پلتفرم‌ها و فناوری‌های بلاکچینی خوش‌آتیه سال ۲۰۱۹

اتریوم از سال ۲۰۱۵ موفق‌ترین پلتفرم قرارداد هوشمند بوده است، اما گوگل، آمازون و اپل نیز در سال ۲۰۱۸ وارد رقابت شدیدی در حوزه پلتفرم‌های قرارداد هوشمند شدند. پلتفرم‌هایی که اگر بر اینترنت ارزش حاکم شوند، می‌توانند به راحتی هزاران میلیارد دلار ارزش بازار را از آن خود کنند. در ادامه، فهرست کاملی از فناوری‌های کریپتو را می‌بینید که در سال ۲۰۱۹ باید آن‌ها را تحت نظر داشت.

0 91

در پایان سال ۲۰۱۸، توسعه‌دهندگان از انتظار برای تحقق مقیاس‌گذاری در EVM خسته شدند. ورود فناوری‌های جدید مانند «شبکه Raiden» به مین‌نت اتریوم امید زیادی را برای توسعه‌دهندگان اتریوم به همراه داشت، اما ممکن است دیر شده باشد. در سال جاری، بلاکچین‌های جایگزین با لایه ۱ اجماع سریع‌تر، در حال جلب توجه توسعه‌دهندگان هستند. برنامه‌ها و کاربران نیز همواره به دنبال توسعه‌دهندگان می‌روند.

با این وجود، سرعت توسعه‌دهندگان از کاربران بیشتر خواهد بود. اتریوم دارای هزاران دوره آموزشی، آموزش، مقاله و پاسخ‌های Stack Overflow است که آن را از رقبا پیش می‌اندازد. آن‌ها همچنین بزرگ‌ترین و فعال‌ترین جامعه‌ای را دارند که بر روی پیشنهادها و توسعه پروتکل هسته کار می‌کند.

شاید توسعه‌دهندگان از معاملات آهسته و رابط کاربری بسیار بد به ستوه آمده باشند، اما اتریوم همچنان با اختلاف بسیار گزینه محبوب توسعه‌دهندگان است. بیش از ۳۰۰۰ ICO در اتریوم راه اندازی شده است، و نزدیکترین رقبای آن هنوز در حدود عدد صد به سر می‌برند. اما اتریوم در سال ۲۰۱۸ گرفتار وقفه‌‌ها و موانع بسیار بوده است، اما یک صعود قابل توجه در هفته جاری بخشی از چالش‌ها را جبران کرد. هنوز نباید از اتریوم ناامید شوید.

Ethereum Chart

اتریوم بازمی‌گردد: مبارزه همچنان ادامه دارد!

Cryptocurrency

بهترین عملکردها در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۸ دسامبر ۲۰۱۸

موضوعات غالب

موضوع غالب دنیای کریپتو در سال ۲۰۱۷ ICO‌ها بودند. سال ۲۰۱۷ سپیده دم عرضه اولیه سکه (ICO) بود. این انفجار در نیمه اول سال ۲۰۱۸ ادامه پیدا کرد، اما پس از آن نگرانی‌های مربوط به مقررات ترس و دلهره به جان صنعت کریپتو انداخت.

ico

تامین مالی ماهانه ICOها: از ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸، منبع: CoinDesk

در سال ۲۰۱۸ دو موضوع غالب وجود داشت:

مسیر BUIDL: آیا می‌توانیم پیش از تمام شدن سرمایه، پروژه‌های کریپتو را به بازار عرضه کنیم؟

موضوع ثانویه: دورریز در صنعت کریپتو. بسیاری از شرکت‌ها پیش از ساخت یک محصول قابل قبول پول زیادی را در سراسر جهان صرف کنفرانس‌ها کردند. صرف هزینه برای بازاریابی پیش از ساخت یک محصول حداقلی قابل حیات (MVP) مخالف فلسفه استارتاپ ناب است که پس از سال ۲۰۰۱ و ترکیدن حباب دات‌کام سرلوحه مدیریت هوشمند بوده است.

