پس از پایان دوران شکوه STO,ICO گزینه جذاب بعدی است

پدیده جذاب جدیدی به cryptoville آمده و با نام( STO (Security Token Offeringشناخته میشود. پس اگر میخواهید از جریمه های سنگین، زندان طولانی مدت یا ممنوعیت فوری اجتناب کنید، این همان چیزی است که باید در مورد آن بدانید. ICOها در بخش هایی از دنیا ممنوع هستند و در باقی مناطق هم محدود میشوند. STOبه عنوان جایگزین ایمن تر برای شرکت هایی که میخواهند سرمایه خود را بی دردسر افزایش دهند، در حال ظهور است. قانون گذاران در حال آشنایی با STO هستند، اما آنها بیش از آنچه که فکر میکنید در این زمینه سخت گیرند.

0 114

ICO یک کلمه کثیف است!

همه میدانند که ICO (عرضه اولیه سکه) یک اسم فریبنده است. کسب میلیون ها دلار از سرمایه گذاران نا آگاه صرفا با ایده یک وایت پیپر، کمی غلط به نظر میرسد.

بعد از مشاهده قراردادهای خروجی که اشک شما را در میاورد (به پینکوین فکر کنید) و طرح های پانزی (Ponzi) مثل بیتکانکت و وانکوین، اصلا بعید نیست که کشورهایی مثل چین و هنگ کنگ شروع به حذف ICOها کنند.

آمریکا برای شروع فعالیت خود کمی آرامتر بوده است. با وجود ده ها ICO که خطر به همراه داشته، آنها به حرکت آرام خود در قانون گذاری ارزهای رمزنگاری شده ادامه میدهند و بررسی اوراق بدون مجوز را انجام خواهند داد. احضاریه هایی صادر شده و بازار به جنب و جوش افتاده است.

قوانین غیردوستانه، تصمیمات معوقه در Bakkt، افتضاح بیت کوین کش و افت کلی بازار سهام به بازار رو به سقوطی منتهی میشود که روز به روز زشتی بیشتری پیدا میکند.

بنابراین در مقابل چنین پیش زمینه ای، اصلا جای تعجب ندارد که صنعت به سمت چیزی دوستانه تر، روشنتر و به دور از جرائمی مثل هک و کلاهبرداری برود. یا به کلام روزنامه South China Morning Post، به سمت یک چیز بسیار جذابتر برود.

تروور کورکو، مدیر عامل پلیماث (Polymath) گفته که سال 2019، سال توکن های امنیتی خواهد بود. او در یک مصاحبه در گردهمایی جهانی بلاک چین در ماه سپتامبر در لندن به من گفت که توکن های امنیتی بزرگترین و بهترین راز نگه داری شده در کریپتو بوده است.

ممکن است بگویید که او میتواند چنین چیزی بگوید، این همان کاری است که Polymath میکند. آنها میخواهند تریلیون ها دلار اوراق سنتی را به بلاک چین وارد کنند. اما این تنها دلیل سبقت گرفتن STOها از ICOها در فضای کریپتو نیست.

حضور طولانی مدت و جذاب ICO

ICOها در اوج خود واقعا دوره خوبی داشتند. علی رغم شروع افت، کل سرمایه ای که در چند ماه ابتدایی سال 2018 به دست آمد از تمام سرمایه سال 2017 بیشتر بود.

کسب سرمایه بدون قوانین، بدون راهنمایی های اختیارات قانونی و عملا بدون هیچ تعهد خاصی، برای افراد به خصوصی به خوبی نتیجه داده، مگر اینکه همانند Casino یا Edgeless در مسیر دچار هک شده باشید یا همانند Tezos، SEC موی دماغ شما شده باشد.

موفقیت های پرشمار و پروژه های مهمی که توانستند از طریق ICO پول به دست بیاورند، وجود داشته است. EOS، اتریوم و NEO فقط چند مثال در این زمینه است.

اما با افزایش بیرویه ICOها و پیگیری های قانون گذاران درباره مسائل موجود هنگام غفلت ICOها، زمان خاموشی آنها فرا رسیده است. ما به سمت STO حرکت میکنیم.

STO چیست؟

STO (عرضه توکن امنیتی یا عرضه توکن اوراق بهادار) همانطور که از اسمش پیدا است، به اوراق بهادار باز میگردد. یعنی در صورتی که شرکت ها شبیه به موارد دارای ICO نیستند، باید قبول کنند که توکن هایشان بیانگر سهام بوده و باید به سهام داران بهره پرداخت کنند.

مزیت این نوع توکن امنیتی (اوراق بهادار) نسبت به قرارداد کاغذی سنتی برای افراد زیادی این است که آنها انعطاف پذیری بیشتری ارائه میکنند. با این توکن ها، کسب مالکیت و فروش آسانتر بوده و تمام تراکنش ها بدون نیاز به کارگزار یا فرد واسطه، مطمئن هستند.

