پیشنهاد یکی از توسعه‌‌دهندگان اتریوم برای استفاده از الگوریتم سازگار با ASIC

توسعه‌‌دهندگان اصلی اتریوم خواستار سازگاری هرچه بیشتر شبکه این رمز ارز با ASIC های مختلف شده‌‌اند. این واکنش پس از تصمیم اتریوم برای استفاده از الگوریتم ProgPoW گرفته شده است، الگوریتمی که بر اساس پروتکل اثبات کار است و شرایط را برای ASIC سخت‌‌تر از قبل می‌‌کند.

0 73

یکی از توسعه‌‌دهندگان اتریوم (ETH) پیشنهاد داده است که تیم این رمز ارز باید از سخت‌‌افزارهای مخصوص استخراج (ASIC) استفاده کند. این دیدگاه روز 7 ژانویه در انجمن اینترنتی Ethereum Magicians مطرح شد.

همانطور که Cointelegraph هفته گذشته گزارش داد، توسعه‌‌دهندگان اصلی اتریوم تصمیم گرفته‌‌اند که از یک الگوریتم اثبات کار (PoW) جدید با نام ProgPoW استفاده کنند، الگوریتمی که تفاوت کارآیی میان ASIC ها و GPU ها (کارت‌‌های گرافیکی) را کاهش خواهد داد و همچنین ASIC های اتریوم کنونی را بدون استفاده خواهد کرد.

بعد از اینکه ووریک (Vorick) دیدگاه خود را پست کرد، یکی از توسعه‌‌دهندگان با نام الکسی آخونوف در پستی جداگانه عنوان کرد:

اگر بخواهیم دستگاه‌‌های ASIC فعلی را بلااستفاده بگذاریم و در عین حال باعث به وجود آمدن رفتارهای مخفیانه‌‌ بیشتری از جانب سازندگان ASIC نشویم، باید از یک الگوریتم سازگار با ASIC استفاده کنیم. در حال حاضر، ما دقیقا خلاف این کار را انجام می‌‌دهیم

منطق پشت عدم استفاده توسعه‌‌دهندگان اتریوم از ASIC این است که استفاده از این دستگاه‌‌ها برای استخراج اتریوم هیچ توزیع طبیعی و گروه رزروی را دارا نیست. همچنین استفاده از آن‌ها باعث به وجود آمدن موانع زیادی برای ورود، متمرکزسازی تولید و پتانسیلBackdoor می‌‌شود.

این دیدگاه توسط ووریک به چالش کشیده شد: “برای وارد کردن الگوریتم ProgPoW به محیط اتریوم باید چه کاری انجام دهیم؟” وی اضافه کرد:

هیچکس دوست ندارد برای خود دشمن‌‌تراشی کند یا اینکه دچار هارد فورک شود، با این حال گروه‌‌های زیادی قصد دارند سخت‌‌افزارهای استخراج مخصوص به خود را تولید کنند، که در حال حاضر به معنی هدف قرار دادن ProgPoW است

این توسعه‌‌دهنده اذعان داشت که مقدار پول در خطر این نکته را تضمین می‌‌کند که حداقل تعدادی از تولیدکنندگان سخت‌‌افزار تصمیم می‌‌گیرند ASIC های جدید را به صورت مخفیانه نگه دارند تا از بروز یک هارد فورک جدید جلوگیری کنند. ووریک سپس این سوال را مطرح می‌‌کند:

“اگر یک توسعه‌‌دهنده سخت‌‌افزار موفق شود ASIC های سازگار باProgPoW تولید کند که به میزان بسیار زیادی از کارت‌‌های گرافیکی بهتر است… آیا آن توسعه‌‌دهنده بهتر است محصول خود را مخفیانه نگه دارد و با آن استخراج کند، یا اینکه آن را به صورت عمومی به فروش برساند؟”

Linzhi، یکی از تولیدکنندگان سخت افزار استخراج، قبلا از توسعه‌‌دهندگان اتریوم خواسته بود “قوانینی را برای تولید‌‌کنندگان کارآمد ASIC های مخصوص ProgPoW ارائه دهند”. این شرکت اعلام کرد که در حال حاضر مشغول طراحی یک دستگاه استخراج Ethash است و ادامه داد:

ما با وضع قوانین دلبخواهی مخالفیم و درخواست داریم که قوانین واضح و مشخصی برای تمامی تولیدکنندگان سخت‌‌افزار وضع شوند. ما امروزه از توسعه‌‌دهندگان اتریوم می‌‌خواهیم قوانینی را برای تولید‌‌کنندگان کارآمد ASIC های مخصوص ProgPoW ارائه دهند

آخونوف روز 8 ژانویه در توییتر بیان کرد که به وجود آوردن یک دیالوگ شفاف میان توسعه دهندگان و تولیدکنندگان ASIC مانند Lizhi بسیار عالی خواهد بود. بر طبق گفته‌‌های وی، توسعه‌‌دهندگان اصلی اتریوم تخصص چنین تولیدکنندگانی را در اختیار ندارند و داشتن اطلاعات مناسب در مورد ASIC ها می‌‌تواند به آن‌ها کمک کند.

همانطور که Cointelegraph امروز گزارش داد، تیم اتریوم کلاسیک (ETC) اخیرا توییت کرده بود که فعالیت‌‌های نابهنجار بر روی شبکه ETC ممکن است به دلیل آزمایش دستگاه‌‌های 1,400Mh توسط Linzhi باشد که به منظور الگوریتم Ethash طراحی شده‌‌اند – الگوریتم اثبات کاری که در حال حاضر توسط اتریوم و اتریوم کلاسیک مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. بعد از این اعلامیه، مدیر اجرایی Linzhi Shenzhen این ادعاها در یکی از توییت‌‌های خود تکذیب و بعدا پست خود را حذف کرد.

تولیدکننده پردازنده‌‌های مرکزی Intel نیز علاقه خود به سخت‌‌افزارهای استخراج را نشان داده و اخیرا پتنت جدیدی را برای دستگاه‌‌های استخراج بیت کوین ثبت کرده است که مصرف انرژی کمی دارد و عملکرد بسیار بالایی را ارائه می‌‌دهد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.