«زمستان» کریپتو: در پایان سال ۲۰۱۷، بازار شاهد رشدی ۱۰ درصدی بود. هر بار که چنین اتفاقی می‌افتد، بازار پیش از صعود مجدد ۱۰ درصدی عقب‌نشینی می‌کند. سال ۲۰۱۸ اولین سال پس از صعود ۱۰ برابری بود؛ پس به طور طبیعی، شاید یک آشفتگی هستیم. متاسفانه، بسیاری از پروژه‌های کریپتو، پولی را که به دست آورده بودند، در زمان سقوط ۸۰-۹۰ درصدی در بازار نگه داشته بودند و اکنون با مشکل نقدینگی مواجه هستند. این منجر به اخراج بسیاری از کارکنان آن‌ها شده است.

این به چه معنا است؟ فراز و فرودهای بازار کریپتو قابل پیش‌بینی است. بر اساس عملکرد گذشته، می‌دانیم که زمانی که به رشد ۱۰ درصدی بعدی برسیم، قیمت‌ها در ماه‌های بعد از آن ۸۰-۹۰ درصد افت خواهد کرد. این بدان معنی است که پروژه‌ها باید مسیر خود را طوری زمان‌بندی کنند برای هزینه‌های عملیاتی ۱۸ ماه آینده برنامه داشته باشند و پول خود را به صورت فیات نگه‌داری کنند و از آن در برابر سیکل کاهشی محافظت کنند. به این ترتیب، آن‌ها می‌توانند بدون توجه به آنچه در بازار کریپتو می‌گذرد به فعالیت خود ادامه دهند. اگر بعد از قرار دادن این پول‌ها در جایی امن بودجه اضافی وجود داشته باشد، می‌توانید آن پول را در بازار حفظ کنید و با BUIDL کردن امیدوار باشید که در بلند مدت سودی عاید شما خواهد شد.

بسیاری از پروژه‌ها چنین کاری نکردند. این شرکت‌ها ناچار به تعدیل کارکنان هستند و به نظر من باید یک خزانه‌دار استخدام کنند.

BTC

قیمت بیت کوین (تاریخچه): هر فلش قرمز جدید ۱۰ برابر بالاتر از قبلی است.

سرمایه‌گذاران خبره کریپتو از چرخه‌های بازار آگاه هستند و استراتژی خود را برای سرمایه گذاری بلندمدتی برنامه‌ریزی می‌کنند که انتظار دارند ۷ تا ۱۰ سال در آن باقی بمانند. برای این سرمایه‌گذاران، چشم‌انداز سرمایه گذاری در کریپتو مجددا مثبت به نظر می‌رسد.

نکته‌ای در مورد «زمستان کریپتو» :بازار کریپتو هرگز زمستانی مانند آنچه صنعت AI بین سال‌های ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۹ شاهد بود را تجربه نکرده است، دورانی که احتمالا الهام بخش نام «زمستان کریپتو» است. در زمستان بسیار سخت هوش مصنوعی، محققان از عباراتی مانند «یادگیری ماشین» و «تجزیه و تحلیل» برای جمع‌آوری سرمایه استفاده کردند تا از بدنامی «AI» دوری کنند، چرا که بسیاری آن را به عنوان آرمان‌شهری علمی تخیلی می‌دیدند که هیچ‌گاه به واقعیت نمی‌پیوست. امروز پیشرفت‌ها در AI به فن‌آوری‌هایی هیجان انگیز، از جمله اتومبیل‌های خودران، هواپیماهای بدون سرنشین خود پرواز و پیشرفت‌های عمده در رباتیک منجر شده است.

موضوعات سال ۲۰۱۹ چه خواهند بود؟

اگر ۲۰۱۷ در مورد ICOها و سال ۲۰۱۸ در مورد بقا بود، موضوع کریپتوی سال ۲۰۱۹ چه خواهد بود؟

کشش کاربران

dAppها در سال ۲۰۱۸ مخاطبان کمی داشتند، اما شاید ۲۰۱۹ سالی باشد که در آن شاهد اولین dApp با چند میلیون کاربر باشیم، و بالاخره علاقه‌مندان به فناوری که در حوزه کریپتو حضور نداشتند شروع به معامله رمز ارز‌ کنند.

