پلتفرم کومودو ( Komodo ) چیست؟ راهنمای مبتدیان

کومودو یک بستر بلاکچین رمزنگاری شده end-to-end است. این پلتفرم امکان ایجاد بلاکچینی مستقل را برای کاربران فراهم می‌کند که می‌توان در آن ICO برگزار کرد. این پروژه با الگوریتم ابداعی اثبات کار تاخیری (dPoW) فعالیت می‌کند و قصد دارد قابلیت‌هایی همچون تبادلات نامتمرکز، ناشناس‌سازی مبادلات، ایجاد ICO نامتمرکز و ارزهای فیات نامتمرکز را ایجاد کند.

0 313
 • از کجا می‌توان سکه کومودو خریداری کرد؟
 • پلتفرم کومودو چیست؟
 • کومودو چطور کار می‌کند؟

پلتفرم کومودو چیست؟

پلتفرم کومودو (Komodo Platform) یک بستر بلاکچین با رمزنگاری end-to-end است که می‌توانید در آن بلاکچینی مستقل ایجاد کنید و یا عرضه اولیه سکه (ICO) انجام دهید. با این وجود، گستره‌ی پروژه‌ کومودو بسیار فراتر از اینها است. کومودو همچنین شامل تبادل نامتمرکز و قابلیت ناشناس‌سازی ارز رمزنگاری شده است که کاربران می‌توانند از آن در حفظ حریم خصوصی تراکنش‌های خود استفاده نمایند.

در این راهنمای پلتفرم کومودو موارد زیر را بررسی خواهیم کرد:

 • کومودو چطور کار می‌کند؟
 • تیم کومودو و پیشرفت آن
 • تجارت با توکن KMD (کومودو)
 • از کجا KMD بخریم؟
 • KMD را در کجا نگهداری کنیم؟
 • نتیجه گیری
 • دیگر منابع کومودو
پلتفرم کومودو چیست؟
پلتفرم کومودو چیست؟

کومودو چطور کار می‌کند؟

پلتفرم کومودو بیشتر از آنکه نوعی سکه یا پلتفرم باشد یک اکوسیستم است. پروژه‌ی کومودو چهار کاغذ معرفی کسب و کار جداگانه دارد که در آن‌ها بخش‌های اصلی این اکوسیستم توضیح داده شده‌اند. این چهار بخش عبارت اند از:

 • بارتردکس (BarterDEX)
 • جامبلر (Jumblr)
 • اثبات کار با تاخیر (dPoW)
 • ارزهای فیات نامتمرکز (DFC)

بارتردکس

بارتردکس (BarterDEX) نوعی مبادله نامتمرکز مبتنی بر تبادل اتمی (atomic-swap) می‌باشد. کومودو به جای استفاده از شیوه‌ی رایج در داد و ستدهای نامتمرکز یعنی توکن‌های پروکسی (proxy tokens)، از تبادل اتمی استفاده می‌کند و با این کار ریسک طرف مقابل را کاهش می‌دهد. مبادلات نامتمرکز معمولا با مشکل کمبود نقدینگی رو‌‌ به ‌رو می‌شوند. بارتردکس به منظور پیشگیری از این مشکل رویکرد گره‌های نقدینه‌ساز معروف به « گره‌های LP » را در پیش گرفته است. گره‌های LP با خرید و فروش دارایی در گستره‌ی وسیع دفاتر پیشنهادات باعث پایدار شدن قیمت بازار می شوند. بارتردکس می تواند از داد و ستد هر ارزی حمایت کند؛ تنها کافی است توسعه‌دهنده  آن ارز بارتردکس را با استفاده از پروتکل صحیح به تبادلات متصل نماید.

جاملبر

جامبلر (Jumblr) ابزاری برای ناشناس‌سازی ارزهای رمزنگاری‌ شده‌ی متن‌باز و نامتمرکز است. شما می‌توانید با استفاده از جامبلر حریم خصوصی خود را در پلتفرم کومودو حفظ نمایید. فرآیند کلی ناشناس کردن وجوه افراد در این پلتفرم بسیار ساده است. جامبلر توکن‌های KMD را از آدرس غیرخصوصی شما می‌گیرد و به دسته‌ای از آدرس‌های zk-SNARK ارسال می‌کند. این آدرس‌ها غیر قابل ردگیری هستند و هرگونه ردپای پول را از توکن‌های شما حذف می‌کنند. در این مرحله، جامبلر توکن‌های شما را به آدرس تازه‌ای که شما برگزیده‌اید ارسال می‌کند. حالا توکن‌های شما کاملا ناشناس هستند.

