ویکی لیکس و بیت کوین : تاریخچه بیت کوین‌‌ ( بخش ۱۹ )

بیت کوین‌‌ از همان ابتدا خود را به عنوان روشی جدید برای مقابله با کنترل قدرت‌‌های مرکزی بر اقتصاد جهان مطرح کرد و به همین دلیل مورد توجه جولیان آسانژ (Julian Assange)، بنیان‌‌گذار ویکی لیکس (WikiLeaks) قرار گرفت. البته ساتوشی ناکاموتو در آن زمان با استفاده گسترده سازمان ویکی لیکس از بیت کوین‌‌ مخالفت کرد، چرا که معتقد بود این شبکه هنوز از زیرساخت‌‌های لازم برای پشتیبانی از وب‌‌سایت آسانژ برخوردار نبود. با این حال، ویکی لیکس در نهایت کانال پرداختی خود در بیت کوین‌‌ را راه‌‌اندازی و در طی چند سال ده‌‌ها میلیون دلار از طریق آن جمع‌‌آوری کرد.

0 1,226

” ویکی لیکس (Wikileaks) دست در لانه زنبور کرده و طوفان زنبورها به سمت ما در حرکت است”. ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) بعد از گفتن این ۱۴ کلمه به صورت کلی ناپدید شد و سوالات بدون پاسخ زیادی را بعد از خود بر جای گذاشت. وی این پیام بدشگون را برای ثابت کردن پست ماقبل آخری خود نوشت و یک روز قبل از ناپدید شدن آن را منتشر کرد. چه چیزی ویکی لیکس را در سر راه خالق بیت کوین قرار داد؟

ویکی لیکس نکات مهمی را در مورد بیت کوین‌‌ نشان داد

کلمات ساتوشی چنان نگران‌‌کننده بودند که بسیاری معتقدند نوید اتفاقی بد در آینده را می‌‌دادند، یعنی دوران ساتوشی ناکاموتو به عنوان فرد شماره یک بیت کوین‌‌ به پایان رسیده بود. این گفته ناکاموتو که ویکی لیکس “دست در لانه زنبور” کرده است، به حمایتِ این وبسایت جنجالی از بیت کوین‌‌ اشاره دارد. مخصوصا بعد از اینکه دولت آمریکا شرکت‌‌هایی مانند Visa، Mastercard و PayPal را مجبور کرد این سازمان را محدود کنند. طبق یکی از پست‌‌های قبلی ساتوشی، پروژه بیت کوین‌‌ می‌‌بایست “به تدریج رشد پیدا کند تا نرم‌‌افزار آن بتواند در طول مسیر ارتقاء یابد” اما برای همکاری با ویکی لیکس در مراحل اولیه توسعه بیت کوین‌‌ هنوز زود است.

جولیان آسانژ (Julian Assange) در دادگاه‌‌های بریتانیا تلاش می‌‌کرد از استرداد خود به ایالات متحده جلوگیری کند و در یکی از جلسات بعد از ناپدید شدن ساتوشی مدعی شد که سودی ۵۰,۰۰۰ درصدی از بیت کوین‌‌ به دست آورده است. در آن دوره – دسامبر ۲۰۱۰ – عقب‌‌نشینی ساتوشی آغاز شد و سرمایه‌‌گذاری ویکی لیکس در بیت کوین‌‌ به شدت مورد بحث قرار گرفت. این مسئله نه تنها در تاریخچه بیت کوین‌‌ بسیار حائز اهمیت است، بلکه برای افراد مخالف با نظارت گسترده دولت‌‌ها نیز اهمیت زیادی داشت.

ویکی لیکس و بیت کوین : تاریخچه بیت کوین‌‌ ( بخش 19 )
ویکی لیکس و بیت کوین : تاریخچه بیت کوین‌‌ ( بخش ۱۹ )

مردی که دست در لانه زنبور کرد

شاید در این فکر باشید که چرا خالق بیت کوین‌‌ تا این حد پیگیر این خبر بود که ویکی لیکس به دنبال جمع‌‌آوری سرمایه با استفاده از سیستم‌‌های پرداخت غیرمتمرکز بود. هر چه باشد، بیت کوین‌‌ به منظور عبور از محدودیت‌‌های وضع‌‌شده توسط دولت‌‌ها و همچنین از میان برداشتن نیاز به قدرت‌‌های مرکزی طراحی شده بود و چنین رویدادی برای اثبات ارزش‌‌های آن بسیار مهم بود.

ساتوشی در پاسخ به یکی از اعضاء انجمن که استفاده ویکی لیکس از بیت کوین‌‌ را مثبت قلمداد می‌‌کرد و یک هفته قبل از آخرین پست خود منتشر شده بود، نوشت:

خیر، چنین حرفی نزنید.. بیت کوین‌‌ هنوز هم در مرحله اولیه خود قرار دارد. در حال حاضر تنها می‌‌توان با آن پول خرد به دست آورد و چنین حرف‌‌هایی می‌‌تواند باعث نابودی‌‌مان شوند.

از دیدگاه ساتوشی، مشکل بسیار واضح بود: توجه ناخواسته دولت به این رمز ارز نوظهور آخرین چیزی بود که در آن زمان به آن نیاز داشتند. همچنین از آنجایی که تمامی سیستم‌‌های پرداختی دیگر از کمک‌‌ به ویکی لیکس سر باز می‌‌زدند، متوسل شدن آسانژ به بیت کوین‌‌ اجتناب‌‌ناپذیر بود. در هر صورت، ساتوشی با این حرکت مخالف بود و این نکته را تا حد ممکن به گوش آسانژ رساند، همانطور که جولیان در یکی از جلسات پرسش و پاسخ خود در سال ۲۰۱۴ در انجمن Reddit و همچنین بعدها در کتاب خود با عنوان “زمانی که گوگل با ویکی لیکس ملاقات کرد” (When Google Met Wikileaks) از این مسئله یاد می‌‌کند:

ویکی لیکس تحلیل‌‌های ساتوشی را خواند و با آنها موافقت کرد و در نهایت تصمیم گرفت که راه‌‌اندازی کانال پرداختی بیت کوین‌‌ را تا زمان توسعه کامل‌‌تر این شبکه به تعویق بیاندازد. آدرس ویکی لیکس در بیت کوین‌‌ در تاریخ ۱۴ ژوئن ۲۰۱۱ و پس از اولین صعود جهشی این رمز ارز ساخته شد.

جالب توجه است که این سازمان تنها دو ماه پس از آخرین سخنان ساتوشی کانال پرداختی بیت کوین‌‌ خود را راه‌‌اندازی کرد.

ویکی لیکس در بین‌‌ سال‌‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ ده‌‌ها میلیون دلار (هنوز مقدار دقیق آن مشخص نیست) به صورت بیت کوین‌‌ دریافت کرد، آسانژ قبل از دستگیری چندین سال در سفارت اکوادور در لندن زندگی کرد و بیت کوین‌‌ در نبود ساتوشی دست در چندین لانه زنبور دیگر کرده تا هر بار قدرتمندتر از قبل بازگردد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.