پرسش‌های متداول درباره بیت‌کوین کش

در اینجا تعدادی از سوالات متداول درمورد بیت‌کوین کش مطرح شده و به آن‌ها پاسخ داده شده است. اگر سوالی درمورد بیت‌کوین کش دارید حتما این مطلب را بخوانید!

0 179

تمامی پرسش‌های متداولِ (FAQs)موجود در قسمت پایین، به طور مستقیم از وبسایت ارز بیت‌کوین کش (Bitcoin cash) به آدرس «bitcoincash.org» گرفته شده‌اند.

ارز بیت‌کوین چیست؟

ارز رمزنگاری شده بیت‌کوین (Bitcoin) نوعی پول نقد الکترونیکی همتا به همتا در دنیای اینترنت است. این پول کاملا غیرمتمرکز و فاقد هرگونه بانک مرکزی بوده و برای فعالیت خود به هیچ واسطه قابل اعتمادی نیاز ندارد.

آیا «بیت‌کوین ‌کش» با «بیت‌کوین» متفاوت است؟

بله. بیت‌کوین کش (Bitcoin Cash) به نوعی در امتداد پروژه بیت‌کوین، به عنوان پول نقد دیجیتال همتا به همتا قرار داد؛ انشعابی از دفترکل بلاکچین بیت‌کوین است که قواعد مورد توافق و ارتقا یافته‌ای دارد که به آن امکان رشد و مقیاس ‌پذیری می‌دهد.

اگر من بیت‌کوین داشته باشم، آیا به صورت خودکار بیت‌کوین کش هم خواهم داشت؟

هرکس که در زمان ایجاد بیت‌کوین کش، بیت‌کوین نگهداری کرده است، مالک بیت‌کوین کش خواهد بود. بدین معنا که دارندگان بیت‌کوین در بلوک ۴۷۸۵۵۸ (اول آگوست ۲۰۱۷ حدود ساعت ۱۳:۱۶ UTC) به میزانی که در آن زمان بیت‌کوین داشته‌اند، بیت‌کوین کش خواهند داشت. اگر بیت‌کوین‌های شما توسط واسطه‌ای مانند صرافی ذخیره شده‌ باشند، بایستی از آن‌ها بیت‌کوین کش خود را مطالبه کنید.

تمام تراکنش‌های پس از تفکیکِ دفترکل در تاریخ ۱ آگوست، میان بیت‌کوین و بیت‌کوین کش کاملا مجزا هستند. یعنی هرگونه بیت‌کوینی که پس از این تفکیک ذخیره شده، شامل بیت‌کوین کش و بالعکس نخواهد شد.

نحوه بازپرداخت تراکنش بین بلاکچین جدید و قدیمی چگونه است؟ تراکنش‌های بیت‌کوین کش از امضای جدید الگوریتم هش کردن استفاده می‌کنند که با علامت SIGHASH_FORKID نشان داده می‌شود. این امضاها در نسخه‌های پیشین بلاکچین اعتبار ندارند. این موضوع باعث جلوگیری از بازپرداخت تراکنش بیت‌کوین کش روی بلاکچین بیت‌کوین و بالعکس خواهد شد.

چرا برای ایجاد بیت‌کوین کش، ایجاد فورک ضروری بود؟

کد نسخه‌های پیشین بیت‌کوین به ۱ مگابایت داده در هر بلوک، یا حدود ۳ تراکنش در هر ثانیه محدود بود. هرچند افزایش این محدودیت به لحاظ فنی کار ساده‌ای است، جامعه بیتکوینی‌ها حتی پس از سال‌ها بحث نمی‌توانند به توافق دست پیدا کنند. آیا محدودیت ۱ مگابایتی برای حجم اطلاعات هر بلوک، مشکلاتی را برای بیت‌کوین بوجود می‌آورد؟

بله، در سال ۲۰۱۷، ظرفیت بیت‌کوین به حد «دیوار نامرئی» رسید! کارمزد تراکنش‌ها به شدت افزایش یافت و بیت‌کوین غیر قابل اعتماد شد و برخی از کاربران حتی پس از چندین روز انتظار، قادر به دریافت تأیید تراکنش‌های خود نبودند.

رشد بیتکوین متوقف شد. بسیاری از کاربران، بازرگان‌ها، کسب‌وکارها و سرمایه‌گذاران، بیت‌کوین را رها کردند و سهمِ بازاری‌ بیت‌کوین در میان دیگر ارز‌های رمزنگاری‌شده سریعا از ۹۵% به ۴۰% تنزل یافت.

آیا بیت‌کوین کش این مشکلات را برطرف می‌کند؟

بله. بیت‌کوین کش، به عنوان بخشی از رویکرد طبقه‌بندی انبوه درون زنجیره‌ای (massive on-chain scaling)، بلافاصله محدودیت حجمی هر بلوک را تا ۸ مگابایت افزایش داد. لذا ظرفیت‌ زیادی برای تراکنش‌های افراد به وجود می‌آید.

کارمزدهای پایین و تأییدات سریع تراکنش‌ها با بیت‌کوین کش دوباره از سر گرفته خواهد شد. این شبکه می‌تواند دوباره رشد کند و کاربران، بازرگانان، کسب‌وکارها و سرمایه‌گذاران باز خواهند گشت.

اگر افزایش حجم بلوک آسان بود، پس چرا بیت‌کوین آن را انجام نداد؟

برخی از توسعه‌دهندگان هدف اصلی پول نقد الکترونیکی همتا به همتا ایجاد شده توسط ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) را درک نکرده و با آن موافق نبودند.

بسیاری از استخراج‌کنندگان بیت‌کوین و کاربرها به این دسته از توسعه‌دهندگان اعتماد کردند، در حالی که دیگران متوجه شدند که این‌ افراد در حال بردن جامعه بیت‌کوین به جاده‌ای غیر از مسیر مورد انتظار هستند.

این دو دیدگاه بسیار متفاوت درباره بیت‌کوین، به میزان زیادی با یکدیگر ناسازگار بودند و همین امر منجر به چند دستگی و جدایی این جامعه شد.

کدام تیم توسعه‌دهنده مسئولیت بیت‌کوین کش را برعهده دارد؟

بر خلاف وضعیت قبلی در بیت‌کوین، فقط یک تیم توسعه‌دهنده‌ برای بیت‌کوین کش وجود ندارد. در حال حاضر چندین تیم مستقل از توسعه‌‌دهندگان در این عرصه حضور دارند.

تمرکززدایی در بحث توسعه (و تمرکززدایی در ابزارهای نرم‌افزاری) گامی بسیار ضروری و مهم برای حرکت رو به جلو است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.