پس‌انداز و سرمایه گذاری هوشمندانه پول

یک سرمایه گذاری هوشمندانه که بتواند شما را به استقلال مالی برساند، به رفتارها و روش‌های خاصی نیاز دارد. در این مقاله شما با این رفتارها و روش‌ها و نحوه اعمال آن‌ها در زمینه‌هایی مانند سپرده‌گذاری، مالکیت، مدیریت ریسک، کنترل هزینه و مالیات، استفاده از قدرت بهره و موارد دیگر آشنا می‌شوید.

0 155

سرمایه گذاری هوشمندانه اساسا به چند رفتار کلی ختم می‌شود که شما، به عنوان یک سرمایه‌گذار، می‌توانید به کار گیرید تا از چند نیروی قدرتمند جهت ایجاد ثروت برای خانواده‌ی خود بهره‌مند شوید. وقتی درآمد گذرای (غیرفعال) شما (Passive Income) به جایی برسد که به تنهایی بتواند شما را به استقلال مالی برساند، آن زمان بازی را برده‌اید.

این امر بدان معنا است که خط پایان برای هر سرمایه گذاری متفاوت است، زیرا هر شخص، اهداف، آرمان‌ها و برنامه‌ی متفاوتی در زندگی دارد.

بعضی از مردم واقعا چیزی بیشتر از چند هکتار زمین روبه‌کوه، یک کلبه‌ی چوبی، یک تفنگ شکاری، یک سگ وفادار و یک کتاب خوب برای خواندن در ایوان نمی‌خواهند.

دیگران ماشین‌های سریع، ویلای کنار اقیانوس، ساعت‌های گران‌قیمت، و یک سپرده امانی (Trust Fund) پر از سهام (Stocks)، اوراق بهادار (Bonds)، صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک (Mutual Fund) و دارائی املاک (Real Estate) می‌خواهند، تا نوادگان‌شان مجبور نباشند در مورد چیزی نگران باشند.

هیچگاه مالک چیزی نشوید که آن را درک نمی‌کنید

اگر یک قانون کلی وجود داشته باشد که بتواند مبالغ چشمگیری از پول را برای جلوگیری از مشکلات مالی ذخیره کند، آن قانون این است: نباید چیزی را بخرید یا نگه دارید که نمی‌توانید درمورد آن به یک کودکستانی در سه جمله یا کمتر توضیح دهید که چگونه باعث تولید پول می‌شود، خطرات احتمالی آن چه هستند، و آن پول چگونه در اختیار شما قرار می‌گیرد. این کار بسیار ساده به نظر می‌رسد و در واقع هم همینطور است، اما عده‌ی کمی از مردم هستند که زمانی که یک بازار پررونق (Bull Market) در هر مکانی شروع به کار می‌کند‌ آن را دنبال ‌نکنند.

بر خلاف افراد منطقی که همیشه حضور ذهن دارند که بدون چتر در باران قدم نزنند (مواظب خطرات احتمالی باشند)، این دسته از افراد در فکر خرید قرارداد‌های بدهی وثیقه‌ای (Collateralized Debt Obligation) هستند، حتی اگر نتوانند به شما بگویند که آن‌ها در واقع چه چیزی هستند، و یا حساب‌های پس‌انداز نقدی ایمن خود را ول کرده و با وثیقه‌های نرخ حراج (Auction rate Securities) می‌خواهند پیشرفت کنند، اگرچه باز هم نمی‌دانند که چگونه به کار می‌آیند.

آیا تفاوت میان سهام سرمایه و یک واحد شراکتی محدود عمده (Master limited partnership) را می‌دانید؟ نه؟ پس هیچ‌گاه از طریق دلال خود MLP نخرید. آن‌ها شبیه سهام هستند، به مانند سهام معامله می‌شوند، اما قطعا خود سهام نیستند. اگر بدون دانستن نحوه‌ی عملکردشان شروع به جمع‌آوری آن‌ها کنید، ممکن است بعدا با مالیاتی ناخوشایند روبرو شوید. آیا می‌دانید سهام ممتاز چگونه از سهام عادی و اوراق مشارکت متفاوت هستند؟ نه؟ پس آن‌ها را نخرید.

همین مسئله برای سهام قابل‌تبدیل (Convertible Shares) و صندوق سرمایه گذاری املاک (REIT) هم صادق است. برای فهمیدن این ضامن‌ها زمان زیادی وجود دارد و همیشه می‌توانید آن‌ها را در آینده‌ بخرید. اتخاذ عمل قبل از اینکه آمادگی داشته باشید و از خطرات مطلع و آگاه باشید، مانند تصمیم‌گیری شخصی است که شنا نمی‌داند و می‌خواهد اولین پرش خود را از یک تخته‌‌شیرجه‌ی مرتفع در المپیک انجام دهد. احتمالا پایان خوشی نخواهد داشت و اگر هم چنین باشد، موفقیت او حاصل شانس بوده است.

