پروژه Obyte: حل مشکلات فعلی بلاکچین و آماده‌سازی آن برای پذیرش انبوه در آینده

با وجود آن که بلاکچین به شهرت جهانی رسیده و پروژه‌های بسیاری مبتنی بر این فناوری ساخته شده‌اند، ولی این سیستم هنوز مشکلات خاص خودش را دارد. برخی پروژه‌ها سعی کرده‌اند تا بخشی از مشکلات این فناوری را برطرف کنند. در این پست به سراغ بررسی یکی از این پروژه‌ها به نام Obyte می‌رویم.

0 89

تشبیه کردن رشد سریع کاربرد فناوری بلاکچین و آگاهی عمومی نسبت به رمز ارز ها به رشد سریع اینترنت در دهه‌ی ۱۹۹۰ در حال تبدیل شدن به یک کلیشه است. شباهت‌های این دو دوره بسیار زیادند؛ برای مثال می‌توانیم به گرایش عمومی شدید و غیرمعقولانه مردم نسبت به موج دات کام در دهه‌ی ۹۰ و عرضه اولیه‌ی کوین (ICO) در سال ۲۰۱۷ اشاره کنیم، عرضه‌هایی که توانستند میلیاردها دلار سرمایه جذب کنند.

با این حال تعدادی از نقایص اساسی پروتکل‌های فعلی بلاکچین و رمز ارز های محبوب باعث شده این فناوری نتواند در آینده نزدیک به پذیرش عمومی برسد.

این نقایص بستری برای ایجاد دفتر کل توزیع شده‌ Obyte را به وجود آورده است. پروژه‌ای که در کریسمس سال ۲۰۱۶ توسط متخصص کامپیوتری روسی و ساکن مسکو به نام آنتون چریموف راه‌اندازی شد.

Obyte (که قبلا نامش Byteball بود) به جای بلاک‌های منفردی که توسط گروه خاصی از ماینرها ساخته شده و مستلزم زمان، انرژی و پول است، (در کنار Nano و IOTA) یکی از پلتفرم‌های DAG است که تماما بر تراکنش‌هایی اتکا دارد که توسط کاربران به صورت مستقیم به دفتر کل این پروژه اضافه می‌شود.

الگوریتم اجماع منحصر به فرد و دقیق Obyte با استفاده از شهرت دنیای واقعی این پروژه با مکانیزمی برای تسهیم از مشکل خرج دوباره جلوگیری می‌کند.

در این سیستم تراکنش‌ها مستقیما به یکدیگر وصل هستند و هر تراکنش یک یا چند هش از تراکنش‌های قبلی را در بر می‌گیرد. وجود چنین پیوندهایی میان تراکنش‌های مختلف چیزی را می‌سازد که ما آن را با نام گراف جهت‌دار غیرمدور (DAG) می‌شناسیم. این سازوکار با سیستم بلاکچینی که برای بیت کوین و سایر رمزارزها به کار می‌رود فرق می‌کند.

چریموف از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۷ در دانشگاه MEPhI روسیه درس خواند. او ابتدا در سال ۲۰۱۴ با فناوری بلاکچین آشنا شد. اگرچه او تحت تاثیر قابلیت‌های این فناوری جدید قرار گرفت، ولی خیلی زود متوجه شد که بلاکچین از نظر مصرف انرژی و کاربری بلاک‌ها ذاتا مشکلاتی دارد که روی آینده‌ی آن اثر می‌گذارد. همین باعث شد او پلتفرم Obyte را به وجود بیاورد.

بنیانگذار Obyte

حالا در طول دو سال و نیم گذشته تعداد اعضای تیم Obyte به بیش از ۱۰ نفر در سراسر دنیا رسیده است. این پروژه از زمان تاسیس خود توسط شرکت‌های مسابقات ورزشی، دانشگاه‌های ونزوئلایی و کسانی که به دنبال دریافت اعانه هستند به کار رفته است.

در این سیستم هیچ نهادی به صورت مرکزی پرداخت‌ها را پردازش، ذخیره یا مدیریت نمی‌کند، بنابراین آزادی کامل در اختیار کاربران قرار داده می‌شود.

