۶ موردی که قبل از ایجاد یک صندوق کریپتو باید بدانید

رشد اکوسیستم دارایی‌های کریپتو، از جمله بیش از ١۵٠٠ رمز ارز مختلف در دسترس، بسیاری را تشویق به ایجاد صندوق کریپتو و تجارت در این حوزه دارایی هیجان انگیز و جدید کرده است. اما، ایجاد یک صندوق کریپتو چالش‌های بخصوصی دارد که باید درنظر گرفته شوند. در این مقاله، همه آنچه که برای راه‌اندازی صندوق یا سرمایه گذاری در آن لازم است بدانید، گفته شده است.

0 99

قانونی بودن

تأسیس صندوق کریپتو کارهای حقوقی مهمی دارد. انواع مختلفی از ساختارهای صندوق وجود دارد که برای صندوق کریپتو هم می‌تواند استفاده شود؛ از صندوق‌های مستقل و تک پا (اصطلاحی برای نوعی استراتژی مبادلاتی) تا شرکت‌های پورتفوی مجزا (SPC) و ساختارهای master feeder .

در کمال تعجب، انتخاب ساختار مناسب نه براساس نوع دارایی مبادله شده در پورتفو، بلکه براساس وضعیت مالیاتی سرمایه‌گذاران شما معین می‌شود، بخصوص اگر در پی سرمایه‌گذاران آمریکایی هستید. برای مثال، اگر به دنبال جذب سرمایه‌گذار مالیات‌پرداز آمریکایی هستید (مثلا افرادی با درآمد خالص زیاد)، سرمایه‌گذار آمریکایی غیرمالیات‌پرداز (مثلا برخی مؤسسات یا خیریه‌ها) یا سرمایه‌گذار غیرآمریکایی (مثل سرمایه‌گذارانی که اهل خارج آمریکا هستند)ساختار مناسب، متفاوت است. همچنین، سرمایه‌گذارانی از کشورهای مشخص ممکن است انواع دیگر ساختار صندوق را ترجیح بدهند، برای مثال، ساختار براساس اعتماد برای سرمایه‌گذاران ژاپنی و استرالیایی.

با اینکه روی کاغذ امکان تغییر ساختار صندوق پس از راه‌اندازی آن وجود دارد، این کار معایب زیادی دارد. بنابراین جستجو برای راهنمایی حقوقی مناسب درابتدای کار برای اطمینان از راه‌اندازی صندوقی با ساختار مناسب و قابلیت مقیاس پذیری آن، حائز اهمیت است.

مالیات

تأسیس صندوق کریپتو با خود تعدادی ملاحظات مالیاتی به همراه دارد. بسیاری از حوزه‌های قضائی نوعی ضوابط مالیاتی یا تشویقی برای ترغیب مدیران مالی برای حضور در آن حوزه را دارند. اسم دقیق آن در هر حوزه فرق دارد (قانون مستثنی برون مرزی، Safe Harbor) ولی بطور کلی طبق این قانون، صندوق خارجی مشمول پرداخت مالیات در حوزه داخلی نمی‌شود حتی اگر توسط مدیر مالی داخلی اداره شود. هدف از چنین قانونی، تشویق مدیران مالی به سکونت در آن حوزه قضائی است.

با این حال، این قوانین هرگز مدیران مالی کریپتو را درنظر نگرفته و دارایی‌های کریپتو معمولا در لیست این قوانین استثنا قرار ندارند. برای مدیر مالی صندوق این ریسک وجود دارد که بر سود حاصله مالیات تعلق بگیرد، علاوه بر مالیاتی که هر سرمایه‌گذار براساس وضعیت مالیاتی شخصی‌اش باید بپردازد. این مسئله ممکن است صندوق شما را در رقابت با سایر صندوق‌های کریپتو یا حتی صندوق‌های قدیمی، دور نگه دارد.

اگرچه از دید سیاست‌گذاری، بیشتر حوزه‌های قضائی از ورود مدیران مالی کریپتو استقبال کرده و بسیاری معتقدند که طی سال‌های پیش رو، قوانین مالیاتی برای دارایی‌های کریپتو هم استثنا قائل شود، اما متأسفانه این تغییرات یک شبه ایجاد نمی‌شوند. به همین خاطر درخواست مشاوره مالیاتی مناسب پیش از تأسیس صندوق، لازم است.

نظارت

در فضای مدیریت سنتی صندوق، استفاده از فرد سوم ناظر مستقل مورد انتظار بوده و تعداد زیادی افراد معین شده در این حوزه هستند؛ از ناظران بامدرک تا واسطه‌گران شاخص که می‌توانند بر دارایی‌های صندوق نظارت کنند. در حوزه کریپتو با توجه به وجود کلیدهای عمومی و شخصی، این موضوع به راحتی حوزه پیشین نیست، که به همین دلیل مدیران مالی زیادی از کیف‌پول‌های چند امضائی، ساختار کیف‌پول‌های داغ/سرد یا دیگر نوآوری‌ها برای نگه‌داری کلید شخصی دارایی‌های کریپتو صندوق، بهره می‌برند. نگه داشتن کلیدهای شخصی علاوه بر خطر هک شدن، در برخی حوزه‌ها نگرانی‌های حقوقی که براساس قوانین مدیر مالی را از دسترسی مستقیم به کلیدهای شخصی منع می‌کند، بوجود می‌آورد.

