پشت پرده شروع بی سر و صدای کوین بیس در معامله OTC کریپتو

کوین بیس‌‌ OTC خود را برای موسسات راه اندازی کرد تا بتواند خود را در حوزه کریپتوکارنسی مطرح کند. اما آن‌‌ها می‌‌خواستند همه چیز در ابتدا بی‌‌حاشیه و آرام پیش برود. مدیران کوین بیس بر این باورند که OTC (فرابورس) یک گزینه آشنا برای موسسات مشغول به خرید و فروش سهام است و تنوع قابل قبولی برای اغلب بازارهای خرده فروشی کریپتو به همراه دارد.

0 84

مدیر خرید و فروش OTC کوین بیس‌‌، تیم پلاکاس، هفته جاری در شعبه نیویورک شرکت، به CNBC گفت: ما می‌‌خواستیم مطمئن شویم که پیش از علنی‌‌کردن، تمام گزینه‌‌های لازم را بررسی کرده‌‌ایم.

کمی پیش‌‌تر در ماه جاری کوین بیس‌‌ معامله فرابورس کریپتو را آغاز کرد، اما تا به امروز علاقه‌‌ای به بحث به طور علنی درباره اهداف آن نداشت.

این استارت آپ معروف که اخیرا 8 میلیارد دلار ارزش دارد، می‌‌خواست علاقه به محصول را ابتدا از سوی تاجران حرفه‌‌ای آزمایش کند و بدون سر و صدا کار خود را انجام دهد.

مدیر خرید و فروش OTC کوین بیس‌‌، تیم پلاکاس هفته جاری در شعبه نیویورک شرکت، به CNBC گفت:

ما می‌‌خواستیم مطمئن شویم که پیش از علنی‌‌کردن، تمام گزینه‌‌های لازم را بررسی کرده‌‌ایم. ما می‌‌بایست برخی از مشتریان سازمانی مطمئن را در کنار خود داشته باشیم و در یک نسخه آزمایشی به سر می‌‌بردیم تا مطمئن شویم همه چیز به درستی کار می‌‌کند.

OTC به صورت مستقیم بین طرفین انجام می‌‌شود. کوین بیس‌‌ به عنوان یک آژانس عمل می‌‌کند و کمیسیون انجام خرید و فروش این مشتریان را به دست می‌‌آورد.

کوین بیس‌‌ که با صرافی رمز ارز محبوب آمریکایی خود مشهور است، سال گذشته موفق شد حدود 50 هزار حساب خرده‌‌فروش روزانه را همراه خود کند. طبق نظر کریستین ساندلر، رئیس فروش سازمانی، کوین بیس‌‌ اگرچه در جذب سرمایه‌‌گذاران معمولی موفق عمل کرد، بسیاری از موسسات علاقه چندانی به استفاده از آن نداشتند.

راه‌‌اندازی نرم OTC با شبکه کوچکی از مشتریان مثل شرکت‌‌های مدیریت دارایی آغاز شد. ساندر در یک مصاحبه با چدار در هفته جاری، این موضوع را اعلام کرد. اما او گفت که معرفی آرام همراه با حلقه‌‌ای از موسسات مطمئن، پیش از “پر کردن کل کره زمین با محصول جدید”، ضروری خواهد بود.

ساندلر که در دوره شغلی 30 ساله خود در وال استریت، رئیس فروش اجناس الکترونیکی در Merrill Lynch و Barclays بوده، OTC را به عنوان ارائه “چند دست کمکی اضافه” برای تسهیل خرید و فروش توصیف می‌‌کند.

مشتریان می‌‌توانند به کوین بیس‌‌ زنگ بزنند و بگویند من می‌‌خواهم همین الان یک میلیون دلار بیت کوین بخرم، اختلاف قیمت چگونه است؟ کوین بیس‌‌ در این زمینه، خریداران و فروشندگان علاقه‌‌مند را بدون خبر کردن بازار که یک سفارش بزرگ در راه است، برای مشتری پیدا می‌‌کنند. کوین بیس‌‌ سپس یک سفارش و پیشنهاد به دست خواهد آورد که چندین قیمت را برای مشتری به همراه دارد.

