پذیرش عمومی بلاک چین چه تاثیری بر پیشرفت آن دارد؟

در این مقاله می‌‌خواهیم مشکلاتی که بر سر راه پذیرش بلاک چین و رمز ارز‌‌ها وجود دارد و اهمیت رفع این مشکلات را توضیح بدهیم. مثالی نیز در مورد یک پروژه که به طور موفقیت‌‌آمیزی این مشکلات را کنار زده، ارائه داده و روند پیشرفت آن را توضیح می‌‌دهیم.

0 88

حتما از شنیدن وعده‌‌ها در مورد پذیرش عمومی بلاک چین و  رمز ارز‌‌ها خسته شده‌اید. یکی از دلایل اصلی اتفاقی که در سال 2017 رخ داد و منجر به حباب اقتصادی شد، همین موضوع بود. در آن زمان، همه در مورد تاثیرات و پذیرش عمومی و گسترده بلاک چین نوشته بودند. آن قدر درباره‌‌اش حرف زدند تا ارزش و معنای واقعی خود را از دست داد. حالا که سروصداها خوابیده، بسیاری از عرضه‌‌ های اولیه کوین (ICO) که در ماه‌‌های گذشته درآمد زیادی داشتند، به قول‌‌های خود عمل می‌‌کنند و محصولات وعده‌‌ داده ‌‌شده را تولید می‌‌کنند. محصولاتی که باعث جذب صدها میلیون دلار شدند.

متاسفانه، بیشتر این پروژه‌‌ها به ندرت به موفقیت می‌‌انجامند و محصولی سودمند که برای مصرف‌‌کنندگانِ متوسط ارزشمند و هدفدار باشد، تولید نمی‌‌کنند. به عبارت دیگر، بیشتر پروژه‌‌ها به وعده‌‌ای که در مورد گسترش جهانی کوین‌‌ها داده بودند، عمل نمی‌‌کنند.

چرا پذیرش عمومی بلاک چین اهمیت دارد؟

هر فناوری مبتنی بر مصرف‌‌کننده‌‌ای فقط زمانی سودمند است که مردم بتوانند از آن استفاده کنند و به آن دسترسی داشته باشند. گوشی‌‌های هوشمندی که به سختی بشود با آن‌‌ها کار کرد، از رده خارج می‌‌شوند. خدماتی که به سختی بشود آن را به دست آورد، به ناچار حذف می‌‌شوند. مشتری معمولی نمی‌‌تواند به فناوری‌‌ که برایش آماده نشده و در اختیارش نیست، دسترسی پیدا کند. در نتیجه، دسترس‌‌پذیری و راحتی در استفاده از یک فناوری می‌‌تواند یک عامل مهم در موفقیت یا شکست آن باشد. متاسفانه، امروزه رمز ارز‌‌ها به راحتی در دسترس نیستند. این واقعیت هم بر تجارت و هم بر کاربردهای واقعی تاثیر می‌‌گذارد. این یعنی برای هر پروژه‌‌ای در دنیا، پذیرش به چالشی واقعی تبدیل شده است.

قبل از اینکه به مشکلات و راه حل‌‌های آن‌‌ها بپردازم می‌‌خواهم مزایای پذیرش عمومی بلاک چین و رمز ارز‌‌ را توضیح دهم:

1- دلایل مالی:

پذیرش عمومی بلاک چین چه تاثیری بر پیشرفت آن دارد؟ ماموریت ماه

اولین و بدیهی‌‌ترین مزیتی که پذیرش یک ارز دارد، مزیت مالی آن است. در یک مدل ساده‌‌ی عرضه و تقاضا، تقاضای بیشتر منجر به افزایش قیمت محصول می‌‌شود. به عبارت دیگر، هر چه مردم بیشتر به محصولتان نیاز داشته باشند (در این زمینه، محصول همان توکن است)، ارزش آن بیشتر است. اکثر توکن‌‌هایی که امروزه در دسترسند، توکن‌‌های سودمندی هستند. این یعنی ارزش آن‌‌ها کاملا وابسته به مصرف آن‌‌هاست. هر چه توکن بیشتر مصرف شود یعنی تقاضا برای آن بیشتر است و ارزش آن بالاتر خواهد بود. برای افرادی که در زمینه رمز ارز‌‌ کار می‌‌کنند این امری بدیهی است ولی برای افراد دیگر شاید کمی مبهم به نظر برسد. در نتیجه، پذیرش یک توکن و به تبع آن افزایش قیمت آن، سود بیشتری را به سرمایه‌‌گذار یا مالک آن توکن می‌‌رساند.

