پروتکل‌‌های تازه و تراکنش‌‌های فوق سریع، آنچه باید در سال 2019 از کریپتوکارنسی انتظار داشت

با اینکه هرچه می‌‌گذرد، تصویر بازار کریپتوکارنسی آشفته‌‌تر به نظر می‌‌رسد، همه راه ناامیدی و شکایت از وضع کنونی را در پیش نگرفته‌‌اند. توسعه‌‌دهندگان بلاکچین، ICOها و نمایندگان سازمان‌‌های توانمند همچون بنیاد اتریوم (Ethereum Foundation)، بنیاد ترون (TRON Foundation) و بنیاد لایت‌‌کوین (Litecoin Foundation) دریافته‌‌اند اگر قرار است فناوری کریپتو زمینه‌‌ دگرگونی و بهسازی را فراهم کند، باید تلاش و زمان بیشتری روی ساختن پروژه‌‌های خوب صرف کرد و از ابزارهای انتزاعی و ارزشیابی‌‌های غیرعادی فراتر رفت. پروژه‌‌های بلاکچین‌‌ و کریپتو باید راه‌‌حل‌‌‌‌های مناسبی را به ارمغان آورند که بتوان آن‌‌ها را به سادگی در کارهای روزمره استفاده کرد. در ادامه خواهیم دید که با توجه به فعالیت‌های این گروه‌ها و پدیده‌های جدیدی که در راه هستند، چه چشم اندازی را می‌توان برای کریپتو 2019 متصور شد.

0 82

نزدیک یک سال پس از آنکه بازار کریپتوکارنسی منفجر شد و به بلندی‌‌هایی غیرقابل تصور رسید، اکنون هیچ شکی وجود ندارد که این بازار همچنان نشانه‌‌های یک بازار خرسی را از خود بروز می‌دهد. شرایط کنونی فضای کریپتوکارنسی در تضاد شدید با وضع فعلی قرار داد. در حالی که مقالات خبری و بازتاب‌‌های منفی پروژه‌‌های شکست خورده تمامی ندارد، به نظر می‌‌رسد جامعه‌‌ای که روزگاری شوق و ذوق فراوانی برای کار در این فضا داشت، اکنون انگیزه‌‌ی خود را از دست داده و اعضای این جامعه یا در حال فروش دارایی‌‌های کریپتوی خود هستند یا به حاشیه رفته و با بی‌‌قراری سرگرم تماشا شده‌‌اند. وضعیتی که به نظر می‌‌رسد مشکل کاهش حجم و کمبود نقدینگی در بازار کریپتو را بدتر خواهد کرد. بدتر از آن اینکه گوشه‌‌نشینان و منتقدان کریپتو در برابر ریشه‌‌کن شدن مقاومت چندانی نشان نمی‌‌دهند و شرایط نامساعد صنعت کریپتوکارنسی را تحمل می‌‌کنند. همزمان، قانون‌‌گذاران بیش از پیش تیم‌‌های ICO را زیر ذره‌‌بین برده‌‌اند و باید گفت چشم‌‌انداز قانونی در حال حاضر مبهم است.

با اینکه هرچه می‌‌گذرد، تصویر بازار کریپتوکارنسی آشفته‌‌تر به نظر می‌‌رسد، همه راه ناامیدی و شکایت از وضع کنونی را در پیش نگرفته‌‌اند. توسعه‌‌دهندگان بلاکچین، ICOها و نمایندگان سازمان‌‌های توانمند همچون بنیاد اتریوم (Ethereum Foundation)، بنیاد ترون (TRON Foundation) و بنیاد لایت‌‌کوین (Litecoin Foundation) دریافته‌‌اند اگر قرار است فناوری کریپتو زمینه‌‌ دگرگونی و بهسازی را فراهم کند، باید تلاش و زمان بیشتری روی ساختن پروژه‌‌های خوب صرف کرد و از ابزارهای انتزاعی و ارزشیابی‌‌های غیرعادی فراتر رفت. پروژه‌‌های بلاکچین‌‌ و کریپتو باید راه‌‌حل‌‌‌‌های مناسبی را به ارمغان آورند که بتوان آن‌‌ها را به سادگی در کارهای روزمره استفاده کرد. به جای گم شدن در همهمه‌‌ی گرفتن انگشت اتهام به سوی یکدیگر و سرزنش افراد و پروژه‌‌ها در صنعت کریپتو، باید زمان را بهتر از گذشته صرف آفرینش و حمایت از پروژه‌‌هایی کرد که راهکارهای عملی و واقعی به ارمغان می‌‌آورند.

