سرمایه گذاری در رمز ارز ها شما را یک شبه پولدار نمی‌کند!

رمز ارزها به دلیل ماهیت غیرمتمرکزشان، و نوظهور بودن این فناوری، همواره در حال نوسان قیمت هستند. پس سرمایه گذاران رمز ارزها حتماً اشخاص ریسک پذیری هستند، اما جدای از این موضوع، افراد باید بدانند که در این نوع سرمایه گذاری، در حقیقت بر روی یک نوآوری سرمایه گذاری کرده‌اند و تضمینی از بابت رشد این پروژه در آینده وجود ندارد. در این مطلب به بیان برخی از ریسک‌های سرمایه گذاری در بازار رمز ارزها پرداخته‌ایم که معمولاً از دید سرمایه گذاران تازه کار و پرهیجان، دور مانده است.

0 590

این روزها بسیاری از معامله گران رمز ارز ها (یا به قول خودمان: تریدرها) به امید کسب سودهای کلان، پول هنگفتی را در انواع پروژه های بلاک چینی به ظاهر جذاب، سرمایه گذاری می‌کنند. اما باید بدانیم که در بسیاری از موارد، اوضاع آنطور هم که فکر می‎کنیم ایده آل نیست و گهگاه شاهد شکست‌های بزرگ و نابودی سرمایه‌های عظیم هستیم. حتی گاهی در بسیاری از پروژه های قانون مدار نیز شاهد آن هستیم که سرمایه‌ گذارانی به امید کسب سریع سود وارد می‌شوند و در سراشیبی بازار، تمام هست و نیست خود را بر باد می‌دهند. پس از فرصت استفاده می‎کنیم و در این مقاله توضیح می‌دهیم که چرا رمز ارزها راهی برای یک شبه پولدار شدن افراد، با انگیزه هایی همچون سفته بازی و قماربازی نیستند و اساساً چرا چنین برداشتی از رمز ارزها، (یا به قول اساتید همیشه در صحنه: ارزهای دیجیتال!!) به فاجعه ختم می‌شود.

 ۱-شما متحمل ریسک بزرگی می‌شوید

ریسک سرمایه‌ گذاری در رمز ارز ها (به دلیل ماهیت غیرمتمرکز این دارایی‌ها و نوسانات قیمتی ناشی از عرضه و تقاضا) واضح است؛ اما بسیاری از سرمایه‌ گذاران از ریسک فراوانی که متحمل شده‌اند، غافلند. بعضی جنبه‌های موضوع مثل سرمایه‌ گذاری در یک فناوری نوظهور و تجربی، از برخی دیگر واضح‌تر هستند.

با این حال، دیگر جنبه‌های این موضوع مانند ریسک دزدیده شدن سرمایه بدون وجود راه حل قانونی، از دست رفتن وجوه در اثر نقص و ایرادات فنی، ورشکستگی ارزها، هک شدن، تحریم و مسدود نمودن برخی حساب‌های کاربری از سوی صرافی های رمز ارز (که در ایران شدیداً با آن دست به گریبان هستیم)، تعطیلی و یا فشار از سوی مسئولان و یا خرابکاران برای انتشار اطلاعات حساس مشتریان، نادیده گرفته شده‌اند.

شاید بزرگترین ریسک موجود در میان موارد گفته شده، فضای مبهم قانونی است که می‌تواند برخی طرفداران بی‌آزار رمز ارزها را در کسری از ثانیه (مثلاً با تصویب یک قانون جدید)، به یک مجرم بزهکار تبدیل کند. احتمال کسب منفعت از سرمایه‌ گذاری در  رمز ارز ها، درست به اندازه احتمال شکست خوردن از راه‌های گوناگون، بالا است.

 ۲- از دست دادن شانس سرمایه‌ گذاری ، یک ریسک واقعی است

به دلیل فقر آگاهی اقتصادی، یکی از نکات منفی‌ که در هر طرح و برنامه‌ای (مربوط به سرمایه‌ گذاری، پروژه دولتی و غیره) نادیده گرفته می‌شود، از دست دادن شانس سرمایه‌ گذاری در چیزی است که می‌توانستید با زمان و وجوه خود در آن سرمایه‌ گذاری کرده و به پول بیشتری برسید. آیا می‌توانستید در استارت آپ پایدارتر و آینده‌دارتری سرمایه‌ گذاری کنید؟ آیا نداشتن پول سبب می‌شود شما فرصت‌های بهتری مثل تعمیر کردن خانه و یا اتومبیلتان برای جلوگیری از هزینه‌های بیشتر در آینده، یا نقل مکان به یک شهر برای شروع یک کار و زندگی جدید، یا ساختن کسب و کار خودتان برای کسب درآمد قابل تصرف بیشتر را از دست بدهید؟

“از دست دادن شانس سرمایه‌ گذاری” نسبت به “فرصت‌های موجود برای سرمایه‌ گذاری مالی” امری مهم‌تر است. با این همه، می‌توانستید از زمانی که برای مطالعه رمز ارزها صرف کرده‌اید تا تغییرات روزانه قیمت و تحلیل‌های فنی را دنبال کنید، یا آخرین تحولات مهم و یا علائم هشدار یک کلاهبرداری را تحت نظر بگیرید و یا مطمئن شوید که سکه‌های شما امن هستند (و چگونگی تأمین امنیت آن‌ها را مطالعه کنید)، در راستای دیگری بهره برده و مهارت بازاری دیگری را یاد بگیرید که رفاه و خوشبختی شما را افزایش می‌دهد.

