پل بلاکچین چیست؟

یکی از معضلات جدی بلاک چین در دنیای امروز ما عدم تعامل پذیری سیستم های بلاک چینی مختلف با یکدیگر است. ابتکار پل بلاک چین ، نوعی راه ارتباطیست که نقل و انتقال توکن و یا اطلاعات بین دو اکو سیستم بلاک چینی مختلف را ممکن میسازد.

0 297

پل بلاک چین چیست ؟پل بلاک چین یک راه ارتباطیست که نقل و انتقال توکن و یا اطلاعات بین دو اکوسیستم بلاک چینی مختلف را ممکن می­سازد. یکی از معضلات جدی بلاک چین در دنیای امروز ما عدم تعامل پذیری سیستم های بلاک چینی مختلف با یکدیگر است. به زبان ساده تر وقتی که یک توسعه دهنده نرم افزار غیر متمرکزی را بر روی یک پلتفرم مشخص پیاده‌سازی می‌کند، از آن تاریخ به بعد کارایی های آن نرم افزار محدود به همان پلتفرم بوده و امکان استفاده از مزایای پلتفرم های دیگر برای آن وجود نخواهد داشت. برای مثال بلاک چین اتریوم با مشکلات مقیاس پذیری بزرگی رو به روست که خیلی از توسعه دهندگان امیدوار بودند تا به امروز بر طرف شده باشد. حال اگر این توسعه دهندگان بخواهند از پلتفرم اتریوم به یک پلتفرم سریع تر مانند EOS مهاجرت کنند، مجبورند مزایای دیگری که اتریوم در اختیار آن ها می­گذارد (مانند جامعه بزرگ ، استاندارد های توکنی پذیرفته شده و قرارداد های هوشمند کاربردی) را فراموش کنند.

راه حلی که توسعه دهندگان برای انتقال توکن از یک پلتفرم به پلتفرم دیگر و استفاده از مزایای هر دوی آن ها دارند، استفاده از یک پل بلاک چینی است. این پل ها پروتکل های خاصی برای ثابت نگه داشتن میزان توکن ها در میان همه پلتفرم ها دارند. شیوه کار آن ها به این شکل است که وقتی توکنی یک بلاک چین را ترک می­کند، آن توکن در پلتفرم آن بلاک چین یا سوزانده و یا قفل شده و توکن دیگری به ارزش آن در پلتفرم جدید تولید می­شود.

مزایای پل های بلاک چینی چیست ؟

استفاده از پل های بلاک چینی مزایای بسیاری را برای توسعه دهندگان در بر دارد. برای مثال ، یک توسعه دهنده را در نظر بگیرید که کارش تولید نرم افزار های غیر متمرکز (dApp) است و برای این کار از بلاک چین اتریوم استفاده می­کند. این شخص در مواقع زیادی با سرعت پایین انجام تراکنش ها روبروست و مشکل دیگری که می­تواند او را تهدید کند نیز پرداخت کارمزد های زیاد مخصوصاً در زمان های اوج ترافیک تراکنش هاست. با استفاده از یک پل بلاک چینی ، این توسعه دهنده می­تواند توکن های خود را به یک بلاک چین دیگر منتقل کرده و از سرعت بالاتر انجام تراکنش ها و کارمزد کمتر در آن بلاک چین بهره ببرد. در این صورت ، این شخص می­تواند نرم افزار غیر متمرکز خود را همچنان بر روی بلاک چین اتریوم داشته باشد، از توکن های استاندارد ERC-20 استفاده کند، و در عین حال با جامعه پرجنب و جوش کاربران و توسعه دهندگان اتریوم در تعامل باشد.

البته این منفعت فقط متوجه توسعه دهندگان و کابران نیست و هر دو بلاک چین در واقع از این کار سود می­برند. در مثال بالا ، استفاده کاربر از یک توکن دیگر باعث کم شدن حجم ترافیک شبکه در بلاک چین اتریوم و در نتیجه افزایش مقیاس پذیری آن شده و از سوی دیگر پلتفرم دیگری توسط اتریوم با این جامعه کاربری بزرگ پذیرفته می­­شود.

استفاده از پل ها برای پرداخت‌های آنی (مخصوصا در مواقع فروش عمده و انجام ICO) ایده آل است؛ چرا که مقیاس پذیری کم و سرعت پایین انجام تراکنش ها در بیت کوین و اتریوم این کار را تقریبا غیر ممکن می­ساخت. همچنین استفاده از آن ها برای نرم افزار های غیر متمرکزی که نیاز به تعامل کاربران در لحظه دارند (مانند بازی های کازینویی) می­تواند به شدت مناسب باشد.

آیا در حال حاضر مثال عینی از پل های بلاک چین وجود دارد ؟

پروژه های بسیاری در حال حاضر از پل های بلاک چینی خود رونمایی کرده­اند. پل سیسکوین_اتریوم (Syscoin-Ethereum bridge) که در اوایل سال روانه بازار شد، تعامل بدون نیاز به اعتماد (trustless) بین شبکه اتریوم و سیسکون را ممکن کرده است.

