پیش‌‌بینی شرایط برای مهمترین سرمایه‌‌گذاری‌‌ها در سال 2019

شاید برای شما هم این پرسش مطرح شود که در سال 2019 چه اتفاقاتی در زمینه اقتصاد و سرمایه گذاری رخ خواهد داد. در این مطلب مهمترین عواملی که تاثیرات مهمی در سال 2019 خواهند گذاشت، مطرح شده است. از پیشرفت هوش مصنوعی تا جریان جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا و وام‌‌های درجه دو خودکار همگی موضوعاتی هستند که تاثیر مهمی در اقتصاد و سرمایه گذاری سال آینده خواهند داشت.

0 110

پس از تقریبا یک دهه آرام، سال 2018 فراز و فرودهای زیادی داشت. این سال با نوسانات بازار، تحولات سیاسی، بلایای طبیعی، شرایط بد برای حفظ اطلاعات شخصی، عدم اطمینان اقتصادی جهانی و خیلی چیزهای دیگر روبرو شد. خبر خوبی نخواهد بود اگر قرار باشد که سال 2019 هم به همان اندازه پر هرج و مرج باشد.

در ادامه به ترتیب به مهمترین سرمایه گذاری‌‌ها و شرایط احتمالی در سال 2019 اشاره خواهیم کرد.

هوش مصنوعی

شرکت فناوری ژاپنی Groove X در این هفته یک ربات را راه‌‌اندازی کرد که تنها وظیفه آن این است که مردم را خوشحال کنند. (البته فقط در فصل تعطیلات). “Lovot” از هوش مصنوعی استفاده می‌‌کند تا حس همدلی انسانی را تقلید کند. از سیری و الکسا به خودروهای خودران و تشخیص چهره، در حال حاضر یک مجموعه از برنامه‌‌های مبتنی بر هوش مصنوعی روی میز وجود دارد. ما کاملا “iRobot” نیستیم، اما انتظار می‌‌رود که این فهرست در سال 2019 بیشتر شود.

بازار خرسی

(زمانی اصطلاح بازار خرسی بکار می‌‌رود که ارزش اوراق بهادار بیست یا حتی بیش از بیست درصد سقوط کند). زمانی که ما در حال نگارش این مطلب هستیم، تقریبا نیمی از سهام در شاخص S & P 500 در وضعیت بازار خرسی قرار دارند. این شرایط به وضوح پایین‌‌تر از 20% تعریف می‌‌شود. Nasdaq رسما در بازار خرسی قرار دارد و تمام علائم نشانگر آشفتگی و آسیب بیشتر برای بازار سهام آمریکا است. این وضعیت در بیش از 20 کشور جهان در حال حاضر حاکم است. انتظار می‌‌رود که این وضعیت در سال 2019 یک چالش بزرگ باشد، بنابراین خود را به خوبی آماده شرایط مختلف کنید.

بلاکچین

همزمان با اینکه شرکت‌های بزرگ در حال اجرای فناوری بلاکچین در پروژه‌‌های متفاوت خود هستند، فعالین عرصه سرمایه گذاری کم‌‌کم می‌‌توانند آن را تعریف کنند. بلاکچین در ابتدا برای پشتیبانی از بیت کوین در سال 2008 آغاز بکار کرد. یک دهه بعد ارزش بیت کوین کاهش پیدا کرد، اما بلاکچین تقریبا تبدیل به یک نام شناخته شده تبدیل شده است. انتظار می‌‌رود در سال 2019 استفاده گسترده‌‌ای از فناوری بلاکچین در صنعت، بانکداری، حسابداری و پزشکی شود.

Brexit

Brexit (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) می‌‌تواند یکی از بزرگترین داستان‌‌ها برای اقتصاد جهانی در سال 2019 باشد. مذاکرات مربوط به خروج انگلستان از اتحادیه اروپا در سال 2018 نقش مهمی در سیاست اروپا ایفا کرد و در سال آینده اهمیت بیشتری خواهد داشت. 29 مارس 2019 روز خروج رسمی انگلستان از اتحادیه اروپا خواهد بود. اما همچنان مشخص نیست که فرآیند خروج به چه شکلی خواهد بود و چه تاثیری بر بازارهای منطقه‌‌ای و جهانی خواهد گذاشت. ما انتظار داریم که موضوع Brexit در سال 2019 حوادث زیادی را پیرامون خود داشته باشد و برای مدت طولانی نظرها را به خود جلب کند.

