پرامیس ( Promise ) استارتاپی برای جایگزینی با ACH

شبکه پایای تسویه حساب اتوماتیک (Automated Clearing House) (ACH) ایالات متحده آمریکا در سال‌‌های اخیر تحت نظر صنعت بلاکچین و کریپتوکارنسی بوده است. این سیستم گردش دسته‌‌های زیادی از پرداخت‌‌های اعتباری و نقدی برای مصرف کنندگان، دولت‌‌ها و شرکت‌‌های تجاری (یعنی مبلغی با ارزش حدود ۴۷ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۷ ) را به عهده دارد، به این ترتیب جایگزین کردن آن با یک راهکار بلاکچینی کار آسانی نیست، اما به نظر می‌رسد وایت پیپر پروژه پرامیس پتانسیل ارائه این راهکار را در خود دارد. این مقاله با عنوان ” پرامیس: یک پروتکل وکالتی بازپرداخت غیرمتمرکز و همتا به همتا ” به تاریخ ۷ آگوست توسط فردی به نام یوشیرو شینجی (Yoshiro Shinji) نوشته شده است.

0 202

پروتکل پیشنهادی یوشیرو به نام Promise به نظر مانند یک اتفاق باورنکردنی است، با این حال، لوئیس، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت پرامیس، ادعا می‌‌کند که او و همکارانش – یعنی آلن زپینیک (Alan Szepieniec) محقق دانشگاه کاتولیک لووان (Catholic University of Leuven) و دانشمند برجسته و رمزنویس پرامیس ، و جوزپه آتنیز (Giuseppe Ateniese)، استاد رمزنگاری در موسسه تکنولوژی استیونس (Stevens Institute of Technology) و مشاور پرامیس – نویسنده وایت پیپر آن نیستند.

او گفت، Yoshiro Shinji نام مستعار گروهی از افرادی است که “واقعا در مورد رمزنگاری دارای شور و شوق هستند”.

اگر چیزی در مورد این داستان به نظر شما آشنا نمی‌‌رسد، در نظر بگیرید که زپینیک ، لوئیس و آتنیز تصمیم گرفته‌‌اند تا در ۳۱ اکتبر که دهمین سالگرد انتشار وایت پیپر بیت کوین است، طرح کلیدی پرامیس را برای جایگزین شدن با ACH معرفی کنند.

در یک مقاله پس از مقاله اولیه، که امروز و با عنوان ” Stronger Promises ” منتشر شده است، سه نویسنده (که این مقاله نام آنها را ذکر می‌‌کند) پیشنهاد یوشیرو برای استفاده از “امضای مجدد پروکسی ” را بسط داده‌اند. این تکنیک رمزنگاری، که ابتدا در دهه ۱۹۹۰ در آزمایشگاه‌‌های AT & T توسعه یافته است، همان چیزی است که تیم پرامیس ادعا می‌‌کند که قابلیت‌‌های پرداختی ACH را به بلاکچین ها ارائه می‌‌دهد.

اما این مقاله جدید ویژگی‌‌هایی را در نظر می‌‌گیرد که هدف آن مناسب‌‌سازی زنجیره‌‌ برای کسب و کارها به وسیله حفظ حریم خصوصی و ایجاد مقاومت کوانتومی است.

و علاوه بر آن، به گفته لوئیس:

“این یک زنجیره تجاری است که تا ۱۰۰ سال دیگر ادامه خواهد داشت.”

بر اساس انتظارات این تیم، این پروژه در اواخر سال ۲۰۱۹ یا اوایل سال ۲۰۲۰ اجرا خواهد شد.

فراتر از آلیس و باب (A و B )

کاغذ و خودکار زیادی صرف مسیر توانایی بلاکچین برای جایگزینی زیرساخت‌‌های مالی سنتی شده است. اما طبق گزارش وایت پیپر یوشیرو، “سیستم‌‌های پرداخت دیجیتال همتا به همتای رمزنگاری شده نمی‌‌توانند به طور کامل همانند جریان‌های پرداخت اتوماتیک که در سیستم‌‌های الکترونیکی بانک های فعلی استفاده می‌‌شوند، عمل کنند.”