به گفته DappRadar، محبوب ترین dAppهای اتریوم در سال ۲۰۱۸ در حال حاضر کمتر از ۱۰۰۰ کاربر فعال در روز دارند. اما در حال حاضر، نسل جدیدی از برنامه‌های کریپتو در حال ظهور هستند.

مرورگر مجهز به کریپتوی Brave (که توسط بندن آیک (Brendan Eich) یکی از بنیان‌گذاران موزیلا و سازنده جاوا اسکریپت، زبان برنامه‌نویسی استاندارد پلتفرم وب رهبری می‌شود) بیش از ۱۰ میلیون بار در فروشگاه Google Play نصب شده است. Brave امکان کسب و صرف رمز ارز توکن پایه توجه (BAT) را فراهم می‌آورد. شما می‌توانید با مرور سایت‌های مورد علاقه خود، رمز ارز کسب کنید. اگر بپذیرید، Brave تبلیغات خطرناکی که شبکه‌های تبلیغاتی ارائه شده و فعالیت شما را رهگیری می‌کنند را با تبلیغاتی جایگزین می‌کند که چنین خطراتی را به دنبال ندارند. در عوض، تنها با انجام کاری که همیشه انجام می‌دادید، به صورت خودکار BAT به دست می‌آورید.

BAT

اسکرین‌شات: کیف پول BAT در مرورگر Brave

Sliver.tv یک سایت پخش زنده بازی‌های ویدئویی است که به بازیکنان اجازه می‌دهد بازی‌های ویدیویی خود را به صورت زنده برای سایر دوستداران بازی استریم کنند. این وبسایت اخیرا رمز ارز Theta را در سیستم خود ادغام کرده است که به تماشاگران اجازه می‌دهد تا با تماشای استریم‌ها و اشتراک پهنای باند شبکه خود با سایر بینندگان ارز رمزنگاری شده به دست آورند.

Sliver

اسکرین‌شات چپ: بخش زنده بازی Ring of Elysium شرکت Tencent Games در Sliver. سمت راست: کیف پول Theta در Sliver.tv.

کاربران همچنین می‌توانند Theta ببرند و آن را به استریم کنندگان هدیه کرده‌ یا از آن برای خرید کالاهای مجازی و فیزیکی در فروشگاه Sliver استفاده کنند. با بیش از ۲۰ هزار کاربر فعال ماهانه، شاید Sliver.tv تا به امروز محبوب‌ترین نرم‌افزار مجهز به کریپتو برای استفاده توسط مخاطب عام باشد (یعنی چیزی به جز یک برنامه سرمایه‌گذاری/مبادله/کیف پول).

Sliver.tv شروعی بسیار امیدوارکننده داشته است، اما از کیف پول متمرکز و الزامی استفاده می‌کند و کاربران نمی‌توانند پولی برداشت کنند.

Cent.co نگاهی به آینده شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر محتوا است. مزایای توییتر و Medium را تصور کنید: محتوای بلند ارائه شده به صورت محتوای کوتاه که می‌توانید برای نمایش محتوای بیشتر آن را بزرگ کنید. شما می‌توانید به کاربرانی که محتوا را ایجاد می‌کنند، انعام بدهید و زمانی که دیگران نیز انعام می‌دهند پاداش دریافت کنید. انعام دادن « seeding» نامیده می‌شود. هنگامی که محتوایی را seed می‌کنید، بخشی از آن پول به خالق اصلی محتوا می‌رسد، و بخشی نیز به کسی می‌رسد که پیش از شما محتوا را seed کرده است. این سیستم انگیزه‌ای مالی برای ارسال محتوای با کیفیت بالا و محتوایی ایجاد خواهد کرد که تصور می‌کنید در این پلتفرم محبوب می‌شود.