پتانسیل بازار شدیدا بالا بوده و تزریق دارایی های مالی به بلاک چین میتواند چیزی در حدود 24 تریلیون دلار باشد. کوورکو میگوید:

ما از میلیاردها دلار صحبت نمیکنیم، صحبت ما درباره تریلیون ها دلار است.

نکته فوق العاده دیگر درباره STOها این است که دولت ها آنها را شدیدا جدی میگیرند و ایالات متحده آمریکا اولین کشور در این بحث است. نشانه های دیگری هم از طرف کشورهای غیرمنعطفی مثل هنگ کنگ وجود دارد که احتمال پذیرش را بالا میبرد. SFC (کمیسیون بورس و اوراق بهادار) اخیرا درباره موضع خود نسبت به این دارایی های دیجیتالی، بخشنامه ای منتشر کرد.

شرکت های بلاک چین واقع در هنگ کنگ ممکن است دیگر از به کشورهایی مثل مالت، سنگاپور یا تایوان تبعید نشوند و آمریکا هم دیگر فرصت های بزرگ سرمایه گذاری را از دست نداده و باعث خروج حجم بالای سرمایه به کشوهای دیگر نخواهد شد.

قوانین STO از جایی به جای دیگر تغییر میکند، اما مثلا درباره ایالات متحده امریکا باید بعضی از نکات را بدانید. این نکات شامل موارد زیر میشوند:

1- ممکن است نتوانید یک STO را نگه دارید

نگه داشتن STO ها آسان نیست. فقط برای ایجاد یک استارتاپ باید تعداد زیادی کاغذبازی انجام دهید تا بتوانید عرضه خود را به طور رسمی ثبت کنید. به پول زیاد (که استارتاپ ها معمولا ندارند)، زمان و صبر به نسبت معافیت اوراق دو ساله از حسابرسی های مالی نیاز دارید. این مسئله برای اغلب استارتاپ های بلاکچینی ممکن نیست.

2- باید معافیت اوراق مناسبی را انتخاب کنید

نگه داشتن یک STO در ایالات متحده آمریکا به این معنی است که باید با قوانین معافیت اوراق موجود سر و کله بزنید. گزینه ای که انتخاب میکنید به وضعیت کاغذبازی ها، بودجه و میزان پولی که قصد کسب آن را دارید (و از کجا) بستگی خواهد داشت.

به عنوان مثال گزینه Reg A+ وجود دارد که نسبت به فردی که سرمایه گذاری میکند، انعطاف بالایی دارد. اما حداکثری برای میزان کسب درآمد وجود دارد و این حداکثر 50 میلیون دلار است. اگر به این میزان پول نیاز ندارید، میتوانید معافیت هایی مثل c)Reg D 506)  را به کار ببرید اما این معافیت، سرمایه گذاری بر روی سرمایه گذاران مطمئن آمریکایی را محدود میکند.

همچنین Reg CF هم وجود دارد اما با این معافیت میتوانید فقط 1.04 میلیون دلار در عرض 12 ماه به دست آورید. انتخاب بهترین معافیت برای شرکت بسیار حیاتی میباشد، پس قبل از تصمیم گیری دقت زیادی داشته باشید.

3- KYC الزامی است

KYC و AML الزامی هستند، بنابراین اگر اجتماع خود را به منظور بی نامی و حریم خصوصی میفروشید، باید بدانید که نگه داشتن STO ممکن است با از دست رفتن برخی از آنها همراه شود. ارسال چند اتر به یک کیف در صرافی یک چیز است و ورود به پروسه طولانی KYC یک مسئله دیگر.

4- نگه داشتن STO شما را در وضعیت ایده آل قرار نمیدهد

شرکت های آمریکایی که میخواهند STO ذخیره کنند باید بدانند که سازگاری و موافقت با تمام قوانین، به این معنا نیست که دیگر خطری آنها را تهدید نمیکند. SEC همچنان به دنبال STPO خواهد بود و هنوز مسائل گفته نشده بسیار مهم دیگری هم باقی مانده اند.

به عنوان مثال، هیچکس دقیقا نمیداند که توکن توزیعی معافیت یافته (که تحت قرض یا بدهی قرار ندارد) در ترازنامه شرکت قرار میگیرد یا اینکه آیا دچار مالیات میشود یا خیر. ضمن این که چندین سوال دیگر از جمله مکانیسم های خرید و فروش، تسویه حساب، وثیقه، وام و امانت باقی میماند.

SEC ممکن است هشداری برای صنعت باشد که در واقع فعالیت جدیدی در حال رخ دادن است، اما هیچکس دقیقا نمیداند که چه اتفاقی خواهد افتاد! هنوز یک نقطه خاکستری و مبهم وجود دارد و من نمیتوانم واژه بسیار جذاب را به آن نسبت دهم. اما حداقل شرکت های بلاک چین نوپا با STO میتوانند از شروع مستحکم، مطمئن باشند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.