به عنوان مثال بیت‌کوین را در نظر بگیرید. از نظر طراحی، همه پرداخت‌‌هایی که از بلاکچین استفاده می‌‌کنند، پرداخت‌‌های “push” هستند که توسط پرداخت‌‌کننده مجاز شده است. برای استفاده از کاراکترهای اصلی کریپتوگرافی، آلیس یک تراکنش را امضا می‌‌کند، که با آن کمی بیت کوین را به باب می‌‌فرستد.

و این برای چند مورد استفاده مناسب است، اما باعث می‌‌شود که انجام تمام پرداخت‌‌های خودکار، عذاب آور به نظر برسند.

برای پرداخت به تامین‌‌کنندگان یا کارکنان بیت کوین، شرکت‌‌ها باید تمام این تراکنش‌‌ها را حتی اگر قابل پیش‌‌بینی و تکرار باشند به صورت دستی آغاز کنند. با استفاده از زبان متن‌‌نویسی ابتدایی بیت کوین، آنها می‌‌توانند پرداخت را به زمان دیگری موکول کنند، اما این کار تنها با قفل کردن سکه‌‌ها از قبل امکان پذیر است.

طبق گفته لوئیس، روش امضای مجدد پروکسی پرامیس به شرکت‌‌ها اجازه می‌‌دهد که چنین پرداخت‌‌هایی را به واسطه ها اعطا کنند، همانطور که اغلب در دنیای فیات و با استفاده از پردازشگر‌‌های پرداخت واسطه ای انجام می‌‌شود.

بنابراین آلیس به دان اجازه می‌‌دهد تا هر هفته از طرف آلیس، به باب پرداختی را داشته باشد و این کار با امضایی انجام می‌‌شود که از طرف آلیس صادر شده است. Yoshiro در مصاحبه‌ای گفت: ” ما قصد داریم که بدون تعهدات کانال پرداخت و از طریق اشکال اولیه رمزنگاری، پرداخت‌های Pull را فعال کنیم.”

در نتیجه، آلیس در زمان و پول صرفه جویی می‌‌کند، و باب نیازی ندارد تا مکررا پرداخت را به آلیس یادآوری کند.

پلتفرم‌‌های قرارداد هوشمند مانند اتریوم عملکرد پایه‌ای بیت کوین را گسترش داده‌اند، لوئیس گفت که ایجاد پرداخت‌‌های پراکسی با استفاده از این سیستم‌‌ها، یک مسئله امنیتی به ظاهر غیر قابل قبول را نشان می‌‌دهد.

او گفت: “من باید این کلید خصوصی را در قرارداد هوشمند بنویسم و پس از آن، قرارداد هوشمند این تراکنش را با کلید خصوصی من در پرداختی که شما اداره می‌کنید، اجرا می‌‌کند.” او در ادامه گفت:

بنابراین، شما می‌‌توانید این کار را با قراردادهای هوشمند انجام دهید، اما پس از آن شما باید کلید خصوصی موجود در نرم‌‌افزار را برای آن کار اجرا کنید.”

در همین حال، گزینه دیگری که سیستم بلاکچین به ارمغان می‌‌آورد، قفل کردن توکن‌‌ها برای پرداخت‌‌های آینده است که به نظر می‌‌رسد واقعیت‌‌های تامین مالی یک کسب و کار را نادیده می‌‌گیرد. شرکت‌‌ها به ندرت در صندوق‌‌های خود، پول نقد کافی را پس انداز می‌‌کنند تا بتوانند از ماه‌‌ها یا سال‌‌ها قبل، حساب‌‌های خود را قابل پرداخت کنند. در عوض، بسیاری از شرکت‌‌ها با استفاده از اوراق بهادار کوتاه مدت، از جمله تعهداتی مانند لیست حقوق و دستمزد، سرمایه‌‌گذاری خود را انجام می‌‌دهند و به منظور حرکت پایاپای با پرداخت‌‌ها، به جریان نقدی وابسته هستند.

لوئیس گفت: در مقابل، ما با پرامیس واقعا می‌‌توانیم وام‌‌های قانونی و غیر امن را به صورت زنجیره‌‌ای داشته باشیم، و این قبلا غیرممکن بود.