تفاوت کلیدی DAG نسبت به فناوری‌های پیش از خود همین است. در سیستم‌های متمرکز فقط یک نهاد می‌توانست تراکنش‌ها را به دفتر کل اضافه کند، در حالی که در اغلب بلاکچین‌ها عده‌ی خاصی موسوم به ماینر قادر به انجام این کار هستند. ولی در DAG همه می‌توانند در دفتر کل تراکنش اضافه کنند.

DAG سرعت و توان خروجی کار را افزایش می‌دهد. بنابراین به جای داشتن یک زنجیره‌ی مجرد از بلاک‌ها، اطلاعات می‌تواند به هر تعداد مسیری (Lane) اضافه شود که در میان خودشان با یکدیگر ارتباط دارند.

شاید کسی بگوید در این صورت نگهداری از این دفتر کل سخت می‌شود چرا که هر کس در هر لحظه می‌تواند به آن اطلاعات اضافه کند. این ادعا درست است و مقصود از الگوریتم‌های اجماع نیز همین است. در حال حاضر خیلی‌ها مشغول کار روی همین مسئله هستند.

اگر ساده بگوییم، هدف از الگوریتم اجماع Obyte بدین شرح است: وقتی کاربر تراکنش جدیدی را اضافه می‌کند، این تراکنش همراه با آدرس ۱۲ شاهد دیگر در دفتر کل قرار داده می‌شود.

انتظار می‌رود این شاهدها گهگاه تراکنش‌ها را ارسال کرده و از این طریق به شبکه اطمینان بدهند که تراکنش‌های سایر اعضای شبکه صحیح و هم‌راستا با این تراکنش‌ها بوده است.

برخلاف سایر بلاکچین‌های معروف مثل بیت کوین و اتریوم که رفته‌رفته با اضافه شدن بلاک‌های جدید کندتر می‌شوند و مشکلات بیشتری پیدا می‌کنند، سیستم Obyte با اضافه شدن هر تراکنش جدید نسبت به گذشته قوی‌تر می‌شود. سیستم با انجام این کار خود را تقویت می‌کند.

Obyte در این زمینه تنها نیست. IOTA یکی از ۱۵ رمزارز بزرگ از نظر ارزش بازار است که در سال ۲۰۱۵ عرضه اولیه شد و توانست ۱۳۳۷ بیت کوین جمع کند. این پروژه هم از مدل DAG استفاده می‌کند. مدل DAG آیوتا که Tangle نام دارد در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد و تا تاریخ ۲۵ فوریه‌ی ۲۰۱۹ از نظر ارزش بازار با ۸۰۰ میلیون دلار چهاردهمین رمز ارز بزرگ دنیاست.

صرف‌نظر از مدل توزیع IOTA که به طور خاص برای صنعت اینترنت اشیا ساخته شده، این پروژه در مقایسه با Obyte چند تفاوت ملموس دارد.

برای مثال، همه‌ی تراکنش‌هایی که توسط IOTA ساخته می‌شود باید دو تراکنش قبلی را تایید کند. علاوه بر این، دستگاه‌های IoT (که تراکنش‌ها را ایجاد و تایید می‌کنند) باید رموز یا معماهایی را حل کنند که نمونه‌ی مشابه آن‌ها در الگوریتم اثبات کار رمز ارز ها مشاهده می‌شود. این الگوریتم اولین بار در شبکه‌ی بلاکچین به کار رفت.

سیم اونَپ، مدیر عملیاتی Savii Digital است؛ شرکتی که در زمینه‌ی تبلیغات و بازاریابی بلاکچین و رمز ارز ها فعالیت می‌کند. او درباره‌ی چشم‌انداز موجود می‌گوید:

از سال ۲۰۱۴، پروژه‌های بسیاری بودند که ادعا می‌کردند از بیت کوین و اتریوم بهتر هستند. ولی انجام این کار حالا دیگر آن قدرها سخت نیست.

اونپ این چنین ادامه می‌دهد:

روش‌های زیادی برای دستیابی به این هدف وجود دارد و به نظر می‌رسد که Obyte عزم خود را جزم کرده تا به این پلتفرم بهتر برسد. چالش بزرگ اما پذیرش انبوه است و با توجه به رقبایی مثل TRON و EOS کار از قبل نیز برای Obyte سخت‌تر می‌شود.

