلار برای نصب کابل‌های تلفن همراه هزینه کرده بود و این تغییر بسیار گران تمام شد. از سوی دیگر، آفریقا هنوز به تلفن‌ها نرسیده بود. این موضوع حرکت به سوی گوشی‌های هوشمند را برای یک میلیارد نفر ساکن این قاره آسان کرد.

کریپتو راه مشابهی را پیش گرفته و پذیرش آهسته آفریقا خود را به عنوان نعمتی پنهانی نشان داد. در ابتدا، بسیاری از دولت‌ها به شهروندان خود علیه کریپتو هشدار می‌دادند؛ این قاره نگران بود. لحن قانون‌گذاران به طور قابل ملاحظه‌ای تغییر کرده و به همین ترتیب، نگرش مردم نسبت به رمز ارزها نیز عوض شده است.

یکی از شرکت‌هایی که از مزایای افزایش علاقه آفریقا به رمز ارزها برخوردار شده است، پلتفرم معاملاتی همتا به همتای Paxful است. در حالی که همانندهای Coinbase و Binance در سال ۲۰۱۸ شاهد کاهش چشمگیر حجم معاملات بوده‌اند و بسیاری از معامله‌گران از بازار خارج شدند، شرایط برای Paxful متفاوت بوده است. این شرکت به تازگی به Coindesk گفت که حجم معاملات آن در سال ۲۰۱۸، ۱۳۰ درصد افزایش یافته است. آفریقا عامل اصلی این رشد بود.

غرب آفریقا شاهد بیشترین رشد بود، کاربران نیجریه دو برابر و در غنا سه برابر گشتند. معامله‌گران آفریقایی کریپتو متعلق در Paxful چهل و یک درصد از کاربران جدید در سال ۲۰۱۸ را تشکیل می‌دادند. Paxful که دارای دفاتری در هنگ کنگ، نیویورک و مانیل است، اکنون کاربران آفریقایی آن ۳۵ درصد از کاربرانش را تشکیل می‌دهند.

نیاز به کریپتو بیشتر شده است

علاقه‌مندان به کریپتو در سراسر جهان به طور پیوسته تحول نظام مالی جهانی را خواستار شده‌اند و برای آن تلاش کرده‌اند. زمانی که تنها چند نهاد قدرت کنترل عرضه پول را در اختیار دارند، سیستم به نفع نخبگان منحرف می‌شود. و در حالی که مزایای کریپتو بر همه تاثیر می‌گذارد، در آفریقا نیاز بسیار بزرگتری برای این انقلاب وجود دارد.

این قاره با چالش‌های بسیاری مبارزه می‌کند، که یکی از آن‌ها فقدان مشارکت مالی است. حتی برای افرادی که به خدمات مالی دسترسی دارند، برخی از عملیات اساسی مانند انتقال پول بسیار پر‌هزینه است. در حقیقت، به گفته بانک جهانی، انتقال پول در آفریقا در سطح جهان بیشترین هزینه را دارد و تقریبا دو برابر گران‌تر از آسیا است که در ردیف دوم قرار دارد.

بنابراین، کریپتو در آفریقا نسبت به هر جای دیگری تاثیر بیشتری خواهد داشت. در حالی که بقیه در مورد بازار خرسی فریاد می‌زنند، این قاره درک می‌کند که کریپتوها تا چه اندازه سریع‌تر، آسان‌تر، ارزان‌تر و راحت‌تر هستند. اگرچه تاثیر رمز ارزها در آفریقا به اندازه قاره‌های دیگر نبوده است، اما قطعا آینده این قاره را شکل خواهند داد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.