او افزود که امضای مجدد پروکسی ممکن است “بخش کوچکی از نوآوری” باشد، اما به دلیل توانایی‌‌هایی که به دنیای بلاکچین‌‌های عمومی به ارمغان می‌‌آورد، خارق‌‌العاده است.

تعهدات

ساختار داده پرامیس که اجازه می‌‌دهد تا آلیس مجوز پرداخت خود را به دن انتقال دهد، “تعهد” (pledge) نامیده می‌‌شود – که نوعی قرارداد هوشمندانه است که توسط Yoshiro ارائه شده‌‌ و نحوه تعامل با کلید‌‌های عمومی و خصوصی آلیس، باب و دان را کنترل می‌‌کند.

اما با توجه به گفته‌های لوئیس، طراحی اولیه “پیچیدگی غیرضروری” داشت، و همچنین اینکه کمی قدیمی بود.

برای مثال، طراحی Yoshiro از تکنولوژی بهبود حریم خصوصی به نام امضا حلقه استفاده کرد. لوئیس این فناوری را به ترابانت (Trabant)، که یک مدل خودروی آلمانی شرقی است، تشبیه کرد. از نظر او این ماشین یکی از بدترین اتومبیل‌‌هایی است که تا به حال ساخته شده است.

از سوی دیگر، وایت پیپر استارتاپ پرامیس از تکنیک‌‌های لوئیس لیگنز (Lewis likens) مشابه با مک لارن (McLaren)، که یک خودروی لوکس ورزشی بریتانیایی است، استفاده می‌‌کند. این‌‌ها عمدتا توسط میمبل‌‌ویمبل (Mimblewimble)، که یک پروژه توسعه یافته و با هدف بهبود حفاظت از حریم خصوصی بیت کوین است، الهام یافته است.

لوئیس گفت که حفظ حریم خصوصی یکی از پیشرفت‌‌های اصلی محققان « Stronger Promises » است که در راستای ایجاد پروتکل پرامیس بوجود آمده است، و اشاره کرد که هیچ کدام از کوین‌‌های فعلی حریم خصوصی بر روی “مشاغل قانونی” تمرکز نمی‌‌کنند، بلکه بر روی ” رفتارهای پر خطر” تمرکز دارند.

یکی دیگر از پیشرفت های عمده ای که این استارتاپ آن را هدف قرار داد، مقاومت کوانتومی بود.

در حالی که بسیاری فکر می‌‌کنند که معرفی کامپیوترهای کوانتومی قدرتمند در آینده دور اتفاق خواهد افتاد، آنها قطعا تهدیدی جدی برای طرح‌‌های امضایی هستند که بنیان اکثر ارزهای رمزنگاری شده را شامل می‌‌شوند، که از جمله آنها می‌‌توان بیت کوین و اتریوم را نام برد. به عنوان مثال، برخی فکر می‌‌کنند که این رایانه‌‌ها قادر خواهند بود به راحتی کلید‌‌های خصوصی ارزهای رمزنگاری شده را از کلید‌‌های عمومی مربوطه خود بیرون بیاورند، و این کار به هر کسی امکان دسترسی به چنین کاری را می‌‌دهد تا کوین‌‌های دیگران را خرج کند.

لوئیس گفت: ” اگر شما در حال ایجاد یک زنجیره هستید یا اگر بر روی یک مجموعه زنجیره‌‌ای نوآوری می‌‌کنید، در طول ۱۰ الی ۲۰ سال شما در یک زنجیره پساکوانتومی نوآوری خواهید کرد.”

“این موضوع مساله احتمال نیست ، بلکه مساله دور یا نزدیک بودن زمان فرا رسیدن آن است.”

اما برای رسیدن به حریم خصوصی مقاوم در برابر کوانتوم، تیم پرامیس به ایجاد امضاهای حجیم نیاز داشت. طبق گفته لوئیس، این بدان معنی است که اندازه بلاک پرامیس ممکن است ۵۰ مگابایت باشد (بیت کوین مدت زمان زیادی است که محدودیت اندازه ۱ مگابایتی برای هر بلاک را حفظ کرده است) و این فقط “برای شروع در تست ‌‌نت (testnet)” است.

