پروژه انرژی اتریوم اکنون به ۷۰۰ خانه در ۱۰ شهر انرژی می‌رساند

یک پروژه ناشناس با عنوان لیتیون (Lition) به شهروندان آلمانی کمک می‌کند تا انرژی ارزان‌تری داشته باشند. لیتیون که در اوایل سال جاری آغاز به کار کرد، یک تامین‌کننده انرژی دارای مجوز در آلمان است که در ۱۲ شهر بزرگ این کشور فعالیت می‌کند (از جمله برلین، هامبورگ و مونیخ). این شهرها در حال حاضر از بازار انرژی غیر متمرکز آن استفاده می‌کنند. بازار لیتیون که بر روی بلاک چین اتریوم فعالیت می‌کند، مصرف‌کنندگان را به صورت مستقیم به تولیدکنندگان بزرگ و کوچک انرژی متصل می‌کند.

0 110

طبق اعلام شرکت، روی هم رفته، بیش از ۷۰۰ خانه در آلمان در حال حاضر از این پلتفرم غیر متمرکز‌ برای انرژی خود بهره می‌برند.

به طور خلاصه، لیتیون می‌خواهد نحوه فعالیت انرژی جهانی را با هدفی مشابه با علاقه‌مندان بلاک چین، تغییر دهد: عبور از اشخاص واسطه غیرضروری و ذخیره پول کاربران برای انرژی.

در مورد خانه‌ها، تامین‌کننده انرژی، انرژی خورشیدی یا الکتریکی (یا هر نوع انرژی تولیدی) خود را به شخص واسطه‌ای می‌فروشد. معمولا این اشخاص واسطه، شرکت‌های بزرگ و چند ملتی هستند. سپس مشتریان انرژی را از شخص واسطه خریداری می‌کنند.

از نگاه ریچارد لوهاوسر، مدیر عامل لیتیون، مشکل این است که این واسطه‌های چند ملیتی اختیار بسیار زیادی دارند و به کاربران، گزینه‌های کافی برای انتخاب انرژی نمی‌دهند.

بنابراین راه حل لیتیون، حذف کامل این شرکت‌های واسطه است. او به کوین‌دسک می‌گوید:

صرافی انرژی ما، مشتریان و تولیدکنندگان را به صورت مستقیم به هم متصل می‌کند. تولیدکنندگان انرژی خود را در صرافی قرار داده و سپس مشتریان می‌توانند آن را بخرند. معمولا خرید مستقیم از تولیدکنندگان فقط به تامین‌کنندگان انرژی که شرکت‌های بزرگی هستند محدود می‌شود. ما صرافی را برای مشتریان مهیا می‌کنیم تا آن‌ها بتوانند هر انرژی را که می‌خواهند خریداری کنند.”

حذف غول‌ها

حذف اشخاص واسطه به معنای کاهش هزینه‌ها خواهد بود. میزان این کاهش هم اصلا پایین نخواهد بود. طبق ادعای لیتیون، این موضوع حدود ۲۰ درصد از قبض‌های مشتریان را کاهش خواهد داد و قدرت خرید آن‌ها را تا ۳۰ درصد بالا می‌برد.

این موضوع علی‌رغم تاکید شدید لیتیون بر انرژی سبز و دوستدار محیط زیست صورت می‌گیرد که معمولا هزینه بیشتری هم در بر دارد. همانطور که پیش‌نمایش نرم‌افزار نشان می‌دهد، کاربران لیتیون می‌توانند از طبقه‌بندی‌های بادی، خورشیدی یا زیست توده یک گزینه را انتخاب کنند و سپس گزینش ارائه‌دهنده‌ای را که بیشتر از همه دوست دارند، صورت دهند (که لوهاوسر می‌گوید معمولا ارزان‌ترین گزینه خواهد بود).

 

وقتی که کاربر انرژی مورد نظر خود را پیدا کرد، پرداخت خود را از طریق یورو به لیتیون انجام می‌دهد. در پشت صحنه، یک قرارداد هوشمند اتریوم، این پرداخت را شناسایی و انرژی را به صورت اتوماتیک برای مشتری ارسال می‌کند. وبسایت لیتیون موضوع را اینگونه شرح می‌دهد:

فناوری بلاک چین لیتیون، فرایند خرید مستقیم انرژی از تولید‌کنندگان سبز در تمام مقیاس‌ها را آسان می‌کند. این موضوع از طریق قراردادهای هوشمند که به مشتریان امکان حذف تمام پیچیدگی‌های سنتی خرید انرژی را می‌دهد، صورت می‌گیرد.