با رویکردی کنش‌گرایانه در مدیریت ریسک، از خود در مقابل زیان و ضررهای مالی محافظت کنید

در مدیریت پول، همیشه ریسک وجود دارد و سرمایه گذاری عاقلانه شما را مجاب می‌کند تا آن را لحاظ کرده و در عین حال کاهش دهید. اگر این کار را نکنید، احتمال دارد حاصلِ سال‌ها زندگی و پس‌انداز خود را از دست بدهید؛ پس‌اندازی که بخشی از انتظارات زندگی‌تان را وقف آن کرده‌اید (شما به معنای واقعی ساعت‌های زندگی‌تان را در ازای آن پول فروخته‌اید؛ ساعت‌هایی که می‌توانستید در یک ساحل بنشینید، یک رمان بنویسید، نقاشی یاد بگیرید، در ساحل فلوریدا قایق‌سواری کنید و یا دنبال سرگرمی مورد علاقه‌تان بروید).

انواع مختلفی از ریسک سرمایه گذاری وجود دارد: ریسک انحلال (Liquidation Risk)، ریسک تورم (Inflation Risk)، ریسک بازار، ریسک طرف مقابل قرارداد (Counter-party Risk)، و ریسک کلاه‌برداری.

این مسئله همیشه و در هر حال ادامه دارد و یکی از دلایلی است که نباید دنبال درآمدهای خالص رفت، بلکه باید برای کاهش ریسک به صورت فعال و دائمی، درآمدهای تعدیل‌شده بر اساس ریسک (Risk-adjusted Returns) را در نظر داشت.

برای بیشتر سرمایه‌گذاران، اعمال متوسط هزینه‌ی دلاری در یک سبد سرمایه گذاری با دامنه‌ی فعالیت متنوع، از لحاظ آماری موفق‌ترین راه برای کاهش انواع مختلف ریسک می‌باشد. این راه‌کار را در کنار پس‌انداز زیادی از پول نقد بگذارید تا در مواقع از دست دادن شغل، رکود، بسته‌ شدن یا سقوط بازار سهام، حوادث طبیعی و دیگر موقعیت‌های پیش‌بینی‌نشده به کمک شما بیایند و به این صورت شما در مسیر درست قرار می‌گیرید.

ممکن است غیرشهودی به نظر برسد اما سرمایه‌گذاران ثروتمند به نگه داشتن ترازهای بالای پول نقد علاقه دارند. از ۱۱۵,۶۱۰,۲۱۶ خانوار در ایالات متحده، به طور تخمینی ۱,۸۲۱,۷۴۵ از آن‌ها دارای سبد‌های سرمایه گذاری با ارزش بیش از ۳ میلیون دلار هستند و بسیاری از این پول را به صورت اسکناس نگه‌داری می‌کنند.

پس فکر می‌کنید افراد ثروتمند چگونه قادرند در مواقع افت قیمت، دارائی‌های خاصی را به صورت کامل بخرند؟ شاید هیچکس به اندازه میلیارد معروف وارن بافت (Warren Buffett) این مفهوم را رعایت نکرده باشد. شرکت دارائی وی، برک‌شایر هاتوی (Berkshire Hathaway)،  رقم تخمینی ۶۰ میلیارد دلار به صورت پول نقد و معادل‌های آن را در ترازنامه‌ی (Balance Sheet) خود دارد. او شروع به جمع‌آوری پول می‌کند، گاهی اوقات برای سالیان متمادی، در دوره‌ای بلندمدت در دهه‌ی ۱۹۸۰ حتی یک سهم هم نخرید، منتظر می‌ماند تا فرصتی مناسب پیش بیاید و تجارت خارق‌العاده‌ای را به دست بگیرد و آن را برای دهه‌ها نگه دارد.

هر چه زودتر از قدرت بهره‌ی مرکب استفاده کنید

سرمایه گذاری عاقلانه به معنای استفاده بردن از قدرت بهره‌ی مرکب (Compound Interest) است. هرچه در سن جوان‌تری شروع کنید، جمع‌آوری ثروتی که همه را انگشت‌به‌دهان بگذارد آسان‌تر است. برای مثال، یک پس‌انداز دانشجوئی با ۱۱۱ دلار به ازای هر چک حقوق، می‌تواند به ۴,۴۲۶,۰۰۰ دلار ختم شود.