لوئیس، که عضو فعال جامعه بیت‌کوین کش (bitcoin cash) است، با اشاره به بحث داغی که در نهایت منجر به تقسیم بیت‌کوین کش شد، گفت:

ما از سال ۲۰۱۴ درباره اندازه بلاکچین بحث می‌‌کنیم. در یک دنیای پساکوانتومی، این مساله حتی موضوع بحث نیز محسوب نمی‌‌شود.

اجرای سیاست باز بودن

با این حال، پرامیس خود را تنها از طریق این راه‌‌ها برجسته نمی‌‌سازد. این استارتاپ همچنین تعهدی برای ساختن یک شبکه باز و عمومی بلاکچین را ارائه کرده است. امنیت این شبکه با اثبات کار – یا به بیان دیگر، استخراج کنندگان – تامین شده است.

در میان کسانی که در درجه اول از طراحی بلاک چین استفاده تجاری می‌‌کنند، بی‌‌اعتمادی گسترده به شبکه‌‌های باز و عمومی وجود دارد که می‌‌تواند شرکت‌‌کنندگانی را جذب کند که شرکت‌‌های معتبر نمی‌‌خواهند با آنها معامله داشته باشند .

در بلاک چین‌‌های اثبات کار به سبب باز بودنشان، هرکسی با سرمایه و دانش می‌‌تواند زنجیره‌‌ها را تایید کند و مدارک محرمانه قابل بررسی تراکنش‌ها را نیز مورد تأیید قرار دهد.

لوییس گفت، منطق پرامیس برای ایجاد یک بلاکچین عمومی، این است که کاربران بتوانند یک شهرت اعتباری آنلاین ساخته و دسترسی به تاریخ پرداخت‌‌های خود را کنترل کنند.

وی افزود: “بلاکچین عمومی همچنین به معنای رقابت بیشتر برای خدمات مالی است”، وی با بیان این عبارت گفت که این تکنولوژی منجر به کاهش قیمت‌‌ها می‌‌شود (هرچند کارمزدهای تراکنش‌‌های بیت کوین گاهی اوقات افزایش می‌‌یابد).

لوئیس ، اثرات زیست محیطی استخراج را تأیید کرد و گفت: پرامیس از “استخراج سبز” حمایت خواهد کرد. اما او اثبات کار را “یک جنبه مهم و حیاتی برای فن آوری بلاکچین” نامید، چرا که آن، “انگیزه‌‌های اقتصادی را برای کسانی که با برق، امنیت شبکه را فراهم می‌‌کنند”، ارائه می‌‌دهد.

استارتاپ Lyra Protocols پیش از ظهور با نام پرامیس، با Obelisk، یعنی سازنده تخصصی سخت‌‌افزار استخراج، برای توسعه تجهیزات استخراج مشارکت داشته است. قرار بود که این تجهیزات همزمان با عمومی شدن پروتکل (مخفی) الگوریتم هش، در میان اعضای جامعه پخش و تقسیم شود.

قصد این بود که از تسلط سریع یک تولید کننده سخت افزاری استخراج مانند بیت‌‌مین (Bitmain)بر شبکه جلوگیری شود و در عوض کار را با اعضای جامعه شروع کند. با این حال، اوبلیسک تا به حال در زمان عرضه انواع دیگر ماینرها موفق نبوده است.

با این حال، لوئیس گفت: پرامیس همچنان با Obelisk کار می‌‌کند. اما او افزود: “ما از اینکه دیگر افراد و تیم‌‌های دیگر نیز به ما خدمات خود را ارائه می‌‌دهند، واقعا تحت تاثیر قرار گرفته‌‌ایم.”

وی از بیان نام‌‌های دیگر ارائه‌‌دهندگان دیگر که پرامیس با آنها کار می‌‌کند، خودداری کرد، اما تاکید کرد که استخراج کنندگان متخصص قبل از راه‌‌اندازی این پروتکل، بارگیری خود را انجام خواهند داد.

در نهایت بر خلاف سایر پروژه‌‌های اخیر بلاکچین، بلاکچین پرامیس با صفر عدد توکن پرامیس اجرا خواهد شد. ۸۴۰ توکن اول وقتی که بلاک پیدایش استخراج می‌‌شود، ایجاد می‌‌شوند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.