تمرکز باید روی پروژه‌‌های خوبی باشد که به سرعت کاربردی می‌‌شوند

همان‌‌طور که پیش‌‌تر اشاره کردیم، برخی کارشناسان همچون بنیان‌‌گذار اتریوم، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) بر این باورند که پیش از دگرگون ساختن اوضاع در بازار کریپتو باید تمرکز خود را از توکن‌‌های به شدت انتزاعی برداریم و روی پروژه‌‌های بگذاریم که موارد استفاده‌‌ی واقعی دارند. با این رویکرد، به کارگیری پروژه‌‌های کریپتو برای کاربران، خود به خود دیدگاه مثبتی نسبت به فضای کریپتو در همگان ایجاد می‌‌کند. تحلیل‌‌گر تجاری و فنی سرشناس کریپتوکارنسی، تون وِیز (Tone Vays) از جمله افراد بانفوذ در این حوزه‌‌ است که عقیده دارد برای عمده‌‌ی پروژه‌‌های پرهیاهو (overhyped) بیش‌‌- ارزش‌‌گذاری شده‌‌اند. از دید ویز، پیش از بروز هرگونه جهت‌‌گیری گاوی در بازار کریپتوکارنسی، این حوزه باید از شر بیشتر پروژه‌‌های کم کیفیت خلاص شود چرا که این پروژه‌‌ها در بازار خرسی کنونی دوام نخواهند آورد.

همان گونه که به خوبی می‌‌دانید، فناوری بلاکچین‌‌ موارد کاربرد گوناگون و زیادی دارد. دنیا متوجه این مساله شده است، به همین خاطر شاهد ازدیاد ارزهای رمزنگاری شده بسیار خوبی هستیم که با وجود موارد کاربرد عالی تقریبا بدون استفاده باقی مانده‌‌اند. به طور طبیعی، بخش بزرگی از جامعه‌‌ی کریپتو، ارزهای رمزنگاری شده را به چشم منبع ارزش نگاه می‌‌کند و برخی نیز از آن به عنوان ابزار سرمایه‌‌گذاری استفاده می‌‌کنند. ولی این روند برای سرعت بخشیدن به رواج گسترده‌‌ی فناوری بلاکچین‌‌ که بیشتر توکن‌‌ها برمبنای آن ساخته شده‌‌اند کافی نیست. افزون بر این، تعداد انگشت شماری از این موارد کاربردی واقعا باعث رونق استفاده از ارزهای رمزنگاری شده می‌‌شوند. برای نمونه کاربرد پرداخت. این بدان معناست که اگر پرداخت‌‌های کریپتو در مقیاس گسترده فراگیر شود، آنگاه لازم است فناوری پرداخت کریپتو پیشرفت کند و به جایی برسد که شبکه‌‌ی آن بتواند با سیستم‌‌های پرداخت غیربلاکچینی رایج رقابت کند. از این رو منطقی است که تلاش‌‌ها را به سمت پشتیبانی از پروژه‌‌های پرداخت – محور با کیفیت معطوف سازیم.