استفاده از جامبلر ۰.۳% کارمزد دارد که می‌توانید آن را از ژتون‌های KMD خود بپردازید. از سوی دیگر، جامبلر به بارتردکس متصل است؛ در نتیجه می‌توانید هر توکنی را که با آن داد و ستد می‌نمایید ناشناس کنید.

اثبات کار تاخیری (dPoW)

پلتفرم کومودو به منظور نگهداری از شبکه‌ی خود از یک الگوریتم اجماع dPoW استفاده می‌کند. نکته‌ی جالب آنجاست که الگوریتم اجماع dPoW بر روی یک الگوریتم اجماع اولیه نوشته شده که از حیث این مساله که الگوریتم باید چگونه باشد هیچ محدودیتی ایجاد نمی‌کند. به این ترتیب الگوریتم اولیه می تواند اثبات کار، اثبات سهام یا هر الگوریتم در دسترس دیگر باشد.

تیم کومودو تصمیم گرفت سیستم dPoW خود را به الگوریتم PoW بیت‌کوین پیوست کند زیرا این الگوریتم بالاترین نرخ هش موجود را دارد. هرچه نرخ هش بالاتر باشد امنیت شبکه بیشتر خواهد بود. روش dPoW از دو نوع گره بهره می‌گیرد:

 • گره نوتاری (اختیار دار)
 • گره معمولی

همانند سیستم اثبات سهام محول‌شده (delegated Proof-of-Stake) سهامداران با دادن رای گره‌های نوتاری (notary nodes) یا اختیاردار را انتخاب می‌کنند. در مجموع ۶۴ جایگاه نوتاری وجود دارد که قابل تصاحب هستند. کار این گره‌ها این است که برای بلوک‌هایی که از زنجیره‌ی dPoW می‌آید مجوز پیوستن به بلاکچین بیت‌کوین صادر کنند و به بیان دیگر این بلوک‌ها را نوتاریزه کنند.

گره های نوتاری یک لایه‌ی امنیتی اضافی به وجود می‌آورند. در عین حال بلاکچین dPoW می‌تواند بدون آن‌ها هم عمل کند. بدون این نوتاری‌ها، امکان انتشار تراکنش‌ها در زنجیره اجماع اولیه وجود ندارد اما گره‌های عادی می توانند این تراکنش‌ها را بخوانند و اعتبار آن‌ها را برای پیوستن به dPoW تایید نمایند.

پلتفرم کومودو چیست؟
پلتفرم کومودو چیست؟

الحاق شبکه‌های dPoW به بیت‌کوین مفید است زیرا هر زنجیره‌ای که از آن استفاده کند (هرچقدر هم که ضعیف باشد) به اندازه‌ی شبکه‌ی عظیم بیت‌کوین امنیت پیدا خواهد کرد. افزون بر این، زنجیره‌های واسطه هیچ کارمزدی در ارتباط با نوتاریزه کردن به بیت‌کوین نمی‌پردازند. تنها باید کارمزد بلاکچین dPoW اولیه پرداخت شود.

ارزهای فیات نامتمرکز (DFC)

DFC گونه‌ای از ارزهای رمزنگاری‌ شده است که با ارز فیات محلی گره خورده‌اند. فناوری DFC از مبادله‌ی میان زنجیره‌ای اتمی برگرفته از بارتردکس و الگوریتم اجماع dPoW (که پیش تر مطرح شد) استفاده می‌کند. DFCها اصولا برای رسیدن به اجماع پیرامون قیمت ارزهای مختلف از بانک مرکزی اروپا استفاده می‌کنند. این سیستم با به کارگیری ارقام قیمتی BTC-USD، KMD-BTC و BTC-CNY نرخ تبدیل همه ارزها به KMD را تعیین می‌کند.

پلتفرم کومودو چیست؟
پلتفرم کومودو چیست؟

گره‌های نوتاری قیمت‌های DFC را در بلاکچین کومودو ثبت می‌کنند و الگوریتم dPoW ایمنی شبکه را تضمین می‌نماید. در این روش، پلتفرم کومودو برای اجرا کردن مبادلات تنها به یک بازار BTC-KMD نقدی نیاز دارد. به این ترتیب، تبدیل ارزها به یکدیگر به صورت خودکار انجام می‌شود و تقریبا تضمین شده است. شما می‌توانید ۳۲ ارز فیات را به ژتون‌های KMD تبدیل کنید و یا عکس این تبدیل را انجام دهید.