2- آگاهی از فناوری

پذیرش عمومی بلاک چین چه تاثیری بر پیشرفت آن دارد؟

موفقیت یک پروژه منجر به آگاهی کلی نسبت به آن فناوری می‌‌شود

دومین مزیتی که پذیرش عمومی دارد، آگاهی از فناوری است. وقتی یک پروژه با پذیرش عمومی مواجه می‌‌شود، همه‌‌ی فضای بلاک چین را تحت‌‌الشعاع قرار می‌‌دهد. پذیرش برای تمام ابعاد این صنعت مفید است.

مثل هر فناوری جدیدی، فناوری بلاک چین نیز با شک و تردیدهایی همراه است. داشتن پروژه‌‌ای که راه حلی مطابق با نیازهای مردم ارائه دهد و ابزارهایی قابل استفاده و مفید را بپذیرد، برای این صنعت سودمند خواهد بود. وقتی چندین پروژه داریم که برای مشکلات مختلفی راه حل ارائه می‌‌دهند و به دنبال زیربنایی برای پروژه‌‌هایمان هستیم، بهترین انتخاب، فناوری بلاک چین است.

حقیقت این است که امروز، هیچ کس پتانسیل این فناوری را نمی‌‌داند، درست مثل وقتی که اولین ایمیل فرستاده شد و هیچ کس پتانسیل اینترنت را نمی‌‌دانست. این ابهام لازم است زیرا وعده‌‌های حقیقی پشت این فناوری را محقق می‌‌کند.

مشکلات و راه حل‌‌ها

پروژه‌‌های بلاک چین، در مسیر پذیرش عمومی، با مشکلات زیادی مواجه اند:

1- وقتی پروژه واقعا نیازی به یک بلاک چین نداشته باشد

متاسفانه، پروژه‌‌های زیادی قصد داشتند از هیجان بلاک چین سوء استفاده کرده و با آن سرمایه‌‌گذاران زیادی را جذب کنند. بیشتر پروژه‌‌های کنونی اصلا نیازی به فناوری بلاک چین ندارند. بعضی مواقع بلاک چین می‌‌تواند باعث بروز کُندی‌‌های ناخواسته شود و تنها راه جلوگیری از این مشکل، استفاده نکردن از بلاک چین است. این یعنی محصولات توسعه‌‌ی اضافی یافته اند و برای مصرف‌‌کننده‌‌ی معمولی، سودمند نیستند. اینگونه پروژه‌‌ها به طور ذاتی نمی‌‌توانند مشتری جذب کنند و در نتیجه در مسیر دستیابی به پذیرش، شکست می‌‌خورند. ساده بگویم: اگر بلاک چین سودی به پروژه‌‌ی‌‌تان نمی‌‌رساند، استفاده از آن ممکن است شما را متضرر کند. در نتیجه، تا وقتی واقعا به آن نیاز ندارید از آن استفاده نکنید.

2- مشکلاتی که در مسیر دستیابی به محصول وجود دارد

لازم است محصولی داشته باشیم که به راحتی در دسترس مشتریان باشد. هر چه فرآیند دستیابی به محصول ساده‌‌تر باشد، پذیرش آن سریع‌‌تر صورت می‌‌گیرد. در دسترس بودن محصولات در بازارهای معمولی به کاربران اجازه می‌‌دهد که به راحتی محصول را پیدا کنند و از آن لذت ببرند. بدون دسترسی آسان به محصول، نمی‌‌توان انتظار پذیرش آن را داشت.