از آن مهم‌تر، ممکن است دل مشغولی شما نسبت به رمز ارزها، تناسب اندام شما را تحت تأثیر قرار داده (و احتمالا مشکلات هزینه‌بری را در خصوص سلامتی خود ایجاد کنید)، روابط عاطفی خود را نادیده بگیرید ( که می‌تواند به از هم پاشیدن زندگی عاطفی شما منجر شود) و یا خیلی ساده از بسیاری تجربیات خوب سفر در دنیا، شراکت در یک سرگرمی جذاب و شاد و یا از تجربیات و دستاوردهای یک عمر زندگی، محروم شوید.

زمان شما یک منبع کمیاب است و اگر زمانتان مصرف شد دیگر باز نمی‌گردد. استفاده از زمانتان برای کند و کاو سوراخ موش رمز ارزها، ممکن است بهترین استفاده از عمرتان باشد یا نباشد! همه چیز بستگی به تمایلات و اولویت‌های شخصی شما دارد.

 ۳- شما بر روی سخت کوشی و نوآوری شرط‌بندی می کنید، اما تضمینی در نتایج نیست

این یکی مقداری گول‌زننده است چون بسیاری از سرمایه‌ گذاران به جای اینکه در گوشه‌ای بنشینند، فعالانه درگیر پروژه‌های خودشان هستند. این در حالی‌ست که بسیاری از افرادی که پول خود را در یک رمز ارز سرمایه گذاری می‌کنند، کنار می‌روند و منتظر ثروتمند شدن می‌مانند. ارزش گذاری رمز ارزها بر اساس نوآوری و گمانه‌زنی درباره این است که این فناوری چگونه روزی دنیا را تغییر خواهد داد.

در برخی موارد، سرمایه‌ گذاری در رمز ارز به کلید خوردن تحولات کمک می‌کند؛ مثلا با افزایش قیمت توکن‌ها، توسعه‌دهنده‌های بیشتری استخدام می‌شوند و همبستگی‌های بیشتری شکل می‌گیرد. با این حال اغلب اوقات، خرید سکه (کوین) و انتظار بالا رفتن ارزش آن، صرفا یک شرط‌بندی بر روی نتایج آینده حاصل از سخت کوشی امروز توسعه‌دهندگان آن است.

این حساب باز کردن روی دیگران برای تضمین موفقیت مالی ما، اقدامی منفعلانه است و اساسا مانند این است به تیم توسعه بگوییم « آهای بچه‌ها، بروید و برای من پول درست کنید!». به طور کلی، هر چه نسبت سرمایه‌ گذاری به توسعه، به نفع کفه سرمایه‌ گذاری سنگینتر شود، ریسک ناامیدی و عدم کامیابی آن سرمایه‌ گذاری نیز بیشتر است.

 ۴- بسیاری پروژه‌ها شکست می‌خورند و می‌سوزند، این احتمال درمورد پروژه شما نیز صادق است

یکی از سخت‌ترین جنبه‌های این موضوع این است که با احتمال خیلی بالایی بیشتر این کوین ها طی چندین سال ارزش خود را از دست می‌دهند. نمی‌خواهیم جبرگرایی کنیم بلکه می‌خواهیم بر اساس ماهیت نوظهور این موضوع، واقع گرا باشیم.

ارز رمزنگاری‌ شده یک فناوری انقلابی است که باید در انتظار فرارسیدن زمان استفاده از آن باشیم. تاکنون سرمایه‌های بسیاری برای صنایعی در آینده که با بلاک چین (تنگل (Tangle)، یا هرچیز دیگر) به راه می افتد، صرف شده است. اینکه رمز ارزها در حال حاضر یک استراتژی سرمایه گذاری پویا هستند، گویای این نکته است که بازار آینده رمز ارز ها چه مقدار بزرگ خواهد بود و اینکه این بازار تا چه میزان غیرمتمرکز است. با تمرکز بر پروژه‌های قانون‌مدار که در اکوسیستم بلندمدت جایگاهی دارند، اندکی از این پروژه‌ها در آینده اوج خواهند گرفت و در همین حال بقیه پروژه‌ها کاملا شکست خواهند خورد.