Cent

تصویر Cent

سنت به عنوان راهی برای ارائه پاداش برای انجام کار(هر نوع کار) توسط کاربران اکوسیستم Cent آغاز به کار کرد. شما می‌توانید سوالی بپرسید و برای پاسخ پاداشی ارائه کنید. شما می‌توانید برای طراحی یک آرم یا برای کمک به تکمیل آخرین مقاله خود کمک بخواهید. هر چیزی که برای شما ارزش مالی دارد. می‌تواند کنترل کنید که چه مقدار پول ارائه می‌دهید و چه تعداد گیرنده این پول را دریافت می‌کنند، بنابراین هرگز اگر پیشنهادتان توجه زیادی جلب کند به ناگهان مبلغ زیادی را از دست نخواهید داد. ایده Cent ایجاد اقتصادی بود که به کاربران اجازه می‌داد کار روزانه خود را کنار گذاشته و با استفاده از استعدادهای خود و پلتفرم Centre شروع به کسب درآمد کنند. نمی‌دانم افراد هر ساعت چه مقدار در Cent درآمد دارند، اما آنچه از آن مطمئن هستم این است که به نظر می‌رسد این سیستم آینده خوبی داشته باشد.

این اپلیکیشن همچنین یکی از محبوب‌ترین dAppهایی است که تا به امروز دیده‌ام، و تا کنون هیچ نشانه‌ای ندیدم که نشان دهد در اثر مسائل مقیاس‌گذاری Ethereum به مشکلی برخورده باشد. برای استفاده از Cent، شما نیاز به یک مرورگر Web3 مانند Trust یا Coinbase Wallet دارید.

من هنوز مشتاق هستم تا یک dApp با بیش از ۱۰ میلیون کاربر ببینم که از کیف‌پولی استفاده می‌کند که در اختیار کاربران باشد. آیا این اتفاق در سال ۲۰۱۹ رخ خواهد داد؟

رقبای اتریوم

در سال ۲۰۱۹، رقبای اتریوم به مرحله تولید و گسترش جامعه رسیده‌اند. اتریوم بسیار قدیمی‌تر است، اما ۲۰۱۹ ممکن است سالی باشد که فشار رقابتی واقعا اثر خود را نشان دهد. رقبای اتریوم به طور عمده دو دسته هستند: پلتفرم‌های ICO و پلتفرم‌های dApp.

به طور بالقوه، بسیاری از رقبا در هر دو نقش ظاهر می‌شوند، اما شاید بهتر باشد به طور مستقل به آنها نگاه کنیم.

پلتفرم‌های ICO: تقریبا از همان روزی که اتریوم راه اندازی شد، به پلتفرم استاندارد برای راه‌اندازی ICO بدل گردید. برنامه‌های قرارداد هوشمند هنوز منتظر به دست آوردن کشش واقعی کاربران هستند، اما ICO‌ها در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ بسیار محبوب بودند.

در سال ۲۰۱۹، اتریوم دیگر تنها انتخاب برای راه اندازی ICO نیست و ممکن است بهترین انتخاب نیز نباشد. رقبا فاصله را کمتر کرده‌اند. در سال ۲۰۱۸، صدها دارایی کریپتو وارد رقابت شده‌اند. به طور خاص، Waves دریافت که راه‌اندازی دارایی‌های کریپتو برگ برنده اتریوم بوده است و تسهیل این کار را هدف خود قرار داد و در هدف خود نیز موفق بود. شما می‌توانید بدون نیاز به برنامه‌نویسی توکن جدیدی را در Waves راه‌اندازی کنید.

