پامپ و دامپ‌‌های کریپتو هر روزه چیزی حدود ۷ میلیون دلار هزینه دربر دارند

طبق مطالعه‌‌ موسسه‌‌ فناوری ماساچوست (MIT)، دو محقق در امپریال کالج لندن از هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی استفاده کرده‌‌اند تا صدها پامپ و دامپ (بالا ببر و بفروش) را تجزیه و تحلیل کرده و روشی را پیدا کنند که آن‌ها را قبل از اینکه اتفاق بیافتند، تشخیص دهند.

0 103

از زمان شروع بازار نزولی (خرسی) رمز ارزها در سال ۲۰۱۷، برنامه‌‌های پامپ و دامپ در بازار مبادله‌‌ دارایی‌‌های دیجیتال به مشکلی جدی برای سرمایه‌‌گذاران و تنظیم‌‌کنندگان تبدیل شده‌‌اند.

حتی در پلتفرم‌‌های داد و ستد عمده نیز، بازار بالا رفتن قیمت بعضی از دارایی‌‌ها در عرض چند ساعت و فروش آن‌ها را در عرض چند ثانیه بعد از افزایش قیمت دیده است، که عمدتا توسط گرو‌‌ه‌‌های خصوصی Telegram سازماندهی شده و باعث تحمیل زیان‌‌های بسیار بزرگی به سرمایه‌‌گذاران می‌‌شوند.

۷ میلیون دلار در هر روز

در مطالعه‌‌ خود، جیاهوا ژو و بنجامین لیوشیتس در امپریال کالج لندن این نکته را نشان دادند که به صورت میانگین، هر روزه حدود دو نقشه‌‌ی پامپ و دامپ به مرحله‌‌ اجراء درمی‌‌آید و حجم معاملاتی که به این صورت انجام می‌‌شوند به رقم ۷ میلیون دلار در هر روز می‌‌رسد.

این محققین ذکر کردند که صدها پامپ و دامپ در هر سه‌‌ماهه از سال انجام می‌‌شوند و تنها راه مقابله با آن، این است که از آن دسته دارایی‌‌ها دوری کنید که نشانه‌‌هایی از افزایش قیمت مصنوعی را از خود نشان می‌‌دهند. برای مثال، یکی از ۲۳۶ نقشه‌‌ پامپ و دامپی که ژو و لیوشیتس بین ۲۱ ژوئیه و ۱۸ نوامبر بررسی کردند، به یکی از کوین‌‌های کمتر شناخته‌‌شده به نام BVB برمی‌‌گردد. این محققین معتقدند که به محض اینکه یکی از گروه‌‌های تلگرامی افزایش قیمت این کوین را اعلام کرد، قیمت این کوین بلافاصله به نجومی‌‌ترین حالت خود رسید.

افزایش قیمت BVB از قیمت کم تا بالاترین حد خود تنها ۱۸ ثانیه طول کشید.

این محققین نوشتند:

ما متوجه شدیم که اولین سفارش خرید این کوین تنها ۱ ثانیه بعد از معرفی اولین سکه صورت گرفت. بعد از ۱۸ ثانیه از موج خرید دیوانه‌‌وار این سکه، قیمت آن به بالاترین حد خود رسید. سه و نیم دقیقه بعد از شروع پامپ و دامپ، قیمت کوین به زیر قیمت اولیه خود برگشت.

CFTC به مصرف‌‌کنندگان هشدار داده است که نقشه‌‌های پامپ و دامپ غیرقانونی است.

با استفاده‌‌ از ارزش بازاری کم رمز ارزها، مخصوصا آنهایی که کمتر از ۱ میلیون دلار به صورت روزانه داد و ستد می‌‌شوند، افزایش قیمت مصنوعی توسط متقلبین در عرض تنها چند ثانیه بسیار آسان است. افزایش قیمت به صورت ناگهانی باعث ایجاد رقابت خواهد شد و همین باعث می‌‌شود که بسیاری از سرمایه‌‌گذاران از ترس جا ماندن (FOMO) وارد این رقابت شوند.

این محققین همچنین این نکته را بیان کردند که بعضی از افراد حتی قبل از شروع بالا رفتن قیمت‌‌ها شروع به انباشتن رمز ارزها می‌‌کنند تا از بقیه جلوتر باشند و حاشیه‌‌ی سود بیشتری را نسبت به بقیه به دست آورند.

ژو خاطرنشان کرد: “این مطالعه نشان می‌‌دهد که ترتیب‌‌دهندگان پامپ و دامپ به‌‌ راحتی می‌‌توانند از اطلاعات خود استفاده کنند تا سود بیشتری را از طریق زیان بقیه‌‌ی افراد به دست آورند”.

راه‌‌حل ساده

بیشتر اطلاعاتی که ژو و لیوشیتس استفاده کردند از طریق یک الگوریتم یادگیری ماشینی به دست آمد که توسط نقشه‌‌های قبلی پامپ اند دامپ فراهم آمده‌‌اند تا پامپ‌‌های بالقوه را حتی قبل از اتفاق افتادن شناسایی کنند.

اما برای آن دسته از معامله‌گران که دارای الگوریتم یادگیری ماشینی نیستند، یک راه‌‌حل ساده برای فهمیدن اینکه یک دارایی در طول چرخه‌‌ پامپ و دامپ قرار دارد، این است که ببینند آیا یک رمز ارز کم‌‌حجم و دارای ارزش بازاری کم به صورت ناگهانی و در یک دوره‌‌ غیرقابل انتظار معاملات پیش‌‌بینی‌‌نشده‌‌ای را به خود می‌‌بیند.

اگرچه CFTC هشداری جدی را برای گروه‌‌های سرمایه گذاری موجود در بازار کریپتو منتشر کرده است تا هیچگاه به سراغ نقشه‌‌های پامپ و دامپ نروند، هنوز هم مقررات سختگیرانه در پیش‌‌گیری از آن‌ها عملی و تاثیرگذار نبوده‌‌اند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.