پیشنهاد صندوق بین‌المللی پول برای نرخ بهره منفی و تفکیک پول نقد از پول الکترونیک

نرخ بهره در بسیاری از کشورهای جهان از زمان آخرین بحران مالی همچنان نزدیک به صفر است و فاصله زیادی نیز تا بحران بعدی اقتصادی وجود ندارد، حداقل در آنچه که مربوط به پول نقد است. بنابراین صندوق بین‌المللی پول به دنبال راه‌حلی برای ایجاد نرخ بهره منفی به عنوان یک گزینه مناسب است.

0 107

پیشنهاد صندوق بین المللی پول این است که پول نقد از الکترونیک مجزا شود و راهکار را نیز ایجاد نرخ بهره منفی عنوان میکند.

کمتر از صفر

رکود عواقب سختی دارد که از لحاظ تاریخی ۳ تا ۶ درصد کاهش نرخ بهره است. اما با وجود این‌که بسیاری از کشورها همچنان نرخ‌های تقریبا صفر را از آخرین بحران مالی حفظ می‌کنند، این شرایط برای مدت طولانی ادامه نخواهد داشت.

البته، مشکل پول نقد است، که دارای نرخ بهره کمتر از صفر می‌باشد. نرخ پایه منفی، بانک‌های تجاری را مجبور می‌کند که یا حاشیه سود خود را منقبض کنند یا نرخ بهره سپرده‌ها را بالا ببرند. بالا بردن نرخ منفی بهره سپرده به احتمال زیاد باعث برداشت پول خواهد شد.

صندوق بین‌المللی پول در این رابطه خاطر نشان می‌کند:

به جای پرداخت بهره منفی، می‌توان به سادگی پول نقد را با سود صفر نگه داشت. پول نقد یک گزینه آزاد برای سود صفر است و به عنوان یک سطح برای نرخ بهره عمل می‌کند.

پس چرا از شر پول نقد خلاص نشویم؟

جامعه‌ای بدون پول نقد

یک جامعه بدون پول نقد را نمی‌توان با کاهش نرخ بهره به صفر محدود کرد. بانک‌های مرکزی می‌توانند نرخ را به یک رقم منفی کاهش دهند و مصرف‌کنندگان را مجبور به پرداخت سود سپرده کنند. این کار موجب تشویق سرمایه‌گذاری یا صرفاً صرف پول به عنوان یک گزینه انتخابی می‌شود و می‌تواند اقتصاد را تقویت کند.

ECB

اما اگر پول نقد وجود داشته باشد، این اتفاق نمی‌افتد. مردم به جای پرداخت سپرده‌های بانکی پول را در گاوصندوق و تشک خود نگهداری می‌کنند و به راحتی پول خود را با نرخ صفر درصد نگه می‌دارند.

جالب است که کشورهایی مانند سوئد که به طور عمده بدون پول نقد هستند، پیش از این نرخ‌های پایین‌تری نسبت به صفر داشته‌اند. ناراحتی و هزینه حمل‌ونقل‌ و نگهداری مقادیر زیادی از پول نقد، بسیاری از سپرده‌گذاران را از انجام این کار متوقف کرده است.

اما پول نقد همچنان نقش مهمی در بسیاری از کشورها مانند ژاپن، سوئیس و مجارستان به عنوان روش پرداخت بازی می‌کند. افراد محتاط همچنان روش‌های پرداخت مستقیم همتا به همتا را ترجیح می‌دهند.

هارد فورک

راه حل پیشنهاد شده توسط صندوق بین المللی پول این است که بین پول نقد و پول الکترونیکی تمایز ایجاد، کرد. در انجام این کار، بانک مرکزی یک کشور می‌تواند پول نقد را به سپرده بانکی با نرخ بهره منفی تبدیل کند.

به نظر عالی می‌رسد، این‌طور نیست؟ چگونه می‌توان پول نقد را هزینه کرد؟ طبق گفته صندوق بین المللی پول، همه چیز برای حفظ هدف تورم در هر هزینه است. یک نظر می‌گوید:

در حالی که یک سیستم ارز دوگانه پیش شرط‌های ما در مورد پول را به چالش می‌کشد، کشورها می‌توانند این ایده را با تغییرات نسبتا کوچک به چارچوب عملیاتی بانک مرکزی پیاده‌سازی کنند. در مقایسه با پیشنهادهای جایگزین، مزیت آزاد کردن سیاست پولی از حد پایین صفر است. مقدمه آن، تعهد بانک مرکزی به هدف تورم را مجددا تأیید می‌کند، حتی اگر شک و تردید در مورد آن وجود داشته باشد.

به هر حال، پول یا ارز الکترونیکی سیاست نرخ بهره (مثبت یا منفی) را عملی می‌کند. سپس پول نقد یک نرخ مبادله‌ای خواهد داشت. در مواقعی که منافع منفی باشد، نرخ مبادله نقدی با همان نرخ بهره منفی کاسته می‌شود.

قیمت‌ها به طور جداگانه در پول الکترونیکی و پول نقد تبلیغ می‌شوند، بنابراین از لحاظ کالا یا پول الکترونیکی، هیچ مزیتی برای نگهداری پول نقد وجود ندارد.

“این سیستم دوگانه ارز داخلی اجازه می‌دهد تا بانک مرکزی به عنوان نرخ منفی بهره به عنوان ضرورتی برای مقابله با رکود اقتصادی بدون ایجاد هر گونه جایگزینی در مقیاس بزرگ به پول نقد تلقی شود. ”

یا شما همیشه می‌توانید چمدان خود را پر از پول نقد به یک مکان شلوغ ببرید یا از طریق LocalBitcoins اقدام به مبادله پول خود به بیت‌کوین بدون وجود تورم کنید.

IMF

زمانی که بانک‌ها موجب بحران مالی دیگری شدند، بدون شک میزان زیادی از ارزش پول ما ازبین خواهد رفت. در آن شرایط آیا کسی مجددا به سیستم بانکی فعلی ایمان دارد؟

جای تعجب نیست که از نظر کریستین لاگارد (Christine Lagarde) رئیس صندوق بین‌المللی پول، فینتک چشم انداز سیستم مالی را خواهد لرزاند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.