برای حل این معضل، اپ‌‌های غیر متمرکز (DApp) باید در پلتفرم‌‌هایی که به راحتی در دسترس مشتریان هستند، ارائه شوند. اپلیکیشن‌های غیر متمرکز باید رابط کاربری ساده و مفید داشته باشند تا برای مشتری معمولی جذابیت داشته باشد و به راحتی از آن استفاده کند.

3- نادیده گرفتن بازاریابی

پذیرش عمومی بلاک چین چه تاثیری بر پیشرفت آن دارد؟

تمرکز بر توسعه

بسیاری از پروژه‌‌ها سعی دارند بر توسعه‌‌ خود تمرکز کنند و جنبه‌‌های بازاریابی آن را نادیده می‌‌گیرند. به عبارت دیگر، بیشتر پروژه‌‌ها روش “آن را بساز و آن‌‌ها خودشان می‌‌آیند” در پیش می‌‌گیرند. این اتفاق شاید برای چند پروژه‌‌ی استثناء رخ داده باشد، ولی یک قانون کلی نیست. نادیده گرفتن بازاریابی پروژه، کاربران را کم می‌‌کند و در عوض، زمانی که پذیرش صورت بگیرد، پروژه به آن چه پتانسیلش را دارد دست نمی‌‌یابد.

راه حل این مشکل، استفاده از کمپین بازاریابی هوشمند در سطوح مختلف پروژه است. این سطوح از زمانی که ایده‌‌ی تولید محصول به ذهن می‌‌رسد تا زمانی را که محصول به دست مشتریان مورد انتظار می‌‌رسد، شامل می‌شود.

مطالعه‌‌ موردی: Tael (قبلا با عنوان Wabi شناخته می‌‌شد)

برای دقیق شدن روی نکاتی که در بالا ذکر کردم، بهتر است از مثال Tael استفاده کنم. این مثال بیشتر نکات مطرح‌‌شده را پوشش می‌‌دهد و به همین دلیل، Tael یکی از پذیرفته‌شده‌ترین پروژه‌‌های بلاک چینی است. من وارد تایم لاین Tael می‌‌شوم و از عرضه اولیه کوین آن تا به امروز را، به همراه همه‌‌ی کارهایی که برای دستیابی به این سطح از پذیرش انجام داده اند، شرح می‌‌دهم.

Tael چیست؟

Tael یک توکن پاداش است که با اکوسیستم Techrock در ارتباط است. اکوسیستم Techrock با کمک فناوری بلاک چین و تگ‌‌های RFID، صلاحیت محصولات را تایید می‌‌کند. این کار مشتریان را از اعتبار محصولاتی که می‌‌خرند و امنیت کاربری آن‌‌ها مطمئن می‌‌کند.

Tael به بلاک چین نیاز دارد

اولین و مهم‌‌ترین نکته این است که Tael واقعا به بلاک چین نیاز دارد. صنعت زنجیره‌‌ی تامین می‌‌تواند با راه‌‌کارهای بلاک چینی دچار تحول عظیمی شود. به لطف فناوری بلاک چین، تگ‌‌های RFIDای که در Tael استفاده می‌‌شود، امنیت در سطح بانکداری (Banking Level Security) ایجاد می‌‌کند و به کمک آن، اعتباردهی به محصولات امکان‌‌پذیر می‌‌شود. هر محصول اسکن‌‌شده در بلاک چین تایید می‌‌شود؛ در بلاک چین داده‌‌ها دستکاری یا تحریف نمی‌‌شوند. در نتیجه، سطحی از اعتماد به محصول ایجاد می‌‌شود که قبلا وجود نداشته است.

دسترسی راحت به Tael

اگر با استفاده از اپلیکیشن وی چت کد QRای که در وبسایت Tael به نمایش‌‌ درآمده را اسکن کنید، به سرعت به محصولاتی که با Tael قابل خریداری هستند دسترسی پیدا می‌‌کنید.