این یکی از دلایلی است که برای افراد ثروتمند بسیار ساده است تا ثروتمندتر شوند. زمانی که یک حساب سپرده (Trust Fund) برای فرزندان یا نوادگان خود باز می‌کنید، آن‌ها این مزیت را خواهند داشت تا یک عمر از ترکیب سرمایه (Compounding) (زمانی که دارائی‌های شما سوددهی می‌کنند و همان سودها هم به نوبه‌ی خود دوباره سرمایه گذاری شده و سوددهی می‌کنند) بهره‌مند شوند و زمانی که هنوز در دوران جوانی هستند، رشد پول خود را ببینند.

شاید یک مثال واقعی ریاضیاتی بتواند در این زمینه کمک کند و برای این کار از بعضی فرمول‌های ارزش زمانی پول (Time Value of Money) استفاده می‌کنیم. سه نفر را فرض کنید: ساموئل، اَبیگیل و دِیزی.

  • ساموئل زندگی را بدون سرمایه گذاری شروع می‌کند و در طول دهه‌ی دوم و سوم زندگی خود هیچ پس‌اندازی نمی‌کند. اما هنگامی که به سن ۴۵ سالگی می‌رسد، پول بسیار زیادی درمی‌آورد و از این زمان هر ماه ۵۰۰۰ دلار ذخیره می‌کند. با در نظر گرفتن نرخ‌های متوسط درآمد در دارائی‌های خالص ساموئل، وی قبل از سن بازنشستگی مبلغی معادل ۳,۴۳۶,۵۰۰ دلار بدون احتساب مالیات خواهد داشت.
  • ابیگیل زندگی را بدون سرمایه گذاری شروع می‌کند، اما همیشه به مسائل مالی شخصی علاقه داشته است. در سن ۱۸ سالگی، او تصمیم می‌گیرد که هفته‌ای ۱۰۰ دلار کنار بگذارد. او این عادت را در طول زندگی‌اش ادامه می‌دهد و هیچوقت این مقدار را با تورم افزایش نمی‌دهد، به این معنا که با گذر زمان، سرمایه گذاری رفته رفته آسان‌تر می‌شود. اگر نرخ میانگین درآمد دارائی خالص وی را حساب کنیم، مبلغ ۴,۵۳۴,۲۶۹ دلار بدون احتساب مالیات و قبل از سن بازنشستگی در حساب وی خواهد بود.
  • والدین دیزی از همان ابتدای تولد او تصمیم می‌گیرند مبلغ ۲۵ دلار به صورت هفتگی برای او پس‌انداز کنند. این روند در کل زندگی او ادامه می‌یابد و هیچ‌وقت با تورم افزایش پیدا نمی‌کند. با در نظر گرفتن نرخ میانگین درآمد در دارائی خالص وی، دیزی مبلغی برابر با ۶,۳۶۱,۸۱۹ دلار بدون احتساب مالیات و قبل از بازنشستگی خواهد داشت.

اگر می‌خواهید بدانید چگونه ثروتمند شوید، این نکته راز موفقیت شما خواهد بود: پول بسیار زیادی را به کار گرفته و بگذارید که برای مدتی بسیار طولانی کار کند.

دارایی و رفتار خود را به شیوه‌ای سامان‌دهی کنید که به شما اجازه می‌دهد مالیات را به حداقل برسانید

با مشاهده اینکه ترکیب سرمایه چقدر می‌تواند قدرتمند باشد، متوجه می‌شوید که اگر محتاطانه عمل کنید، هر دلار در زمان حال، ارزش بسیار بیشتری در آینده خواهد داشت. هرچه بتوانید بیشتر مالیات را کاهش دهید، پول بیشتری برای به کار گرفتن دارید. یاد بگیرید که چگونه از بدهی مالیاتی معوقه (Deferred Tax Liability) استفاده کنید.

چگونگی استفاده از حساب پس‌انداز بازنشستگی فردی راث (Roth IRA) را فرا بگیرید. این حساب نزدیک‌ترین چیز به یک سرپناه مالیاتی عالی می‌باشد که طبقات فقیر و یا متوسط می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. ساختار دارائی خانوادگی خود را به گونه‌ای درآورید که بتوان در زمان مرگ، از حساب ازپیش‌آماده‌ی مالیاتی استفاده کرد. از تکنیک قراردهی پول (Asset Placement Technique)  استفاده کنید تا پرداخت‌های مربوط به مالیات را به حداقل برسانید. شراکت‌های محدود خانوادگی (Family Limited Partnership) ایجاد کنید تا ثروت خود را با استفاده از تخفیف‌های نقدینگی و برای پایین آوردن مالیات هدیه (Gift Tax) انجام دهید.