چریموف در این باره می‌گوید:

فناوری دفتر کل توزیع شده در طول ۱۰ سال گذشته موج عظیمی از طرح‌های خلاقانه را آزاد کرده که در حال اثرگذاری بر کارکرد زیرساخت‌ها و سیستم‌های متمرکز موجود است. سرانجام این تغییرات هنوز مشخص نشده است اما مزایا و فرصت‌هایی که DAG ارائه می‌کند آن قدر خوب است که هیچ فعالی در این حوزه نمی‌تواند آن‌ها را رد کند.

قراردادهای هوشمند

کارکرد اصلی پلتفرم Obyte به منظور استفاده از قراردادهای هوشمند است. این قراردادها پرداخت‌های هوشمند و بدون ریسکی هستند که پس از به وجود آمدن شرایطی خاص به طور خودکار اجرا می‌شوند. این کارکرد به حمایت از بازارهای پیش‌بینی کمک می‌کند، بازارهایی که کاربران می‌توانند در آن قراردادهای هوشمند همتا به همتا بسازند و چنان‌چه اتفاق خاصی بیفتد قفل آن‌ها را باز کنند.

قرارداد هوشمند برخلاف جابجایی‌های سنتی پول به طرفین اجازه می‌دهد شرایط لازم برای پرداخت را مشخص کنند (یعنی قواعدی را تعیین نمایند که باعث به اجرا درآمدن قرارداد می‌شود؛ مثلا اگر «الف» کار «ب» را انجام داد، عمل «ج» یا «د» صورت بگیرد).

تیم Obyte ظرف چند سال آینده قصد دارد اکوسیستمی جامع بسازد و از شبکه‌ای برای کسب و کارهای مختلف در حوزه‌های گوناگون، از خدمات مالی گرفته تا مدیریت اطلاعات و از خیریه‌ها گرفته تا بازی‌های الکترونیکی، را پشتیبانی کند. آن‌ها امیدوارند بتوانند مزایای دفتر کل توزیع شده‌ای را به نمایش بگذارند که در زمینه‌ی استخراج بلاک و مصرف انرژی سبک‌بارتر است.

دفاتر کل توزیع شده در طول یک دهه‌ی گذشته رشد و نمو بسیاری داشته و به عنوان جایگزینی برای بسیاری از پایگاه‌های داده‌ی متمرکز و شبکه‌های انتقال پول معرفی شده‌اند که در حال حاضر زیرساخت اقتصادی مدرن، جهانی و متصل به هم را فراهم کرده‌اند.

علی‌رغم هایپی که پیرامون ارزش‌گذاری دارایی رمز ارز ها به وجود آمد، هنوز موانع زیادی بر سر راه پذیرش انبوه این فناوری توسط دولت‌ها، شرکت‌های بزرگ و مردم عادی وجود دارد. DAG از دید Obyte راهکاری برای محقق ساختن اهداف اولیه‌ی بلاکچین است و می‌خواهد امکان جابجایی مستقیم اطلاعات و ارزش را در یک اکوسیستم غیرمتمرکز و ایمن میان طرفین معامله فراهم کند.

اگر به ماجرای رشد اینترنت در دهه‌ی ۱۹۹۰ برگردیم، نمی‌توانیم پتانسیل‌های تحول‌آفرینی این فناوری را دست‌کم بگیریم. حقیقتی که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد این است که اولین ایمیل تاریخ در سال ۱۹۷۱ ارسال شد، اما پروتکل HTTP (پروتکل انتقال ابرمتن) در سال ۱۹۹۱ معرفی گردید. (نکته: توسعه‌ی پروتکل HTTP در سال ۱۹۸۹ توسط تیم برنرزلی در آزمایشگاه سرن انجام گرفت.)

اما این که چقدر طول می‌کشد تا دولت‌ها و شرکت‌های بزرگ عملا دست به قانون‌گذاری در این حوزه بزنند و به استفاده از سیستم‌های غیرمتمرکز و رمز ارز ها روی بیاورند، نکته‌ای است که سال‌ها باید صبر کنیم تا به جواب آن برسیم.

Obyte از جمله پروژه‌هایی است که باور دارد دفاتر کل می‌توانند بدون بلاک‌ها و ماینرها مسیر پذیرش این فناوری در بخش جریان اصلی را طی کرده و آینده‌ای مطلوب برای ما بسازند. ولی سوال اصلی این است که آیا رمزارزهای مبتنی بر DAG قادرند در نهایت جایگزین بلاکچین شوند؟ فقط زمان می‌تواند محبوبیت این فناوری را ثابت کرده و پاسخ سوال ما را بدهد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.