چارچوب جدید قانونی کریپتو در ونزوئلا به اجرا درمی‌آید

لایحه جدید ونزوئلا، که چارچوبی قانونی برای صنعت کریپتو ایجاد می‌کند، به طور رسمی در ۳۱ ژانویه اجرایی شد. این فرمان در رسانه‌های رسمی دولت (Gaceta Oficial) منتشر شد.

0 84

این قانون شامل مقرراتی درباره استخراج رمز ارز، شرکت‌ها و معامله‌گران است که به طور منظم توسط مجلس ملی در نوامبر ۲۰۱۸ تصویب شده است.

سند مورد بحث تحت عنوان سیستم جامع دارایی‌های کریپتو شامل ۶۳ ماده است که در ابتدا اصطلاحات کلیدی کریپتو را مانند دارایی‌ کریپتو، بلاکچین، استخراج، رمزنگاری وغیره تعریف می‌کند. همچین مفهوم دارایی کریپتو خارجی و رمز ارز منتشر شده در ونزوئلا و نهادهای مجاز را معرفی می‌کند.

همچنین این قانون مجوزهای لازم برای اشخاص حقیقی و حقوقی که اقدام به استخراج یا تاسیس صرافی‌های کریپتو می‌کنند، تعیین می‌کند. مجازات اشخاصی که بدون مجوز در این عرصه‌ها فعالیت می‌کنند از دیگر مواردی است که در این سند مشخص شده است.

تعیین سازمان نظارتی به منظور بررسی و نظارت بهتر بر عملکرد فعالین به ویژه فعالیت‌های تجاری در این عرصه به نام Sunacrip یکی دیگر از مفاد این قانون است. مطابق ماده ۱۱ این سازمان باید بر فعالیت‌های مرتبط با استخراج، صرافی‌ها و سرویس مالی دیگر که به عنوان واسطه در بازار کریپتو ونزوئلا عمل می‌کند، نظارت داشته باشد.

به علاوه ماده دیگر این قانون مقرر می‌کند که سازمان Sunacrip قادر به کنترل ایجاد، صدور، انتقال،‌تجاری‌سازی و صرافی‌ها فعال در ونزوئلا خواهد بود.

خبرگزاری اسپانیایی زبان Criptonoticias در خصوص مقررات مرتبط با این سازمان گزارش داده است که سازمان مذکور قادر است تا تمامی پلتفرم‌های تجاری کریپتو در کشور ونزوئلا که در سطح ملی یا فرا ملی، متمرکز یا غیرمتمرکز فعالیت‌ می‌کنند، کنترل کند.

همچین این قانون لزوم ثبت صرافی‌ها، کیف‌پول‌ها و شرکت‌های استخراج‌ را مقرر می‌کند. ماده ۲۸ مجوزهای مختلفی را برای استارت‌آپ‌های کریپتو براساس حجم دادوستد، نوع دارایی کریپتو و دیگر معیارها تعیین می‌کند. وظیفه بررسی درخواست برای دریافت این مجوزها به عهده سازمان Sunacrip است.

چنانچه شرکتی که در این عرصه فعال است، بدون دریافت مجوزات لازم و ثبت‌نام در سازمان Sunacrip اقدام به فعالیت کند، موسس آن شرکت به حبس تا سه سال و پرداخت ۳ تا ۶ هزار دلار محکوم خواهند شد.

ماده ۳۷ این قانون تشریح می‌کند که سازمان Sunacrip می‌تواند شرکت‌های استخراج را مورد بازرسی قرار دهد. حتی در مواردی امکان مصادره تجهیزات در صورت عدم تطبیق فعالیت‌های شرکت با قانون موردنظر وجود دارد.

پترو رمز ارز ملی متکی به نفت ونزوئلا در ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ معرفی شد. اما در این قانون اشاره‌ای به رمز ارز پترو نشده است. اگرچه ویژگی‌های این ارز رمزنگاری شده نشانگر تطبیق آن با قانون مورد بحث دارد.

همان‌طور که قبلا گزارش شده است، ونزوئلا در حال حاضر با یک بحران سیاسی و اقتصادی مواجه است. خوآن گوایدو رئیس جمهور خودخوانده که از سوی بعضی از کشورها به رسمیت شناخته شده است، رمز ارز پترو مانند دود توصیف کرده و آن را پوششی برای مخفی کردن تورم افسارگسیخته این کشور اعلام کرده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.