پایان کار تتر

در ماه گذشته، موج‌‌های منفی درباره تتر و بیت‌‌فاینکس در شبکه‌‌های مجازی آغاز شده‌‌اند. این شایعات با نوبل، شریک بانکی قدیمی تتر شروع شد. در آن زمان شایعات برای مدتی باقی ماند و در بررسی چهارماهه بیت‌مکس مشخص شد که تتر به همکاری بانکی با نوبل خاتمه داده و سرمایه‌‌های خود را به مقصدی نامشخص در پورتو ریکو منتقل کرده ‌‌است.

0 86

در ششم اکتبر برخی از کاربران متوجه شدند که بیت‌‌فاینکس اکنون با HSBC همکاری می‌‌کند. روز بعد، بیت‌‌فاینکس به شایعات شرایط مالی خود پاسخ داد و گفت که همه چیز عالی است. در دهم اکتبر، بلاک خبری منتشر کرد که بیت‌‌فاینکس ذخایر USD (به جز برداشت) را متوقف کرده، اما انتظار طبیعی شدن شرایط در عرض یک هفته را دارد.

این خبر به سرعت در بازار پیچید. تتر خرید و فروش خود را با نرخ بالایی در مقابل بیت‌‌کوین و دیگر استیبل‌‌کوین‌‌ها آغاز کرد و افراد بیشتری USDT‌‌های خود را رها کردند. فروشنده‌‌ها به صورت موقتی رقم ۰.۹۲ دلار را پذیرفتند، اما قیمت خیلی زود به تخفیف ۳ تا ۴ درصدی نسبتا ثابت بازگشت. در نهایت در ۱۶ اکتبر، بیت‌‌فاینکس یک سیستم جدید و بهبود یافته برای ذخیره کردن ارزهای فیات معرفی و تتر یک هدف جدید در باهاماس پیدا کرد.

FUD تجهیزشده و بازخریدهای فراوان

پیش از اینکه وارد فرضیه شویم، می‌‌خواهم برخی از مشاهدات کلیدی که افراد نادیده می‌‌گیرند را برایتان بازگو کنم.

اکتبر برای استیبل‌‌کوین‌‌های در حال رقابت عالی بوده‌‌ است.

پاکسوس (Paxos) موفق شد ۶۳ میلیون دلار از توکن‌‌های خود را به فروش برساند. این رقم برای TUSD 55 میلیون دلار، USDC 34 میلیون دلار و GUSD 4 میلیون دلار بود. PAX در Binance فهرست اما TUSD در Huobi، OKEX و Kucoin فهرست شده بود. OKEX حتی به یکباره چهار استیبل‌‌کوین جدید را سریعا و با عجله فهرست کرد.

برای توضیح این مسئله من می‌‌خواهم تاثیر شدید شبکه تتر و دشواری پیشرفت استیبل‌‌کوین جدید در مقابل آن را مشخص کنم. فقط دو روش برای جایگزینی استیبل‌‌کوین رقابتی به جای تتر وجود دارد. آن‌‌ها می‌‌توانند یک گزاره ارزش متمایز ارائه کنند یا منتظر بمانند تا تتر با شوک‌‌های درونی (ورشکستگی) یا بیرونی (قانونی) متلاشی شود.

در حالیکه رقابت به اندازه‌‌ای که در ابتدا به نظر می‌‌رسد، مشخص و واضح نیست (همچنان به تصدیق بستگی دارند یا اجازه سانسور را می‌‌دهند)، ما شوک قابل‌‌توجهی از بیرون به تتر مشاهده کردیم. اطمینان عمومی در تتر به واسطه شایعات محکم و اخبار منفی در شبکه‌‌های اجتماعی متزلزل شد. تراویس کلینگ به این مسئله، “FUD تجهیزشده” می‌‌گوید.

تتر در ۹ روز گذشته، ۶۰۰ میلیون دلار را از گردش خارج کرده ‌‌است

تتر بعد از رهایی از مشکلات، مدت بسیار زیادی است که هیچ توکنی را نسوزانده است. در عوض، آن‌‌ها با ارسال توکن به آدرس‌‌های خزانه خودشان، برخی از آن‌‌ها را از گردش خارج کرده‌‌اند.

پایان کار تتر

طی ۹ روز گذشته، خزانه ۵ ذخیره اصلی دریافت کرده و این مسئله به این معنا است که این توکن‌‌ها از گردش خارج شده‌‌اند؛ ۱۰۰ میلیون دلار، ۲۰۰ میلیون دلار، ۲۰۰ میلیون دلار، ۵۰ میلیون دلار و ۵۰ میلیون دلار و ارزش کلی ۶۰۰ میلیون دلار.

پایان کار تتر

حالا چرا این اتفاق رخ داد؟ از نظر من، این مسئله نشان می‌‌دهد که تتر از تخفیف فعلی و سهام‌‌بازی در USDT سود می‌‌برد.