اکثر سرمایه‌گذاران سازمانی این معضلات را در راستی‌آزمایی‌های خود درنظر می‌گیرند، و مدیران مالی صندوق‌ها هم باید از قبل برای این قبیل مشکلات کنترل و چهارچوبی مناسب برای مخاطرات درنظر گرفته باشند.

با وجود اینکه هنوز راه‌حل ایده‌آلی برای این معضلات نظارتی وجود ندارد، خبر خوب این است که بسیاری از افراد این حوزه در جهان بر روی آن کار کرده و در ماه‌های پیش رو، انتظار دریافت راه‌حل می‌رود.

مخاطرات شراکت

زمانی که شرکت برادران لیمان در دوره بحران مالی ورشکست شد، بسیاری از صندوق‌های پوششی کنترل دارایی‌هایی را که آنجا داشتند از دست دادند. در بسیاری از موارد، سال‌ها طول کشید تا آن‌ها برگردانده شوند.صندوق‌های کریپتو که مبادلات فعالانه ندارند باید رویکرد نظارتی متناسبی که معمولا مربوط به کیف‌پول‌های سرد می‌شوند، را بگنجانند. ولی صندوق‌های کریپتو که فعالانه مبادله می‌کنند (مثل صندوق‌های پس‌انداز) معمولا چاره‌ای جز رها کردن مستقیم دارایی‌ها برای مبادله ندارند. این مسئله در مواقعی مثل هک شدن صرافی، مشکلات شراکتی ایجاد می‌کند.

اگر استراتژی صندوق کریپتو شما نیازمند رها کردن دارایی ها در صرافی است، داشتن چارچوب مخاطره مشارکتی مناسب و نظارت دائمی، کلیدی است. این شاید استراتژی‌هایی از جمله استفاده از صرافی‌های مختلف متمرکز و غیرمتمرکز، محدودیت میزان باقی‌مانده در صرافی و نظارت منظم بر این صرافی‌ها را شامل شود.

سرمایه‌گذاران سازمانی در جریان درستی‌سنجی به این مسئله هم دقت می‌کنند، بنابراین اگر این سرمایه‌گذاران هدف شما هستند، اهمیت زیادی دارد.

اداره

بعد از بحران مالی، اداره شرکتی بخشی کلیدی برای تمرکز شده و بیشتر صندوق‌های شرکتی امروز، هیئت مدیره مستقل برای صندوق‌هایشان منصوب کرده‌اند. این افراد مهم هستند، بخصوص برای اتخاذ تصمیمات دشواری که بر سهامداران تأثیر خواهد گذاشت، مثل ایجاد حسابی جدا برای نگه داشتن برخی دارایی یا آیا محدودیت‌هایی برای بازخرید سهامداران باید اعمال شود.

متأسفانه، بیشتر هیئت صندوق‌های کریپتو مستقیما توسط مدیر مالی بدون چارچوب نظارتی، اداره می‌شوند.شاید این نحوه کار کردن برای صندوق‌هایی دوستانه و خانوادگی جواب بدهد، اما سرمایه گذاری سرمایه‌گذاران شرکتی در صندوقی بدون نظارت مناسب، نامحتمل است.

اگر به دنبال کسب سود از سرمایه‌گذاران شرکتی هستید، انتصاب هیئت مدیره مستقل با افرادی زمینه‌ها و توانایی‌های مختلف بسیار ارزشمند است.

ارزیابی و سرپرست صندوق

ارزیابی مستقل برای هر صندوقی کلیدی است چون نه فقط عملکرد صندوق را معتبر می‌کند، بلکه در بسیاری از موارد برای کارمزد مدیر هم کسب اعتبار می‌کند. به همین خاطر، داشتن سرپرست صندوق مستقل برای اطمینان خاطر دادن به سرمایه‌گذاران که سهام آن‌ها به خوبی ارزیابی می‌شوند، حیاتی است. ولی چالش‌های بخصوصی در فضای کریپتو وجود دارد؛ مثل زمان قطع شده برای ارزیابی (بازار کریپتو خواب ندارد) یا منبع قیمت در حال استفاده (یک دارایی کریپتو در بازارهای مختلف جهان ممکن است قیمت متفاوتی داشته باشند).

داشتن سیاست ارزیابی مفصل و موشکافانه که روند اجرایی و بررسی و توازن مربوط به آن را تعیین می‌کند، یک نیاز اساسی است. با وجود اینکه امروزه تعداد محدودی سرپرست صندوق فعال در فضای کریپتو خدمت می‌کنند، در ماه‌های آتی که این صنعت بالنده‌تر شود و برخی فعالان با این فضا احساس راحتی بیشتری کرده و وارد آن شوند، این رویه تغییر خواهد کرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.