در حال حاضر کاربران باید از کشور آلمان باشند، زیرا لیتیون در این کشور مجوز فعالیت دارد. افرادی که علاقه‌مند به خرید انرژی با استفاده از بازارهای لیتیون هستند، می‌توانند به جستجو در وبسایت لیتیون بپردازند. این وبسایت بر اساس کد پستی کاربر، قیمت را تخمین خواهد زد.

اما لوهاوسر تمام این موضوع را به عنوان “مسئله اثبات برای هدف بزرگتر” می‌داند.

شاید روزی برسد که همه بتوانند انرژی خود را به صورت مستقیم و غیر متمرکز‌ تهیه کنند. آن روز حتی فردی که برای تفریح یک مزرعه کوچک خورشیدی برپا کرده هم می‌تواند انرژی خود را خریداری کند.

مشکلات بلاک چین

خبر بد این است که مانند برخی شرکت‌های دیگر، آن‌ها هم مشکلاتی با اتریوم داشته‌اند. لووهاوسر نظر خود را بی‌پرده بیان می‌کند:

“اتریوم سیستم خوبی نیست.”

به همان اندازه که او درک می‌کند پلتفرم اتریوم باز و بدون اجازه است، یعنی همه می‌توانند بدون مجوز از آن استفاده کنند، به همان اندازه هم لیست بلندی از مشکلات کاربران لیتیون را اعلام می‌کند:​

اتریوم بسیار کند است. ۲۰ تا ۳۰ ثانیه طول می‌کشد تا به یک مشتری بگوید که آیا می‌توانند انرژی بخرند یا خیر.او افزود به عنوان شرکتی که سعی دارد انرژی تجدیدپذیر را ترویج کند، در مورد استفاده از سیستمی که متکی بر استخراج انرژی است، احساس نگرانی می‌کنند. آن‌ها فکر می‌کنند که این مسئله، یک فرآیند انرژی‌بر خواهد بود.

تمام هزینه‌های بالای مرتبط با پلتفرم، لیتیون را به مقدار زیادی تحت فشار قرار می‌دهد. آن‌ها برای یافتن چیز بهتری شروع به جستجو کردند، اما با نگاه به حداقل ده بلاک چین، موفق به پیدا کردن گزینه‌ای بدون مجوز و مقیاس‌پذیر نشدند. لوهواسر این‌گونه می‌گوید:

“آنها هر کدام اشکالات خود را دارند.”

او به نظر می‌رسد نسبت به بلاک چین‌های خصوصی شک و تردید داشته باشد. بلاک چین‌هایی که شکل متفاوتی نسبت به بلاک چین‌های عادی دارند و همه نمی‌توانند در آن شرکت کنند. او می‌گوید:

“شما همچنین می‌توانید بلاک چین هم نداشته باشید.”

بنابراین، آنها با یکی از بزرگترین شرکتهای نرم‌افزاری جهان SAP، همکاری خود را آغاز کردند تا سیستم خود با عنوان بلاک چین هیبرید (دورگه) برای شرکت‌ها را بسازند. این بلاک چین، جنبه‌های خصوصی و عمومی بلاک چین را در بر خواهد داشت. SAP در حال کار بر روی قرارداد هوشمند است، در حالیکه لیتیون بر روی لایه توافقی فعالیت دارد.

این شرکت سریع به این موضوع اشاره می‌کند که آن‌ها موفق به ایجاد تمام این فناوری بدون تامین بودجه از طریق عرضه اولیه سکه‌ای داخلی (ICO)شده‌اند. ​نوع جدید جمع‌آوری کمک‌های مالی که توسط فناوری بلاک چین فعال شده، هیجان‌انگیز است، اما کمی تردید در آن وجود دارد، بخشی از آن هم به این دلیل است که پروژه‌های مشکوک قادر به افزایش میلیون‌ها دلار در این راه هستند.

لیتیون به منظور دنبال کردن بلاک چین خصوصی- عمومی خود، برای استفاده بیش از صرفا موارد مصرف انرژی، قصد دارد تا ICO خود را در سال جاری راه‌اندازی کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.