Token generation

اسکرین‌شات: ابزار تولید توکن Waves

آن‌ها همچنین دارای یک ویژگی انتقال جمعی هستند که به شما امکان می‌دهد به راحتی توکن‌های خود را بین بسیاری از افراد توزیع کنید: برای مثال، برای انجام ایردراپ یا توزیع توکن‌ها از ICO خود. بخش سخت یک ICO فهرست شدن در صرافی‌ها است. کیف پول Waves حاوی یک صرافی غیرمتمرکز ادغام شده (DEX) است، به طوری که کاربران می‌توانند بلافاصله توکن جدید خود را معامله کنند. قابلیت DEX سیستم Waves از لحاظ عملکرد با صرافی‌های متمرکز قابل مقایسه است و به راحتی هر یک از DEX‌های مبتنی بر اتریوم را از لحاظ تجربه کاربری شکست می‌دهد. بر خلاف صرافی‌های متمرکز، وجوه DEX توسط کلیدهای کنترل شده توسط کاربر مدیریت می‌شوند، بنابراین آن‌ها مجبور به اعتماد به صرافی متمرکز تحت تولیت یا نگرانی در مورد هک شدن نیستند. کیف پول اندرویدی Wave بیش از ۱۰۰۰۰۰ بار دانلود شده است.

اتریوم هنوز هم با اختلاف زیاد محبوب‌ترین پلتفرم راه‌اندازی توکن است، اما Waves موفق به جذب صدها پروژه شده است. Stellar یکی دیگر از پلتفرم‌های ICO جایگزین و محبوب است که با فاصله کمی آن را دنبال می‌کند. چند پروژه نیز در سایر پلتفرم‌های جایگزین از جمله NEO، EOS و غیره راه اندازی شده‌اند، اما به نظر می‌رسد Waves و Stellar ممکن است در سال ۲۰۱۹ با راه‌اندازی توکن‌های جدید از آن‌ها فاصله بگیرند.

احتمال بسیاری وجود دارد که این پلتفرم‌های پروژه‌های بسیار بیشتری را جذب کنند که در غیر این صورت در سال ۲۰۱۹ در اتریوم راه‌اندازی می‌شدند.

dApp‌ها

وعده فضای کریپتو ساختن اینترنت ارزش است؛ شاید بگویید برنامه‌های غیر متمرکز نقش مهمی در این موضوع ایفا می‌کنند. اما دقیقا یک dApp چیست؟ چرا آنها مهم هستند و کدام پلتفرم dApp شرایط را در سال ۲۰۱۹ تغییر خواهد داد؟

یک dApp چیست؟ dApp مخفف اپلیکیشن غیرمتمرکز است و نقطه مقابل برنامه‌های متمرکز است. یک برنامه متمرکز داده‌های کاربر را کنترل می‌کند. به عنوان مثال، برنامه بانکی شما به شما کمک می‌کند تا مانده حساب بانکی خود را مدیریت کنید، اما شما از نظر فنی این پول را کنترل نمی‌کنید: بانک است که مدیر پول شما است.

اگر بخواهند بدون این که از شما بپرسند اطلاعات شما را به دیگران بدهند، می‌توانند (و می‌دهند!)، اگر بخواهند حسابتان را مسدود کنند، می توانند. اگر آن‌ها بخواهند برداشت شما را به تاخیر بیاندازند، می‌توانند.

فیس‌بوک یک نمونه عالی این موضوع است. اگر فیس‌بوک مایل باشد تا لیست دوستان شما را با یک توسعه‌دهنده شخص ثالث به اشتراک بگذارد، می‌تواند بدون اجازه شما این کار را انجام دهد. اگر بخواهد پیام‌های خصوصی شما را به اشتراک بگذارد، می‌تواند. اگر بخواهند یک ویژگی را تعطیل کند و برنامه شما را بکشد، می‌تواند.