تصحیح

اصطلاح تصحیح یا اصلاح در حال حاضر در بیشتر بازارهای ایالات متحده آمریکا که بیش از 20% افت دارند، بکار برده می‌‌شود. این میزان در ماه سپتامبر با افزایش رویه‌‌رو بود. این اصطلاح را باید تعریفی از اصلاح بازار دانست. در خصوص این‌‌که تا چه زمانی ادامه پیدا می‌‌کند و چه اتفاق‌‌هایی خواهد افتاد اطلاع دقیقی نداریم. اما انتظار داریم که در آینده این اصطلاح را بیشتر بشنویم.

تغییر چهره (face rip)

این اصطلاح مربوط به یکی از فیلم‌‌های نیکلاس کیج نیست. ما آن را زمانی توصیف می‌‌کنیم که یکی از تاجران مطرح هویت واقعی خود را آشکار می‌‌کند. در سال گذشته چند مورد از این مسئله داشتیم و به احتمال زیاد در سال بعد بیشتر خواهیم داشت.

رکود اقتصادی

از آنجایی‌‌که بازارهای مختلف در ماه سپتامبر به اوج خود رسیدند، بحث در مورد نشانه‌‌های رکود احتمالی داغ شده است. ما نرخ بهره بلند مدت و کوتاه مدت اوراق قرضه دولتی و نرخ بهره خزانه‌‌داری سه و پنج ساله که کمتر از صفر است را داشته‌‌ایم و این میزان را در اوایل ماه جاری به دست آورده‌‌ایم. این چیزی است که به عنوان “منحنی بازده معکوس” شناخته می‌‌شود. از لحاظ تاریخی، هنگامی که منحنی بازده، معکوس می‌‌شود، اغلب رکود اقتصادی به دنبال خواهیم داشت. چنین رکودی می‌‌تواند چندین سال طول بکشد. سایر عوامل بدی که وجود دارند و باید به آن‌ها اشاره کرد عبارت‌‌اند از: کاهش قیمت مسکن و سرمایه گذاری‌‌های املاک، کاهش رشد، و نیز بازار سهام که در سراسر جهان به طور گسترده‌‌ای آشفته است. در همین حال، فدرال رزو در نظر دارد که نرخ سود اضافی در سال آینده افزایش دهد، این اقدام می‌‌تواند موجب تضعیف اقتصاد شود. این مسئله و دیگر عواملی که در حال گسترش هستند، احتمالا موجب ترس از این می‌‌شود که سال 2019 سال رکود اقتصادی است.

مشاور سرمایه گذاری ثبت شده

تعداد مشاوران سرمایه‌‌گذاری ثبت شده (RIA) در طول چند سال گذشته در حال افزایش است. ما فکر می‌‌کنیم این پدیده چیز خوبی باشد. مشاوران سرمایه گذاری ثبت شده می‌‌توانند کسب‌‌وکارهای کوچک و مستقل باشند یا می‌‌توانند وابسته به شرکت‌‌های مدیریت پولی بزرگ مانند Schwab یا Fidelity باشند. اصطلاح مشاور سرمایه‌‌گذاری ثبت شده همچنین به یک زیر مجموعه از مشاوران حرفه‌‌ای اشاره دارد که می‌‌توانند به شما کمک کنند تا خیلی بیشتر سرمایه گذاری تصمیم‌‌گیری کنید، برای مثال آن‌ها به شما در مورد برنامه‌‌ریزی و اجرای زندگی مالی شما کمک می‌‌کنند. حرفه مشاوره بدون چالش‌‌ نیست. در دهه گذشته شاهد افزایش روبو مشاور بوده‌‌ایم که به سرمایه‌‌گذاران کمک می‌‌کنند تا سرمایه خود را مدیریت کنند. دستمزد این افراد بسیار کم است. اما هنوز هم کسانی هستند که در شرایط فعلی بازار خرسی بتوانند مشاوره‌‌های ارزشمندی به شما ارائه دهند.