می دانم اکنون به چه چیز فکر می‌کنید: « من گیر این پروژه‌های بد نخواهم افتاد و اگر چیز بدی به نظرم برسد روی یک کوین بهتر سرمایه گذاری می‌کنم». بله اما شما نمی‌توانید نتایج آینده را به طور کامل پیش‌بینی کنید. اگر شما دمدمی مزاج کار کنید و همیشه دنبال موقعیت بهتر بعدی باشید، دائما در حال خرید با قیمت بالاتر خواهید بود و در هر خرید و فروش اندکی ضرر می کنید.اگر شما رمز ارز خود را در درازمدت نگه داری کنید و یا کوین های ارزان بخرید به امید آنکه ارزش آنها بالاتر برود متحمل ریسکی خواهید شد (به نکته یک نگاه کنید) که احتمال اشتباه کردن شما در آن بالا است.

آیا می دانید وقتی که یک پروژه در حال غرق شدن باشد، یک نفر باید خریدار (یا نگه دارنده) آن باشد در حالی که بیشتر سرمایه‌ گذاران سوار کشتی نجات می‌شوند؟ آن یک نفر شما و افرادی مانند شما هستند. بسیاری از خوانندگان این مطلب، در دام سرمایه گذاری های هنگفت این پروژه‌های محکوم به شکست، گرفتار خواهند شد.

 ۵- وقتی همه چیز رمزنگاری شود، هیچ چیزی دیگر رمزنگاری نخواهد شد

این ریسک بزرگی است که عده کمی به آن فکر کرده‌اند: چه اتفاقی می‌افتد اگر همه شرکت‌ها و مؤسسات مالی بزرگ به نوعی فناوری بلاک چین را به کار بگیرند؟ من به شما می‌گویم که چه می‌شود: «رمزنگاری» نابود خواهد شد.

اگر هر چیزی رمزنگاری شود، دیگر هیچ چیزی رمزنگاری شده نخواهد بود. به محض اینکه گفته شود این فناوری جهانی می‌شود، مزیت بازار رقابتی مربوط به انقلابی بودن این فناوری به پایان می‌رسد و ارزهای رمزنگاری شده حالا باید بر سر نقاط قوت خود در سیستم‌های پرداخت، پلتفرم‌های قرارداد هوشند و غیره، در مقابل بهترین رقابتی که از سوی اقتصاد جهانی ایجاد می‌شود، با یکدیگر رقابت کنند. در چنین شرایطی، تقریبا همه پروژه‌های موجود هیچ مزیتی نخواهند داشت و شکست خواهند خورد.

می دانم که الان به چه چیزی فکر می‌کنید: تمرکز زدایی و مقاومت در برابر سانسور همیشه ارزشمند خواهد بود و ربطی ندارد که شرکت‌ها چه کار می‌کنند. بله! ولی درباره اینکه این شرکت‌ها هنوز نمی‌توانند این جنبه‌ها را حفظ کنند شرط نبندید.

تصورش سخت است اما کاملا ممکن است که یکی از غول‌های سیستم پرداخت مانند پی‌پال (PayPal) رمز ارزی را توسعه دهد که بهتر از همه ارزهای موجود کار کند و از شرکای خود یا قدرت تأمین مالی قابل توجه خود استفاده کند تا این ارز را در کوتاه ترین مدت به ارزی جهانی تبدیل کند. شرکت پی پال می‌تواند به شیوه‌ای غیرمتمرکز و با داشتن سهم قابل توجهی در رمز ارز ها و زیرساخت آن (اما نه آنقدر که تحت فشار قرار بگیرد) و همچنین کسب سود از سیستم پول الکترونیک شخص به شخص یا همتا به همتا (peer to peer)، مانند دیگران این کار را انجام دهد.

رمز ارزهای قدیمی دیگر هیچ مزیت رقابتی نخواهند داشت تا بگویند این آنها بودند که توسط سایفرپانک‌های (افرادی که به حفظ حریم خصوصی در عصر دیجیتالی شدن و گسترش فناوری های ارتباطاتی معتقدند) حقیقی کار خود را شروع کرده‌اند و شرکت‌های بزرگ سهمی در این کار نداشته‌اند.

مهم است یادآوری کنیم که ما به دلیل پتانسیل فناوری بلاک چین، در رمز ارز ها سرمایه گذاری می‌کنیم. اگر به دنبال این هستید که پولتان را در راستای ایجاد ارزش برای پیشرفت بشریت صرف کنید (مثلا سرمایه‌ گذاری در شرکت‌هایی که از این فناوری استفاده می‌کنند و یا در زیرساخت آن مشارکت می‌کنند)، شما کار خوبی انجام داده‌اید. به این کار مانند راهی برای به دست آوردن سریع پول در یک قماربازی موفق نگاه کنید که در عین حال ممکن است همه سرمایه خود را به طور کامل از دست بدهید.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.