به اندازه‌‌ی موشک هوا کردن سخت نیست ولی پیچیدگی‌‌های خود را دارد

می‌‌توان گفت بحث نیاز به زیرساخت‌‌های رقابتی پرداخت کریپتو بی‌‌نتیجه رها شده است ولی یک موضوع دیگر به همین اندازه اهمیت دارد و آن پرداختن به بزرگ‌‌ترین مانع در مسیر حرکت کریپتوکارنسی به سمت گسترش پرداخت‌‌ها است. ریشه‌‌ی مساله در مبادله‌‌ی کریپتوکارنسی‌‌های مختلف در حین فرآیند پرداخت و جابه‌‌جایی توکن‌‌های گوناگون بین بلاکچین‌‌‌‌ها است. بحث بر سر پرداخت کریپتو طبیعتا دور محور تراکنش‌‌های پول به کریپتو یا کریپتو به پول می‌‌گردد یا به این سمت می‌‌رود که چگونه مردم را متقاعد کنیم به کارگیری کریپتو و پرداخت آن در ازای کالا امن و بی‌‌زحمت است. به انجام و پذیرش پرداخت‌‌های کریپتو یک لایه‌‌ی اضافه‌‌ی دشواری افزوده شده که هنوز یک راه‌‌حل جهانی برای یکپارچه کردن آن وجود ندارد. برای نمونه هنگامی که بازرگانان کریپتوکارنسی‌‌ها را برای انجام پرداخت بپذیرند، تنها مشکلی که با آن رو‌‌به‌‌رو می‌‌شوند مبادله‌‌ی کریپتو با پول نیست. در کنار آن چالش پرداخت‌‌های کریپتو به کریپتو و انجام معامله‌‌ی بدون زیان از راه صرافی‌‌ها مطرح است، چرا که نرخ‌‌های مبادله‌‌ی کریپتو به کریپتو در صرافی‌‌ها متغیر است. افزون بر این با مسائلی از قبیل قرار گرفتن در معرض تعهدات مالیاتی، صرف زمان برای وارد شدن به شبکه، وارد کردن 2FA، انتظار برای تایید تراکنش (که در کریپتوکارنسی‌‌های گوناگون متفاوت است) و انجام پایایی (سواپ) و در برخی موارد فروش در ازای پول یا یک کریپتوکارنسی رو‌‌به‌‌رو هستیم. اگر قرار باشد 2019 سال گاوی‌‌تری برای جامعه‌‌ی کریپتوکارنسی باشد، باید خود را به پروژه‌‌های گوناگون مجهز کنیم و به جنگ چنین چالش‌‌هایی برویم. آنچه که حوزه‌‌ی مالی و تجاری سنتی در جستجوی آن برخواهد آمد یک راه‌‌حل پذیرفته شده در سطح جهانی است.

در حال حاضر پروژه‌‌هایی وجود دارد که از انگیزه‌‌ی فراوانی برای یکپارچه ساختن راه‌‌حل‌‌های سخت برخوردارند تا پرداخت کریپتو را به جایی برسانند که بتوان آن را از مقیاس نهادی به کار گرفت. برخی از این پروژه‌‌ها شبکه‌‌ی لایتنینگ (Lightning Network)، شبکه لایت (Light Network) و DPoS هستند. افزون بر این، پروژه‌‌هایی در زمینه‌‌ی پرداخت میان – زنجیره‌‌ای وجود دارد که سرگرم تلاش روی راهکارهایی برای بهبود تجربه‌‌ی مشتریان، کسب و کارهای کوچک و موسساتی هستند که امید می‌‌رود به سمت ارزهای دیجیتال بروند.

