پیدایش ارز دیجیتالی اتحادیه‌‌ اقتصادی اوراسیا (EAEU) به دلیل تحریم‌‌های آمریکا

وزیر دارایی روسیه بر این باور است که به دلیل تحریم‌‌های آمریکا، به وجود آمدن ارز دیجیتالی پشتیبانی‌‌شده توسط اتحادیه‌‌ی اقتصادی اوراسیا (EAEU) غیرقابل اجتناب به نظر می‌‌رسد. اظهار نظر وزیر دارایی روسیه در روز 21 دسامبر توسط رسانه‌‌ی خبری Rambler گزارش شد.

0 80

همانطور که معاون وزیر دارایی روسیه یعنی الکسی مویسف آشکار کرد، وزیر دارایی روسیه شرایط فعلی را به عنوان فرصتی مناسب برای راه‌‌اندازی یک ارز دیجیتالی تا سال 2020 یا 2021 می‌‌بیند که توسط کشورهای EAEU پشتیبانی می‌‌شود. اتحاد اوراسیا در سال 2014 تشکیل شد و شامل پنج عضو است: بلاروس، قزاقستان، روسیه، ارمنستان و قرقیزستان.

به گفته‌‌ مویسف و بر طبق پایگاه خبری روسی TASS، این پروژه‌‌ی ارز دیجیتالی ظاهرا بدون استفاده از فناوری بلاکچین به پیش خواهد رفت.

طبق گفته‌‌های مویسف، ارز پشتیبانی‌‌شده توسط EAEU به شیوه‌‌ای مشابه با واحد ارزی اروپا (ECU) توسعه خواهد یافت، واحدی که قبل از جایگزین شدن با یورو در ژانویه‌‌ی 1999 توسط کشورهای اروپایی استفاده می‌‌شد.

ECU در سال 1979 به وجود آمد و به عنوان ترکیبی از ارز کشورهای اتحادیه‌‌ی اروپا به شمار می‌‌رفت؛ نرخ آن نیز به میانگین ارزهای موجود در این ترکیب بستگی داشت.

همانطور که این مقاله یادآور می‌‌شود، ایده‌‌ی ارز دیجیتالی مخصوص EAEU نه تنها توسط کشورهای اتحادیه‌‌ی اقتصادی حمایت می‌‌شود، بلکه چند کشور دیگر نیز که از شریکان عمده‌‌ی تجاری آنان هستند در میان حامیان این پروژه قرار دارند.

معاون وزیر دارایی اذعان داشته است که گام برداشتن به سمت توسعه‌‌ی ارز اوراسیایی “غیرقابل اجتناب” است، که به دلیل تعداد روزافزون شرکت‌‌های تحریم‌‌شده است. مویسف چنین ادامه می‌‌دهد:

“ما خبرهای بیشتری را در مورد تحریم‌‌های آینده می‌‌شنویم. به همین خاطر باید به فکر ایجاد یک سیستم مالی بین‌‌المللی ایمن باشیم که مبتنی بر دلار آمریکا نیست”.

در نوامبر 2018، رئیس کمیته‌‌ی دوما اذعان داشت که یک استیبل‌‌کوین پشتیبانی‌‌شده توسط دولت روسیه می‌‌تواند معادل رمزنگاری شده‌‌ روبل باشد.

معاون نخست‌‌وزیر روسیه، ماکسیم آکیموف، اخیرا اعلام کرد که پیش‌‌نویس فعلی در مورد مقررات کریپتو دچار تغییر نخواهد شد، علی‌‌رغم اینکه در اوایل دسامبر برای خوانش اولیه پس فرستاده شد.

لایحه‌‌ کریپتو تحت عنوان “در باب دارایی‌‌های دیجیتالی” باعث به وجود آمدن سوالاتی از طرف برخی از مقامات دولتی در مورد کارآیی آن شده است، همانطور که اصطلاحاتی کلیدی مانند “رمز ارز” و “استخراج” از متن آن حذف شدند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.