من سهام‌‌‌‌بازهای غیر تتری زیادی می‌‌شناسم و تتر قطعا تنها تیم حاضر در این قضیه نیست. اما این مسئله که در چنین زمان کوتاهی، ۶۰۰ میلیون دلار از بیت‌‌فاینکس برداشت شده هم برایم قابل هضم نیست. اگر فرض من درست باشد، تتر می‌‌خواهد USDT را با تخفیف از بازار خریداری کند، سپس آن را از گردش خارج کرده و خود را به صورت درونی به ۱ دلار برساند. این کار درست است و هیچ مشکلی در آن وجود ندارد. کار آن‌‌ها با کار شرکت‌‌های عمومی که سهام خود را هنگام پایین بودن ارزش بازاری‌‌شان می‌‌خرند، هیچ تفاوتی ندارد.

تتر کجا رفت؟

اینجا داستان کمی جذاب می‌‌شود. به طور طبیعی این بازخریدها سبب کاهش شدید عرضه تتر می‌‌شود.

پایان کار تتر

Coinmarketcap به درستی بازخریدهای اخیر از سقف بازاری تتر را بی‌‌ارزش کرده، اما همچنان نادیده گرفته می‌‌شود. سقف بازاری تتر اکنون ۲ میلیارد دلار است که دو هفته پیش به ۲.۸ میلیارد دلار هم رسیده بود. در این زمان آن‌‌ها حدود ۳۰ درصد کل عرضه توکنی خود را بازخرید کردند. حتی اگر فرض کنیم که این ۲۰۰ میلیون دلار توسط تاجران غیر تتری برداشت شده ‌‌باشد، تتر باز هم توانسته ۶۰۰ میلیون دلار از توکن‌‌های خود را بازخرید کند. با یک تخفیف ۳ تا ۵ درصدی، این بازخرید سود ۱۸ تا ۳۰ میلیون دلاری به همراه داشت. اگر بخواهند می‌‌توانند ۲ میلیارد دلار دیگر به جیب بزنند و تخفیف هم در چند روز گذشته روی ۳ تا ۴ درصد ثابت مانده است.

تا به اینجا ما چند نکته کلیدی را بررسی کرده‌‌ایم:

  • رقبای استیبل‌‌کوین، علاقه شدیدی در FUD تجهیزشده در مقابل تتر دارند تا بتوانند شبکه و نقدینگی انبوه آن را تخریب کنند.
  • در حال حاضر بازار به تتر به عنوان یک ارز خطرناک نگاه می‌‌کند و ریسک ۳ تا ۴ درصدی برای داشتن آن در نظر می‌‌گیرند.
  • تتر برای ادامه بازخرید توکن‌‌ها، خارج کردن آن از گردش و تبدیل آن به فیات، علاقه نشان می‌‌دهد.

زمان عالی برای رفتن

حالا اگر بیت‌‌فاینکس به واسطه نرخ خطر/ پاداش از حمایت از تتر منصرف شود چه اتفاقی می‌‌افتد؟ همه چیز آرام می‌‌شود، زیرا این موضوع کار زیادی را می‌‌طلبد. از آنجایی که بررسی‌‌ها و موشکافی‌‌های روی آن‌‌ها افزایش یافته، ارتباط بانکی آن‌‌ها روز به روز سخت‌‌تر خواهد شد. شاید در پشت صحنه احضاریه‌‌هایی هم وجود داشته باشد.

شاید بیت‌‌فاینکس فکر کند که دیگر به تتر وابسته نیست. آن‌‌ها یک سیستم بانکداری فیات جدید به دست آورده‌‌اند که شاید به اندازه کافی با ثبات نباشد. مهمتر از همه این که آن‌‌ها اکنون می‌‌توانند در صرافی خود از تعدادی از استیبل‌‌کوین‌‌های قانونی جدید برای جایگزینی تتر استفاده کنند.

پس چه زمانی بهتر از حالا برای آرام کردن تتر وجود دارد؟ اگر فرضیه من صحیح باشد، تتر همچنان USDT از بازار خواهد خرید و به آرامی آن‌‌ها را از گردش خارج می‌‌کند. من انتظار دارم که این فرایند سریعتر شود و بازار این تخفیف را به صورت طولانی‌‌تر ارائه کند. تاجران خوشحال خواهند بود، زیرا که عقب‌‌نشینی تتر، فرصت ظهور استیبل‌‌کوین‌‌های قانونی را فراهم می‌‌کند. و به همین خاطر، رقبای تتر خوشحال می‌‌شوند. افراد زیادی این شرایط را با چهره پیروز به پایان می‌‌رسانند و این همان چیزی است که از نگاه من رخ خواهد داد.

اد سیکوتا، تاجر افسانه‌‌ای زمانی گفت:

برد یا باخت، همه به چیزی که از بازار انتظار دارند خواهند رسید.

قطعا همه به چیزی که از تتر می‌‌خواستند رسیده‌‌اند. برخی از افراد پول بیشتر می‌‌خواستند، برخی‌‌ها استیبل‌‌کوین‌‌های جدید و برخی هم FUD و ماجراهای مربوط به آن را در ذهن داشتند. شاید زمان آن فرا رسیده که از این مرحله نیز گذر کنیم.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.