بازار نیازمند چیزی بیش از «اثبات» است

اثبات سهام (PoS) یکی از رایج‌‌ترین ساز و کارهای اجماع به کار رفته در فضای کریپتوکارنسی است. این سیستم از اساس نیازمند اثبات یا اثبات کاربر و ماندن سهم قرار داده شده‌‌ی او در شبکه است که تعداد مشخصی توکن می‌‌باشد. بلوک‌‌سازان با یک روش تصادفی گزینش می‌‌شوند که برمبنای سهام کاربر عمل می‌‌کند. بلوک‌‌سازان برمبنای وفاداری و کاری که انجام می‌‌دهند پاداش دریافت می‌‌کنند که به جای توکن، کارمزد تراکنش است. در راستای پیشرفت همیشگی که لازمه‌‌ی قطعی بردن کریپتوکارنسی‌‌ها به سطح بعدی است، « اثبات سهام محول شده » (DPoS) به وجود آمد تا مکانیزم اجماع PoS (اثبات سهام) را بهبود بخشد و با رسیدگی به چالش‌‌های مقیاسی، شبکه را کارآمدتر نماید. DPoS سرعت تراکنش‌‌ها و ساخت بلوک‌‌ها را بیشتر می‌‌کند و در عین حال ماهیت غیر متمرکز شبکه را حفظ کرده و به مزیت‌‌هایی که باعث برتری بلاکچین‌‌ نسبت به شبکه‌‌های دیگر شده خللی وارد نمی‌‌سازد. جادوی DPoS این است که با وجود آن، کاربران می‌‌توانند به شاهدانی (witnesses) که برای اعتبارسنجی تراکنش‌‌ها به آنان اعتماد دارند رای بدهند. رای‌‌دهندگان سپس افراد مورد اعتمادی را برای نگهداری از شبکه برمی‌‌گزینند. هر کاربر این امکان را دارد که حق رای‌‌دهی خود را به کاربر دیگر « محول » کند. در این سیستم دموکراتیک و غیر متمرکز، کاربران و اعتبارسنج‌‌ها تشویق می‌‌شوند اخلاقی رفتار کنند. در چنین سیستمی رفتار نادرست به از دست دادن این موارد می‌‌انجامد: اعتبار و شهرت، حق رای، حق اعتبارسنجی و پاداشی که در غالب کارمزد تراکنش در ازای ساخت بلوک داده می‌‌شود. این ساختار بسیار هوشمندانه است ولی حوزه‌‌ی پرداخت نیازی به داور و اعتبارسنج درستکار ندارد. کسانی که به دنبال ارسال و پرداخت کریپتو هستند نیاز دارند پرداخت‌‌هایشان سریع و در امنیت کامل انجام شود.

در حال نزدیک شدن هستیم ولی هنوز به جایی که باید نرسیده‌‌ایم

بیت کوین را « پادشاه همه‌‌ کریپتوکارنسی‌‌ها » می‌‌دانند و همان‌‌ طور که همه می‌‌دانند، رهبر همیشه جلوی همه قرار می‌‌گیرد. شاهان و فرماندهان روزگاران گذشته به عنوان طلایه‌‌دار سپاه، سربازان خود را به سوی میدان‌‌ها نبرد رهبری می‌‌کردند تا هم عزت خویش را و هم روحیه‌‌ی سربازان سپاه را بالا ببرند. ورود بیت کوین به عرصه‌‌ی مطرح شدن به عنوان یک شیوه‌‌ی پرداخت مشروع در جهان با توسعه و راه‌‌اندازی شبکه لایتنینگ همراه بود. ایده‌‌ی طرح این بود که افزایش ظرفیت و سرعت شبکه‌‌ی بیت کوین به طور کلی این دارایی دیجیتالی را به یک جایگزین مناسب در زمینه‌‌ی پرداخت تبدیل می‌‌کند. جایگزینی که به خوبی می‌‌تواند با شبکه‌‌های پرداخت رایج همچون ویسا (VISA) به رقابت بپردازد. انتظار می‌‌رود رشد چشمگیری که این شبکه از زمان راه‌‌اندازی مین‌‌نت (mainnet) خود شاهد آن بوده در سال 2019 هم ادامه پیدا کند و در زمان نگارش این مطلب، ظرفیت شبکه‌‌ بیت کوین به 448.47 BTC رسیده است. این رقم نشان از افزایش 314 درصدی طی 24 ساعت دارد و شمار گره‌‌ها و کانال‌‌ها نیز به ترتیب 88% و 36.8% بیشتر شده است. پیشرفت‌‌هایی همانند شبکه لایتنینگ به کارگیری بیت کوین را آسان‌‌تر و کم‌‌هزینه‌‌تر کرده‌‌اند. روی آوردن به بیت کوین و استفاده از آن افزایش زیادی داشته ولی این افزایش به میزانی که بازار نیاز دارد نرسیده است.