RSK پلتفرم لایه ثانویه‎ قرارداد هوشمندی است که بر روی بلاک چین بیت کوین کار می­کند. این پلتفرم  نیز در اوایل همین سال از پل RSK خود رونمایی کرد. این پل امکان نقل و انتقال سهام و دارایی ها بین RSK و اتریوم را ایجاد کرده و با این کار تعامل پذیری میان بلاک چین های بیت کوین و اتریوم را نیز افزایش می­دهد.

ونچین (Wanchain) یکی از قدیمی ترین پروژه هایی بود که به حوزه تعامل پذیری وارد شد. در ماه ژانویه ونچین نسخه چهارم بلاک چین خود را با نام پل تی (T-bridge framework) که انتقال اطلاعات و دارایی های دیجیتال بین بلاک چین های مختلف را ممکن می‌کرد، عرضه کرد.

عملکرد پل های بلاک چین چگونه است ؟

دقیقا مانند بلاک چین ها ، پل ها نیز در طیفی بین دو قطب متمرکز و غیر متمرکز قرار می­گیرند. همه پل هایی که در بالا معرفی کردیم در دو دسته بندی قرار دارند : بدون نیاز به اعتماد (trustless) و فدرالی (federated).

عملکرد پل های فدرالی دقیقا مانند بلاک چین های خصوصی است. پروژه با در نظر گرفتن و قرار دادن تعدادی قانون و معیار مشخص می­کند که چه کسی می­تواند عضو این اتحادیه شده و در مورد تایید و رد تراکنش ها نظر دهد. برای مثال در ونچین تعدادی از نود های مخصوص که به آن ها انبار دار می­گویند توکن ها را بر روی بلاک چین اتریوم قفل می­کنند. آن ها به اندازه ارزش توکن های قفل شده در وینچین توکن تولید می­کنند و برای این که شخص بخواهد دوباره دارایی های خویش را به اتریوم باز گرداند، هر یک از این انباردارها باید کلید‌های خصوصی خود را وارد کنند.

پل های بدون نیاز به اعتماد می­توانند در یک شبکه با کاربران غیر متمرکز کار کنند. بر عکس نوع فدرالی ، در این پل ها هر کسی می­تواند به عنوان نماینده و کاربر عضو شده و این نمایندگان وظیفه دارند تراکنش ها را اعتبار سنجی کرده و از درست بودن آن ها مطمئن شوند. برای مثال، در پل سیسکوین نمایندگان برای اعتبار سنجی باید میزان مشخصی از اتریوم را در شبکه سرمایه گذاری کرده و در عوض برای تایید و رد تراکنش ها کارمزد دریافت کنند. اگر هر کدام از اعتبار سنجان احساس کند که دیگری با تایید تراکنش های نامعتبر به منافع شبک لطمه وارد می­کند ، می­تواند این مسئله را به عنوان یک چالش گزارش کند. در صورتی که این چالش تایید شود شخص گزارش دهنده ۳ اتریوم به عنوان پاداش دریافت کرده و اگر رد شود شخص به اندازه ۳ اتریوم جریمه خواهد شد.

آیا در حال حاضر پل هایی وجود دارند که بر روی نرم افزار های غیر متمرکز هم کار کنند؟

پل هایی که در حال حاضر به آن ها دسترسی داریم فقط چند ماه است که به شکل فعلی خود شروع به کار کرده و هنوز در مراحل اولیه انطباق پذیری خود قرار دارند. با این وجود پل ها می­توانند امکانات بسیاری را به ویژه برای کوین های با پشتوانه به ارمغان آورند. برای مثال تتر (Tether) برای مدیریت رشد خود همواره مجبور به روی آوردن به شبکه های جدید بوده است. اما اکنون پائولو آردوینو(Paolo Ardoino) مدیر ارشد فناوری این شرکت تمایل خود به استفاده از پل ها برای رفع این مشکل مربوط به مقیاس پذیری را اعلام کرده است.

با در نظر گرفتن ناپختگی ایده استفاده از پل ها و کم تجربگی متخصصین در این عرصه جدید ، بروز مسائل و مشکلاتی در استفاده از آن ها طبیعی به نظر می­رسد. در ماه می ، یک پل بی‌نیاز به اعتماد به نام tBTC که بلاک چین های بیت کوین و اتریوم را به یکدیگر متصل می­کرد فقط دو روز بعد از عرضه مجبور به تعطیلی شد زیرا توسعه دهندگان باگی را در کد نویسی آن پیدا کردند که کار کردن با آن را عملاً غیر ممکن می­ساخت. اما با همه این اوصاف و با توجه به نیاز مبرم فناوری بلاک چین به مقیاس پذیری و تعامل پذیری در جامعه امروزی ، پل ها بدون شک عضو جدایی ناپذیر بلاک چین در آینده خواهند بود.

منبع : https://cointelegraph.com/

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.