پنج میلیاردر بیت کوین در لیست ثروتمندان بنیاد هورون (Hurun) قرار دارند: این افراد چگونه به ثروتمند شدند؟

لیست ثروتمندان بنیاد هورون منتشر شد و نام پنج میلیاردر برتر دنیای رمز ارز نیز در آن قرار دارد. با اینکه بازار خرسی بزرگی در سال 2018 شکل گرفت و ارزش بازار کریپتو را به شدت کاهش داد، اما بنیاد هورون از بلاکچین به عنوان “صنعتی جدید با بالاترین سرعت رشد” در جهان یاد کرده است. این پنج میلیاردر بلاکچین، افرادی از ریپل، کوین بیس، بایننس و بیت‌مین (Ripple, Coinbase, Binance, Bitmain) هستند. بیایید ببینیم که آن‌ها چگونه به این میزان از ثروت رسیدند.

0 200

1. میکری ژان کتوان (Micree Zhan Ketuan) (Bitmain) – 2.7 میلیارد دلار

میکری ژان کتوان – از بنیان‌گذاران Bitmain – منبع: Twitter

میکری ژان کتوان – از بنیان‌گذاران Bitmain – منبع: Twitter

میکری ژان کتوان از بنیان‌گذاران Bitmain، یکی از غول‌های استخراج رمز ارز، است. کتوان صاحب 36.58 درصد از سهام این شرکت است، در حالی که دیگر بنیان‌گذار این شرکت، یعنی وو جیحان WuJihan)،‌ 20.5) درصد از سهام را در اختیار دارد.

ژان کتوان اداره‌ی جنبه‌های فنی Bitmain را بر عهده داشته و وو نیز چهره‌ی عمومی این شرکت است.

شرکت Bitmain مدیریت دو استخر بزرگ استخراج بیت کوین در دنیا، یعنی BTC.com و Antpool را بر عهده دارد و بزرگ‌ترین عرضه‌کننده تجهیزات استخراج بیت کوین نیز هست.

قرار بر این بود که شرکت Bitmain عرضه اولیه سهام خود را سال گذشته با ارزش شرکتی 14 میلیارد دلاری راه‌اندازی کند، اما به لطف بازار خرسی طولانی‌ای که رخ داد، این راه‌اندازی به تاخیر افتاد و ارزش شرکتی نیز اکنون تا حدی کاهش یافته است.

2. کریس لارسن (Chris Larsen) (ریپل) – 1.5 میلیارد دلار

کریس لارسن و جد مک‌کالب (Jed McCaleb) در سال 2012 بنیان‌گذاران ریپل بودند. سهم لارسن حداقل 5.2 میلیارد ریپل است که اکنون ارزشی حدود 1.6 میلیارد دلار دارد (لیست ثروتمندان بنیاد هورون با توجه به تصویری که در ژانویه سال 2019 گرفته شده است، ارزش کمتری را گزارش می‌کند).

لارسن علاوه بر این سرمایه‌ی عظیم در ریپل، صاحب 17 درصد از سهام ریپل نیز هست که در سال 2018 ارزشی برابر 410 میلیون دلار داشت. او سمت مدیر عاملی خود را به برد گارلینگ‌هوس (Brad Garlinghouse) واگذار کرده است، اما همچنان عضوی از فعالان ریپل است.

3. وو جیحان (Wu Jihan) – 1.5 میلیارد دلار

وو جیحان – از بنیان‌گذاران Bitmain – منبع: CoinGeek/YouTube

وو جیحان – از بنیان‌گذاران Bitmain – منبع: CoinGeek/YouTube

همانطور که در بالا گفته شد، وو جیحان شریک ژان کتوان در شرکت Bitmain است و سهم او در این شرکت اندکی از کتوان کمتر است.

با اینکه جیحان درآمد خالص بسیار بالایی دارد، اما شرکت او اخیرا تحت فشار زیادی قرار داشته است. طبق گزارشات، این شرکت در سه ماهه‌ی سوم سال 2018 که سود استخراج بیت کوین به صفر رسید، ضرری 500 میلیون دلاری را تجربه کرد.

4. برایان آرمسترانگ (Brian Armstrong) (کوین بیس) – 1.3 میلیارد دلار

برایان آرمسترانگ – مدیر عامل کوین بیس – منبع: TechCrunch/Flickr

برایان آرمسترانگ – مدیر عامل کوین بیس – منبع: TechCrunch/Flickr

برایان آرمسترانگ از بنیان‌گذاران کوین بیس است که احتمالا معروف‌ترین صرافی رمز ارز در آمریکا به حساب می‌آید.

این پلتفرم اخیرا، پس از سری E جذب سرمایه، ارزش خود را برابر با 8 میلیارد دلار اعلام کرد و اکنون بیش از 20 میلیون کاربر دارد. آرمسترانگ پس از این جذب سرمایه فورا به یک میلیاردر تبدیل شد.

5. ژائو چائوپنگ (Zhao Chaopeng) (بایننس) – 1.3 میلیارد دلار

Description: changpeng zhao crypto exchange binance

بنیان‌گذار بایننس پیش از بازار انفجاری سال 2017 – منبع: REUTERS/Darrin Zammit Lupi

ماجرای بایننس در دنیای رمز ارز یک افسانه به حساب می‌آید. این صرافی رمز ارز در سال 2017 ناگهان پدید آمد و سریعا به بزرگ‌ترین صرافی موجود در این سیاره تبدیل شد.

او خانه‌ی خود را در سال 2014 فروخت و کل پول آن را وارد بیت کوین کرد. سپس، بیت کوین پیش از بازیابی کامل، بیش از نیمی از ارزش خود را از دست داد. چائوپنگ کوین‌های خود را نگه داشت و نتیجه‌ی کار خود را دید.

او در سال 2017 عرضه اولیه سکه‌ای را برای این صرافی به راه انداخت و در عرض چند هفته 15 میلیون دلار جمع‌آوری کرد. امروزه، ارزش بازاری کوین بایننس برابر با 1.4 میلیارد دلار است.

بلاکچین: صنعتی جدید با بالاترین سرعت رشد

با اینکه بازار خرسی بزرگی در سال 2018 شکل گرفت و موجب ضرر 692 میلیارد دلاری بازار کریپتو در اوج خود شد، اما بنیاد هورون در لیست ثروتمندان خود از بلاکچین به عنوان “صنعتی جدید با بالاترین سرعت رشد” در این سیاره یاد کرده است.

مسئول گزارشات بنیاد هورون، روپرت هوگورف (Rupert Hoogewerf)، توضیح داده است که:

ارزش ارزهای رمزنگاری شده در سال گذشته افت کرد؛ اما از طرفی، دسته‌ای از تجارت‌ها نیز شروع به رونق و شکوفایی کردند. بسیاری از میلیاردرها در بخش‌های دیگر اکنون شروع به سرمایه گذاری در فناوری بلاکچین کرده‌اند.

بسیاری از میلیاردرهای پیشین کریپتو اکنون دیگر در این لیست حضور ندارند. دوقلوهای وینکلواس در اوج رونق دنیای کریپتو بیت کوین‌هایی به ارزش بیش از یک میلیارد دلار جمع‌آوری کردند. از آن زمان به بعد ارزش بیت کوین کم‌کم کاهش پیدا کرد. طبق گزارشات، مت والتون (Matt Walton) که یکی از سرمایه‌گذاران اولیه در ریپل است، پیش از ترکیدن حباب 1 میلیارد دلار در دنیای رمز ارز سرمایه داشت.

چه مدت طول می‌کشد تا شاهد اولین تریلیونرهای دنیای رمز ارز باشیم؟

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.