داغ‌‌تر از لایتنینگ (آذرخش) چیست؟ پلاسما

همانند شبکه‌‌ لایتنینگ، پلاسما (Plasma) از یک سری قرارداد هوشمند خودگردان تشکیل شده که بر بستر بلاکچین‌‌ اصلی اتریوم ساخته شده‌‌اند. پلاسما به کاهش انباشتگی کمک می‌‌کند و از کارمزدهای بالای gas در بلاکچین‌‌ اتریوم می‌‌کاهد. یک پیشرفت نوآورانه‌‌ی دیگر در یک DLT که مقیاس‌‌‌‌دهی را هدف گرفته و کریپتوکارنسی را برای استفاده‌‌ی فراگیر آماده می‌‌کند. ادامه‌‌ی پیاده‌‌سازی پلاسما در آینده شرایط را برای ایجاد dAppهای انرژی بیشتر مهیا می‌‌کند. اپ‌‌های غیر متمرکزی که برای حل مشکلات واقعی و عملی جهان طراحی می‌‌شوند و در آینده بهتر خواهند شد زیرا توسعه‌‌دهندگان آن‌‌ها کمتر نگران انباشتگی و کارمزد تراکنش بالا خواهند بود.

چه چیز سریع‌‌تر از پلاسما است؟ نور (لایت)

شبکه لایت یک نوآوری دیگر بر بستر فناوری بلاکچین‌‌ است و آن‌‌قدر توان دارد که می‌‌تواند پرداخت‌‌های کریپتو را دگرگون کند. این نوآوری تا حد زیادی چالش‌‌ استفاده‌‌‌‌ی فراگیر از پرداخت‌‌های میان – کریپتو و میان – بلاکچین‌‌ را هدف قرار داده است. شبکه لایت به عنوان یک بستر زیربنایی برای ساخت اپلیکیشن‌‌های غیر متمرکز ساخته شده و امکان به کارگیری راهکارهای خودساخته‌‌ی بیشمار را برای حل مشکلات موجود در این زمینه فراهم می‌‌سازد. شبکه لایت این مزیت را دارد که برهم‌‌کنش میان اپلیکیشن‌‌های مختلف ساخته شد روی خود را سهولت بخشد و همچنین در مواردی که ساخت سریع اپلیکیشن مورد نیاز است بسیار کارآمد است.

برای نمونه، اپلیکیشن‌‌های پرداخت ساخته شده بر بستر شبکه لایت به کاربران امکان می‌‌دهند تنها با استفاده از QR یا ارتباط میدان نزدیک (NFC) در ازای کالا و خدمات، بدون نیاز به تماس پول یا کریپتوکارنسی پرداخت کنند. سیستم کد QR و فناوری NFC را فوتون (Foton) انتخاب کرده که خالق شبکه لایت است. به این ترتیب کاربران می‌‌توانند بی دردسر تراکنش‌‌هایی با سرعت بالا (در حد اوبر!) انجام دهند. همانند صرافی استلار اکس (Stellar X) متعلق به استلار لومنز (Stellar Lumens)، شبکه لایت و اپلیکیشن‌‌های آن به یک صرافی غیر متمرکز درونی وصل هستند که کاربران به وسیله‌‌ی آن می‌‌توانند از ارز محلی ERC-20 به عنوان واسطه برای معامله یا سواپ با دیگر کریپتوکارنسی‌‌ها استفاده کنند. در حقیقت این یک نمونه بسیار عالی از راهکاری است که به خوبی از پس مشکلات موجود در این حوزه برآمده است. اگر شبکه لایتنینگ، پلاسما و شبکه لایت هر سه توان خود را روی هم بگذارند می‌‌توانند یک محصول سه‌‌جانبه عرضه کنند که مشکلات مقیا‌‌س‌‌دهی، سرعت تراکنش، کارمزد تراکنش، جهانی شدن معاملات دارایی‌‌های دیجیتال را برطرف می‌‌سازد. با چنین رویکردی می‌‌تواند بی‌‌نقص و ضدضربه به میدان آمد و گسترش به کارگیری کریپتوکارنسی در سطح جهان را تبدیل به واقعیت نمود. آنچه کریپتو و سیستم مالی سنتی نیاز دارد یک برند همراه با راهکار مبتنی‌‌ بر بلاکچین‌‌ است که ارسال و دریافت سریع، بی‌‌ دردسر و امن دارایی دیجیتال را برای هر شخص، کسب و کار و موسسه‌‌ای آسان کند؛ حال چه از راه ERC-20 ، پروتکل بیت کوین، یک توکن امنیتی استیبل‌‌کوین (stablecoin) یا هر دارایی دیجیتال بازتاب دهنده‌‌ی ارزش.