پذیرش عمومی بلاک چین چه تاثیری بر پیشرفت آن دارد؟

کد QR وی چت

وقتی این مرحله را انجام دادید، می‌‌توانید محصولات خود را به شکل زیر سفارش دهید:

پذیرش عمومی بلاک چین چه تاثیری بر پیشرفت آن دارد؟

فروشگاه آنلاین Tael

در دسترس بودن محصولات در وی چت باعث می‌‌شود به راحتی به مصرف‌‌کنندگان چینی مورد نظرتان دست یابید. این کار پذیرش محصولات Tael را بهبود می‌‌دهد.

در فروشگاه‌‌هایی که Tael در آن‌‌ها گسترش یافته است، محصولاتی به صورت آفلاین نیز قابل خرید هستند. در این رابطه در ادامه توضیح خواهیم داد.

افزایش تلاش برای بازاریابی

Tael در تلاش برای بازاریابی، دومی ندارد. این تلاش‌‌ها از روزهای اول عرضه‌‌ اولیه کوین آن‌‌ها در سال 2017 آغاز شد. پوشش رسانه‌‌ای قبل از ICO این پروژه نیز بسیار شگف‌‌انگیز بود. در بخش زیر بسیاری از گزارش‌‌هایی که در روزهای اولیه Tael را پوشش داده اند را می‌‌بینید:

1- BBC: نبرد در برابر کالاهای منسوخ تقلبی به فناوری پیشرفته‌‌ای مجهز شده است

2- Reuters: برچسب‌‌های هوشمند جلوی متقلبان را می‌‌گیرد

3- Business Insider: استارتاپی که برای مقابله با پودرهای شیر تقلبی، از فناوری بلاک چین استفاده می‌‌کند

4- CNET: بلاک چین قانونی بودن سفارش آنلاین غذای بچه را تضمین می‌‌کند

5- USA Today: برچسب‌‌های هوشمند جلوی متقلبان را می‌‌گیرد

با پوشش گسترده‌‌ی رسانه‌‌ها در پلتفرم‌‌های مختلف، Tael یکی از موفق‌‌ترین ICOهای آن سال را به خود اختصاص داد. پس از آن، گروه Tael حدود یک سال بر روی توسعه‌‌ی محصولی که وعده‌‌اش داده بودند، کار کرد.

اولین گام در تلاش‌‌های این گروه برای بازاریابی در اواخر سال 2018 رخ داد و این تلاش، تغییر برند آن از Wabi به Tael بود. هدف از این تغییر نام، این بود که Tael را به پذیرفته‌‌شده‌‌ترین پروژه‌‌ی جهان تبدیل کند. در اوایل همان سال، این گروه در کانال تلگرام خود علنا اظهار کرد که آن‌‌ها بر پذیرش بیشتر تلاش می‌‌کنند.

از آن پس، Tael اعلامیه‌‌های مهمی منتشر کرد و در آن‌‌ها، بر روی تلاش‌‌های این گروه برای پذیرفته شده بلاک چین آن‌‌ها تاکید می‌‌کرد. بعضی از آن‌‌ها در بخش زیر مطرح شده اند:

پذیرش عمومی بلاک چین چه تاثیری بر پیشرفت آن دارد؟

دسترس‌‌پذیری Tael در اماکن سنتی (به صورت آفلاین)

1- ارسال به شرکای چینی از طریق Tael، ساخت یک EnterpriseNode در بلاک چین Techrock

2- Techrock به خانواده‌‌ی Hyperledger می‌‌پیوندد

3- Techrock یکی دیگر از پیاده‌‌سازی‌‌های پایلوت با PCA Express Pty Ltd را اعلام می‌‌کند

4- Techrock 300000 برچسب ضد تقلب را برای پاسخگویی به نیازهای بازار چین به کالاهای معتبر، سفارش می‌‌دهد

5- Techrock با Inagora یکی از بزرگ‌‌ترین شرکت‌‌های برون‌‌مرزی EC ژاپنی، شریک است

6- این امکانات به 100 شهر از کشور چین گسترش می‌‌یابد. طبق برنامه، نیمی از اهداف پروژه به اتمام رسیده است.

7- Techrock با 10 بانک بزرگ متحد می‌‌شود (منبع: MUFG) Mitsubishi UFJ Financial Group))

8- Techrock مهم‌‌ترین کالای تجاری‌‌اش را معرفی می‌‌کند: هزاران مکان آفلاین، این پروژه در بیجینگ آغاز می‌‌شود.