سرمایه‌‌گذاران حرفه‌‌ای وال‌‌استریت به آرامی برای کریپتوکارنسی آماده می‌‌شوند. دایره وابسته به Goldman Sachs، اصول میز OTC با عنوان دایره خرید و فروش با حداقل ورودی 250 هزار دلار دارد. میزهای خرید و فروش بزرگ از ذخیره شخصی خود برای تکمیل سفارش‌‌های مشتری و همچنین فراهم کردن نقدینگی برای مشتریانش استفاده می‌‌کند. Genesis Trading یک گزینه OTC دیگر برای کریپتوکارنسی است و نباید Gemini، شرکت تاسیس‌‌شده از سوی کامرون و تایلر وینکلواس را هم فراموش کرد.

مدیران کوین بیس‌‌ متوجه افزایش حجم OTC شدند و تصمیم به شروع فعالیت گرفتند. ساندر می‌‌گوید:

این یک روش فرصت‌‌طلبانه برای ما به منظور برابری و پیشنهاد چیزی است که با صرافی فعلی ما تفاوت دارد و در عین حال به مشتریان به گونه‌‌ای مطمئن، بها و ارزش ارائه می‌‌کند.

خطرات کریپتوکارنسی

یکی مزایا یا خطرات کریپتوکارنسی (بسته به این که از چه کسی بپرسید)، ناشناس بودن آن است.

ماهیت مرموز ارزهای دیجیتالی به انتقاد از سوی نوریل روبینی (اقتصاددان) و افراد دیگر منجر شده ‌‌است که می‌‌گویند این ارز همان ارز مورد علاقه پولشویان یا مجرمان است. بیت کوین به واسطه نوسان خود، حدود 70 درصد سقوط داشته است (به نسبت دوران اوج خود).

به علاوه خطر قیمت و خبرهای نشریات، خطر همکاری که یکی از طرفین ممکن است به تعهدات قراردادی خود پایبند نباشد، در ذهن مدیران دارایی وجود دارد. ساندلر می‌‌گوید:

“تمام شرکت‌‌کنندگان در این برنامه و در صرافی ما، تحت تاثیر “مشتری خود را بشناسید” و “ضد پولشویی” قرار گرفته‌‌اند. آن‌‌ها نهادهای شناخته‌‌ای برای ما هستند.”

در نهایت کوین بیس‌‌ گفت که ارائه OTC را به کسب و کار custody خود متصل خواهد کرد. حضانت در ارزهای رمزنگاری شده به معنای ذخیره کردن آفلاین این داده‌‌ها است که به آن ذخیره سرد می‌‌گویند. این مسئله باعث می‌‌شود تا خرید و فروشِ سریع، دشوار شود، زیرا که در اغلب موارد برای بازگشت ارز رمزنگاری شده به حالت آنلاین، به چندین روز زمان نیاز خواهد بود. اما در نقطه‌‌ای مشخص، کوین بیس‌‌ انتظار دارد تا مشتریان بتوانند این خرید و فروش‌‌ها را در محصول OTC، پیش از اینکه سرمایه‌‌های به صورت فیزیکی در دسترس باشند، انجام دهند و سپس هنگامی که سرمایه چند روز بعد از ذخیره سرد خارج شد، خرید و فروش را تکمیل می‌‌کنند.

فعلا میز OTC کوین بیس‌‌ فقط برای سرمایه‌‌گذاران معتبر در کوین بیس پرایم (Coinbase Prime) در دسترس است. البته مدیران اعلام کرده‌‌اند که در نهایت، این مسئله برای کوین بیس‌‌ پرو (Coinbase Pro) هم در دسترس خواهد بود. این بخش برای تاجران انفرادی سطح بالاتر طراحی شده است.

با این حال، ساندلر گفته که محصول جدید می‌‌تواند برای تاجران معمولی بیت کوین، مفاهیمی داشته باشد و فعالیت بیشتری در بخش ایجاد کند. ساندلر می‌‌گوید:

این مسئله می‌‌تواند گردش بیشتری به بازار اضافه کند و این تنوع گردش سبب ایجاد بازارهای سالم می‌‌شود. بدترین چیز برای یک بازار این است که همگن (از یک جنس) شود. اضافه کردن تنوع به بازار شدیدا ارزشمند خواهد بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.