عرضه اولیه سکه نامتمرکز (ICO)

تیم کومودو از مدتی قبل عرضه‌ی خدمات ICO نامتمرکز را آغاز کرده است. شما می‌توانید با استفاده از پلتفرم کومودو برای خود یک بلاکچین بسازید و ICO خود را از طریق عموم تامین مالی نمایید. افزون بر این شما به کانال‌های بازاریابی کومودو دسترسی خواهید داشت و از فناوری‌های مربوطه و خدمات مشاوره‌ای بهره‌مند می‌شوید.

پلتفرم هر بار می‌تواند تنها یک ICO نامتمرکز را میزبانی کند، اما در زمینه ی انتخاب مشارکت دست شما کاملا باز است. نخستین ICO با یک پلتفرم بانکداری الکترونیک به نام مونایز (Monaize) همراه است.

تیم و پیشرفت کومودو

مطابق رویه‌ی معمول در پروژه‌های مبتنی بر حریم خصوصی، بیشتر اعضای تیم کومودو تصمیم گرفته‌اند ناشناس بمانند. این تیم بیش از ۳۰ عضو دارد که تحت رهبری توسعه دهنده‌ای با نام مستعار JL777 فعالیت می‌کنند. JL777 پیش تر در پروژه NXT کار می‌کرده و به دلیل قابلیت‌های برجسته‌اش در زمینه‌ی توسعه‌دهندگی، در جامعه‌ی بلاکچین بسیار مورد احترام است.

پلتفرم کومودو چیست؟
پلتفرم کومودو چیست؟

JL777 در سال ۲۰۱۴ یک انجمن نامتمرکز از تیم‌های توسعه‌دهنده‌ی ارزهای دیجیتال تاسیس کرد که آن را سوپرنت (SuperNET) می‌نامند. هدف این انجمن «خلق یک پلتفرم یکپارچه از فناوری‌های مختلف با تمرکز بر ارائه نامتمرکز سرویس‌های آنلاین متمرکز » است. پلتفرم کومودو در واقع بخشی از چتر سوپرنت است.

پروژه کومودو یک فورک از زی‌کش (Zcash) است که قبلا فورک بیت‌کوین بوده اما همانطور که پیش‌تر گفتیم بسیار از این تعریف فراتر رفته است. ویژگی اصلی کومودو که از زی‌کش گرفته شده این است که در جامبلر آن از فناوری حریم خصوصی zk-SNARK استفاده شده است. کومودو از همه طرف با رقیبان مختلف مواجه شده است. کومودو به عنوان یک ارز حریم خصوصی با پول هایی همچون مونرو، دش (Dash) و البته زی‌کش رقابت دارد.

در زمینه ی ICO بزرگ ترین رقیب آن اتریوم (Ethereum) است. سکه‌های دیگر همون وِیوز (Waves) و نئو (NEO) نیز فضا را تنگ‌تر کرده‌اند. پروژه قبلی JL777 یعنی NXT هم در زمینه ی اجرای ICO تخصص دارد. کومودو از این لحاظ منحصر به فرد است که نخستین ارائه دهنده ICOهای نامتمرکز می‌باشد.

در نهایت جا دارد اشاره کنیم که مبادلات نامتمرکز (DEX) با گذشت زمان به شکل فزاینده‌ای رقابتی‌تر می‌شوند. اتردلتا (EtherDelta) و بیت‌شِرز (BitShares) دو بازیگر بزرگ این حوزه هستند و از سوی دیگر ویوز (Waves) هم مجهز به DEX می‌باشد.

معامله با ژتون KMD (کومودو)

سود

دارندگان KMD به ازای نگهداری توکن‌ها در هر سال ۵% سود دریافت می‌کنند. برخلاف سیستم‌های اثبات سهام معمولی، برای گرفتن سود نیازی نیست کیف پول خود را آنلاین نگه دارید. به منظور دریافت سود و تنظیم مجدد بازه‌ی سالیانه باید توکن‌های خود را به آدرس یک کیف پول دیگر انتقال دهید.

پس از استخراج تمامی ۲۰۰ میلیون KMD عرضه شده، این سوددهی متوقف خواهد شد. تیم کومودو پیش‌بینی می‌کند که این اتفاق در حدود سال ۲۰۳۱ رخ دهد.