در طول چند ماه، این پروژه چندین شراکت با شرکت‌‌های بزرگی همچون MUFG) Mitsubishi UFJ Financial Group) را آغاز کرد. این شراکت‌‌ها و توافقات با هدف دستیابی به سطوح بالایی از پذیرش انجام شده است.

از نظر بسیاری از افراد، گسترش به هزاران مکان آفلاین، گامی بزرگ در راه دستیابی به پذیرش عمده است. دنبال کردن و مجاب کردنِ مصرف‌‌کننده برای مصرف محصول، یک حرکت بزرگ در بازارهای امروز است. این حرکت، به همراه راحتی استفاده از پلتفرم Tael، پذیرش عمومی Tael را به امری حتمی بدل کرده است. نگاهی ساده به اپلیکیشن‌‌هایی که کد QR موجود در وبسایت Tael را اسکن می‌‌کنند، نشان می‌‌دهد چه قدر استفاده از محصولات آن‌‌ها آسان است.

پذیرش عمومی بلاک چین چه تاثیری بر پیشرفت آن دارد؟

اپلیکیشن اسکن‌‌کننده به صورت عملی

ساخت صفحه‌‌ای مختص اطلاعات پذیرش

در نهایت، برای تمرکز بیشتر بر روی اهمیت پذیرش، Tael یک صفحه برای اطلاعات پذیرش طراحی کرد.

این صفحه تمام انواع شاخص‌‌های آماری مربوط به پذیرش توکن‌‌های Wabi را پوشش می‌‌دهد. اولین مجموعه شاخص‌‌ها، جهشی چشم‌‌گیر در تعداد مالکانِ غیر کریپتوییِ توکن در ماه مارس را نشان می‌‌داد. این یکی دیگر از نشان‌‌گرهای مهم است که افزایش سطوح پذیرش توکن را نمایش می‌‌دهد. من فکر می‌‌کنم بسیاری از آن‌‌ها را باید به حساب توسعه یافتن فروشگاه‌‌های آنلاین گذاشت.

پذیرش عمومی بلاک چین چه تاثیری بر پیشرفت آن دارد؟

تعداد کل مالکان توکن Wabi

اطلاعات دیگری که این صفحه نشان می‌‌هد، مکان‌‌هایی است که مردم در آن‌‌ها محصولات حفاظت‌‌شده‌‌ Tael را خریداری کرده اند. همان طور که در تصویر پایین می‌‌بینید، محصولات آن‌‌ها به مناطق مختلف چین فرستاده می‌‌شود. گسترش این مناطق نیز یکی از عوامل مهم در پذیرش عمومی است.

پذیرش عمومی بلاک چین چه تاثیری بر پیشرفت آن دارد؟

مناطقی که کاربر فعال Tael دارند

در نهایت، تصویر پایین تعداد تراکنش‌‌های توکن‌‌های Wabi را نشان می‌‌دهد. مجددا، به جهش بزرگی که در تعداد تراکنش‌‌های کاربران غیر کرپیتویی توجه کنید و سطح پذیرش آن را ببینید.

پذیرش عمومی بلاک چین چه تاثیری بر پیشرفت آن دارد؟ تعداد کل تراکنش‌‌ها

صفحه‌‌ی پذیرش به طور پیوسته به‌‌روزرسانی می‌‌شود تا نرخ‌‌های پذیرش پروژه را نشان دهد.

شخصا Tael را مثال خوبی در مورد بلاک چین‌‌ها می‌‌دانم. راحتی دسترسی و دسترس‌‌پذیری، به همراه تلاش‌‌های پروژه برای بازاریابی، آن را به یک نمونه‌‌ی ایده‌‌آل از کارکرد ICO ها تبدیل کرده است. با تلاش‌‌های پیوسته‌‌ی این گروه، می‌‌توان Tael را پذیرفته‌‌شده‌‌ترین پروژه‌‌ بلاک چینی دانست.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.