فروش استقراضی

این اصطلاح در حال حاضر بسیار داغ شده و مورد توجه است، زیرا برخی از سرمایه‌‌گذاران از این استراتژی استفاده می‌‌کنند تا به روی کاهش بازار در آینده شرط ببندند. این اقدام همچنین یکی از اصطلاحات “مبتنی بر ترس” است که ما آن را به عنوان بخشی از شاخص اضطراب Investopedia دنبال می‌‌کنیم، که با توجه به رکود اخیر بازار، استفاده از آن افزایش یافته است. فروش استقراضی بسیار خطرناک است، زیرا فروشنده مجبور است که سهام را از یک کارگزار در حاشیه با قیمت پایین‌‌تر از آنچه که در حال حاضر معامله می‌‌کند، قرض کند و سپس آن را در زمانی که سهام با قیمت پایین‌‌تر به فروش می‌‌رسد، بفروشد. اگر قیمت سهام به دچار تغییرات دیگری شود، فروشنده باید سهام را با قیمت بالاتری، به همراه سود، خریداری کند. به همین دلیل است که ما این روش را برای تازه‌‌کارها توصیه نمی‌‌کنیم.

سرمایه گذاری اجتماعی مسئولانه

سال 2018 از نقاط مبهم لبریز بود، که این موضوع نشان داد چقدر مهم است که بتوان سرمایه گذاری را اثبات کرد. در این سال بلایای طبیعی توسط تغییرات آب و هوایی تشدید شد؛ حریم خصوصی و رسوایی‌‌ نقض داده‌‌های شخصی مانند فیسبوک رخ داد. سرمایه‌‌گذاران در همه جا به یاد می‌‌آورند چرا حاکمیت شرکت‌‌های بزرگ مهم است. همچنین ایالات متحده آمریکا و سازمان ملل متحد به طور جداگانه گزارش‌‌هایی را درباره پیامدهای اقتصادی تغییرات آب و هوایی منتشر می‌‌کنند. جریان‌‌های اجتماعی مسئول و صندوق‌‌های ESG به ویژه در میان سرمایه‌‌گذاران جوان‌‌تر رشد کرده‌‌اند. مطالعات متعدد منتشر شده نشان می‌‌دهد که ESG به عملکرد سرمایه‌‌گذاری صدمه نمی‌‌زد. همه چیز این است که بگوییم ما در حال نزدیک شدن بع نقطه اوج 10 درصد هستیم که روند را به سمت جریان اصلی حرکت می‌‌کند. همانطور که Millennials و Gen Xers همچنان بیشتر درآمد کسب می‌‌کنند، این روند تنها ادامه می‌‌یابد.

وام درجه دو خودکار (Subprime Auto Loan)

(وام درجه دو نوعی از وام‌دهی بانک‌ها و مؤسسات مالی به وام‌گیرندگان با اعتبار پایین‌تر از معمول است. منظور از صفت درجه دو، وام‌هایی است که به متقاضیان درجه دو از حیث اعتبار و درآمد داده می‌شود). در حال حاضر بر خلاف بحران مسکن، بحران وام خودکار وجود دارد. همچنین بدهی‌‌های افراد در رابطه با این وام‌‌ها در حال افزایش است. مطابق گزارش فدرال رزرو، صدور وام‌‌های جدید و استفاده شده خودرو در چندین سال افزایش پیدا کرده و وام‌‌‌‌دهی با اعتبار پایین از سال 2008 تاکنون در حال افزایش بوده است. این مسئله موجب واکنش بسیاری از چهره‌‌ها از جمله استیو اسمن (Steve Eisman) شده است. پس از وام مشکن، وام خودرو بزرگترین میزان بدهی‌‌های بانکی را به خود اختصاص داده است. با افزایش نرخ بهره پرداخت اقساط این وام‌‌ها برای آمریکایی‌‌ها دشوارتر خواهد بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.