در پرداخت مالیات تقلب نکنید، هیچ ریسک خطرناکی را در فکر خود نپرورانید، اما قطعا از همه‌ی فرصت‌هایی استفاده کنید که کنگره در حوزه‌ی قانونی به شما داده است. نمایندگان منتخب شما این قوانین را به دلایل مشخصی به تصویب رسانده‌اند و فرض می‌کنند که از آن‌ها بهره خواهید برد. پس با مشاورین خود صحبت کنید تا بفهمید که چه چیزی را نادیده گرفته‌اید.

هزینه‌های خود را کنترل کنید

گاهی اوقات، حق‌الزحمه‌ها ارزش هر چیزی را دارند. برای بعضی افراد خاص با ثروت خالص زیاد، مخصوصا آن‌هایی که نیازهای پیچیده‌ای دارند (فرض کنید برای یکی از شرکت‌های Fortune 500 کار می‌کنید و سهام پررونق زیادی به دست آورده‌اید که می‌خواهید به صورت نقدی درآورید و در عین حال در پی به حداقل رساندن مالیات و حفاظت در مقابل افت بازار احتمالی هم هستید)، یک بانک خصوصی یا مشاور سرمایه گذاری ثبت‌شده (Registered Investment Advisor) با حق‌الزحمه‌ی ۱% یا ۲% قطعا ارزش آن را دارند. مطمئنا اگر خودتان بخواهید همه‌ی این کارها را انجام دهید باید پول بسیار بیشتری خرج کنید.

ایجاد یک سبد سرمایه گذاری با استفاده از چیزی مانند یک صندوق پس‌انداز خیریه (Charitable Remainder Trust) می‌تواند بسیاری از اوقات در پرداخت‌های مالیاتی به شما کمک کند. همچنین استفاده از سپرده‌ی QTIP می‌تواند شما را خاطرجمع کند که فرزندان‌ ازدواج اول‌تان به صورت عمدی و یا تصادفی توسط همسر دوم (یا چهارم) شما از ارث محروم نمی‌شوند، در حالی که همسرتان برای ادامه‌ی زندگی خود از لحاظ مالی تامین خواهد شد.

در بسیاری از موقعیت‌های موجود، حق‌الزحمه‌ی پرداخت‌شده، به شرطی که برای هدفی بزرگ‌تر صرف شود، بهترین هزینه‌ی ممکن خواهد بود. توسعه‌‌ی املاک چطور؟ با این کار می‌توانید در پرو‌ژه‌های خود به شرایط مالی بسیار بهتری دست پیدا کنید. حق‌الزحمه‌ای که به خاطر سپرده و سبد سرمایه گذاری خود می‌پردازید مطمئنا در مقابل صرفه‌جویی‌های صورت‌گرفته و وضعیت بهتر بدهی‌ها بسیار کم‌تر جلوه خواهد داد.

پسر نوجوان شما تصادف کرده و شما خارج از کشور هستید و به شخصی نیاز دارید تا نصفه‌شب او را از زندان بیرون بیاورد؟ شرکت خصوصی مدیریت ثروت شما ممکن است این کار را برای شما انجام دهد، اما شرکتی مانند ونگارد (Vanguard) مطمئنا چنین کاری نخواهد کرد. باید تمامی جوانب را در نظر بگیرید. چه چیزی به دست می‌آورید؟ درآمدهای بازار تنها متغیرهای موجود نیستند. خدمات، کاهش ریسک، دسترسی، پیشنهادات گسترده و همچنین دستیار مسائل شخصی، همه این موارد جزوی از آن هستند.

علاوه بر این، بسیاری از سرمایه‌گذاران کوچک و متوسط نگران این موضوع نیستند. آن‌ها هرگز ثروت کافی یا نیازهای آنچنان پیچیده‌ای نخواهند داشت که به خدمات یا مزایای اضافی نیاز داشته باشند. نه نقاشی رنگ‌روغنی برای بیمه کردن وجود دارد و نه پرستار بچه‌ای که در مورد پیشینه‌‌اش تحقیق کنند. از این لحاظ، هزینه‌ها حائز اهمیت هستند و هزینه‌هایی که باید بیشترین توجه را به آن‌ها داشته باشند، شامل نسبت هزینه‌ی صندوق سرمایه گذاری مشترک (Mutual Fund Expense Ratio) می‌شوند.

برای بسیاری از مردم، این امر به معنی تلاش برای چیزهایی مانند یک صندوق سرمایه گذاری در سهام شاخص (Index Fund)، از شرکتی مانند وانگارد می‌باشد که کم‌قیمت بوده و در عین‌ حال به صورت گذرا (غیرفعال) مدیریت می‌شود. دیگران، به جای یک بانک سنتی که به خاطر اجرائی کردن یک معامله ۱۵۰ دلار حق کمیسیون می‌گیرد، این کار را توسط یک بنگاه دلالی انجام خواهند داد که برای همان معامله ۱۰ دلار حق‌الزحمه دریافت می‌کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.