اما برنامه‌های غیرمتمرکز تمام داده‌های کاربر را در یک پایگاه داده متمرکز ذخیره نمی‌کنند. در عوض، آن‌ها به فناوری‌های غیر متمرکز مانند بلاکچین‌ها و دیگر DLTها (فناوری دفترکل توزیع شده)، پایگاه‌های داده غیر متمرکز و سیستم‌های ذخیره‌سازی فایل غیر متمرکز متکی هستند. dAppها می‌توانند کنترل هویت، پول و اطلاعات شما را به شما بدهند. (همه آن‌ها این کار را نمی‌کنند، اما معتقدم که آن‌هایی این کار را می‌کنند برنده تحولات Web 3.0 خواهند بود).

dAppها اغلب نیاز به انتقال ارزش در شبکه دارند. برای انجام این کار، معمولا به بلاکچینی مانند Waves، اتریوم، بیت کوین و غیره تکیه می‌کنند. آن‌ها معمولا باید به منظور تأیید تراکنش‌ها با یک کیف پول ارتباط برقرار کنند.

dApp‌های فعلی مورد علاقه من دارای کیف پول داخلی هستند که یا متولی دارند (به این معنی که آن‌ها امور پیچیده مانند کلید خصوصی را برای شما را مدیریت می کنند، مثلا Sliver.tv)، و یا به طور مستقیم با کیف پول (به عنوان مثال، Brave) ادغام می‌شوند.

dApp UX

تجربه کاربری dApp در حال بهبود است. در حال حاضر دو مرورگر محبوب با پشتیبانی ادغام شده از dApp وجود دارند، بنابراین نیازی به استفاده از افزونه‌های مرورگر وجود ندارد: Trust (که اخیرا توسط Binance خریداری شده) و Coinbase Wallet (که تا زمانی که Coinbase کمی پس از Trust آن را خرید Toshi نام داشت). هر دوی آن‌ها UX بسیار بهتری از جایگزین‌هایی مانند Metamask دارند و ادغام باWeb3 API ارائه می‌دهند که به ادغام dAppها با بلاکچین اتریوم کمک می‌کند.

dAppهای مورد علاقه من از بلاکچین برای اجماع استفاده می‌کنند، اما به پایگاه‌های داده پرسرعت متصل بوده و سریع نیز بارگذاری می‌شوند. dAppهای ‌مورد علاقه من همچنین برای هر معامله کوچک که ممکن است در بلاکچین انجام شود نیاز به تایید کاربر ندارند. کلید تجربه کاربری خوب در یک dApp انتخاب صحیح موارد مراجعه به بلاکچین است. برای مثال، می‌توان یک حساب مجازی داشت که توسط یک پایگاه داده پشتیبانی شده و فقط به صورت دوره‌ای برای حل و فصل و یا امنیت، و یا هر دو، با بلاکچین سینک می‌شود.

در ابتدای سال ۲۰۱۸، شبکه لایتنینگ به عنوان یک پروتکل لایه دوم روی بلاکچین بیت کوین راه‌اندازی شد. در دسامبر ۲۰۱۹، شبکه Raiden یک آلفا در بلاکچین اتریوم راه اندازی کرد. هر دو شبکه کانال‌های پرداخت‌های همتا به همتای خارج از بلاکچین را با استفاده از قراردادهای هش شده زمان‌دار (HTLC) ممکن می‌کنند. این برای کاربر نهایی به این معناست که اکنون به جای انتظار برای تایید بلاکچین که می‌تواند تا ۱۰ دقیقه طول بکشد، می‌توان تقریبا بلافاصله با dApp تبادل انجام داد.

پلتفرم‌های قرارداد هوشمند

Solidity از زمان عرضه حاکم اکوسیستم زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند بوده است. این برنامه برای برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند در ماشین مجازی اتریوم (EVM) بسیار مرسوم است. اما Solidity دارای مشکلاتی جدی از جمله سرریز و پاریز ریاضی، اشتباهات تایپی و آسیب‌پذیری delegatecall است که ۳۰۰ میلیون دلار را مسدود کرده است. همه این آسیب پذیری‌ها نمونه‌ای از مسائل موجود در سطح زبان برنامه‌نویسی هستند. به عبارت دیگر، یک زبان برنامه‌نویسی بهتر می‌تواند قراردادهای هوشمند بهتری ایجاد کند.

چالش‌ها فرا می‌رسند.