معامله

عرضه اولیه سکه (ICO) پلتفرم کومودو در انتهای سال ۲۰۱۶ صورت گرفت و تیم کومودو نزدیک به ۲ میلیون دلار به دست آورد. طی این ICO نزدیک به ۹۰ میلیون توکن KMD میان سرمایه‌ گذاران توزیع شد و ۱۰ میلیون توکن توسط تیم کومودو ذخیره شد تا در برنامه‌های توسعه و مارکتینگ آینده مورد استفاده قرار گیرد. ۱۰۰ میلیون ژتون باقیمانده برای پاداش ماینرها در سیستم dPoW در نظر گرفته شده است.

 • کومودو (KMD)
 • ۳.۴۰ دلار امریکا (-۲.۶۶%)
 • ۰.۰۰۰۳۸۶۸۱ BTC
پلتفرم کومودو چیست؟
پلتفرم کومودو چیست؟
 • رتبه ۴۳
 • ارزش بازار: ۳۵۲.۹۸ میلیون دلار امریکا
 • حجم (۲۴ ساعت): ۱.۲۱ میلیون دلار امریکا

در زمان عمر کومودو، قیمت KMD سه بار جهش قابل توجه داشته است. این اتفاق اولین بار در ژوئن ۲۰۱۷ افتاد و با نخستین کنفرانس کومودو همزمان بود. این ارائه بخشی از گردهمایی سوپرنت در شهر آمستردام بود که در آن تیم کومودو به تشریح نسخه ی کلی این پلتفرم پرداخت.

دومین جهش قیمت در اوایل سپتامبر ۲۰۱۷ روی داد. به نظر می‌رسد هیاهوی به وجود آمده در بازار به خاطر یکی از اعلان‌های آتی دلیل این افزایش قیمت می‌باشد. پس از اینکه اعلام شد کومودو در نخستین ICO نامتمرکز (dICO) با مونایز (Monaize) مشارکت می‌کند، قیمت آن افت پیدا کرد و در سطح ۲.۰۰ دلار (~۰.۰۰۰۵ BTC) تثبیت شد.

در ماه جاری، قیمت KMD بار دیگر جهش پیدا کرد و همراه دیگر سکه های جدید افزایش یافت؛ به این ترتیب قیمت توکن کومودو رکورد ۱۲.۸۹ دلار را شکست. برنامه‌های بیشتر برای مشارکت در dICO و دستاوردهای نقشه راه توسعه می‌تواند قیمت کومودو را در آینده باز هم بالاتر ببرد.

از کجا KMD بخریم

شما می توانید در بیترکس (Bittrex) یا باینانس (Binance) سکه‌های بیت‌کوین خود را با KMD مبادله نمایید. به منظور تبادل در این پلتفرم‌ها ابتدا بایست بیت‌کوین تهیه کنید. می توانید از جمینی (Gemini) بیت‌کوین بخرید و با تبدیل آن KMD بگیرید.

KMD را کجا نگهداری کنیم

برای نگهداری از KMD چند راه مختلف پیش روی شما قرار دارد:

 • کیف پول با رابط کاربری Command Line (CLI)
 • کیف پول آگاما (Agama)
 • کیف پول کاغذی کومودو
 • کیف پول Ledger Nano S

افزون بر کیف پول‌هایی که تیم کومودو عرضه می‌کند، برجسته‌ترین شیوه‌ی نگهداری این پول دیجیتالی کیف پول CLI است. با این وجود، این اعتبار بدون مشکل نیست و کیف پول CLI به لحاظ فنی سخت‌ترین راه برای نگهداری از KMD محسوب می شود. این کیف پول با استفاده از Command Line اجرا می شود، پس اگر چندان با استفاده از این ابزار راحت نیستید بهتر است راه دیگری را برگزینید.

روش دیگر برای نگه‌داری کومودو کیف پول آگاما (Agama) است. در گذشته برخی کاربران به خاطر داشتن مشکلاتی با کیف پول آگاما گلایه داشتند اما به نظر می‌رسد که مشکلات این کیف پول در جدیدترین نسخه آن رفع شده است. کیف پول آگما در سیستم عامل‌های ویندوز، مک (mac) و لینوکس (Linux) قابل اجرا است.

دیگر کیف پول قابل اعتماد برای کومودو Ledger Nano S نام دارد. یک کیف پول سخت‌افزاری که می‌توانید ارزهای رمزنگاری‌ شده مختلف را در آن نگهداری کنید. این کیف پول نسبت به نمونه‌های نرم‌افزاری پرهزینه است اما یکی از امن ترین ابزارهای ذخیره ی ارزهای رمزنگاری شده به حساب می‌آید.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.