پروتکل کاردانو

کاردانو اولین پروتکلی است که با اثبات الگوریتم نرم‌افزاری و به صورت همتا به همتا ساخته شده است. این پروتکل به سمت محافظت از حقوق کاربران و همچنین به حساب آوردن شرایط قانون‌گذاری پیش می‌رود. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این پلتفرم قابلیت تغییرپذیری در شرایط جدید است که این عمل با انجام سافت فورک‌ها در نظر گرفته شده است.

0 176

هم‌اکنون رمز ارزهای فراوانی وجود دارند و کشورهای صنعتی روز به روز شاهد به وجود آمدن شرکت‌هایی است که شروع به اجرا و آزمایش تکنولوژی بلاک چین می‌کنند.تمایز کاردانو در این است که از ابتدا به منظور ارائه‌ی یک بلاک چین امن و پایدار طراحی شده است که می‌تواند حریم خصوصی کاربران را حفظ کند و در همان حال اجازه‌ی قانون‌گذاری را نیز دهد. پروتکل کاردانو قصد دارد به یک بلاک چین بالغ تبدیل شود که آماده‌ی کارهایی بسیار بزرگ است.

نوآوری تکنولوژی

  • کاردانو اولین پروتکلی است که اوروبروس (Ouroboros) (نوعی الگوریتم جدید بر حسب اثبات سهام) را اجرا می‌کند. تیم IOHK رویکرد “اصول اولیه” را اتخاذ کرد که توسط تحقیقات آکادمیک همتا به همتا برای ساخت پروتکل کاردانو حمایت می‌شود.
  • این تلاش بی‌نظیر گروهی، سریعا منجر به ساخت مهندسی‌شده‌ترین رمز ارز شد. محصولی که اصولی همانند سیستم‌های توزیع‌شده، طراحی مکانیزم و رمز‌نگاری را در کنار یکدیگر قرار داده است. نتیجه‌ی آن اولین رمز ارزی است که بر اساس کد هاسکل (Haskell) ساخته شده است. محصولی صنعتی که انعطاف‌پذیری لازم را برای سیستم‌های حساس حفاظت سرمایه‌گذاری ارائه می‌کند.
  • پروتکل چندلایه‌ی کاردانو کارکردهای پیشرفته‌ای دارد و بنیان خود را بر لایه‌ی کاری گذاشته است که هوشمندانه به لایه‌ی کنترل پیوند خورده است. لایه‌ی کاری واحدی از دفتر حساب را داراست، در حالی که لایه‌ی کنترل، قراردادهای هوشمند را پیش می‌برد و طراحی شده است تا تطابقات هویتی را شناسایی کند.
  • این پروتکل به سمت محافظت از حقوق کاربران و همچین به حساب آوردن شرایط قانون‌گذار پیش می‌رود. کاردانو با انجام این کار به اولین پروتکلی تبدیل می‌شود که این شرایط و نیازمندی‌های را به شیوه‌ای منحصر به فرد و موثر تعادل می‌بخشد و پیشگام رویکردی جدید در ارزهای رمزنگاری‌ شده می‌شود.
  • این سیستم طوری طراحی شده است که بتواند به وسیله‌ی سافت فورک‌ها به‌روزرسانی شود که باعث می‌شود در صورت نیاز، شرایط جدیدی را در بر بگیرد و به سرعت تکامل یابد. یک سیستم خزانه‌داری نیز در برای آن تعبیه شده است که پایداری پروتکل را تضمین می‌کند.
  • کاردانو که کاملا متن‌باز است و هیچگونه انحصاری ندارد، با روحیه‌ی همکاری ساخته شده است. اکوسیستم‌ کاردانو که به منظور بهره‌وری و پایداری مهندسی شده است، به یکی از کامل‌ترین ارزهایی که تاکنون ساخته شده است تبدیل خواهد شد.

نوآوری مفهومی

حفظ حریم خصوصی و قانون

هدف اولیه‌ی بلاک چین اصلی بیت کوین فراهم کردن تبادل برای افراد به صورت مستقیم و ناشناس و خارج از کنترل بانک‌ها و دولت‌ها بود. این امر در حفاظت از حریم افراد در تبادلات مالی، حقوق اساسی افراد را رعایت می‌کند.

اما ناشناس بودن صرف نیز می‌تواند در صورت عدم وجود قوانین نظارتی، تاثیر منفی داشته باشد. امروزه اکثر پروژه‌های بلاک چین در دوراهی توجه بیشتر به حفظ حریم خصوصی یا قانون هستند. برای اینکه بلاک چین ما در سطح جهانی موثر واقع شود باید با یافتن ترکیب صحیح حفظ حریم خصوصی افراد و کنترل قانونی این مشکل را حل کنیم.

مدیریت

پروژه‌های بلاک چین عمومی غیرمتمرکز مبتنی بر مدل‌های مدیریتی جمعیت‌محور هستند. این یک مدل مردم‌سالار در شبکه است که برای ایجاد اقتصادهای غیرمتمرکز امری ضروری است. با این حال اگر به دقت طراحی نشوند می‌توانند به انحراف کشیده شوند.

هم بیت کوین و هم اتریوم دچار انحرافات ویرانگر در مورد چگونگی به‌روزرسانی شبکه‌ی خود شده‌اند (در شبکه اتریوم نیز باعث پراکندگی شد). بلاک چین کاردانو یک مدل مدیریتی بدون خلل دارد که به جامعه‌ی کاردانو اجازه‌ی اتخاذ تصمیمات روشن را می‌دهد.

تامین مالی

بلاک چین کاردانو شرایط نگه‌داری و توسعه‌ی خاص خود را دارد و قادر است خود را برای هزینه‌های جاری و سرمایه‌ گذاری جدید، تامین مالی کند.

توکن: ووچر آدا

همه‌ی پروژه‌های بلاک چین یک توکن ارزشمند دارند که به نام رمز ارز شناخته می‌شود. آدا، ارز بلاک چین کاردانو است. دارندگان آدا می‌توانند آن را برای دوستان خود بفرستند، هزینه‌ی یک کالا یا خدمت را پرداخت کنند، در یک صرافی استفاده کنند و یا به یک اپلیکیشن وارد شوند.

برای انجام انتقال در لایه‌ی کاری، باید آدای خودتان را داشته باشید و یا آن را از صرافی تهیه کنید.

کیف پول: ددالوس (Daedalus)

همه‌ی ارزها به یک کیف‌پول برای ذخیره‌ی آدا نیاز دارند. این کیف پول یک اپلیکیشن است که بر روی کامپیوتر یا گوشی هوشمند شما نصب می‌شود.

ددالوس یک کیف پول کاملا مهندسی شده است که امنیت بالایی دارد و توسط IOHK برای بلاک چین کاردانو توسعه داده شده است و با رمزنگاری بسیار پیشرفته سرمایه‌‌تان را نگه‌داری می‌کند. ددالوس در آینده نه تنها آدا بلکه سایر ارزها مانند بیت کوین، اتریوم کلاسیک و … را پشتیبانی می‌کند. در اینجا می‌توانید آن را دانلود کنید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.