 • Waves RIDE : یک زبان برنامه‌نویسی تورینگ ناقص (بدون حلقه یا بازگشت)، الهام گرفته از Haskell برای بلاکچین Waves، شامل انواع ایستا، ارزیابی تنبل، تطبیق الگو و عبارات گزاره‌ای است که تعیین می‌کند آیا یک تراکنش مجاز به تکمیل است یا خیر. نسخه تورینگ کامل نیز در راه است. پشتیبانی از قراردادهای هوشمند Waves در حال حاضر در مین‌نت فعال است. اولین dAppهای Waves را در سال ۲۰۱۹ خواهیم دید.
 •  Cardano)Plutus) یکی دیگر از زبان‌های برنامه‌نویسی کاربردی Haskell است، که این بار برای بلاکچین Cardano استفاده می‌شود. Cardano در حال برنامه‌ریزی برای دو عرضه بزرگ در سال ۲۰۱۹ است: Shelley، که امکان تمرکز زدایی کامل و سهم‌گیری را فراهم می‌کند، و Cardano-CL، ماشین‌های مجازی که از قراردادهای هوشمند قابل برنامه‌ریزی پشتیبانی می‌کنند.
 • Zilliqa)Scilla) یک زبان قرارداد هوشمند رسما تایید شده است که با در نظر گرفتن تفکیک محاسبات و اثرات طراحی شده است. این به این معنی است که محاسبات و تماس‌های مربوط به انتقال وضعیت کاملا مجزا هستند، که آزمودن قراردادهای هوشمند Scilla و تایید آماری برای به حداقل رساندن امکان اشتباه را تسهیل می‌کند. مطابق برنامه‌ریزی انجام شده، Zilliqa در اواخر ژانویه سال ۲۰۱۹ عرضه خواهد شد.
 • Ewasm (اتریوم) یک زبان قرارداد هوشمند نیست، بلکه یک هدف کامپایلر است که برنامه‌نویسان اتریوم را قادر به برنامه‌نویسی در زبان‌های دیگر (مانند Rust، C++، و شاید زبان‌های خاص قرارداد هوشمند مانند Simplicity) و کامپایل به WebAssembly مجهز به اتریوم می‌کند. ewasm یک زیرمجموعه امن‌تر از WebAssembly است که هدف کامپایلی نسبتا جدید سطح پایین برای پلتفرم وب است. wasm (و به همین ترتیب ewasm) از تشکیل پروژه‌های جاوا اسکریپت ناتوان هستند. اکثریت کد بلاکچین، ‌معمولا بیش از ۷۵٪ آن، کد قرارداد هوشمند نیست؛ این جاوا اسکریپت است که باید با قراردادهای هوشمند ارتباط برقرار کند. ewasm و جاوا اسکریپت یک مبنا برای اتصال و پشتیبانی ماژول را به اشتراک می‌گذارند.
 • جاوا اسکریپتLisk) Lisk )یک پلتفرم توسعه بلاکچین است که به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا در جاوا اسکریپت کدنویسی کنند و برای برنامه‌های خاص بلاکچین‌های سفارشی ایجاد کنند و از چالش مقیاس‌گذاری اتریوم دوری کنند. Lisk اجازه می‌دهد تا توسعه‌دهندگان برای مدیریت تمام عملیات خاص بلاکچین سایدچین‌های خود را ایجاد کنند، تا برنامه آن‌ها مجبور به رقابت با تمام برنامه‌های دیگر بر سر منابع رایانشی زنجیره اصلی نباشد. در حال حاضر، Lisk در حال کار بر روی یک زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند یا VM نیست، و قابلیت‌های تراکنش بلاکچین مشابه بیت‌کوین است.
 • Rust (از طریق ewasm، کلاینت Cardano) یک زبان سطح پایین‌تر (مانند C) با برخی از ویژگی‌های ایمنی زبان‌هایی مانند Haskell است. Rust از مراجع ثابت تضمین‌شده برای جلوگیری از جهش‌های تصادفی، پیشگیری ایستا از استثنائات null pointer (گزینه‌ها باید به صراحت اعلام شوند)، انواع متفاوت دارای وضعیت که فقط دسترسی به عملیات معنی‌دار برای وضعیت فعلی را ممکن می‌کنند، تطبیق الگو برای تضمین کامل بودن عملکرد (یک الگوی بدون تطابق منجر به یک خطای زمان کامپایل می‌شود) و غیره استفاده می‌کند. اساسا، این زبان مانند C++ است و Haskell فرزندی از آن ساخته است که هیچ کدام از صفات ترسناک را به ارث نبرده است. Rust می‌تواند به ewasm کامپایل شود، یا برای ساختن کد کلاینت برای بلاکچین‌هایی مانند Cardano استفاده شود. ماژول‌های Lisk می‌توانند در Rust ساخته شده و به wasm کامپایل شوند تا در پروژه‌های Lisk وارد شوند.

