پروتکل EOS21: توکن‌‌های ERC20 خود را به EOS انتقال دهید

این مطلب ترجمه اطلاعیه تیم EOS در مورد راه اندازی پروتکل EOS21 می‌باشد. به وسیله این پروتکل کاربران می‌توانند، توکن‌های ERC20 خود را به پلتفرم EOS انتقال دهند. با خواندن این مطلب می‌تواند با جزییات این پروتکل و اهداف تیم سازنده آن آشنا شوید.

0 180

از تعهدات اصلی ما در shEOS ادامه‌‌ی نظارت دقیق بر گره و حمایت از موفقیت شبکه EOS با ورودی فنی و آزمایش در هر مرحله از توسعه است. همیشه درباره کار بعدی خود، و آنچه توسعه‌‌ها در EOS و جنبش بلاکچین به طور کلی تغییر می‌‌دهند فکر می‌‌کنیم. به تازگی اهمیت یکی از بخش‌‌های توسعه‌‌ای‌‌مان برایمان روشن‌‌تر شده است و آن هم ارتباطات و قابلیت همکاری بین بلاکچین ‌‌هاست.

اینکه توسعه‌‌دهندگان بتوانند توکن‌‌های خود را آزادانه به هر بلاکچینی که خودشان خواستند بفرستند چقدر می‌‌تواند به آن‌‌ها توان ببخشد؟ یعنی به هر زنجیره‌‌ای که احساس می‌‌کنند می‌‌تواند نیازهای پروژه‌‌ی آنان را برآورده کند. همه می‌‌دانند که تکنولوژی بلاکچین ویژگی‌‌هایی دارد که آن را برای توسعه‌‌دهنده‌‌ی اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز، بسته به نیازهایش، خوشایند می‌‌کند.

به نظر ما توسعه‌‌دهندگان باید آزادی فنی و خلاقیتی داشته، پس به همین دلیل پروتکلی طراحی کردیم که این آزادی را به آنان اهدا کنیم. این پروتکل EOS21 نام دارد.

پروتکل EOS21 که توسط کریستال رز (Crystal Rose) یکی از موسسین shEOS نام‌‌گذاری و توسط بن سیگمن (Ben Sigman) مدیر فناوری shEOS و تیمی از توسعه‌‌دهندگان خبره ساخته شد، یک پروتکل متن‌‌باز و اولین در نوع خود است که انتقال بدون خلل توکن‌‌ها ETH به EOS را امکان‌‌پذیر می‌‌سازد.

در هفته آینده یک ویدیوی دمو درباره آن منتشر می‌‌کنیم. اما در این مقاله می‌‌توانید خلاصه‌‌ای از این کار را مطالعه کنید.

روش کار ما در این مورد، روش «تصویر لحظه‌‌ای» یا همان snapshot بود. این روش از طریق ایردراپ توکن انجام شد تا برای حساب‌‌های موجود در زنجیره‌‌های ETH و ESO ارسال شود که معیارهای موردنظر ما مانند داشتن آدرس با یک حساب X توکن زنجیره را دارا بودند. تولید توکن محلی EOS از ERC20 یک ایردراپ اسنپ‌‌شات بود. ESO این کار را با منقضی کردن قرارداد ERC20 خود و غیرقابل‌‌تعویض کردن توکن ERC20 EOS انجام داد.

در پروتکل EOS21، ما در حال اضافه کردن امکان دیگری برای قراردادهای ERC20 هستیم که کارکرد درونی توقف/انقضا را ندارد اما می‌‌تواند تعیین کند که چه کسی قصد انتقال توکن‌‌های آنان به زنجیره‌‌ی دیگری را دارد. ما به این کار Teleportation یا همان انتقال می‌‌گوییم. این یعنی انتقال یک توکن از زنجیره‌‌ای به زنجیره دیگر که در زنجیره مقصد موجود خواهد شد اما دیگر به شکلی قابل‌‌تعویض در زنجیره منبع وجود نخواهد داشت.

ما در ساخت این پروتکل متن‌‌باز، شما را به شخصی‌‌سازی، فورک و استفاده از کد برنامه‌‌نویسی آن تشویق می‌‌کنیم.

infographic_EOS21.png

در اینجا ایده‌‌هایی که برای توسعه بیشتر در آینده در ذهن داریم را آورده‌‌ایم:

  • قراردادهای EOS21 می‌‌توانند برای توان‌‌بخشی به توزیع اسنپ‌‌شات با استفاده از ثبت حساب‌‌ها یا کلیدهای EOS تنظیم شوند.
  • «انتقال‌‌دهنده» یا «اوراکل» EOS21 را می‌‌توان برای فعالیت کامل بر روی زنجیره EOS (به جای گره‌‌ها) نوشت و تایید ساده پرداخت (SPV) هم می‌‌تواند به طور کامل در زنجیره نوشته شود.
  • قراردادهای EOS21 می‌‌توانند برای سوزاندن توکن‌‌های ETH توسط ارسال آنان به آدرس 0x00 پس از انتقال موفق آنان توسط اوراکل به EOS تنظیم شوند.
  • EOS21 می‌‌تواند برای دادن اجازه‌‌ی حرکت دوسویه به توکن‌‌ها در انتقال‌‌دهنده ETH ↔ EOS با استفاده از توکن‌‌های «۲-way-peg» و قفل توکن‌‌ها در درون قراردا د هر زنجیره تنظیم شود.
  • EOS21 می‌‌تواند در هر زنجیره‌‌ای که کلید خصوصی یکسانی دارد، کلیدهای عمومی بسازد.
  • EOS21 را می‌‌توان برای تایید تراکنش‌‌های ETH با استفاده از EOS یا برعکس به کار گرفت.
  • EOS می‌‌تواند برای انتقال توکن‌‌ها بین زنجیره‌‌های خواهر EOS به کار گرفت.
  • قرارداد سیاه‌‌چاله EOS21 می‌‌تواند برای پشتیبانی از زنجیره‌‌های فورک اتریوم مانند GoChain یا سایر زنجیره‌‌هایی که توکن‌‌هایی مانند استلار را پشتیبانی می‌‌کنند به کار گرفته شود.

با قابلیت همکاری مشترک در بلاکچین، گزینه‌‌های موجود بی‌‌نهایت خواهند شد. برای معرفی این ابزار جدید هیجان داریم و منتظریم ببینیم شما با آن چه می‌‌کنید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.