برای به وجود آمدن یک جریان فراگیر، لازم است نحوه استفاده آسان شود

شاید این گفته پیش‌‌پا افتاده به نظر برسد، ولی به کارگیری باید آسان … یا دسته‌‌کم آسان‌‌تر شود. گفتن سرپرستی کودک باید آسان‌‌تر شود و اگر این گونه شود، افراد بیشتری به سراغ این کار می‌‌روند. همین منطق در کریپتوکارنسی و پرداخت‌‌های کریپتوکارنسی وجود دارد. در حال حاضر، صرف نظر از دیدگاه کارشناسان توسعه‌‌دهنده و حرفه‌‌ای‌‌های کریپتو، به کارگیری کریپتوکارنسی بیش از اندازه دشوار است. این یک حقیقت ساده و مشخص است. اگر استفاده از امکانات کریپتو به همان اندازه که می‌‌گویند ساده بود، افراد، کسب و کارها و موسسات بیشتری تا کنون از آن استفاده کرده بودند.

بیت کوین مبهم نیست. ناشناخته هم نیست. بیت کوین از عدم محبوبیت رنج نمی‌‌برد. حتی جف اسپرچر (Jeff Sprecher) مدیرعامل صرافی اینترکانتیننتال (ICE) و رئیس بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) بر این باور است که بیت کوین آینده‌‌ی درخشانی دارد. او می‌‌گوید: « بیت کوین در مرداب زندگی کرده و به نحوی توانسته از آن جان سالم به در ببرد ». محتوای این جمله بسیار گسترده است. اسپرچر تنها مدیرعامل یا میلیاردری از بزرگ‌‌ترین موسسات مالی دنیا نیست که بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال را ارزشمند و در حال رشد می‌‌داند.

پس به طور کلی، ارزش فراهم است، موارد استفاده‌‌ی نظری و عملی فراهم است. پس لازم است فناوری‌‌های موجود ادغام شوند و یک محصول جهانی شکست‌‌ناپذیر را بسازند که بتوان به آسانی آن را جایگزین زیرساخت‌‌های پرداخت سنتی کرد. این لازمه‌‌ای است که تاکنون محقق نشده. اگر قرار باشد به سمت استفاده فراگیر برویم و در سال 2019 روندی گاوی را تجربه کنیم، باید تلاش و توجه بیشتری به سمت پروتکل‌‌های جدید معطوف شود تا امکان انجام تراکنش‌‌های جهانی و فوق سریع به وجود آید.

منطقی است که هرچه افراد بیشتری برای پرداخت‌‌های خود از کریپتوکارنسی استفاده کنند؛ جامعه کریپتو بیشتر از یک جریان کازینو – مانند تشنه‌‌ی هیاهو و در رویای شکوفایی سرمایه بازار به سمت تولید محصولاتی حرکت می‌‌کند که در زندگی روزمره‌‌ مردم کاربرد دارند. برچسب زدن و انتقاد یک استارت‌‌آپ بلاکچین‌‌ به دیگری باعث بروز تغییر مثبت نمی‌‌شود، بلکه این کار مستلزم همکاری، بهسازی و پشتیبانی از پروژه‌‌هایی است که تسهیل کاربردهای عملی را هدف قرار داده‌‌اند. همان طور که پیش‌‌تر اشاره کردیم، پروژه‌‌های عالی زیادی وجود دارد که هم اکنون در مسیر فراهم آوردن راهکارهای بسیار مفید و خوب قرار گرفته‌‌اند. به طور کلی، فضای کریپتوکارنسی می‌‌تواند به میزان چشمگیری از پشتیبانی چنین پروژه‌‌هایی سود ببرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.