ممکن است نیازی به قراردادهای هوشمند نداشته باشید

ممکن است برای تولید dApp در سال ۲۰۱۹ نیازی به یک زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند نداشته باشید.

اکثر توسعه‌دهندگان dApp نودهایی را ایجاد می‌کنند که اطلاعات را از بلاکچین‌ها دریافت کرده و آن را به یک پایگاه داده‌ای می‌رساند که می‌تواند در آن‌جا به طور موثر مورد جستجو استفاده قرار گیرد. این فرآیندی خوشایند نیست و مقدار زیادی تعمیر و نگهداری را برای برنامه‌های کریپتو به همراه دارد. Graph جستجو در داده‌های بلاکچین با استفاده از GraphQL را آسان می‌کند. نودهای غیرمتمرکز داده‌های بلاکچین را با پشتیبابی IPFS انباشته می‌کنند.

می‌توانید عملیات محاسباتی را بهiExec ارسال کنید و حتی رندر سنگین گرافیکی را با Render Token انجام دهید. با وجود همه این پروتکل‌ها شاید نیاز به انجام چند مبادله اتمی بین چینی داشته باشیم تا توکن‌ها را در چین‌های متعدد مبادله کنیم.

شما می‌توانید از ادعای قابل تایید (verifiable claim) برای ثبت هر نوع داده، از جمله مالکیت و انتقال دارایی ها مانند املاک، مالکیت خودرو و NFT استفاده کنید، که برای بلاکچین انتخابی شما (پیشنهاد: بیت‌کوین) بهینه شده‌ است. شما می‌توانید این ادعاها، فایل‌های پشتیبان و سوابق پایگاه‌های داده های مختلف را در IPFS یا Storj ذخیره کنید (OrbitDB را ببینید).

فهرست

بیایید فناوری‌هایی که در سال ۲۰۱۹ باید به آن‌ها توجه داشته باشید را مرور کنیم:

رمز ارز‌ها

 • BAT
 • Theta
 • Waves
 • Stellar Lumens
 • Zilliqa

برنامه‌های Crypto

 • مرورگر Brave
 • Sliver.tv
 • Cent

کیف‌پول‌ها و مرورگرهای dApp

 • Trust
 • کیف پول Coinbase
 • کیف پول Waves

پلتفرم‌های dApp

 • اتریوم
 • Waves
 • Stellar
 • Cardano
 • Zilliqa
 • Lisk
 • زبان‌های قرارداد هوشمند
 • Waves RIDE:
 •  Cardano)Plutus)
 • Zilliqa)Scilla)
 • Ewasm (اتریوم و دیگران)
 • Rust (از طریق ewasm، کلاینت Cardano)

خدمات محاسبه غیرمتمرکز (AWS برای dAppها)

 • IPFS
 • iExec
 • Storj
 • OrbitDB
 • Graph
 • توکن رندر

فن‌آوری‌های مرتبط

 • Web3 API
 • شبکه لایتنینگ
 • GraphQL
 • مبادله اتمی بین چینی
 • ادعاهای قابل تایید

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.